Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 4:38 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona
 Kanon Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Kanon Pisma Świętego
To pytania do osób spoza Kościoła katolickiego:

1. Kto ustalił kanon Pisma Świętego, którym się posługujesz?

1a. Jeżeli uważasz, że Duch Święty, to komu ten kanon objawił?

2. Jakie są kryteria uznawania danej księgi za spisaną z natchnienia Bożego?

2a. Jeżeli nie ma żadnych, to skąd wiesz, że księga jest natchniona?

2b. Jeżeli "Biblia podaje, które są natchnione", to wskaż księgę, rozdział i wersy, które zawierają tę listę.


Wt maja 15, 2012 10:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Kanon Pisma Świętego
O kurcze, trudne pytania.
Ad 1. Nie wiem
ad 1a. Dzieki za podpowiedz.
Ad 2. wydaje mi sie, a raczej jestem przekonana, ze to dotyczy glownie Starego Testamentu. Jedynie to co przychodzi mi na mysl to fakt ze co bylo przepowiedziane sprawdzilo sie i nieraz po bardzo odleglym czasie. Tylko jeszcze jedno. W ST nie bylo nic o Duchu sw. On sie pojawil dopiero w NT.
W Nowym Testamencie to wszystko bylo ,,na zywo''. Mieli Jezusa, Boga ktory przyjal ludzka postac. Stal miedzy nimi i przemawial do nich. W tym momenci nie potrzebowali natchnienia, bo mieli przekaz ustny. I to On powiedzial, ze zesle apostolom Ducha. I stalo sie tak jak mowil.
Uhm... Moze to ten kawalek ci chodzi? W dziejach apostolskich we fragmencie o zeslaniu Ducha sw. Bylo, ze zebrani w pomieszczeniu ludzie uslyszeli szum i pojawily sie nad glowami jezyki ognia, a zebrani zaczeli mowic w roznych jezykach.


Wt maja 15, 2012 10:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
joannabw napisał(a):
W Nowym Testamencie to wszystko bylo ,,na zywo''.

Skoro tak sądzisz, to powiedz kiedy został ustalony kanon Pisma Świętego i dlaczego w NT są księgi deuterokanoniczne? Dlaczego do niedawna protestanci odrzucali min. List św. Jakuba?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt maja 15, 2012 11:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
joannabw napisał(a):
O kurcze, trudne pytania.

Wiem.
Cytuj:
Ad 1. Nie wiem

Ciekawe.
Cytuj:
ad 1a. Dzieki za podpowiedz.

Nie taki był cel tego pytania.

Cytuj:
Ad 2. wydaje mi sie, a raczej jestem przekonana, ze to dotyczy glownie Starego Testamentu.

Nie. To pytanie dotyczy całego Pisma Świętego.

Cytuj:
Jedynie to co przychodzi mi na mysl to fakt ze co bylo przepowiedziane sprawdzilo sie i nieraz po bardzo odleglym czasie.

Nie każda księga zawiera proroctwa. Więc jak?

Cytuj:
W Nowym Testamencie to wszystko bylo ,,na zywo''. Mieli Jezusa, Boga ktory przyjal ludzka postac. Stal miedzy nimi i przemawial do nich. W tym momenci nie potrzebowali natchnienia, bo mieli przekaz ustny. I to On powiedzial, ze zesle apostolom Ducha. I stalo sie tak jak mowil.
Uhm... Moze to ten kawalek ci chodzi? W dziejach apostolskich we fragmencie o zeslaniu Ducha sw. Bylo, ze zebrani w pomieszczeniu ludzie uslyszeli szum i pojawily sie nad glowami jezyki ognia, a zebrani zaczeli mowic w roznych jezykach.

Nie o to mi chodzi.


Wt maja 15, 2012 11:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
To pytania do osób spoza Kościoła katolickiego:

...oraz spoza Kościoła prawosławnego i (chyba też) Kościołów orientalnych...


Czemu nie napiszesz od razu, że pytania skierowane do wspólnot kościelnych / chrześcijańskich powstałych gdzieś po 1500? Co można określić jednym słowem...

To tyle, bo pytanie nie do mnie.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Wt maja 15, 2012 11:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Spokojnie Malgosiu, bo zaczynam sie czuc jak amadeus.
Mozesz przetlumaczyc mi pierwsze zdanie? Tak na prosty rozum.


Wt maja 15, 2012 11:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
To pytania do osób spoza Kościoła katolickiego:

1. Kto ustalił kanon Pisma Świętego, którym się posługujesz?

1a. Jeżeli uważasz, że Duch Święty, to komu ten kanon objawił?

2. Jakie są kryteria uznawania danej księgi za spisaną z natchnienia Bożego?

2a. Jeżeli nie ma żadnych, to skąd wiesz, że księga jest natchniona?

2b. Jeżeli "Biblia podaje, które są natchnione", to wskaż księgę, rozdział i wersy, które zawierają tę listę.


Mysle ze twoj temat jak nabardziej was katolikow dotyczy, my Protestanci ktorzy wierzymy w zywego Boga, Jezusa Chrystusa nie mamy takich problemow :)


Wt maja 15, 2012 11:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
joannabw napisał(a):
Spokojnie Malgosiu, bo zaczynam sie czuc jak amadeus.
Mozesz przetlumaczyc mi pierwsze zdanie? Tak na prosty rozum.

Ale ja pytałam całkiem spokojnie. Skąd to posądzenie o atak?Nie wiem, czy mi się uda, bo wg mnie to jest proste pytanie, a odpowiedź można znaleźć w google.
Chciałam tylko wiedzieć, jak się ma naoczność świadków NT z uznaniem kanoniczności NT. Przecież wiele ksiąg z tego okresu zostało uznane za apokryfy, a idąc za twoim zdaniem, to też byli autorzy, którzy mieli wszystko "na żywo" od Jezusa.
Nie wyręczę Cię w odpowiedzi. Poszukaj w google, jeśli Cię to interesuje :) i nie jest to z mojej strony jakiekolwiek wywyższanie sie czy pomniejszanie Twojej osoby.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt maja 15, 2012 11:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
bert04 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
To pytania do osób spoza Kościoła katolickiego:

...oraz spoza Kościoła prawosławnego i (chyba też) Kościołów orientalnych...

Prawosławni również. Intryguje mnie to, jak oni na patrzą na kwestię ustalenia kanonu.

amadeus35 napisał(a):
Mysle ze twoj temat jak nabardziej was katolikow dotyczy, my Protestanci ktorzy wierzymy w zywego Boga, Jezusa Chrystusa nie mamy takich problemow :)

Amadeusie, jak nie znasz odpowiedzi na pytania, które postawiłem, to po prostu to napisz.


Ostatnio edytowano Wt maja 15, 2012 11:42 am przez Yarpen Zirgin, łącznie edytowano 1 raz



Wt maja 15, 2012 11:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
amadeus35 napisał(a):
Mysle ze twoj temat jak nabardziej was katolikow dotyczy, my Protestanci ktorzy wierzymy w zywego Boga, Jezusa Chrystusa nie mamy takich problemow


Katolik nie ma problemu powiedzieć, że Biblię dał mu Kościół Katolicki. Protestanci natomiast uzanją, że połowę Biblii dali im Żydzi. A "resztę" - katolicy. Może to dla Ciebie nie jest problem, ale cóż, świadczy to o Tobie tylko.

joannabw napisał(a):
Spokojnie Malgosiu, bo zaczynam sie czuc jak amadeus.
Mozesz przetlumaczyc mi pierwsze zdanie? Tak na prosty rozum.


Spoko spoko, nie musisz znać wspomnianych niuansów, bo nie uczestniczysz w dyskusjach katolicko-protestanckich tak długo jak my. Sens pytania jest mniej więcej taki: Biblia jest zbiorem ksiąg, spisanych przez różnych autorów, w dużych odstępach czasowych. Ty czytasz (jeżeli czytasz ;) ) ten "gotowy" zbiór. Ale na jakiej podstawie wiesz, że akurat ten zbiór jest poprawny? Że nie zawiera za dużo / za mało ksiąg?

Małgosia napisał(a):
Skoro tak sądzisz, to powiedz kiedy został ustalony kanon Pisma Świętego i dlaczego w NT są księgi deuterokanoniczne? Dlaczego do niedawna protestanci odrzucali min. List św. Jakuba?


joannabw nie musi znać tych niuansów. Ty natomiast powinnaś wiedzieć, że wątpliwości n/t listu św. Jakuba wyrażał tylko Luter*, i to tylko w pewnym okresie czasu. Dlatego Twoje "do niedawna" jest ... niewłaściwe.



*innych nie znam, a interesuję się tą kwestią.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Wt maja 15, 2012 11:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
joannabw napisał(a):
O kurcze, trudne pytania.

Wiem.
Cytuj:
Ad 1. Nie wiem

Ciekawe. .

dziwisz sie? Jeszcze niedawno nie potrafilam sie prawidlowo przezegnac. To dosc trudny dla mnie temat ale sprobuje przedyskutowac. O ile starczy niektorym cierpliwosci.
Moze najpierw:
Chodzi ci o to kto ustanowil swietosc Biblii?


Wt maja 15, 2012 11:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
joannabw napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
joannabw napisał(a):
O kurcze, trudne pytania.

Wiem.
Cytuj:
Ad 1. Nie wiem

Ciekawe. .

dziwisz sie? Jeszcze niedawno nie potrafilam sie prawidlowo przezegnac. To dosc trudny dla mnie temat ale sprobuje przedyskutowac. O ile starczy niektorym cierpliwosci.
Moze najpierw:
Chodzi ci o to kto ustanowil swietosc Biblii?

Nie. Chodzi mi o to, kto ustalił listę ksiąg, które zostały spisane z natchnienia Ducha Świętego i wchodzą w skład Pisma Świętego


Wt maja 15, 2012 11:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kanon Pisma Świętego
Cytuj:
Katolik nie ma problemu powiedzieć, że Biblię dał mu Kościół Katolicki. Protestanci natomiast uzanją, że połowę Biblii dali im Żydzi. A "resztę" - katolicy. Może to dla Ciebie nie jest problem, ale cóż, świadczy to o Tobie tylko.


Bardzo sie z tego powodu ciesze :), nasza wiara jest Jezus Chrystus zywy i jedyny Bog, a wam katolikom kto przekazal nie zydzi ?
No tak dla was katolikow szczegolnie tych w Polsce, Maria tez nie jest zydowka :)
Reszte pozostawiam bez dyskusji, proponuje wiecej wiary a mniej teologi, wiara to zbawienie, teologia to wieczne potepienie.


Wt maja 15, 2012 11:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
joannabw napisał(a):
dziwisz sie? Jeszcze niedawno nie potrafilam sie prawidlowo przezegnac. To dosc trudny dla mnie temat ale sprobuje przedyskutowac. O ile starczy niektorym cierpliwosci.

Mam nadzieję, że moim braciom i siostrom starczy ... wyrozumiałości. Dla owieczki zagubionej. :twisted:

Cytuj:
Moze najpierw:
Chodzi ci o to kto ustanowil swietosc Biblii?

Wprawdzie słowo "kanonizacja" oznacza czasem uznanie świętym. tu jednak chodzi konkretnie o kanonizację ksiąg. Biblia niejako z definicji jest chrześcijańskim (a w "pierwszej części" - żydowskim) zbiorem świętych ksiąg.

Yarpen pyta się właśnie o podstawę, na jakiej dana konfesja uznaje tę a nie inną listę tych świętych ksiąg. Po pierwsze: różne konfesje chrześcijańskie mają odmienne listy ksiąg Starego Testamentu. Po drugie: wprawdzie całe chrześcijaństwo uznaje tę samą listę ksiąg Nowego Testamentu, ale w różny sposób uzasadniają, dlaczego akurat te księgi. A nie jakieś inne, lub dlaczego aż tyle.

.
.
.

amadeus35 napisał(a):
bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla

Jak zwykle, nic dodać nic ująć.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Wt maja 15, 2012 12:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Kanon Pisma Świętego
bert04 napisał(a):
Mam nadzieję, że moim braciom i siostrom starczy ... wyrozumiałości. Dla owieczki zagubionej.

Wystarczy, gdyż joannabaw jest tą, która pyta, a nie stawia się na podium, jak niektórzy.
bert04 napisał(a):
Jak zwykle, nic dodać nic ująć.

widzę, że masz nadzieję, iż jako moderator zostaniesz oszczędzony? :D

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt maja 15, 2012 12:02 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL