Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 10:38 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Modlitwa z nakrytą głową? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Modlitwa z nakrytą głową?
Chciałbym spytać poznać wasze zdanie na temat aktualności lub nie wersetów (część skrócę, ale przeczytajcie całość);
(1Ko 11:4)
Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę.Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona.
Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy. Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę.(...) Osądźcie zresztą sami. Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga?Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,



Śr cze 06, 2012 7:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
(Pierwszy wysłany przez pomyłkę proszę o usunięcie.)
Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat aktualności lub nie, wersetów (część skrócę, ale przeczytajcie całość);
(1Ko 11:4-15)
Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę.Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona.
Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy. Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę.(...) Osądźcie zresztą sami. Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga? Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, podczas gdy dla kobiety jest to właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie.
Czy dzisiaj kobiety powinny modlić się (lub prorokować) z nakrytą głową? Czy może to już nieaktualne? Proszę o uzasadnienie odpowiedzi. Będę bardzo wdzięczny.


Śr cze 06, 2012 7:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Według mnie jest to wymóg kulturowy, który dziś już nie obowiązuje.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Śr cze 06, 2012 8:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Ja bym się zatrzymał na początek na tym: >>Osądźcie zresztą sami.
Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga?
<< widać, że Paweł pozostawia to osądowi tych, którzy będą to czytali, a nie nakłada taki obowiązek...
dalej czytamy:
>>Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, podczas gdy dla kobiety jest to właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie.<< i znowu patrząc przez pryzmat "Osądźcie zresztą sami." czy to hańba nosić długie włosy mężczyźnie...? a czy Paweł mówiąc o włosach służących za odkrycie kobiety nie miał na myśli przypadkiem raju...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr cze 06, 2012 8:40 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N sty 22, 2012 5:58 pm
Posty: 377
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Mieszkałam wiele lat za granicą. do kościoła ortodoksyjnego miałam bliżej niż do katolickiego , często bywałam w cerkwi. Zawsze miałam nakrytą głowę.tak samo jak inne kobiety. Do głowy mi też nie przyszło pójść z gołymi ramionami. Ojciec Pio tez zalecał, aby kobiety miały zakryte głowy i skromne ubranie. Może powinno się do tego wrócić obserwując zbyt swobodne ( często niestosowne) stroje w kościele. Widziałam już gołe brzuchy nawet w Częstochowie w kaplicy Najświętszego Sakramentu.W wielu też protestanckich kościołach zaleca się kobietom zakrywanie głów.


Śr cze 06, 2012 8:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:22 am
Posty: 1187
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
sahcim napisał(a):
dalej czytamy:
>>[i]Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,

Paweł jako człowiek ''nienawidzący ''tego'' świata'' i mierzący w obłokach niebiańskich brzydził się długimi włosami u mężczyzn które były oznaką stanu wolnego u młodych Greków.

Po za tym grecy kojarzyli mu się z homoseksualistami zatem powstał schemat:

długowłosy mężczyzna => Homoseksualista.


Śr cze 06, 2012 10:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Asphodelus napisał(a):
sahcim napisał(a):
dalej czytamy:
>>[i]Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,

Paweł jako człowiek ''nienawidzący ''tego'' świata'' i mierzący w obłokach niebiańskich brzydził się długimi włosami u mężczyzn które były oznaką stanu wolnego u młodych Greków.
no nie do końca bym sie zgodził z tobą, że o to chodzi bo Księga Liczb w szóstym rozdziale mówi:
Przez cały czas trwania nazireatu nożyce nie dotkną jego głowy. Dopóki nie upłynie okres czasu, na który poświęcił się Panu, będzie święty i ma pozwolić, by włosy jego rosły swobodnie.

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr cze 06, 2012 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
A gdybyśmy tak odwrócili sytuację? Czy mężczyzna w kapeluszu w kościele byłby problemem tylko ze względów kulturowych?


Cz cze 07, 2012 9:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
protestujący napisał(a):
A gdybyśmy tak odwrócili sytuację? Czy mężczyzna w kapeluszu w kościele byłby problemem tylko ze względów kulturowych?
to zależy dla kogo protestujący czy dla Boga, żyć dla drugiego człowieka...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz cze 07, 2012 11:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
protestujący napisał(a):
A gdybyśmy tak odwrócili sytuację? Czy mężczyzna w kapeluszu w kościele byłby problemem tylko ze względów kulturowych?

Tak.
W Afryce nabożeństwa są dostosowane do folkloru. Niektórzy przychodzą w strojach, które nie są odpowiednie (wg. europejskiej nomenklatury) do uczestnictwa w nabożeństwie.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Cz cze 07, 2012 1:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Chyba nie do końca rozumiem wasze odpowiedzi.
Przypuśćmy, że Żyd w Polsce konwertuje na chrześcijaństwo. Czy może modlić się w talicie? Obrazek
A co jeżeli w Izraelu jest kościół chrześcijański składający się z nie-żydów, czy oni powinni modlić się w talitach?
No i może jeszcze żeby "uprościć" odpowiedź rozważmy modlitwy na nabożeństwach/mszach. "Przed Bogiem" na razie zostawiamy.


Pt cze 08, 2012 12:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Tu jest kilka poziomów:
  • kulturowy
    (został tu już omówiony przez innych
  • liturgiczny
    Jeśli liturgia określa ubiór, należy się dostosować
  • wspólnotowy
    Zasadą jest, że generalnie należy dopasować się do zwyczajów lokalnej wspólnoty. Np. niektóre parafie mają "swój" schemat postaw liturgicznych (siedzenie/stanie/klęczenie) i jak idę do nich, dopasowuję się. Podobnie nie na miejscu jest (praktykowane niekiedy przez uczestników niektórych ruchów jak Odnowa) stosowanie "własnych" gestów (typu podnoszenie rąk)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt cze 08, 2012 1:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
protestujący napisał(a):
Przypuśćmy, że Żyd w Polsce konwertuje na chrześcijaństwo. Czy może modlić się w talicie?

Jeżeli jest to w Polsce, powinien przyjąć zwyczaje panujące w Polsce. Wchodząc do jakiejś wspólnoty, przyjmujemy jej zwyczaje z szacunku, jeśli odbiega to od naszego przekonania. I tu już odpowiedział Barney.
protestujący napisał(a):
A co jeżeli w Izraelu jest kościół chrześcijański składający się z nie-żydów, czy oni powinni modlić się w talitach?

Nie chodzi tu o kulturę narodową, ale o przyjęte zasady w danej wspólnocie.
I tak np. jeśli wybieram się do meczetu (z wycieczką), zdejmę buty i nakryję głowę .

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt cze 08, 2012 1:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
Ciekawe byłoby to pytanie w odniesieniu do grupy nawracających się Żydów w Izraelu (takich "katolickich Żydów Mesjańskich"). Bo jesli od dziecka mają zakodowane w podświadomości że zakrywając głowę mężczyzna okazuje szacunek...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt cze 08, 2012 1:49 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 14, 2009 8:51 pm
Posty: 120
Post Re: Modlitwa z nakrytą głową?
protestujący napisał(a):
A gdybyśmy tak odwrócili sytuację? Czy mężczyzna w kapeluszu w kościele byłby problemem tylko ze względów kulturowych?
Oczywiście. To co przystoi a co nie przystoi określane jest pewnym społecznym przyzwoleniem w połączeniu z tradycją i kulturą danej społeczności. Wspomnieć tu należy zarówno o bóżnicy gdzie zakryta głowa jest obowiązkiem jak i malutkich z desek zbitych kościółkach na sybirze gdzie uszanka w trakcie mszy chroniła przed odmrożeniem. Czy myślicie, że Bóg w swoim miłosierdziu gotów jest zesłać do hipotetycznych piekieł za czapkę lub jej brak w trakcie modlitwy?


N cze 10, 2012 6:55 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Kantatus i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL