Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 2:11 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona
 Wątpliwości 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt lis 23, 2012 4:05 pm
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Wątpliwości
Witam wszystkich to mój pierwszy wpis na forum dla którego zresztą stworzyłem to konto. Jestem katolikiem ale wątpiącym. Główną tego przyczyna jest powód który chce tu przytoczyć. Mam nadzieje, że będę w stanie dobrze opisać to nad czym myślę od dawna. Otóż chodzi mi o to, że Bóg(według Katolicyzmu a także reszty Chrześcijaństwa) jest nieskończenie dobry i idealny. Na początku był tylko on więc to on jest odpowiedzialny za wszystkie swoje stworzenia(także za zasady rządzące światem). Jeśli są nieidealne i złe to on jest za to odpowiedzialny(szczególnie że rzekomo jest wszechmocny i doskonały).(Każąc więc kogokolwiek jest hipokrytą, jest jak strażak gaszący pożar który sam wywołał). Jak wiemy każdy z nas rodzi się z określonymi cechami które to wraz z oddziałującym na niego otoczeniem warunkują to jaki jest(mniej lub bardziej skłonny do dobra lub zła). Te same zasady muszą także obowiązywać więc anioły. Zatem bunt części aniołów musiał być spowodowany tym, że Bóg obdarzył część aniołów(później także ludzi) cechami które doprowadziły do ich upadku(pycha,zazdrość,chciwość). Swoją drogą skoro źródłem zła według Katolików i innych Chrześcijan jest szatan to kto go skusił gdy był aniołem? Co było źródłem zła w nim? A więc Bóg jako, że jest idealny i zna przyszłość mógł stworzyć idealne istoty podobne sobie(lub chociaż pozbawione złych cech). Wiem, że wielu będzie chciało pisać o wolnej woli. Ale wolna wola to tylko teoretyczny wybór między dwoma narzuconymi możliwościami(nie ma tu także wyboru neutralnego który wielu w tym ja wybrałoby tzn. wieczne życie na ziemi). Tak naprawdę to jak postąpią ludzie zależy tylko od ich wrodzonych cech i osobowości oraz okoliczności w jakich żyją. Wielu pewnie będzie chciało napisać, że tylko doświadczając zła i mając wybór można docenić dobro i być naprawdę dobrym. Jednak to by znaczyło, że nie istnieje dobro bez zła(czyli Bóg) i źli ludzie byliby stworzeni(i skazani na najokrutniejszą kare jaką można sobie wyobrazić) tylko po to by inni mogli być dobrzy. Lub żeby po prostu było ciekawiej(wszyscy możemy sobie wyobrazić jak wyglądał by idealny po Bożemu świat). Wielu także będzie chciało powiedzieć, że to i tak najlepsze rozwiązanie z możliwych(bo przecież Bóg jest idealny). Jednak nawet ja mogę sobie wyobrazić lepsze i sprawiedliwsze rozwiązania a co dopiero istota idealna dla której WSZYSTKO jest możliwe. Bóg mógł np. (jak już napisałem wcześniej) stworzyć istoty idealne lub chociaż pozbawione złych cech(podobne jemu). A tak dobrze wiedział co tworzy i na co skazuje te twory ale i tak to zrobił. To tak jakby naukowiec stworzył różne roboty i niektóre specjalnie uszkodził by potem karać za to, że są złe i nieposłuszne. Oczywiście można przyczepić się do wielu innych rzeczy ale uważam, że ta sprawa jest najważniejsza. Ja nie znajduje żadnego wytłumaczenia dla takiego okrucieństwa i hipokryzji poza tym, że ten Bóg nie istnieje. Proszę o uprzejme i rzeczowe odpowiedzi bez straszenia i obrażania się nawzajem. I nie pisania odpowiedzi niemających nic wspólnego z tematem. Dla mnie ta sprawa jest bardzo ważna. :)


Pt lis 23, 2012 6:02 pm
Zobacz profil
Post Re: Wątpliwości
Wybrałeś najlepszy sposób by swe wątpliwości pogłębić. Stawianie pytania o Boga i jego rolę w ludzkim życiu kończy się zwykle, kolejnymi wątpliwościami. A to dlatego, że nie ma w śród nas kogoś, kto definitywnie rozstrzygnie wszystko co Boga dotyczy. Nie mamy jak do tąd aż takich możliwości by znać całościowo Boga. Znamy mnóstwo opisów typu wyobrażeń Boga, często typu życzeniowego, z ludzkiego punktu widzenia. Bądź postulatywnego patrzenia, szukając nadziei w nieznanym nam dotąd, sposobie rozwiązania swoich problemów. Ja wolę na Boga patrzeć w sposób nie rodzący nowych wątpliwości. A jest tym sposobem to, że wierzę że Bóg jest. A jeśli wierzę, to wiem że wcześniej czy później, znajdę rozwiązanie swoich problemów. Łączy mi się wtedy mój problem z samym Bogiem w tym, że ani Boga jeszcze nie znam tak jak powinienem, ani rozwiązania mojego problemu także. A że żyję to wszystko jest przede mną możliwe. Gdybanie co by było, zostawiam poza swoim myśleniem, by się nie zapętlić i nie rozwalić sobie psychiki. Co polecam każdemu czytelnikowi.


N lis 25, 2012 10:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Slubanie,
temat ten jest stale obecny na forum. Wielokrotnie już tu rozważaliśmy napięcie pomiędzy wszechmocą Boga a jego samoograniczaniem się, pomiędzy jego dobrocią a poszanowaniem przez Niego naszej wolności.
Proponuję zagłębić się w któryś z tych wątków.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lis 25, 2012 11:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Sluban napisał(a):
Jestem katolikiem ale wątpiącym.


To bardzo dobrze. To normalne.
Cytuj:
Główną tego przyczyna jest powód który chce tu przytoczyć. Mam nadzieje, że będę w stanie dobrze opisać to nad czym myślę od dawna. Otóż chodzi mi o to, że Bóg(według Katolicyzmu a także reszty Chrześcijaństwa) jest nieskończenie dobry i idealny.


Boga łatwiej określić jako: miłość.

Cytuj:
Na początku był tylko on więc to on jest odpowiedzialny za wszystkie swoje stworzenia(także za zasady rządzące światem). Jeśli są nieidealne i złe to on jest za to odpowiedzialny(szczególnie że rzekomo jest wszechmocny i doskonały).


To jest błędne stwierdzenie.

Cytuj:
(Każąc więc kogokolwiek jest hipokrytą, jest jak strażak gaszący pożar który sam wywołał). Jak wiemy każdy z nas rodzi się z określonymi cechami które to wraz z oddziałującym na niego otoczeniem warunkują to jaki jest(mniej lub bardziej skłonny do dobra lub zła).


Możesz wykazać ze jesteś uwarunkowany do czynienia zła?


Cytuj:
Te same zasady muszą także obowiązywać więc anioły.
Zatem bunt części aniołów musiał być spowodowany tym, że Bóg obdarzył część aniołów(później także ludzi) cechami które doprowadziły do ich upadku(pycha,zazdrość,chciwość).


Jakoś nie widzę tutaj "wiec"?


Cytuj:
Swoją drogą skoro źródłem zła według Katolików i innych Chrześcijan jest szatan to kto go skusił gdy był aniołem?


Warto zapoznać się z Nauczaniem Kościoła na ten temat.

Cytuj:
Co było źródłem zła w nim? A więc Bóg jako, że jest idealny i zna przyszłość mógł stworzyć idealne istoty podobne sobie(lub chociaż pozbawione złych cech).


Na czym ma polegać idealność? Czym jest zło?

Cytuj:
Wiem, że wielu będzie chciało pisać o wolnej woli. Ale wolna wola to tylko teoretyczny wybór między dwoma narzuconymi możliwościami(nie ma tu także wyboru neutralnego który wielu w tym ja wybrałoby tzn. wieczne życie na ziemi).


Nie ma stanu zero. Na czym miało by polegać to "wieczne życie na ziemi"?

Cytuj:
Tak naprawdę to jak postąpią ludzie zależy tylko od ich wrodzonych cech i osobowości oraz okoliczności w jakich żyją.


Możesz udowodnić to stwierdzenie? Czy jest coś jeszcze poza tymi cechami wrodzonymi i okolicznościami? Jeśli nie to po co stwierdzać... oczywiste... i dlaczego masz problem?

Cytuj:
Wielu pewnie będzie chciało napisać, że tylko doświadczając zła i mając wybór można docenić dobro i być naprawdę dobrym.


Nie. Zło nie jest potrzebne.

Cytuj:
Jednak to by znaczyło, że nie istnieje dobro bez zła(czyli Bóg) i źli ludzie byliby stworzeni(i skazani na najokrutniejszą kare jaką można sobie wyobrazić) tylko po to by inni mogli być dobrzy. Lub żeby po prostu było ciekawiej(wszyscy możemy sobie wyobrazić jak wyglądał by idealny po Bożemu świat).


Masz błędne podstawy, dlatego Twoje wnioski są błędne. Problem w Twoim rozumowaniu jest ten, że świat nie zależy od Twojej wyobraźni a jaki jest to WIDAĆ. Możesz sobie dowolne rzeczy WYOBRAŻAĆ jednak nie jest to prawda i rzeczywistość.

Cytuj:
Wielu także będzie chciało powiedzieć, że to i tak najlepsze rozwiązanie z możliwych(bo przecież Bóg jest idealny).


A znasz inne? :) To pokaż.

Cytuj:
Jednak nawet ja mogę sobie wyobrazić lepsze i sprawiedliwsze rozwiązania a co dopiero istota idealna dla której WSZYSTKO jest możliwe.


Problem w tym, że to tylko... wyobrażenia.
Cytuj:
Bóg mógł np. (jak już napisałem wcześniej) stworzyć istoty idealne lub chociaż pozbawione złych cech(podobne jemu).


Nie rozumiesz, co to jest idealność, zło i wolna wola.

Cytuj:
A tak dobrze wiedział co tworzy i na co skazuje te twory ale i tak to zrobił.To tak jakby naukowiec stworzył różne roboty i niektóre specjalnie uszkodził by potem karać za to, że są złe i nieposłuszne


Możesz mi wykazać, że jesteś na coś skazany? W którym miejscu Twój projekt determinuje Cię do zła? Jeśli Boga nie ma to jesteś skazany na nicość, bo po śmierci nie ma nic. To masz jak w banku wg. doktryny ateistycznej.

Od razu lepiej się zrobiło?
Cytuj:
Oczywiście można przyczepić się do wielu innych rzeczy ale uważam, że ta sprawa jest najważniejsza. Ja nie znajduje żadnego wytłumaczenia dla takiego okrucieństwa i hipokryzji poza tym, że ten Bóg nie istnieje.


OK. Bóg nie istnieje. Rozumiem, że świat nagle stał się... lepszy i okrucieństwo też zniknęło? W końcu to "wina Boga". OK. Boga nie ma... więc skąd pochodzi zło i okrucieństwo?

Cytuj:
Proszę o uprzejme i rzeczowe odpowiedzi bez straszenia i obrażania się nawzajem. I nie pisania odpowiedzi niemających nic wspólnego z tematem. Dla mnie ta sprawa jest bardzo ważna. :)


Od tego to jest regulamin forum.

PS. Temat ten jest bardzo "oklepany" i znany. Książki są na ten temat napisane. Wykazałem Ci punkty w których popełniasz błędy, masz braki wiedzy na temat Katolicyzmu. Zapoznaj się z nimi. Jeśli nadal czegoś nie rozumiesz z tego co znalazłeś, możemy wytłumaczyć. Jednak polecam najpierw... poszukanie samemu. Polecam Katechizm Kościoła, tam na 100% znajdziesz o upadku Aniołów itd.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


N lis 25, 2012 11:32 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Post Re: Wątpliwości
Cytuj:
Problem w tym, że to tylko... wyobrażenia.

@Leszcz
TO SĄ MARZENIA LUDZI OBDARZONYCH EMPATIĄ.Niestety, nie mają oni boskiej mocy,aby je urzeczywistnić :(


Cytuj:
Jeśli Boga nie ma to jesteś skazany na nicość, bo po śmierci nie ma nic. To masz jak w banku wg. doktryny ateistycznej.


Mnie osobiście to nie spędza snu z powiek :no:

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn lis 26, 2012 12:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Kris65 napisał(a):
@Leszcz
TO SĄ MARZENIA LUDZI OBDARZONYCH EMPATIĄ.Niestety, nie mają oni boskiej mocy,aby je urzeczywistnić :(


A skąd się empatia wzięła?

Cytuj:
Mnie osobiście to nie spędza snu z powiek :no:


A rozumiesz o czym myślisz?

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pn lis 26, 2012 12:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Czy do życia miłością jest potrzebna "boska moc"? Czyż nie jest to dogmatem ateizmu iż do życia "dobrze" nie potrzeba im Boga?

Wiec o co chodzi?

Ja jako wierzący proszę codziennie Boga o pomoc, żebym mógł żyć miłością. Jakos to mojej empatii nie przeszkadza, wręcz pomaga.

Widać nie znasz(cie) mojego Boga.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pn lis 26, 2012 12:22 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Post Re: Wątpliwości
Cytuj:
A skąd się empatia wzięła?


To szlachetny wytwór ewolucji :wink:


Cytuj:
A rozumiesz o czym myślisz?


Jak najbardziej.

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn lis 26, 2012 12:34 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Kris65 napisał(a):
To szlachetny wytwór ewolucji :wink:


Z punktu widzenia katolika to ewolucja tez jest wytworem bożym, tak jak każde prawo na tym świecie. Więc, wg. tego Bóg jest szlachetny?

Cytuj:
Jak najbardziej.


Wydaje Ci się.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pn lis 26, 2012 12:39 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Post Re: Wątpliwości
Cytuj:
Wiesz ja tez sobie moge wyobrazic swiat w ktorym nie bylo by... grawitacji.


Byłoby to troszkę uciążliwe...w porywach do granic niemożliwości.I do tego brak tarcia...raczej mało przyjemne :roll:
Optował bym za obecnością grawitacji,nie utrudniającą ludziom szybowania w powietrzu :wink:

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn lis 26, 2012 1:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
Cytuj:
@sachcim
twoje pytania są pisane w bardzo skomplikowany sposób, ciebie chodzi o to, żeby trudno było
na nie odpowiedzieć.
Ewolucja nie jest wytworem, Bożym, tylko pomysłem darwina, mającym wmówić człowiekowi,
że pochodzi od zwierząt. Co szatanowi polepszyłoby humor i podniosło jego akcje w walce
z człowiekiem. Bo to właśnie szatan chce udowodnić, że ludzie są zwierzętami i do życia
wiecznego się nie nadają.


Równie dobrze można powiedzieć, że Prawo Dziedziczenia genów nie jest wytworzem bożym, tylko pomysłem Mendla. Można powiedzieć, że Teoria Względności nie jest wytworem bożym, tylko pomysłem Einsteina. Można powiedzieć, że Wielki Wybuch jest pomysłem Lemaître'a a nie wytworem bożym itd. itp.

Ps. Ja rozumiem, że każdy z was odrzuca pogląd na to że Wszechświat ma jakieś...13.7 miliarda lat?

I to ma wykazać, że co? Teoria opisująca wiek i powstanie Wszechświata kompletnie niezależna od Teorii Ewolucji. I co?

Problem w tym, że Wielki Wybuch ukazuje prawdę... że wszystko zaczęło się z... niczego. Co jest z założenia nie możliwe... więc... jak było. A było tak, jak w Biblii napisane: Bóg stworzył świat z niczego.

Nauka jedynie pomaga poznać świat i stworzenie boże, a świat JEST stworzone przez Boga. Czyż nie?

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pn lis 26, 2012 4:45 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So paź 11, 2008 8:49 am
Posty: 49
Lokalizacja: północ
Płeć: mężczyzna
Post Re: Wątpliwości
nie do konca mozna sie zgodzic ze nie moze powstac cos z niczego. Slyszales o fluktuacjach kwantowych prozni i powstawaniu pary czastka-antyczastka.Bilans energetyczny takiej operacji =0. tak tez z kwantowej fluktuacji w nicosci mogl zrodzic sie swiat.


Pn lis 26, 2012 8:49 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2012 10:15 pm
Posty: 147
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Wątpliwości
Sluban, twoje wykluczenie wolnej woli jest nieprzekonujące, a tylko ona jest rozwiązaniem twojego dylematu. Jeśli z założenia taką odpowiedź wykluczasz, to nie ma o czym gadać.

Wolna wola jest prawdziwa. Jest wiele czynników, które mają wpływ na decyzje człowieka, które skłaniają go do tego czy owego, ale w swojej głębi ostatecznie człowiek podejmuje wolne, własne decyzje, to część stworzenia na obraz Boży. Wola to coś dynamicznego, a nie biernego. Nie jest tak, że jeśli nadamy jej prędkość początkową oraz pożądany kierunek, to ona dotrze do pożądanego celu drogą wewnętrznej inercji. Siły, które zmieniają wolę pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale także z jej wnętrza - to wielka tajemnica, ale tego należy się spodziewać po osobach stworzonych na obraz Boga. Zdolność do kreacji własnej egzystencji jest największym darem i chwałą daną człowiekowi przez Boga, ale również największą potencjalną zgubą. Nie ma jednak daru bez odpowiedzialności.

_________________
Jestem krótko prawosławnym, proszę traktować moje wypowiedzi na temat prawosławia z dystansem


Pn lis 26, 2012 2:26 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So paź 11, 2008 8:49 am
Posty: 49
Lokalizacja: północ
Płeć: mężczyzna
Post Re: Wątpliwości
Kamil M. napisał(a):
Siły, które zmieniają wolę pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale także z jej wnętrza - to wielka tajemnica, ale tego należy się spodziewać po osobach stworzonych na obraz Boga. Zdolność do kreacji własnej egzystencji jest największym darem i chwałą daną człowiekowi przez Boga, ale również największą potencjalną zgubą. Nie ma jednak daru bez odpowiedzialności.


A zwierzeta ? nie kreuja wlasnej egzystencji w tym rozumieniu. Szympans podejmuje przeciez decyzje czy isc w lewo czy w prawo czy wstac czy dalej lezec. jakis szympansi bog dal mu wolna wole


Pn lis 26, 2012 3:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wątpliwości
ruffi napisał(a):
nie do konca mozna sie zgodzic ze nie moze powstac cos z niczego.
no tak...wystarczy przecież że działa prawo/zasada nieoznaczoności, której konsekwencją jest możliwość zaistnienia kwantowych fluktuacji i już może powstać coś z niczego... :D tylko na litość...skąd się wzięły te wszystkie działające prawa/zasady odkrywane co rusz przez ludzi nauki...:roll: jaka jest ich PRAPRZYCZYNA...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn lis 26, 2012 3:18 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL