Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 8:57 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1818 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 122  Następna strona
 Dosłownie/ nie dosłownie 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr mar 13, 2013 10:32 pm
Posty: 51
Płeć: kobieta
Post Dosłownie/ nie dosłownie
Ostatnio zaczęłam czytać Pismo Święte....i zdziwił mnie jeden fakt. Chodzi o księgę Rodzaju i stworzenie pierwszych ludzi. Wiadomo, mamy tłumaczyć to nie dosłownie. to są symbole, ale dlaczego więc musimy zmywać grzech pierworodny, skoro to tylko symbole i metafory?


So kwi 20, 2013 11:37 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So gru 22, 2012 5:35 pm
Posty: 381
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Elisma napisał(a):
Ostatnio zaczęłam czytać Pismo Święte....i zdziwił mnie jeden fakt. Chodzi o księgę Rodzaju i stworzenie pierwszych ludzi. Wiadomo, mamy tłumaczyć to nie dosłownie. to są symbole, ale dlaczego więc musimy zmywać grzech pierworodny, skoro to tylko symbole i metafory?


Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie:Kim jestem,dokąd zmierzam, a potem po co biorę do ręki Pismo Święte?
Żeby zrozumieć to, co zawiera Pismo Święte i jak je odczytywać,trzeba wiedzieć po co je czytamy,czy tylko by poznać treść i wartość literacką,lub nie czytamy tylko z litery ale z Ducha,co pozwoli nam wówczas odróżnić, co dosłowne, a co nie dosłowne,co jest fikcją literacką, a co Prawdą Objawioną.
Grzech nie jest symbolem tylko wszystkim złem co jest na tym świecie,tym co złego wychodzi z wnętrza człowieka.
Czy uważasz się za symbol,czy za człowieka którego stworzył Bóg z Miłości.
Pozdrawiam.

_________________
Wczoraj minęło,jest dzisiaj, a jutro nie wiadomo czy będzie,dlatego warto uwierzyć już teraz


N kwi 21, 2013 12:00 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So gru 22, 2012 5:35 pm
Posty: 381
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Zapomniałem dopisać po co zmywamy ten grzech.Zmywamy go przez Chrzest,który jest potrzebny by otworzyła się łaska Boga, potrzebna do Zbawienia,i by móc przyjmować kolejne ważne sakramenty.

_________________
Wczoraj minęło,jest dzisiaj, a jutro nie wiadomo czy będzie,dlatego warto uwierzyć już teraz


N kwi 21, 2013 12:07 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr mar 13, 2013 10:32 pm
Posty: 51
Płeć: kobieta
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Cytuj:
Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie:Kim jestem,dokąd zmierzam, a potem po co biorę do ręki Pismo Święte?

Moja odp: jestem ateistką, zmierzam przed siebie by osiągnąć swoją definicję szczęścia na ziemi, po co biorę do ręki Pismo Święte....hmm...po to by mi ksiądz bajek nie powciskał. Niestety większość katolików w Polsce nawet nie czytała Pisma świętego
Cytuj:
Grzech nie jest symbolem tylko wszystkim złem co jest na tym świecie,tym co złego wychodzi z wnętrza człowieka

to jak to jest Adam i Ewa byli czy ich nie było. Ksiądz zawsze powtarzał że to jest Symbol. wiec jeśli tak wiec ta historia opisana w tej księdze się nie wydarzyła, a jeśli się nie wydarzyła to po co nam chrzest itp.


N kwi 21, 2013 12:09 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 1:43 pm
Posty: 59
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Nielogiczne pytanie. Jeśli założyliśmy, że stworzenie świata w 6 dni to metafora, to zmycie grzechu także będzie symbolem.


N kwi 21, 2013 12:31 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr mar 13, 2013 10:32 pm
Posty: 51
Płeć: kobieta
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
może źle ujęłam to o co mi biega :)
1. Adam i Ewa to mają być niby symbole, tak?
2. w takim razie oni tak naprawdę nie istnieli....
3. to dlaczego zmywamy grzech pierworodny skoro Ewa nie zerwała jabłka i nie dała go Adamowi to skąd się bierze ten grzech pierworodny który jest zmywany chrztem. Dla mnie jest to poza logikom. Skoro PŚ to większości symbole to skąd KK wziął chrzest na zmywanie grzechu pierworodnego skoro nie możemy mieć tego grzechu skoro nie było Adama i Ewy?


N kwi 21, 2013 12:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Witaj Elisma,

Cytuj:
Ostatnio zaczęłam czytać Pismo Święte....i zdziwił mnie jeden fakt. Chodzi o księgę Rodzaju i stworzenie pierwszych ludzi. Wiadomo, mamy tłumaczyć to nie dosłownie. to są symbole, ale dlaczego więc musimy zmywać grzech pierworodny, skoro to tylko symbole i metafory

Może symbole i metafory, ale obraz kobiety, jej rola i znaczenie, jaki się z Księgi Rodzaju wyłania, już symboliczne nie są. I miały określone konsekwencje dla wielu pokoleń kobiet. Podobnie, jak byłby konsekwencje dla Żydów z faktu, że podobno zamordowali Oni Pana Jezusa. :wink:

Nie będąc teologiem, a tylko zwykłym czytaczem Biblii nie odpowiem na Twoje pytania. Mogę jednak zauważyć, że biblijny wizerunek Pierwszych Rodziców jest dziełem mizoginicznej, patriarchalnej kultury.


N kwi 21, 2013 7:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 9:56 pm
Posty: 3829
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Po to Pan Bóg dał nam rozum byśmy mogli Jego poznać. Jego stworzenie.
Więc nim się posługujcie. To bardzo proste.

Wpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co to jest Pismo Święte i kto go napisał. katolicy /nie tylko/ wiedzą, że jest to zbiór ksiąg spisanych pod natchnieniem Ducha Św. czyli Boga.

Przekładając to na dzisiejsze czasy, Bóg /doskonała istota, wszystkowiedząca i dająca początek/ podyktował swojemu stworzeniu /niedoskonałemu człowiekowi/ rzeczy o których mu się "w pale nie mieściły"

Reasumując...

Gdybyśmy dziś przy naszej wiedzy i doskonałości :D , mieli mozliwość porozumieć się za pomoca np telefonu z człowiekiem, naszym przodkiem powiedzmy te 2 tys lat, i podyktowac mu by spisał rzeczy które tutaj się dzieją...czyli te komputery, fora, blogi, fizyke kwantową, samochody itp...musielibyśmy się nieźle napocic by to zrozumiał i opisał! Często musielibysmy porównywać rzeczy dzisiejsze do tamtejszych, np samochód do wozu itp by zrozumiał o co chodzi. Więc jego księga byłaby dla dzisiejszego czytelnika mało zrozumiała, obrazkowa, zawierajaca porownania daleko odbiegajace od rzeczywistości. Po prostu ten człowiek przekazywałby naszą wiedzę oparta na swoich doswiadczeniach tamtych lat.


N kwi 21, 2013 8:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Katechumen77 napisał(a):
Zapomniałem dopisać po co zmywamy ten grzech.Zmywamy go przez Chrzest,który jest potrzebny by otworzyła się łaska Boga, potrzebna do Zbawienia

Czyli jeśli nie ochrzciłem mojego dziecka, to "nieotwarcie łaski zbawienia" oznacza, że nie będzie ono zbawione jedynie dlatego, że go nie ochrzciłem?
Bo skoro chrzest łaskę otwiera, to bez chrztu jest ona zamknięta, tak?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


N kwi 21, 2013 9:52 am
Zobacz profil
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Jedni napiszą, że nalezy czytać dosłownie inni że nie, i nalezy czytać symbolicznie. Ale tak jak z jednego ziarana mozna mieć z czasem obsiane duze pole, to Adama z Ewą nie traktuję za symbole. Czego? Jakiejś grupy ludzi która zgrzeszyła? Jesli tak, to w jaki sposób?
Są w Bibli podobieństwa, które nalezy czytac jak podobieństwo - przesłanie, ponieważ wskazuja na pewne mechanizmy lub rzeczy które cięzko jest wprost wyjaśnić. Ale tu, bardziej przemawia do mnie podobieństwo o jedym ziarnie. :)


N kwi 21, 2013 9:55 am
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Elisma napisał(a):
Ostatnio zaczęłam czytać Pismo Święte....i zdziwił mnie jeden fakt. Chodzi o księgę Rodzaju i stworzenie pierwszych ludzi. Wiadomo, mamy tłumaczyć to nie dosłownie. to są symbole, ale dlaczego więc musimy zmywać grzech pierworodny, skoro to tylko symbole i metafory?



Grzech pierworodny to skłonność, była ona kiedyś i jest teraz i będzie jeszcze długo. Skłonność do czego zapytacie? Do: (jeśli chodzi o grzech pierwszych rodziców w raju), ulegania czarowi Ewy przez Adama. A Ewy do ulegania czarowi nowinkom. Te dwie skłonności aż nadto czynią wielką szkodę temu, co te dwie postacie ludzkie są w stanie zniszczyć z już istniejących rzeczy. Bo czar ma takie nielogiczne konsekwencje. Że chcemy już, nawet natychmiast bez używania rozumu, pójść za przedmiotem pożądania, słynne ja chcę. Tak było z biblijnym opisem grzechu w raju. Ewa się zaciekawiła nowinką (podszeptem szatana zwaną), a Adam uległ jej czarowi tego zaciekawienia. Nie przemyśleli oboje wcześniej czy warto zrywać ten symboliczny owoc, o którym wiedzieli że ma inne przeznaczenie. Zmywanie grzechu pierworodnego jest niczym innym jak, poznaniem czym on jest, oraz nauczeniem się panować nad swoim pożądaniem.


N kwi 21, 2013 10:25 am
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr gru 05, 2012 8:16 am
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Elisma napisał(a):
może źle ujęłam to o co mi biega :)
1. Adam i Ewa to mają być niby symbole, tak?
2. w takim razie oni tak naprawdę nie istnieli....
3. to dlaczego zmywamy grzech pierworodny skoro Ewa nie zerwała jabłka i nie dała go Adamowi to skąd się bierze ten grzech pierworodny który jest zmywany chrztem. Dla mnie jest to poza logikom. Skoro PŚ to większości symbole to skąd KK wziął chrzest na zmywanie grzechu pierworodnego skoro nie możemy mieć tego grzechu skoro nie było Adama i Ewy?

Ja myślę Elismo,że Ty Pismo Święte to i może kiedyś w ręce trzymałaś ale czy je czytałaś to wypada mi wątpić.Otóż w opowiadaniu na które się powołujesz nic nie ma na temat jakoby Ewa zrywała jakieś jabłko!Do tego,nawet przy pobieżnej lekturze,łatwo zauważyć,że o grzechu pierworodnym też niczego nie ma.Dlatego jeśli chcesz dyskutować na temat Biblii to najpierw wypada zapoznać się z jej treścią.Inaczej jest jak jest. :-D

_________________
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego.


N kwi 21, 2013 10:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18254
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Każda metafora (czy alegoria) oznacza coś. I mówienie żeby się nie przejmować tym czymś jest nielogiczne.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N kwi 21, 2013 12:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn kwi 07, 2003 6:53 pm
Posty: 2637
Lokalizacja: USA
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Elisma napisał(a):
Ostatnio zaczęłam czytać Pismo Święte....i zdziwił mnie jeden fakt. Chodzi o księgę Rodzaju i stworzenie pierwszych ludzi. Wiadomo, mamy tłumaczyć to nie dosłownie. to są symbole,


Nie.
To nie sa "symbole".
Ksiega Poczatku objawia nam to, co sie stalo i tak jak sie stalo.
Dokladnie i doslownie.

Cytuj:
ale dlaczego więc musimy zmywać grzech pierworodny, skoro to tylko symbole i metafory?


Jezeli "to tylko metafory, przenosnie", to i grzech pierworodny byl jest tylko "na niby".

Ty dlatego masz rozterki, ze NIE WIERZYSZ w Ksiege Rodzaju, w Slowo Boze.
Wszelkie bowiem trudnosci znikaja, gdy sie zrozumie, ze Ksiega Poczatku JEST Prawda, opisuje co sie stalo i jak sie stalo.
Trzeba jednak uwierzyc w Slowo Boga!

Jak jednak uwierzyc skoro Wiara jest pierwsza Cnota Boza ?
A caly swiat wymiotuje wielkim klamstwem o "symbolicznosci Ksiegi Rodzaju"?
Jak wierzyc?

Wyprano wam rozum!
Lecz nie zauwazyliscie tego.
Bo wrogowie Boga sa przebiegli.
Rozpoczeli walke ze Slowem Bozym.
Lecz walke NIE WPROST.
Walke podstepna, przebiegla.
Gdyby walczyli w ten sposob, ze by wprost glosili "walczymy z Biblia"- osiagneliby male sukcesy.
Lecz waz jest przebiegly !
I walczy podstepnie, udajac ze "nie o to chodzi".
Opowiada wiec swoje ZMYSLONE OPOWIESCI o "miliardach lat, wielkim wybuchu, ewolucji".
I zaczadza wasze rozumy tymi bredniami.
A poniewaz bardziej wolicie wierzyc w te glupstwa, to w rozumach pojawiaja sie wam dylematy i sprzecznosci.
Bo dostrzegacie SPRZECZNOSC Biblii z tym czym swiat zyje i w co swiat wierzy.
Dobrze spostrzegacie !
Tylko jeszcze brak wam Wiary.
Jeszcze nie uwierzyliscie i nie zrozumieliscie tego, ze swiat zawsze (od grzechu pierwszego) byl przeciw Bogu i przeciw Jego Slowu.

To jest Proba Wiary.
I nic innego.
Zdajecie egzamin z Wiary.
Czy uwierzycie Bogu i Jego Slowu?
Czy temu co swiat opowiada?


N kwi 21, 2013 12:31 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr mar 13, 2013 10:32 pm
Posty: 51
Płeć: kobieta
Post Re: Dosłownie/ nie dosłownie
Cytuj:
Ja myślę Elismo,że Ty Pismo Święte to i może kiedyś w ręce trzymałaś ale czy je czytałaś to wypada mi wątpić.Otóż w opowiadaniu na które się powołujesz nic nie ma na temat jakoby Ewa zrywała jakieś jabłko!Do tego,nawet przy pobieżnej lekturze,łatwo zauważyć,że o grzechu pierworodnym też niczego nie ma.Dlatego jeśli chcesz dyskutować na temat Biblii to najpierw wypada zapoznać się z jej treścią.Inaczej jest jak jest.

Czytałam, sęk w tym,że nie zgadzało mi się z tym o czym nauczał nas ksiądz. Bo o ile dobrze pamiętam z lekcji religii to grzech pierworodny jest skutkiem tego,że pierwsi ludzie zerwali Owoc z drzewa poznania dobra i zła. ów owoc najczęściej przedstawiano mi na religii jako jabłko wiec może stąd to zamieszanie.:)

Odnosząc się do wszystkich wypowiedzi mam rozumieć,że Pismo Święte to alegorie.....a pokazanie grzechu pierwszych rodziców również jest symbolem, tak? To nadal dla mnie jest nie logiczne dlaczego każdemu wpaja się,że już Komu ducha winne dziecko ma już grzech pierworodny, przecież ono nawet nie potrafi mówić, chodzić dopiero uczy się co jest dobre a co złe. wiec skąd ten grzech? A swoją drogą skoro
Cytuj:
Bóg /doskonała istota, wszystkowiedząca i dająca początek/
to dlaczego ta doskonała istota nie przewidziała tego że ludzie będą się buntować przeciw niemu? Że zbuntują mu się aniołowie. Wiem wolna wola. Ale to nie wyjaśnia dlaczego nie przewidział pewnych spraw i nie zapobiegł im. Bo skoro wiedział że tak się sranie to musiało to być zdarzenie pewne, a więc Adam i Ewa na PEWNO zerwali by ten owoc, bo Bóg o tym wiedział.
Cytuj:
Opowiada wiec swoje ZMYSLONE OPOWIESCI o "miliardach lat, wielkim wybuchu, ewolucji".

a to ciekawe, to jak wyjaśnisz dinozaury, ludzi pierwotnych itp? teoria ewolucji jest o wiele bardziej prawdziwa moim zdaniem od teorii powstania świata w ciągu 6 dni i 7 dnia odpoczynku, bo można ją sprawdzić, jednak mam nadzieje,że uważałeś na religii i słyszałeś jak ksiądz/katecheta mówił że biblie należny czytać jako symbole.


N kwi 21, 2013 12:41 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1818 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 122  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL