Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:36 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 
 Odpust Zupełny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 08, 2013 7:46 pm
Posty: 11
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Odpust Zupełny
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i oraz z Dniem Zmarłych sa w Kościele dostępne tzw odpusty zupełne i stąd moje pytanie, czy jesli ja ofiaruję za zmarłego taki odpust zupełny, czy to równa sie z tym ze zmarły ma odpuszczone wszystkie grzechy i zostaje przyjety do Królestwa Bożego?


Śr paź 30, 2013 9:40 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn paź 07, 2013 4:08 pm
Posty: 190
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Aż tak dosłownie to raczej nie działa ;)
Rób co uważasz za dobre dla zmarłych szczerze i z czystym sercem. Na takie pytania nie znajdziesz pewnych odpowiedzi.


Śr paź 30, 2013 12:25 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 31, 2002 5:51 pm
Posty: 525
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
W czyśćcu, dusza zmarłego jest w stanie łaski uświęcającej, ale ma jeszcze na sumieniu grzechy lekkie i/lub została mu jeszcze kara za inne grzechy (odpuszczone co do winy).
Dusza odpokutowuje karę i oczyszcza się z nieuporządkowań grzechów powszednich.

Odpusty temu służą - odpuszczenia pozostałej kary za grzechy u duszy, która ma już grzechy odpuszczone co do winy.
A czy to "tak nie działa" Hmmm.... No, właśnie tak działa :)
Odpust zupełny odpuszcza wszystkie kary danej duszy.

Pytanie tylko: czy my, żyjący starając się o uzyskanie odpustu zupełnego i ofiarowując go za dusze czyśćcowe, faktycznie spełniamy wszystkie warunki do jego uzyskania m.in. oderwanie od grzechu, nawet powszedniego?
Jeśli nie do końca, to uzyskujemy odpust cząstkowy.

Odpusty mają taką wielką moc przez zasługi Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

Dusze w czyśćcu modlą się żarliwie, ale nie zdobywają zasług dla siebie. Dlatego nasza pomoc jest bardzo ważna - jest uczynkiem miłosierdzia. Przez cały rok, a szczególnie w listopadzie. Msza Św ofiarowana za zmarłych jest największym darem miłosierdzia.


Cz paź 31, 2013 1:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Ja mam pytanie odnosnie odpusty czy aby go otrzymac trzeba byc po spowiedzi? Rozumiem, ze jest calkowitym odpuszczeniem kary.Ostatnio czytalam, ze modlac sie na rozancu glosno wtedy mamy doczynienia z odpustem zupelnym, mam przez to rozumiec , ze raz wystarczy pomodlic sie na glos na rozancu jedna czescia aby dostapic odpustu zupelnego? A co jesli bede modlic sie w myslach dostapie wtedy odpustu czesciowego czy w ogole?Podobno naleza do grupy rozanca odpust calkowity jest w wyznaczone z gory dni.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


N sty 12, 2014 3:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Odpusty w Kościele Katolickim


N sty 12, 2014 4:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Dzieki za linka.Chodzilo mi jedna o odpust co do rozanca a czytalam, ze taki tez jest.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Pn sty 13, 2014 1:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
mindmonkey napisał(a):
Dzieki za linka.Chodzilo mi jedna o odpust co do rozanca a czytalam, ze taki tez jest.

Trzeba było przeszukać ten tekst. Jest w nim taki fragment:

48. Odmówienie różańca w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu (wystarczy odmówić tylko jedną część różańca) - odpust zupełny; natomiast odmówienie poza tymi miejscami lub wspólnotami - odpust cząstkowy


Pn sty 13, 2014 9:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Intrygowały mnie te odpusty, teraz wiem więcej dzięki Wam i będę je ofiarowywać.
Spodobały mi się 2 (bo są zupełne pod pewnymi warunkami):
Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (mianowicie sakramental na spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Święte- go) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum.
oraz
Odmówienie różańca w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu (wystarczy odmówić tylko jedną część różańca) - odpust zupełny; natomiast odmówienie poza tymi miejscami lub wspólnotami - odpust cząstkowy

Ale chcę Was dopytać. O co chodzi z tą spowiedzią? Czy ten odpust mogę ofiarować tylko w dzień spowiedzi?

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt sty 14, 2014 3:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Nie. Chodzi o to, abyś był w stanie łaski uświęcającej, czyli po prostu nie miał na sumieniu jakiegoś nieodpuszczonego grzechu ciężkiego.


Wt sty 14, 2014 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Dzięki Yarpen.

Bardzo się cieszę że ten wątek powstał. Będę odpusty wykorzystywać, bo właściwie to aż żal z nich nie korzystać.

A czy odpust zupełny to oznacza, że np. jedna dusza czyściowa tego dnia zostaje uwolniona do nieba? :roll:

To w takim razie może ktoś mi powie o sensie i znaczeniu tych Mszy gregoriańskich, chyba jest ich 30? :roll:

Bo kalkulując najprościej to wychodzi, że jeden odpust wystarczy w zupełności za te Msze Gregoriańskie. Co sądzicie? Może wreszcie sobie uporządkuję wiedzę na ten temat.

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


Wt sty 14, 2014 3:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Metanoja napisał(a):
A czy odpust zupełny to oznacza, że np. jedna dusza czyściowa tego dnia zostaje uwolniona do nieba?

Oznacza, że albo Ty, albo dusza czyśćcowa, jeżeli tak zdecydujesz, otrzymuje darowanie wszystkich kar doczesnych. Czyli w przypadku duszy trafia od tej chwili do nieba.


Wt sty 14, 2014 3:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Odpust Zupełny
Najtrudniejszą rzeczą jest brak przywiązania do żądnego grzechu, nawet lekkiego

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt sty 14, 2014 3:53 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL