Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 12:01 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi 
Autor Wiadomość
Post Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Filioque - Który od Ojca i Syna pochodzi (O Duchu Świętym).

Ostatnio na forum panoszy się przez prawie nikogo nie powstrzymywana propaganda tezy, że po pierwsze filioque jest nieprawdą, po drugie, że nie ma specjalnego znaczenia w historii Kościoła i było swego czasu tylko kwestią formalną, po trzecie, że ostatni dwaj Papieże nie uznawali filioque i w Credo nie wymawiali go.

Te rewelacje są czysto szatańskiego pochodzenia.
Filioque spowodowało ponad 1000 lat temu odejście Kościoła Wschodniego od Kościoła Rzymskiego i ogromne rozdarcie Mistycznego Ciała Chrystusa.
Jeśli dla kogoś jest to nie znacząca formalna sprawa to współczuję wiary tej osobie.

Duch Święty jest emanacją Boskiej Miłości jest nieustanną odwieczną Miłością między Ojcem i Synem. Miłość Osób Boskich nie jest jednostronna, lecz wzajemna. Ponieważ Syn jest wprawdzie zrodzony i nie stworzony jednak w obliczu czasu jest przedwieczny - podobnie jak Ojciec. Przy uszanowaniu wiedzy o względności czasu - nie ma żadnych podstaw by kwestionować pochodzenie Ducha Świętego uznanego od ponad tysiąca lat w Kościele Katolickim.

Ponieważ Bóg Ojciec i Bóg Syn są od ZAWSZE, są wieczni i przedwieczni, to także Duch Święty jest wieczny i przedwieczny i pochodzi On od ZAWSZE od Ojca i od Syna.

Zachęcam katolików i niekatolików do rozmowy o Duchu Świętym i Jego Źródłach.


Śr lut 27, 2013 4:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
maly_kwiatek napisał(a):
Ostatnio na forum panoszy się przez prawie nikogo nie powstrzymywana propaganda tezy, że po pierwsze filioque jest nieprawdą
Filioque (dlaczego imię Drugiej Osoby Trójcy piszesz z małej litery?) jest dodatkiem odrzucanym przez prawosławie, a uznawanym przez KRK. Każdy o tym wie i nikt kłamstw nie głosi.
Cytuj:
po drugie, że nie ma specjalnego znaczenia w historii Kościoła
Filioque ma niestety olbrzymie znaczenie w historii Kościoła. I niestety negatywne.
Cytuj:
po trzecie, że ostatni dwaj Papieże nie uznawali filioque i w Credo nie wymawiali go.
Nikt tak nie mówi. Powiedziałem jedynie, że papieże owi byli gotowi wyrecytować Wyznanie Wiary bez niego.
Cytuj:
Te rewelacje są czysto szatańskiego pochodzenia.
Zadziwia szczerość i świadomość, że Twoje fantasmagorie są szatańskiego pochodzenia. Czemu ich zatem nie odrzucisz.

... a dalej są jakieś insynuacje, jakoby ktoś kwestionował przedwieczność wszystkich osób Trójcy, których to insynuacji komentować nie będę.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr lut 27, 2013 4:11 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
@maly_kwiatek
Cytuj:
Ponieważ Bóg Ojciec i Bóg Syn są od ZAWSZE, są wieczni i przedwieczni, to także Duch Święty jest wieczny i przedwieczny i pochodzi On od ZAWSZE od Ojca i od Syna.


W takim razie nie ma też żadnych powodów, by nie powiedzieć, że Syn od ZAWSZE jest zrodzony z Ojca i Ducha, Ojciec... nie wiem... wypływa od ZAWSZE z Syna i z Ducha, i w ogóle wszystko ze wszystkiego, wszystkie Osoby od wszystkich Osób, jest fajnie i dżezi.

Szkoda tylko, że to wszystko - od kontrowersji filioque poczynając - herezje :no: .

Uwielbiam argumentację ad absurdum.


Śr lut 27, 2013 6:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Święty Augustyn (czczony również w Prawosławiu) określił, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, przy omawianiu boskości Logosu i Jego działania. Różnica między teologią grecką i łacińską polega na tym, że Zachód rozważa najpierw jedną naturę, by następnie dojść do Trzech Osób, podczas gdy Wschód rozważa najpierw Trzy Osoby, by dojść do jedności natury. Dla Zachodu najważniejsza jest jedność natury. Z jedności natury wynika formuła "Filioque", przesuwająca zasadę jedności Trójcy z hipostazy Ojca na naturę i tworząca dwie diady ("Ojciec — Syn" oraz "Ojciec i Syn jako unum principium — Duch Święty"). Tego typu rozumowanie jest nie do przyjęcia przez teologię grecką, gdyż dla niej oznacza pomieszanie odrębnych osób.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 27, 2013 6:09 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Od dawna już mnie zadziwiało, jak zachód chrześcijański zdołał zbudować skomplikowaną, w miarę koherentną - do pewnego punktu - teologię Trójcy w oparciu o najzwyczajniejszy w świecie błąd translacyjny doprawiony sporą dozą ignorancji lingwistycznej ze strony Augustyna z Hippony i jego kontynuatorów. Choć w sumie tak uparte trzymanie się kontrowersji przez Rzym i reformacyjnych protoplastów mnie nie dziwi - straszna rzecz, przyznać się do tak brzemiennej w skutkach pomyłki :no: .


Śr lut 27, 2013 6:11 pm
Zobacz profil
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Problem tkwi też w rozumieniu takich słów jak ZAWSZE, ODWIECZNY.
Ludzie to różnie rozumieją, a z pewnością tysiąc lat temu nie wiedzieli że czas jest w ogóle relatywny. Gdyby wiedzieli, to może by się tak nie kłócili?


Śr lut 27, 2013 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Tartaglia napisał(a):
teologię Trójcy w oparciu o najzwyczajniejszy w świecie błąd translacyjny doprawiony sporą dozą ignorancji lingwistycznej ze strony Augustyna z Hippony i jego kontynuatorów. Choć w sumie tak uparte trzymanie się kontrowersji przez Rzym i reformacyjnych protoplastów mnie nie dziwi - straszna rzecz, przyznać się do tak brzemiennej w skutkach pomyłki :no: .


Jak sądzę, dla Prawosławia Syn i Duch są wyłonieni z jednej zasady i formuła "Filioque" odnosi się wyłącznie do misji ad extra (relacji do świata). W problematyce trynitarnej prawosławie odróżnia plan wewnątrzboski od planu działań ad extra (relacji do świata). W tym drugim planie Duch Święty jest przejawem Syna (J 16, 14), objawia Syna (1 Kor 12, 3) i jest przekazany przez Syna (J 15, 26)

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 27, 2013 6:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
maly_kwiatek napisał(a):
Problem tkwi też w rozumieniu takich słów jak ZAWSZE, ODWIECZNY.
Od wykrzyczenia tych słów na pełne gardło nie stają się bardziej zrozumiałem.
Cytuj:
Ludzie to różnie rozumieją, a z pewnością tysiąc lat temu nie wiedzieli że czas jest w ogóle relatywny.
Jak dobrze, że maly_kwiatek i prosty człowiek hen (znany też jako Kościół Rzymskokatolicki) to wiedzą i mogą tym wszystkim tępakom wyjaśnić.

Tłumaczył Ci Tartaglia, że problem Filioque nie ma niczego wspólnego z odwiecznością. Tak wyznawcy Filioque, jak odrzucający ten dodatek wierzą, że wszystkie osoby są przedwieczne. Widzę jednak, że maly_kwiatek w swej pokorze zafiksował się tak na genialnej idei iż "relatywność czasu wszystko wyjaśnia" i będzie się tego trzymał.

Cytuj:
straszna rzecz, przyznać się do tak brzemiennej w skutkach pomyłki
Też i nigdy się zachód do tego nie przyzna. Po prostu wycofują się po angielsku. Dobre i to.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr lut 27, 2013 6:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
zefciu napisał(a):
Też i nigdy się zachód do tego nie przyzna. Po prostu wycofują się po angielsku. Dobre i to.


Przepraszam, ale my wierzymy w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół oraz w prymat papieża. I Prawosławie przyjmuje pewien rodzaj prymatu Rzymu, jako prymat w miłości jak to określił chyba św. Ignacy Antiocheński.

Ponadto w każdej sytuacji Kościół katolicki musi pamiętać o słowach Chrystusa — "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone … ani w tym wieku, ani w przyszłym" (Mt 12, 31-32)

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 27, 2013 6:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Mały Książę napisał(a):
zefciu napisał(a):
Też i nigdy się zachód do tego nie przyzna. Po prostu wycofują się po angielsku. Dobre i to.


Przepraszam, ale my wierzymy w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół oraz w prymat papieża. I Prawosławie przyjmuje pewien rodzaj prymatu Rzymu, jako prymat w miłości jak to określił chyba św. Ignacy Antiocheński.
A czy ja mówię, że nie wierzycie. Ja tylko mówię, że na drodze procesu teologicznego zwanego przez berta "zakurzeniem" idea "pochodzenia jak od jednej zasady" idzie w odstawkę. I głosy, że problem Filioque został już rozstrzygnięty są coraz częstsze i mają poważne uzasadnienie.

Dlaczego więc "prości ludzie" hen (czyli Kościół Rzymskokatolicki) i maly_kwiatek trzymają się kurczowo tej pomyłki sprzed millenium?

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr lut 27, 2013 6:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
zefciu napisał(a):
A czy ja mówię, że nie wierzycie. Ja tylko mówię, że na drodze procesu teologicznego zwanego przez berta "zakurzeniem" idea "pochodzenia jak od jednej zasady" idzie w odstawkę. I głosy, że problem Filioque został już rozstrzygnięty są coraz częstsze i mają poważne uzasadnienie.


Spoko.
zefciu napisał(a):
Dlaczego więc "prości ludzie" hen (czyli Kościół Rzymskokatolicki) i maly_kwiatek trzymają się kurczowo tej pomyłki sprzed millenium?


Nie wiem czy hen to Kościół Rzymskokatolicki.

Czy "Filioque" jest pomyłką ? Moim zdaniem nie jest.
Moja Matka (Kościół katolicki) wierzy w ortodoksję tego dodatku do Credo. A Matka to Matka, trzeba jej słuchać i szanować ją :)

Pozdrawiam Prawosławnych Braci i Siostry w Chrystusie Panu.

Pamiętajmy w tym czasie Wielkiego Postu o tym, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy, choć człowiek jest powołany do przebóstwienia- jak mówią Ojcowie. Niech Łaska Pana Jezusa będzie z Wami wszystkimi.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 27, 2013 7:27 pm
Zobacz profil
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
maly_kwiatek napisał(a):
Ponieważ Bóg Ojciec i Bóg Syn są od ZAWSZE, są wieczni i przedwieczni, to także Duch Święty jest wieczny i przedwieczny i pochodzi On od ZAWSZE od Ojca i od Syna.

Zachęcam katolików i niekatolików do rozmowy o Duchu Świętym i Jego Źródłach.


Jezus nie jest wieczny, bo został zrodzony ok. 2000 lat temu.
Wcześniej nie istniał realnie, ale w planie Bożym.

(17) Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi według uczynków każdego, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie. (18) Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, (19) ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. (20) On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was. (21) Wyście przez Niego uwierzyli w Boga, który wzbudził Go z martwych i udzielił Mu chwały, tak że wiara wasza i nadzieja są skierowane ku Bogu. (22) Skoro już dusze swoje uświęciliście, będąc posłuszni prawdzie celem zdobycia nieobłudnej miłości bratniej jedni drugich gorąco czystym sercem umiłujcie. (23) Jesteście bowiem ponownie do życia powołani nie z ginącego nasienia, ale z niezniszczalnego, dzięki słowu Boga, które jest żywe i trwa.
(1 List Piotra 1:17-23, Biblia Tysiąclecia)


jakby były jeszcze wątpliwości:

(7) Ogłoszę postanowienie Pana: Powiedział do mnie: Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem. (8) Żądaj ode Mnie, a dam Ci narody w dziedzictwo i w posiadanie Twoje krańce ziemi. (9) Żelazną rózgą będziesz nimi rządzić i jak naczynie garncarza ich pokruszysz. (10) A teraz, królowie, zrozumcie, nauczcie się, sędziowie ziemi!
(Ks. Psalmów 2:7-10, Biblia Tysiąclecia)

Skoro Bóg "dziś" zrodził Jezusa, to tenże Jezus nie mógł być odwieczny.
To interpretacja logiczna.
Raczej nie związana z wiarą katolicką. Powodzenia w dalszej dyskusji na temat Ducha Bożego, który jest.... ach szkoda mojego pisania.
Pozdrawiam.


Śr lut 27, 2013 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Mały Książę napisał(a):
Nie wiem czy hen to Kościół Rzymskokatolicki.

On się zań uważa. Gdy zrobiłem mu prywatny przytyk, powiedział iż obrażam Kościół Rzymskokatolicki. Ze trzy razy to potem powtórzył z oburzeniem. Widać więc uznaje się za KRK.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr lut 27, 2013 10:50 pm
Zobacz profil
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
Nesto,
katolicka wizja Trójcy Świętej też jest logiczna :)
Syn Boży jest Bogiem i jest współistotny Ojcu.
Zrodzony a nie stworzony przed wszystkimi wiekami.

Od 2000 lat Syn Boży stał się także człowiekiem i przyjął ciało z Maryi Dziewicy :)
Połączył w jednej Osobie dwie natury: Boską i człowieczą.

Niech Bóg błogosławi wszystkim pochylającym się nad istotą Trójcy Świętej w niniejszym temacie :)


Śr lut 27, 2013 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Duch Święty Od Ojca i Syna pochodzi
zefciu napisał(a):
On się zań uważa. Gdy zrobiłem mu prywatny przytyk, powiedział iż obrażam Kościół Rzymskokatolicki. Ze trzy razy to potem powtórzył z oburzeniem. Widać więc uznaje się za KRK.


Przepraszam zefciu. Nie znam go. Nie wygląda mi na katolika, ale nie znam jego serca.

Pozdrawiam Cię i życzę Ci wielu łask Bożych.

PS. Na herezje nesto chyba brakuje mi słów.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Cz lut 28, 2013 12:11 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL