Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:09 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wojsko / Wojny / Walki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Wojsko / Wojny / Walki
Tematy wojskowe, militarne i pokrewne pojawiają się co chwila w różnych tematach, najczęściej jako offtopy. Ten wątek ma zebrać takie i podobne tematy w jednym miejscu.

(Docelowo przeniosę temat do Hyde Park, ale na razie zostawiam tu, bo akurat w Aktualnościach te offtopy się plenią najczęściej)

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 12:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
... i sam zacznę dobrym przykładem :D

Ponurnik napisał(a):
To była dziwna wojna, którą podobno wygrali Finowie, tracąc 35 tys. km² swego terytorium na rzecz ZSRR, który podobno w tej wojnie poległ. Ktoś mógłby mi wytłumaczyć ten fenomen?


Istotnie, ta wojna ma wiele dziwnych aspektów. Suworow / Rezun twierdził, że Stalin specjalnie odwalił szopkę, żeby Hitlera w błąd wprowadzić. Erkki Hautamäki ("Finland in the Eye of the Storm") publikował jakieś listy o konszachtach Stalina i Churchila - "przypadkowo" Anglia w podobnym czasie chciała "zabezpieczyć" sobie Norwegię. Hitler dostał w ręce te listy, postraszył Stalina i sam Norwegię zajął.

Ale jest jeszcze jeden aspekt: jakby nie oceniać ostatecznego wyniku, Finowie postarali się "sprzedać jak najwyższym kosztem". To im dało cenny czas. I może to jest jedyna skuteczna taktyka obrony przed silniejszym przeciwnikiem. Sprawić, żeby koszta ataku były nieopłacalne w porównaniu do ewentualnych korzyści.

Jak to zrobić - to już osobna kwestia. Swego czasu nieco czytałem o tym, jak kraje neutralne (Szwecja i Szwajcaria, może też inne skandynawskie) już w czasie pokoju organizują rezerwę "partyzancką" na wypadek, żeby ktoś wpadł na pomysł zajęcia jej terenu. Chcecie najeżdżać? Bardzo prosimy. Ale jak już nas zajmiecie, to pożałujecie bardziej, niż Ruski i Amerykanie w Afganistanie.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 1:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
Temat rzeka, szkoda że zaczynamy od Suworowa.
Finowie piękna karta w historii wojen odwalili, przegrali bo wygrac nie mogli ale jak by nie patrzał przegrali w ładnym stylu.

Pochwała dla pragmatyzmu i konsekwencji,tego jak się robi wojnę i politykę. :-D

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Śr paź 19, 2011 3:56 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 11, 2008 9:00 am
Posty: 699
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
bert04 napisał(a):
Jak to zrobić - to już osobna kwestia. Swego czasu nieco czytałem o tym, jak kraje neutralne (Szwecja i Szwajcaria, może też inne skandynawskie) już w czasie pokoju organizują rezerwę "partyzancką" na wypadek, żeby ktoś wpadł na pomysł zajęcia jej terenu. Chcecie najeżdżać? Bardzo prosimy. Ale jak już nas zajmiecie, to pożałujecie bardziej, niż Ruski i Amerykanie w Afganistanie.

Jest pewna różnica pomiędzy Rosjanami, a Amerykanami.
Rosjanie eksportowali swoją ideologię, a Amerykanie wjechali do Afganistanu w odwecie za 9/11. ;)


Śr paź 19, 2011 7:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
miro napisał(a):
bert04 napisał(a):
Jak to zrobić - to już osobna kwestia. Swego czasu nieco czytałem o tym, jak kraje neutralne (Szwecja i Szwajcaria, może też inne skandynawskie) już w czasie pokoju organizują rezerwę "partyzancką" na wypadek, żeby ktoś wpadł na pomysł zajęcia jej terenu. Chcecie najeżdżać? Bardzo prosimy. Ale jak już nas zajmiecie, to pożałujecie bardziej, niż Ruski i Amerykanie w Afganistanie.

Jest pewna różnica pomiędzy Rosjanami, a Amerykanami.
Rosjanie eksportowali swoją ideologię, a Amerykanie wjechali do Afganistanu w odwecie za 9/11. ;)



Nie ma żadnej różnicy. :(

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Śr paź 19, 2011 8:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
art-33 napisał(a):
Temat rzeka, szkoda że zaczynamy od Suworowa.
Finowie piękna karta w historii wojen odwalili, przegrali bo wygrac nie mogli ale jak by nie patrzał przegrali w ładnym stylu.

Pochwała dla pragmatyzmu i konsekwencji,tego jak się robi wojnę i politykę. :-D

Kwestia jest być może ogólniejszej natury. Czy wygrana wojny jest zawsze sukcesem?

Niemcy (+ZSRR) wygrali w 1939 wojnę z Polską. Ale ta wygrana była dla nich porażką, gdyż wiązała sojuszem ze Stalinem oraz prowadziła do Wojny Światowej (której w tym momencie nie chcieli). Finowie przegrali w 1940 wojnę z ZSRR. Ale ta przegrana mimo to była dla nich sukcesem, gdyż zachowali niepodległość a marionetkowy rząd Fińskiej Republiki Demokratycznej został rozpędzony na cztery wiatry.


Jeszcze gorzej jest tu o ocenę "wygrania" wojny przez Polskę, gdyż nie dokonał tego legalny rząd II RP, ale "zalegalizowany" komitet PKWN. W sumie można powiedzieć, że lepiej przegrać jak Finowie w 40, niż wygrać jak Polska w 45.

miro napisał(a):
Jest pewna różnica pomiędzy Rosjanami, a Amerykanami.
Rosjanie eksportowali swoją ideologię, a Amerykanie wjechali do Afganistanu w odwecie za 9/11. ;)

Być może w Afganistanie nie eksponowano tego tak bardzo. Choć oczywiście motywacją dodatkową były rządy talibów i ich polityka, od zakuwania kobiet w czadory po wysadzanie posągów buddyjskich.

Ale już przy kolejnej wojnie w Iraku jednym z oficjalnych celów USA było właśnie obalenie tyranii i ustanowienie demokracji na wzór "American Way of Life". Może to nie najgorsza ideologia na świecie, ale mimo to - ideologia. Cóż, wyszło jak wyszło.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 9:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
bert04 napisał(a):


Jeszcze gorzej jest tu o ocenę "wygrania" wojny przez Polskę, gdyż nie dokonał tego legalny rząd II RP, ale "zalegalizowany" komitet PKWN. W sumie można powiedzieć, że lepiej przegrać jak Finowie w 40, niż wygrać jak Polska w 45.


Myślę Bert że nie przemyślałeś tego do końca.
Polska w 45 zyskała wszystko co było do zyskania, jeden z największych jej sukcesów.

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Śr paź 19, 2011 9:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
art-33 napisał(a):
Myślę Bert że nie przemyślałeś tego do końca.

Nie wydaje mi się, żebyś w moim tekście mógł doszukać się jakiejś pochopnej oceny. Nie nazwałem tego klęską. Ale ciężko to nazwać sukcesem. Ale niech będzie końskim targiem, że był to sukces połowiczny: pół suwerenności jest lepsze, niż zero suwerenności.

Cytuj:
Polska w 45 zyskała wszystko co było do zyskania, jeden z największych jej sukcesów.

Oj, znalazły by się większe w historii, serio. Jako pierwsze wpadają mi lata 1918-1920, gdzie Polska nieomal optymalnie wykorzystała koniunkturę międzynarodową, i to własnymi siłami. W 1945 byliśmy już tylko przedmiotem, nie podmiotem tej gry.

Możliwe, że sukcesem było już to, że Polska nie została kolejną republiką radziecką, jednak status państwa satelitarnego był o niebo lepszy. Ale to ciągle onena w stylu "mogło być jeszcze gorzej".

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 9:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
bert04 napisał(a):
art-33 napisał(a):
Myślę Bert że nie przemyślałeś tego do końca.

Nie wydaje mi się, żebyś w moim tekście mógł doszukać się jakiejś pochopnej oceny. Nie nazwałem tego klęską. Ale ciężko to nazwać sukcesem. Ale niech będzie końskim targiem, że był to sukces połowiczny: pół suwerenności jest lepsze, niż zero suwerenności.

Cytuj:
Polska w 45 zyskała wszystko co było do zyskania, jeden z największych jej sukcesów.

Oj, znalazły by się większe w historii, serio. Jako pierwsze wpadają mi lata 1918-1920, gdzie Polska nieomal optymalnie wykorzystała koniunkturę międzynarodową, i to własnymi siłami. W 1945 byliśmy już tylko przedmiotem, nie podmiotem tej gry.

Możliwe, że sukcesem było już to, że Polska nie została kolejną republiką radziecką, jednak status państwa satelitarnego był o niebo lepszy. Ale to ciągle onena w stylu "mogło być jeszcze gorzej".


Wąsko Bert patrzysz.
Kiedyś w podobnym temacie pisałem.
Polacy powinni pali dwie świeczki jedną Leninowi drugą Stalinowi. :D :D :D

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Śr paź 19, 2011 10:17 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
art-33 napisał(a):
Wąsko Bert patrzysz.
Kiedyś w podobnym temacie pisałem.
Polacy powinni pali dwie świeczki jedną Leninowi drugą Stalinowi. :D :D :D


No istotnie, to już prawie dosłownie jak w tym starym dowcipie, "przypadkowo" o Stalinie właśnie (choć była też wersja z Leninem w Poroninie):

- A mógł zabić!

:PPP :PPP :PPP

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 10:40 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
art-33 napisał(a):
bert04 napisał(a):
art-33 napisał(a):
Myślę Bert że nie przemyślałeś tego do końca.

Nie wydaje mi się, żebyś w moim tekście mógł doszukać się jakiejś pochopnej oceny. Nie nazwałem tego klęską. Ale ciężko to nazwać sukcesem. Ale niech będzie końskim targiem, że był to sukces połowiczny: pół suwerenności jest lepsze, niż zero suwerenności.

Cytuj:
Polska w 45 zyskała wszystko co było do zyskania, jeden z największych jej sukcesów.

Oj, znalazły by się większe w historii, serio. Jako pierwsze wpadają mi lata 1918-1920, gdzie Polska nieomal optymalnie wykorzystała koniunkturę międzynarodową, i to własnymi siłami. W 1945 byliśmy już tylko przedmiotem, nie podmiotem tej gry.

Możliwe, że sukcesem było już to, że Polska nie została kolejną republiką radziecką, jednak status państwa satelitarnego był o niebo lepszy. Ale to ciągle onena w stylu "mogło być jeszcze gorzej".


Wąsko Bert patrzysz.
Kiedyś w podobnym temacie pisałem.
Polacy powinni pali dwie świeczki jedną Leninowi drugą Stalinowi. :D :D :D



Polska nie stala sie kolejna republika rad z kilku powodow ,a kiedys rozmawialem o tym z kilkoma ciekawymi rosjanami

Powod pierwszy i najwaznieszy
Polska miala sie stac strefa buforowa pomiedzy zachodem a wschodem , a wiec gdyby zachod rozpoczal wojne z ZSRR a kolumny pancerne USA Niemiec i Anglii nacieralyby na ZSRR to bylaby miejscem dzialan zbrojnych o niespotykanej skali zniszczen w uzyciem bomb atomowych wlacznie
a wiec ZSRR nie chcial wystawiac na takie straty w infrastrutkurze swojej badz co badz kolejnej republiki rad
Pamietajmy ze to wszystko sie dzialo w latach 45-50 kiedy byla inna nieco niz nawet w latach 50 czy 60 siatych sytuacja geopolityczna

Drugi powod ktory zostal podany to taki ( w co nie chce mi sie juz choc sens w tym jest za bardzo wierzyc ) to taki ze Poslka nigdy nie kolaborowala z Niemcami przeciwko ZSRR jak to bylo wprzypadku Ukrainy czy krajow baltyckich i dlatego w ich przeciwienstwie ocalila niepodleglosc

Pisze ze nie bardzo mi sie chce w to wierzyc bo np Wegry nie utracuily swoje panstwowowsci ale kolaborowaly z Niemcami

Dla mnie jednak w co wierze i ma to sens glowny powod byl taki ( co potwierdza posrednio plk Kuklinski ) to taki ze Polska miala sie stac polem ew bitwy miedzy ZSRR a krajami zachodu i kamien na kamieniu mogl z Polski nie pozostac a rosjanie nie chcieli niszczyc swojego terytorium jako kolejnej republiki rad

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Śr paź 19, 2011 2:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt paź 11, 2011 10:27 am
Posty: 1429
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
Cytuj:
Polacy powinni pali dwie świeczki jedną Leninowi drugą Stalinowi.


Są też tacy którzy zapalili by do tego ogarek Hitlerowi (bo wykurzył z polski żydów).

Słyszeliście o tym powiedzeniu, że wojna jest tylko narzędziem sprawowania polityki, kiedy dyplomacja zawodzi?

Najlepsza historia jaką kiedykolwiek słyszałem o wojnie "jako sprawowaniu polityki", to temat IV wyprawy krzyżowej. :twisted:

_________________
the cake is a lie :czarodziej:


Śr paź 19, 2011 2:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
gabriel napisał(a):
Powod pierwszy i najwaznieszy

Jest bzdurą, gdyż ZSRR mógł używać bomby atomowej najwcześniej od sierpnia 1949. Do tego czasu już polityczna forma "bloku wschodniego" była utrwalona. ZSRR nie mógł powstrzymywać ataków "złych imperialistów z USA" bombami z przyszłości (chyba że wymyślili wehikuł czasu naprzód).

Zdaje się, że Twoi rosyjscy znajomi zbyt dużo najedli się propagandy o imperialistach w USA i rewizjonistach w RFN

Ale jest w tym powodzie źdźbło prawdy: istotnie były to strefy buforowe. Ale "klasycznie". Widocznie nauczka z 1941 podziałała, nie warto mieć wspólnej granicy z wrogiem, jeżeli nie trzeba.

gabriel napisał(a):
Drugi powod ktory zostal podany


Jest kompletną bzdurą:

primo: Państwa bałtyckie stały się republikami radzieckimi w 1940 roku -PRZED atakiem Hitlera na ZSRR. O tym propaganda stalinowska oczywiście nie mówi.

secundo: W bloku wschodnim, jak sam zauważyłeś, było od groma i trochę państw kolaborujących z Niemcami: Węgry, Rumunia, Chorwacja, Słowacja. I tak dalej. Tylko Polska i w pewnym sensie Czechy zostały zagarnięte, reszta to same kolaboranty.

tertio: Finladnia... "kolaborowała" z Niemcami a ominął ją los tak Polski jak i Litwy.

Podsumowując: lepiej nie pytać się Rosjanina o historię Rosji, bo dostaje się takie kwiatki rodem z Prawdy i Krasnoj Gwiezdy.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 3:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
bert04
Cytuj:
Jest bzdurą, gdyż ZSRR mógł używać bomby atomowej najwcześniej od sierpnia 1949. Do tego czasu już polityczna forma "bloku wschodniego" była utrwalona. ZSRR nie mógł powstrzymywać ataków "złych imperialistów z USA" bombami z przyszłości (chyba że wymyślili wehikuł czasu naprzód).

Wiem ze bomba atomowa byla mozliwa od 1949 roku dlatego napisalem iz

Polska miala sie stac strefa buforowa pomiedzy zachodem a wschodem , a wiec gdyby zachod rozpoczal wojne z ZSRR a kolumny pancerne USA Niemiec i Anglii nacieralyby na ZSRR to bylaby miejscem dzialan zbrojnych o niespotykanej skali zniszczen w uzyciem bomb atomowych wlacznie

Podkreslilem istotne wyrazenie....dlatego prosze jeszcze raz ,czytaj uwazniej moje posty bert

Cytuj:
Jest kompletną bzdurą:

primo: Państwa bałtyckie stały się republikami radzieckimi w 1940 roku -PRZED atakiem Hitlera na ZSRR. O tym propaganda stalinowska oczywiście nie mówi

Bez przesady , to tak samo jakby napisac ze Polska stala sie republika rad bo 2/3 Polski zostalo zajete 17 wrzesnia 1939 roku przez ZSRR i nigdy tych terytoriow nie oddano
Los krajow nadbaltyckich przypieczetowano na konferencjach w Jalcie i Techeranie tak samo zreszta jak terenow wschodnich bylej II RP

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Śr paź 19, 2011 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Wojsko / Wojny / Walki
gabriel napisał(a):
Bez przesady , to tak samo jakby napisac ze Polska stala sie republika rad bo 2/3 Polski zostalo zajete 17 wrzesnia 1939 roku przez ZSRR i nigdy tych terytoriow nie oddano

Polska nie stała się republiką, tylko - jak to wyrażano w Prawdzie - trup białej Polski umarł, a wyzwolone narody Białorusinów i Ukraińców ochoczo przystąpiły do wspólnej rodziny narodów radzieckich.

Jednym z warunków paktu Hitler - Stalin było właśnie to, żeby Polska jako "byt polityczny" została całkowicie wytarta z mapy, stąd mamy republiki Białorusi i Ukrainy na wschodzie, a Generalną Gubernię i Reichsgau Wartheland itd na Zachodzie. To był klasyczny rozbiór, a nie aneksja.


Cytuj:
Los krajow nadbaltyckich przypieczetowano na konferencjach w Jalcie i Techeranie tak samo zreszta jak terenow wschodnich bylej II RP

I postanowiono, że stan posiadania ZSRR będzie obejmował całość terenów sprzed 21 lipca 1941. Ale przed tą datą to właśnie ZSRR te tereny zaanektował. Karelię, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Mołdawię. Teheran i Jałta tylko potwierdziły tamto status quo.

Bajdurzenie Rosjan o "kolaboracji" to owoce przekarmienia propagandą sowiecką. Te wszystkie aneksje, jak widać powyżej, odbyły się przed atakiem Hitlera na ZSRR, a więc zanim ktokolwiek mógł z nim kolaborować. QED.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr paź 19, 2011 3:46 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL