Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 4:59 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Imię Boga w Nowym Testamencie. 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N kwi 22, 2012 3:28 pm
Posty: 50
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Tak prawo do pomyłki tak . Sprzedawanie cudownej pszenicy tez mozna nazwać delikatnie mowiac pomyłką zamiast kierowaniem sie checia zysku.

_________________
" Zostałem pouczony przez Boga,że żadnego człowieka nie można uważać za skażonego lub nieczystego"


Cz maja 17, 2012 3:07 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 8:05 pm
Posty: 486
Lokalizacja: W-wa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Żeby nie zakładać nowego tematu odniosę się też do imienia Jezusa.

Czy Jeszu to imię Zbawiciela?

Wielu wierzy, że imię Jezusa jest imieniem hebrajskim oraz że owo imię zostało przetłumaczone na język grecki przez apostołów.

Jest to całkowicie błędne rozumowanie, nie wsparte jakimikolwiek dowodami.

Większości z nas (mam na myśli Chrześcijan) znany jest powszechnie fakt, że Nowy Testament jest nazywany także - Chrześcijańskie Pisma Greckie, ponieważ NT został napisany tylko i wyłącznie w języku greckim.

Powody są oczywiste. Izrael oraz cały ten region posługiwał się od kilkuset lat językiem greckim. Jezus mówił także tym językiem. Język grecki był pozostałością po podbojach Aleksandra Wielkiego i z tej właśnie przyczyny w roku 285 przetłumaczono Stary Testament z paleo-hebrajskiego na grecką Septuagintę, która była masowo cytowana przez Jezusa i apostołów w Pismach Greckich.

Zatem imię Jezus, czy raczej Jesus jest imieniem czysto greckim, a nawet popularnym w tym okresie czasu.

Co jest jeszcze ciekawsze - język grecki nie posiada dźwięku sz, ani litery o takim dźwięku.

Ale to nie wszystko!

W języku greckim nie ma innych form imienia Jesus. W polskim mamy Jan, Janek czy Jasiu, czyli to samo imię, ale w trzech różnych formach. W języku greckim takiego zwyczaju w czasach Jezusa nie było.

Dlaczego błędy są powtarzane ponownie?

Niemal wszystkie błędy polegają na wierze w sfałszowane teksty żydowskich Masoretów, którzy posługują się tzw. nowoczesnym hebrajskim. Problem polega na tym, że nie jest to język hebrajski, ale dialekt aramejski.

W greckiej Septuagincie nie występuje ani Jah czy Tetragram. Podobnie jest propagowane przez współczesnych Żydów mesjanistycznych rzekomo żydowskie imię Jeszua czy Jaszua.

Najbardziej niepokojące jest to, że Żydzi nie uznający Jezusa i Chrześcijaństwa, najwięksi Jego wrogowie używają właśnie formy - Jeszu!

http://proroctwa.com/Jeszu-imie-zbawiciela.htm

_________________
Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Mt 24:35


Pt maja 18, 2012 9:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Moim skromnym zdaniem "przywiązywanie" się do imion, może być błędem i powodować różne nieporozumienia. Jezus (nie wiem wcale, czy to prawdziwe imię), na pewno był Żydem, więc i imię nosił żydowskie. Dlatego ostatnio tak często powraca się do "Jeszua, Jehoszua, czy Jeszu" (akurat to ostatnie dla mnie jest rzadkością). Kiedyś dostałem nawet ostrzeżenie, żeby nie używać imienia "Jezus", bo pochodzi od pogańskiego Zeusa. Niestety nie przekonało mnie to, ani tym bardziej przeraziło.
Nawet dzisiaj kiedy słyszymy imię, czy w ogóle słowo obcego pochodzenia próbujemy je oddać naszymi literami. Pewnie dlatego, że język angielski staje się co raz bardziej popularny, piszemy weekend, a nie "łikend, chociaż byłoby to (dla wielu) ułatwieniem.
Podobnie jest z większością (może nawet wszystkimi) imionami w Biblii. Nawet na forum widać, jak katolicy propagują stare "Maryja", zamiast "Maria", chociaż ta kobieta tak w ogóle miała na imię pewnie "Miriam". Prawdziwym problemem staje się to wtedy, kiedy ktoś dosłownie czyta np. werset; (Dz 4:12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni". Czy wystarczy to imię wypowiedzieć, znać, czy używać? Na pewno nie o to chodzi!
Ja pytałem, czy ktoś zna jakieś materiały źródłowe, na podstawie których można do Pism Greckich wstawić tetragram? Zaznaczam, że nie chodzi mi o wnioskowanie.


N maja 20, 2012 9:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
protestujący napisał(a):
Bardzo dziękuję za wypowiedzi, ale tyle to ja też wiem :| . Słyszałem, że powołują się na jakieś miejsca, gdzie w niektórych kodeksach to imię występuje. I oto przede wszystkim pytam.
Dodam jeszcze, że ich wstawianie imienia w nowotestamentowe cytaty ST, to trochę inna sprawa i ją już "rozgryzłem".



To dosyć prosta sprawa.
Imię boże występuje w ST . Wszędzie(albo prawie wszędzie) tam gdzie dziś jest Pan lub Bóg powinno być imię boże.
To łatwe do sprawdzenia.
Dlaczego go nie ma?
Bo ktoś to zmienił.

pytanie :po co?

Druga sprawa to występowanie imienia bożego w NT. Logijka podpowiada że skoro to imię występowało w ST to jeśli jest jakiś cytat ze ST w NT to imię boże powinno być i w NT.
Czemu go nie ma ?
Bo ktoś to zmienił .
Pytanie :po co?

Oto komentarz z BT.
Biblia Tysiąclecia (wyd. I):
: „Wprowadzamy dalej (poza Psałterzem, gdzie liczymy się z jego użytkiem liturgiczno-duszpasterskim) wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię ‚Pan’, nie będące wcale przekładem Imienia Bożego.

a tutaj taki kwiatek też z BT :
"Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne"


Jak myślisz .Imię boże występowało w Biblii czy nie?

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 11:09 am
Zobacz profil
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):


To dosyć prosta sprawa.
Imię boże występuje w ST . Wszędzie(albo prawie wszędzie) tam gdzie dziś jest Pan lub Bóg powinno być imię boże.
To łatwe do sprawdzenia.
Dlaczego go nie ma?
Bo ktoś to zmienił.

pytanie :po co?


Aby ludzie nie wymawiali Imienia Bożego (w ST pisłało JHWH ale żydzi czytali Pan lub Bóg)

Cytuj:
Druga sprawa to występowanie imienia bożego w NT. Logijka podpowiada że skoro to imię występowało w ST to jeśli jest jakiś cytat ze ST w NT to imię boże powinno być i w NT.
Czemu go nie ma ?
Bo ktoś to zmienił .
Pytanie :po co?

Ponieważ Imię Boże określa Boga Trójjedynego (czyli takiego w którego wierzymy). W NT jest już rozróżnienie na Ojca, Syna i Ducha Świętego, dlatego Imienia Bożego się nie używa (po za tym nie istnieje greckie tłumaczenie tetragramu, a dziwne byłoby wstawianie czterech hebrajskich znaków w całym tekście napisanym po grecku.)



Cytuj:
Jak myślisz .Imię boże występowało w Biblii czy nie?


W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.


N maja 20, 2012 6:44 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 01, 2012 3:42 pm
Posty: 492
Płeć: mężczyzna
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
alek9998 napisał(a):
(po za tym nie istnieje greckie tłumaczenie tetragramu,
a dziwne byłoby wstawianie czterech hebrajskich znaków
w całym tekście napisanym po grecku.)
http://tetragram.pl/12195 - Tetragram w Septuagincie
http://www.eliyah.com/lxx.html - Tetragrammaton Found in Earliest Copies of the Septuagint

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)


N maja 20, 2012 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
alek9998 napisał(a):
ja napisał(a):


W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.

Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 8:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
alek9998 napisał(a):
ja napisał(a):


W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.

Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?

Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.


N maja 20, 2012 8:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
alek9998 napisał(a):
[
Aby ludzie nie wymawiali Imienia Bożego (w ST pisłało JHWH ale żydzi czytali Pan lub Bóg)

No ale przecież od tego zależy zbawienie.
rz (13) Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.

Cytuj:
Ponieważ Imię Boże określa Boga Trójjedynego (czyli takiego w którego wierzymy).

to Żydzi nie wierzyli w Trójcę?
Cytuj:
W NT jest już rozróżnienie na Ojca, Syna i Ducha Świętego, dlatego Imienia Bożego się nie używa (po za tym nie istnieje greckie tłumaczenie tetragramu,
a dziwne byłoby wstawianie czterech hebrajskich znaków w całym tekście napisanym po grecku.)

no jak to nie ma tłumaczenia
http://tetragram.pl/8245

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 8:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
alek9998 napisał(a):
[
Aby ludzie nie wymawiali Imienia Bożego (w ST pisłało JHWH ale żydzi czytali Pan lub Bóg)

No ale przecież od tego zależy zbawienie.
rz (13) Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.

Mam prośbę: Przeczytaj ten rozdział listu do Rzymian, z którego zaczerpnąłeś powyższy cytat, od pierwszego wersu celem sprawdzenia, kogo św. Paweł wymienił jako Pana. Jak to zrobisz, to napisz nam tutaj tę informację.


N maja 20, 2012 8:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Yarpen Zirgin napisał(a):

W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.
Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?
Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.


Ale żart.
To niech wezmą ST i będą wiedzieli jak było w oryginale.
I cytaty ze ST łatwo będzie można zweryfikować.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 8:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
ja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.
Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?
Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.


Ale żart.

Fakt. Pretensje o to, że w Nowym Testamencie nie zamieszczono imienia Jahwe w cytatach ST proszę mieć do osób, które go spisywały (czyli świętych: Mateusza, Marka, Łukasza, Jana, Pawła, Piotra, Judy i Jakuba).

Cytuj:
To niech wezmą ST i będą wiedzieli jak było w oryginale.

Jest to nieco niemożliwe, ponieważ ostatnia z nich zmarła około roku setnego n.e.
Pomijam już to, że oryginały znali z synagog, ale jakoś nie przeszkodziło im to w korzystaniu z Septuaginty przy tworzeniu NT. :)

Aha... Sprawdziłeś już kogo 1 13 rozdziale Listu do Rzymian święty Paweł uznał za Pana?


Ostatnio edytowano N maja 20, 2012 8:58 pm przez Yarpen Zirgin, łącznie edytowano 1 raz



N maja 20, 2012 8:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Yarpen Zirgin napisał(a):


W ST tak i nadal występuje (w oryginałach oraz niektórych tłumaczeniach). W NT nie wystepuje.
Ale dlaczego imię boże nie występuje w NT skoro to cytat ze ST.?
Ponieważ autorzy NT cytowali z Septuaginty, w której nie używano imienia Jahwe.



powtórzę za elbrusem
http://tetragram.pl/12195 - Tetragram w Septuagincie
http://www.eliyah.com/lxx.html - Tetragrammaton Found in Earliest Copies of the Septuagint

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 8:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
[
Fakt. Pretensje o to, że w Nowym Testamencie nie zamieszczono imienia Jahwe w cytatach ST proszę mieć do osób, które go spisywały (czyli świętych: Mateusza, Marka, Łukasza, Jana, Pawła, Piotra, Judy i Jakuba).

akurat oni nie mają z wykreśleniem imienia bożego z biblii nic wspólnego.


Cytuj:
To niech wezmą ST i będą wiedzieli jak było w oryginale.
Jest to nieco niemożliwe, ponieważ ostatnia z nich zmarła około roku setnego n.e.
Pomijam już to, że oryginały znali z synagog, ale jakoś nie przeszkodziło im to w korzystaniu z Septuaginty przy tworzeniu NT. :)

możliwe. tyle ze z imieniem bożym.


Cytuj:
Aha... Sprawdziłeś już kogo 1 13 rozdziale Listu do Rzymian święty Paweł uznał za Pana?


A co to ma do rzeczy?

To jest cytat z księgi joela 2:32:
(32) Wszakże stanie się, że ktobykolwiek wzywał imienia Pańskiego, wybawiony będzie; bo na górze Syon i w Jeruzalemie będzie wybawienie, jako rzekł Pan, to jest w ostatkach, które Pan powoła.
BG

Paweł cytował Joela więc także cytował imię boże.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N maja 20, 2012 9:13 pm
Zobacz profil
Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Po pierwsze:
To że Żydzi znali hebrajski to nie znaczy że Grecy również. Septuaginta widocznie zakładała, że każdy zna hebrajski na tyle, że rozpozna Imię Boże. Pierwsi chrześcijanie to w większości grecy, dlatego umieszczanie w NT Imienia Bożego po hebrajsku mogłoby spowodować:
a) zbeszczeszczenie Imienai Bożego
b) niezrozumienie kontekstu
c) ogólnego sensu wypowiedzi (patrz punkt b)

Po drugie:
Chociaż w ST pisano tetragram to jednak Żydzi nigdy go nie wymawiali (zastępowali słowem Pan lub Bóg ew. Pan Bóg). Tylko raz w roku najwyższy kapłan wchodził do świętego przybytku i wymawiał Święte Imię Boże.




Cytuj:
Cytuj:
Ponieważ Imię Boże określa Boga Trójjedynego (czyli takiego w którego wierzymy).

to Żydzi nie wierzyli w Trójcę?


No chyba Żydzi nie wierzą w Trójcę. Dlatego tak nas nie lubią, ponieważ z Boga JHWH uczyniliśmy trzech bogów (Boga Ojca, Boga Syna - Jezusa i Boga Ducha Świętego). Oczywiście Imię Boże określa Jednego Boga w Trzech Osobach co objawił nam Jezus i Duch Święty.


Ostatnio edytowano N maja 20, 2012 9:21 pm przez alek9998, łącznie edytowano 1 raz



N maja 20, 2012 9:17 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL