Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:10 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
 Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał? 

Zakładając, że istnieje Bóg, czy zabiłbyś własne dziecko dla niego?
Tak (gdyby istniał, ale on nie istnieje). 3%  3%  [ 1 ]
Nie (gdyby spytał, ale on nie istnieje). 47%  47%  [ 15 ]
Tak i jestem wierzący. 3%  3%  [ 1 ]
Nie, choć jestem osobą wierzącą. 31%  31%  [ 10 ]
Jestem niezdecydowaną Zuzanną. 16%  16%  [ 5 ]
Liczba głosów : 32

 Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
Piękne pytanie!

W prezencie, mam dla Ciebie bachusie piękny cytat z Tomasza Manna ("Józef i jego bracia").

Jakubowi, ojcu Józefa, przyśniło się, że był Abrahamem i postąpił inaczej niż tamten, po czym syn go pociesza:

"- Z pewnością plotłem bzdury - rzekł Józef pokornie - moja głupota
niewątpliwe przewyższa głupotę owiec, a wielbłąd roztropnością podobny jest zapewne arcymądremu Noemu w porównaniu z tym niemądrym chłopcem. Odpowiedź moja na twoją zawstydzającą przyganę nie będzie światlejsza, ale głupiemu dziecku wydaje się, że skoro się sam doświadczałeś, nie byłeś ani Abrahamem, ani Jakubem, jeno - z lękiem to mówię - byłeś Panem, który doświadczał Jakuba doświadczeniem Abrahama, i miałeś mądrość Pana, i wiedziałeś, jakie doświadczenie chciał zesłać na Jakuba, mianowicie to, którego nie zamierzał kazać Abrahamowi przetrwać do końca. Gdyż rzekł mu:
'Jestem Molochem, królem-bykiem Baalów. Przyprowadź mi twego
pierworodnego!' Kiedy zaś Abraham chciał go przywieść, Pan rzekł: 'Ani się
waż! Czy jestem Molochem, królem-bykiem Baalów? Nie, lecz Bogiem Abrahama, którego oblicze nie wygląda jak rola spalona słońcem, lecz jak twarz księżyca, i co rozkazałem, rozkazałem nie po to, byś uczynił, tylko byś się dowiedział, iż tego nie masz czynić, ponieważ byłoby to ohydą przed moim obliczem, a zresztą masz tu barana!' Mój ojczulek zabawiał się badając siebie, czy potrafiłby uczynić to, czego Pan zabronił Abrahamowi, i trapi się, gdyż uznał, że tego by przenigdy nie umiał.
- Jak anioł - powiedział Jakub, prostując się i wzruszony potrząsając
głową - jak anioł z pobliża tronu mówisz, Jehosif, mój chłopcze boży!
Chciałbym, żeby cię Mami słyszała. Klasnęłaby w dłonie i jej oczy, które ty
masz, rozjaśniłyby się śmiechem. Jeno połowa prawdy w twoich słowach, a
druga połowa słuszności w tym, com ja powiedział, gdyż słaby się okazałem w ufności. Ale swoją część prawdy ustroiłeś wdziękiem i namaściłeś olejkiem dowcipu, tak że była uciechą dla rozumu, a balsamem dla mego serca. Jak się to dzieje, że mowa dziecka jest tak dowcipna, iż spada wesoło po kamieniu prawdy i pluska w serce, że z radości skacze?"


Pt mar 07, 2014 1:54 am
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 01, 2014 11:40 am
Posty: 17
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
Nie rozumiem tego pytania i dlaczego ten wątek jest otwarty? Chyba, że po prostu jest on po to aby zreflektować się nad istnieniem ludzkim, a nie ma na celu podważenia wiary ludzi, którzy odpowiedzą na to pytanie tak czy inaczej.


Pt mar 07, 2014 10:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
#Kamil napisał(a):
Nie rozumiem tego pytania i dlaczego ten wątek jest otwarty? Chyba, że po prostu jest on po to aby zreflektować się nad istnieniem ludzkim, a nie ma na celu podważenia wiary ludzi, którzy odpowiedzą na to pytanie tak czy inaczej.

Chyba pomyliłeś wątek. Lamentacje są gdzie indziej.

Wicherlab
Proszę napisz wprost co sądzisz o tym tekście i co chciałeś tu przekazać, tak, żebym ja i wszyscy wiedzieli o co chodzi.

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


So mar 08, 2014 9:18 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL