Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:41 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dlaczego Niepokalana? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Nie rozumiem :-( co do mnie mówisz sahcim.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Cz gru 12, 2013 10:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Nie rozumiem :-( co do mnie mówisz sahcim.
No to może tak...czy istota obdarowana wolną wolą może sama, z pełną świadomością, zamknąć się na Boga na całą wieczność...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz gru 12, 2013 10:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Nie rozumiem :-( co do mnie mówisz sahcim.

Wolną wolę niewoli się poprzez kłamstwo. Człowiek chce dobrze, ale z powodu kłamstwa robi źle, bo podano mu fałszywe dane.


Cz gru 12, 2013 10:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
No dobra. Przyjmijmy, że człowiek popełnił grzech ciężki, i ma zniewoloną wolną wolę, tak? I co z tego zniewolenia wynika? Czym to skutkuje? :roll: Jak dla mnie jednak wciąż nie wynika, że ma zniewoloną wolną wolę - wszak nie jest człowiekiem ubezwłasnowolnionym i też ma wciąż wolną wolę aby podnieść się z grzechu i dokonywać różnych innych wyborów.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Cz gru 12, 2013 10:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
No dobra. Przyjmijmy, że człowiek popełnił grzech ciężki, i ma zniewoloną wolną wolę, tak? I co z tego zniewolenia wynika? Czym to skutkuje? :roll: Jak dla mnie jednak wciąż nie wynika, że ma zniewoloną wolną wolę - wszak nie jest człowiekiem ubezwłasnowolnionym i też ma wciąż wolną wolę aby podnieść się z grzechu i dokonywać różnych innych wyborów.

Tak. Chrystus przynosi Prawdę, która ma nas wyzwolić, jednak musimy przyznawać się przed Nim, gdzie tkwimy w błędzie. Inaczej broniąc się, usilnie staramy się zachować swoje obecne rozeznanie, a tym popadamy w większy błąd i większe zniewolenie.


Cz gru 12, 2013 10:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2004 9:13 pm
Posty: 2081
Lokalizacja: Krużewniki :)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
joannabw napisał(a):
To pytanie zadawałam sobie już dawno. Liczyłam, że się rozwiąże gdzieś na forum, ale chyba byłam za mało spostrzegawcza.
Chodzi mi o to czy Maryja musiała być niepokalanie poczęta? Czy nie mogła być zwyczajną kobietą? Jeśli nie to dlaczego? Brałam już pod uwagę takie wyjaśnienie, że zwykły śmiertelnik z piętnem grzechu pierworodnego nie byłby w stanie ,,udźwignąć'' w sobie świętości w najczystszej postaci. Ile w tym jest racji? Jak wy uważacie?


Przyjaciolko

Najlepiej jest zufac autorytetowi Kosciola.Jezeli Kosciol poucza o tym, ze Matka Boza byla Niepokalana to nazey to z wiara i miloscia przyjac.Bylo wiele ludzi, ktorzy chcieli poddawac niemal chemicznej analizie nauke Kosciola i skutkiem tego wyladowali poza Kosciolem.Abys dokladnie zrozumiala dogmat o Niepokalanym Poczeciu odsylam Cie do pism Marii Valtorty.W jej pismach to zagadnienie jest poruszone i wyjasnione.

Mit freundlichen Gruessen :)


Pt gru 13, 2013 8:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Zygmunt napisał(a):
Przyjaciolko

o kurczę, jak miło.
Zygmunt napisał(a):
Bylo wiele ludzi, ktorzy chcieli poddawac niemal chemicznej analizie nauke Kosciola i skutkiem tego wyladowali poza Kosciolem.

Myślisz, że mi to grozi?
Zygmunt napisał(a):

Najlepiej jest zufac autorytetowi Kosciola.Jezeli Kosciol poucza o tym, ze Matka Boza byla Niepokalana to nazey to z wiara i miloscia przyjac.

Oczywiście, że tak. Nie zaprzeczam temu. Ale czy zadanie pytania dlaczego Maryja urodziła się bez piętna grzechu to coś złego?
Zygmunt napisał(a):
Abys dokladnie zrozumiala dogmat o Niepokalanym Poczeciu odsylam Cie do pism Marii Valtorty.

A dziękuję, tylko czy te pisma są zatwierdzone przez Kościół?


Pt gru 13, 2013 11:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Barney napisał(a):

Wiąże się to zarówno ze stanem faktycznym, jak i kulturą żydowską.
Całkiem zwyczajnie, grzeszny człowiek nie może obcować ze Świętym Bogiem.
W Starym Testamencie oddano tę Prawdę wymownymi opisami; gdy nieuprawniony Uzza dotyka Arki (w dobrej wierze, chce ją jedynie podtrzymać) natychmiast pada martwy (1 Krn 13,9-10).
Na górze Synaj Bóg mówi do Mojżesza:
„Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu. I rzekł jeszcze Pan: Oto miejsce obok Mnie, stań przy skale. Gdy przechodzić będzie moja chwała, postawię cię w rozpadlinie skały i położę rękę moją na tobie, aż przejdę.” /Wj 33,20b-22/


„Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.”/Łk 1,35/
Człowiek współczesny nie do końca zdaje sobie sprawę czym była Arka Przymierza.


Bardzo dobre porównanie.Dodam jeszcze jeszcze jedną analogię ,która powyżej słowami "moc Najwyższego osłoni Cię" jest także i przy Arce.Obłoki bowiem mają to do siebie ,iż dają cień. ;)

Obłok bowiem Pana za dnia zakrywał przybytek, a w nocy błyszczał jak ogień na oczach całego domu izraelskiego w czasie całej ich wędrówki.

Także i nam ,podczas naszej wędrówki dana jest Arka Przymierza.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So gru 14, 2013 9:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Cytuj:
Bardzo dobre porównanie.
NIestety, nie moje :)
Maryja jako arka i jako świątynia występowały w dziełach Ojców.
Np. Św.Atanazy pisał w IV wieku:„Zaprawdę, Szlachetna Dziewico, jesteś wielka ponad wszelką wielkość! Cóż można porównać z twą wielkością, Przybytku Boga? Do jakiego spośród wszystkich stworzeń porównam Cię, Pani? Tyś większa od wszystkich, Arko Nowego Przymierza! Zamiast złotem jesteś zewsząd otoczona czystością! W Tobie znajduje się złote naczynie zawierające prawdziwą mannę – Ciało, w którym jest boskość!”/Homilia przeciw Ariuszowi/

Mniej więcej w tym samym czasie św.Ambroży napisał:Maryja była świątynią Boga, nie Bogiem świątyni. Toteż jedynie Temu należy oddawać cześć boską, kto w tej Świątyni działał”
“Prawdziwie Maryja jest zaślubioną, a jednak pozostaje dziewicą; jest Ona figurą Kościoła, który jest nieskalany, choć poślubiony. Będąc dziewicą, w Duchu nas począł: będąc dziewiczym, bez bólu nas rodzi”
(…)
„Prorok Dawid tańczył przed Arką, a czymże jest Arka, jak nie Błogosławioną Maryją? Jeżeli bowiem Arka odzwierciedla tablice Prawa, Maryja nosiła samego Dziedzica Prawa!”


św. Hezychiusz z Jerozolimy (V w.):„Jeśli Ty bowiem jesteś perłą, Ona słusznie jest arką; jeśli Ty jesteś słońcem, Dziewica musi być nazwana niebem; i jeśli Ty jesteś nieskalanym Kwiatem, Dziewica będzie rośliną niezniszczalności, rajem nieśmiertelności”

Św. Proklos wykrzykuje w swoich dziełach pod adresem Maryi „O świątynio, w której Bóg stał się kapłanem!”
Św.Jan Damasceński: „Ciało Tej, która była niepokalanie poczęta, nie mogło ulec skażeniu, bo było świątynią Syna Bożego.”

To tłumaczy również dlaczego Maryja również po urodzeniu Jezusa musiała pozostać dziewicą.Jeśli zaprzeczyć bóstwu Jezusa lub nawet wierzyć w nie ale nie próbować spojrzeć na sprawę oczyma współczesnego Jezusowi Żyda, owa "czystość pomałżeńśka" może wydawać się niepotrzebna. Jednak jeśli Jezus jest Bogiem, a my spojrzymy na sprawę oczyma nawróconego I-wiecznego Żyda, zobaczymy Maryję jako "naczynie świątynne", jako Arkę w której "przechowywana" była Chwała Pańska, jako ołtarz.
Zarówno takie naczynie, ołtarz jak i Arkę łączy jedno - nie do pomyślenia byłoby, by służyły do jakiejkolwiek "zwykłej" czynności, nie mówiąc już o grzechu.
Święty Cyryl Aleksandryjski zauważa trzeźwo że Maryja musiała być bezgrzeszna:„Kiedyż to widziano, aby budowniczy wznosił sobie mieszkanie i najpierw oddał je w posiadanie największemu swemu wrogowi?”.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 14, 2013 10:58 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Barney napisał(a):
Cytuj:
Bardzo dobre porównanie.
NIestety, nie moje :)

Wiem, ale Ty je pięknie przełożyłeś. ;)


Cytuj:
“Prawdziwie Maryja jest zaślubioną, a jednak pozostaje dziewicą; jest Ona figurą Kościoła, który jest nieskalany, choć poślubiony. Będąc dziewicą, w Duchu nas począł: będąc dziewiczym, bez bólu nas rodzi”


Zawsze myślałem ,że bezbolesne narodziny Jezusa ,to 'teza' teologiczna do której często sam nawiązuje.Tym bardziej cieszy ,że jest ona umocowana w nauczaniu Ojców.


Cytuj:
„Prorok Dawid tańczył przed Arką, a czymże jest Arka, jak nie Błogosławioną Maryją? Jeżeli bowiem Arka odzwierciedla tablice Prawa, Maryja nosiła samego Dziedzica Prawa!”


Ośmielił bym się wcisnąć między Dziedzica "i Dawcę" ...Prawa ,lub może nawet zamienił.To tylko jednak kwestia spojrzenia na to samo z innej perspektywy.

A ten poniższy fragment
Cytuj:
Święty Cyryl Aleksandryjski zauważa trzeźwo że Maryja musiała być bezgrzeszna:„Kiedyż to widziano, aby budowniczy wznosił sobie mieszkanie i najpierw oddał je w posiadanie największemu swemu wrogowi?”.

był tym ,który swojego czasu był najmocniejszym ,wyrażeniem prawdy o niepokalanym poczęciu MP ,który do mnie przemówił.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So gru 14, 2013 1:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Metanoja napisał(a):
Z drugiej strony, czy Niepokalane Poczęcie Maryi nie powinno oznaczać, że nie powinna się bać, czuć lęku?


Słuszna uwaga.Swojego czasu gdy na naszym forum buszowali w najlepsze nasi protestantcy bracia ,odnalazłem (chyba) wszystkie (ST) fragmenty ,w których to prorocy ,lub inne święte postaci Biblijne klękali przed aniołami.Czynili tak niemalże wszyscy. Nawiązuje teraz do pierwszego zdania Twojej wypowiedzi.Istotnie bowiem jest zastanawiające ,dlaczego z Maryją było zupełnie inaczej.

Anioł Gabriel wysłany został do kapłana Zacharisza i przedstawi się słowami ,których władczy autorytet tym silniej podkreśla różnicę obu sytuacji ,różnicę postawy Zwiastuna wobec osoby,do której w każdym z tych wypadków przemawia."Jam jest Gabriel - powiedział anioł do Zachariasza - który stoję przed obliczem Bożym, i posłany jestem abym mówił do ciebie i zwiastował ci tę nowinę radosną.A oto staniesz się niemym i nie będziesz mógł mówić aż do dnia ,w którym to stanie się,dlatego żeś nie uwierzył słowom moim,które się wypełnią czasu swego" .Tak przemawia do człowieka wysłannik Boży,nawet gdy ten człowiek piastuje godność kapłańską.Ta sama wyższość i władza anioła nad człowiekiem brzmią również w słowach choćby Danielowego proroctwa.Dn 8 ,17.Ale tenże cud niebiański przyszedłszy nie do proroka ,nie do kapłana ale do Maryi ,w której - zdawało by się - nic eszcze ni wiek ,ni zasługa ,nie nakazywało szacunku ,wita Ją ową formułą pełną najgłębszej czci ,będącą odtąd po wieki formułą hołdów składanych Jej przez uwielbienie świata."Bądź pozdrowiona ,łaski pełna ,Pan z Tobą błogosławiona Ty między niewiastami"

To nie Maryja pada na twarz ,jak to uczynił Daniel i prorocy ,lecz anioł składa Jej korny pokłon.Aż trudno rozpoznać ,które z tych dwojga jest aniołem Gabriel czy Maryja.Ale Maryja jest aniołem nie tylko ciałem poprzez swe dziewictwo.Jako Matka Boga będzie Królową Aniołów.Dlatego to Gabriel nie przemawia do Niej jak do podwładnej lub nawet jak do równej sobie ,lecz jak do władczyni.Przemawia do Niej ,jak poseł przemawia do majestatu ,w którym dostrzega chwałę swego mocodawcy.

Cytuj:
Tymczasem Ona "zatrwożyła się" słowem Anioła Gabriela.


Zdaniem komentatorów ,powodem zaniepokojenia Maryi nie jest widok anioła ,lecz Jego słowa, oznajmienie godnosci ,która z pośród wszystkich niewiast Ją jedną ma spotkać.Znana jest chyba każdemu ta reakcja dusz głęboko wartościowych ,anie zdających sobie sprawy z własnych zasług ,gdy spotykają je niespodziewane pochwały.To zdziwienie ,zmieszanie urocze zawstydzenie ich skromności.A teraz wyobraźmy sobie Maryję ,która nagle dowiaduje się ,że jest pełna łaski i błogosławiona między niewiastami.Jakże musiała być zaskoczona ,zmieszana.Zniewaga wytrąca z równowagi ludzi ,którzy sami przed sobą zatajają własne błędy,starają się nigdy nie myśleć o nich,pomni wyłącznie na swoje urojone zasługi.Natomiast Maryję ,całą przepełnioną Bogiem i poczuciem własnej nicości ,mogły zatrwożyć tylko pochwały.Jej pokora była tak prosta ,że nigdy nie popadła w konflikt z pychą.I dlatego wielkość ,o której mówią słowa anielskie ,wydała się Jej tak niezwykła i zdumiewająca.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So gru 14, 2013 2:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Prawdę mówiąc, wątpię w tezę o bezbolesnym porodzie, braku trwogi itd.
To by znaczyło że Maryja nie podlagałaby również zmęczeniu itd.
A przecież Jezus się męczył, cierpiał i trwożył - a był niezaprzeczalnie bezgrzeszny.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 14, 2013 6:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Może nie powinno się łączyć niepokalanego porodu ,z trudem dnia codziennego.
Z tego bowiem co podałeś ,mówimy że Maryja to NOWA Ewa.Znaczy się więc ,że nie obowiązują "stare" zasady "Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci"
Jezus powinien więc urodzić się tak ,jak miały wszystkie dzieci przed grzechem.
Też miałem z tym problem ,dlatego zwróciłem uwagę na komentarz św Ambrożego.

To jest kwestia trudna i chyba nie zbyt istotna.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So gru 14, 2013 6:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
Też tak myślę.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 14, 2013 7:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2004 9:13 pm
Posty: 2081
Lokalizacja: Krużewniki :)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dlaczego Niepokalana?
joannabw napisał(a):
A dziękuję, tylko czy te pisma są zatwierdzone przez Kościół?


Ojciec Swiety sam wydal opinie n /t tych pism.Powiedzial; "Kto je przeczyta ten zrozumie".
A teraz tak logicznie pomys,l; Czy mogl narodzic sie Zbawiciel z grzesznej kobieta, ktora bylaby oddana cialu i ziemskim pozadliwosciom ??.Napewno Nie.


N gru 15, 2013 7:56 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL