Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 8:31 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Cytuj:
Sorry, skończyła mi się cierpkliwość. Wykazałem Ci manipulację w dwu postach i w trzecim nie będę się powtarzał, skoro skutek jest ten sam.

Nic nie wykazałeś. Majątek to majątek, oznacza bogactwo. A jego wykorzystanie - inny temat. Gates się nie żali, że ma tyle rezydencji i jachtów do utrzymania, ze nie może już nikomu pomagać.

Cytuj:
A co do treści... weźmy 2009 rok

LINK!!!

Cytuj:
Caritas
Zbiórki , dary 309 486 106,33
Wpływ z 1% podatku 2 586 744,22
Żywność z PEAD 119 941 255,90
Wpływy z celowych progr.rządowych 9 567 589,29
Razem wpływy 441 581 695,94
Razem wartość udzielonej pomocy 435 799 984,43
czyli:
Procent wpływów z dotacji rządu 2,7 %
Stosunek pomoc/wpływ 98,69 %

To całe sprawozdanie?!
Kto to sprawdził? Kto kontrolował zbiórki? Każda zbiórka powninna mieć zgodę MSWiA, regulamin oraz kontrolę - zewnętrzna kancelaria prawna dozoruje liczenie pieniędzy itp. Za ile i co zostało kupione, jak wybrano dostawcę? Gdzie konkretnie i na co poszły pieniądze? Na pomoc a może na szkolenia katechetów? Nie ma tych info ani na poziomie diecezji, ani centralnym. Kurczę, działam od lat w NGO o gdybyśmy raz przygotowali takie "profesjonalne' sprawozdanie, to byłby ostatni rok finansowania nas przez kogokolwiek. :(

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt mar 13, 2012 10:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Cytuj:
To całe sprawozdanie?!
Nie, to moja synteza - - myślę że dobrze o tym wiesz.
Kolejna manipulacja.
Szkoda czasu.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt mar 13, 2012 10:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
No i nie dostałem nawet tego linku... :(

Tym bardziej dziękuję Bertowi za jego źródło. Wiki rules! ;)
Trudno czasem z nazwy się domyślić, czy to organizacja kościelna czy nie. W każdym razie na 6. pozycji jest anglikańska (Barney! pytałeś coś o protestantów...) Możliwe, że też 19. (Pew to po ang ława kościelna, ale może być też nazwisko albo nazwa własna). Generalnie - jak wspominałem - nie ma danych, trudno ocenić aktywność charytatywną kościoła. Caritas na liście by się nie zmieścił, bo Caritas jako całość miał tylko 2 mld dol przychodu w 2010 (za linkiem ze strony z listą) Ale trzymam kciuki za Twoje poszukiwania.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Wt mar 13, 2012 11:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Jakiego linku ?
Nie obiecywałem CI żadnego linku.
Rozumiem że możesz byc przeciw - ale bądź przeciw uczciwie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 12:07 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Czyli nawet te liczby dot. Caritasu wyssałeś z palca? Czy też mam zaakceptwać sytuację, w której muszę tobie wierzyć, że dobrze zacytowałeś liczby, co do których prawdziwości muszę wierzyć kościołowi? Za dużo tej wiary, jak na mnie. Poza tym - napisałeś, że szczegóły rozliczeń (na co, komu itd ) znajdę właśnie tam. Znów muszę uwierzyć wyroczni Barneyowi?

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Śr mar 14, 2012 12:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Liczby pochodzą z oficjalnego sprawozdania, które jest zresztą w Internecie - jak byś poszukał to byś znalazł.
Biorąc pod uwagę Twój sposób dyskusji i "wrogiej interpretacji" faktów mam w... pięcie czy w to wierzysz czy nie - nie zamierzam CI niczego udowadniać.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 12:52 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Szukałem. Znalazłem tylko bardzo ogólne: ot, zwykły rachunek zysków i strat oraz rachunek wyników. Napisałeś, ze znajdę tam szczegóły: komu co sfinansowano, ile to kosztowało, gdzie ile zebrano pieniędzy, w jaki sposób. Czy ośrodkowi wczasowemu wyposażono kaplicę czy pralnię? Czy do hospicjum kupiono łóżka czy modlitewniki? Czy cała zbiórka poszła na cele pomocowe, czy też na szkolenia dla katechetów?

Rozumiem, ze skoro nie chcesz podać żródła, to też go nie znasz i teraz zasłaniasz się dąsami. Taaaak... Dopóki rozmowa dotyczyła abstrakcji i deklaracji - byłeś mocny. Zeszło na konkrety - strzelasz focha. :no:

To jest najmocniejsze: Biorąc pod uwagę Twój sposób dyskusji i "wrogiej interpretacji" faktów mam w... pięcie czy w to wierzysz czy nie - nie zamierzam CI niczego udowadniać.Czyli jak ktoś się z tobą zgadza, to mu wszystko tłumaczysz. Jak nie - to się obrażasz? Twoje miejsce chyba nie jest na forum dyskusyjnym, bo ty nie dyskusji potrzebujesz, tylko poklepywania po plecach.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Śr mar 14, 2012 1:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Acro napisał(a):
To jest najmocniejsze: Biorąc pod uwagę Twój sposób dyskusji i "wrogiej interpretacji" faktów mam w... pięcie czy w to wierzysz czy nie - nie zamierzam CI niczego udowadniać.Czyli jak ktoś się z tobą zgadza, to mu wszystko tłumaczysz. Jak nie - to się obrażasz? Twoje miejsce chyba nie jest na forum dyskusyjnym, bo ty nie dyskusji potrzebujesz, tylko poklepywania po plecach.
Widzisz, kolejny przykłąd dla którego nie zamierzam Ci nic udowadniać - obrzydzenie dla Twojego przekrętactwa interpretujesz w powyższy sposób. Zero woli zrozumienia tego co się do Ciebie mówi, polemika ponad wszystkim, chocby takimi brudnymi metodami.
Sam się ilustrujesz.
EOD.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 2:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
No to się pokłóciliście, obraziliście i zabraliście swoje zabawki. Nie można było troszkę dobrej woli zainwestować?

@Acro

Problem jest taki, że fundacja Gatesa podaje liczby łączne od 1994 roku. Caritas podaje rozliczenia roczne. To pierwsze wygląda imponująco, dopóki nie zaczniemy liczyć, ile rocznie zostało wydane na projekty charytatywne. Ja wyliczyłem jakieś 1,54 miliarda (biliona) USD.


Dodatkowo Fundacja Gatesa jest jedna, a w przypadku Caritas mamy do czynienia z siecią organizacji lokalnych i regionalnych. Tylko w samej PL jest Cartias Polska i 44 Caritas-ów diecezjalnych i archidiecezjalnych. Kiedyś próbowałem tu ustalić jakieś łączne liczby, ale tu też ciężko ustalić, co liczyć rozdzielnie a co łącznie (w przypadku pieniędzy "przesuwanych" z jednego oddziału do drugiego lub między centralą a "regionem").

Znalazłem chwilowo poniższe:

http://www.caritas.org/includes/pdf/Ann ... inance.pdf

Źródło

2,2 miliardy (biliony) EUR w roku 2009/2010. W sumie całkiem pokaźna suma, czy nie?

A to tylko Caritas, jak wspominałem, nie jedyna org. char. w KRK.

@Barney

Też chętnie poznałbym bazę Twoich wyliczeń. Choć przypuszczam, że to sobie wyliczyłeś już jakiś czas temu, więc może nie masz źródeł pod ręką.

Dwie uwagi: z deklaracji WOŚP wynika, że Przystanek Woodstock jest finansowany z oddzielnej puli, głównie przez sponsorów. Nie do końca w to wierzę, bo już kiedyś wykazałem, że Woodstock może kryć się pod tzw. "celami statutowymi". Niemniej jeżeli to uwzględnić, to te 2,66 mln PLN jest dodatkowymi pływami. Wtedy procent należy wyliczyć od łącznej sumy obu zbiórek, tej świątecznej i tej sponsorowej (54,51 + 2,66 = 57,17 mln PLN). Zmiana nieznaczna, bo 4,65 %.

Po drugie, zarzut uzależniania pomocy od pewnych, nazwijmy to, "nakładów moralnych" jest nieco obosieczny. Jestem pewien, że i tu znalazłoby się przykłady, może w innej skali, ale zawsze.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr mar 14, 2012 10:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
bert04 napisał(a):
Też chętnie poznałbym bazę Twoich wyliczeń. Choć przypuszczam, że to sobie wyliczyłeś już jakiś czas temu, więc może nie masz źródeł pod ręką.
Owszem, ale jeśli Ci na tym zależy, w wolnej chwili odgrzebię.

Cytuj:
Dwie uwagi: z deklaracji WOŚP wynika, że Przystanek Woodstock jest finansowany z oddzielnej puli, głównie przez sponsorów. Nie do końca w to wierzę, bo już kiedyś wykazałem, że Woodstock może kryć się pod tzw. "celami statutowymi". Niemniej jeżeli to uwzględnić, to te 2,66 mln PLN jest dodatkowymi pływami. Wtedy procent należy wyliczyć od łącznej sumy obu zbiórek, tej świątecznej i tej sponsorowej (54,51 + 2,66 = 57,17 mln PLN). Zmiana nieznaczna, bo 4,65 %.
Kierownictwo WOŚP tłumaczy się że wykorzystano na to nie środki ze zbiórki, lecz… odsetki od tych środków złożonych na koncie. A przecież odsetki nie są dodatkowymi pieniędzmi, to rekompensata za utratę wartości złożonych pieniędzy w banku wskutek inflacji. Innymi słowy, odsetki uzyskane dzięki odsunięciu w czasie wykorzystania datków także powinny być wykorzystane na te same cele co kwota główna. Innym tłumaczeniem jest wykorzystanie środków z innych źródeł – jednak nie sądzę by ktokolwiek przekazujący WOŚP 1% swojego podatku chciał wesprzeć nie szpitale, lecz wielką plenerową imprezę rockową.

Cytuj:
Po drugie, zarzut uzależniania pomocy od pewnych, nazwijmy to, "nakładów moralnych" jest nieco obosieczny. Jestem pewien, że i tu znalazłoby się przykłady, może w innej skali, ale zawsze.
Tu jest kilka zagadnień:
  • z punktu widzenia nauki Kościoła takie praktyki są niedozwolone. Zdarzają się zapewne w organizacjach katolickich (protestantyzm wręcz je zaleca*), ale są wykroczeniem a nie zasadą
  • nawet gdyby, czym innym jest jakieś wymaganie o charakterze moralnym, a czym innym próby uprawiania inżynierii społecznej (i to na podłożu rasistowskim)

*Znam (bliskiego mi zresztą) człowieka który odszedł od Baptystów z powodu podobnej sprawy. Opiekował się dziećmi z tzw.marginesu. Po pół roku został wezwany przez Radę Zboru i ochrzaniony, że taka działalność jest zbędna i bez żadnej korzyści jeśli i ludzie nie dokonują konwersji na protestantyzm

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 11:15 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Barney napisał(a):
Kierownictwo WOŚP tłumaczy się że wykorzystano na to nie środki ze zbiórki, lecz… odsetki od tych środków złożonych na koncie. A przecież odsetki nie są dodatkowymi pieniędzmi, to rekompensata za utratę wartości złożonych pieniędzy w banku wskutek inflacji. Innymi słowy, odsetki uzyskane dzięki odsunięciu w czasie wykorzystania datków także powinny być wykorzystane na te same cele co kwota główna.


Akurat w tym punkcie WOŚP od początku istnienia - z tego co wiem - deklarowało publicznie, że utrzymuje się z odsetek właśnie.

Barney napisał(a):
Innym tłumaczeniem jest wykorzystanie środków z innych źródeł – jednak nie sądzę by ktokolwiek przekazujący WOŚP 1% swojego podatku chciał wesprzeć nie szpitale, lecz wielką plenerową imprezę rockową.


Hmm... czy te wpłaty 1% nie idą bezpośrednio na finał?

PS: Sprawdziłem Twoje dane:

http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009.pdf

    a) Przychody z XVII finału z wpłat pieniężnych : 42.191.283,90
    b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 7.841.055,69
    c) Przychody z 1% podatku 4.473.931,18


Istotnie miałeś rację z tymi 54 mln PLN, tyle że z tego "tylko" 42 mln PLN to był sam "finał". Dotacje na Woodstock mieszczą się zapewne w punkcie b).

EDIT:

PPS: I jeszcze jedna sprawa: jeżeli dobrze zrozumiałem koncepcję WOŚP, to w roku 2009 są wydawane pieniądze zebrane w roku 2008. Więc podstawą do wyliczeń wydatków na ten rok nie są przychody z XVII finału, ale z XVI finału. A ten finał jest podany w rozliczeniach z roku 2008.

http://s.wosp.org.pl/Files/Sprawozdanie_2008.pdf

    a) Przychody z finałów z wpłat pienięGnych : 33.708.793,99
    b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 4.897.435,38
    c) Przychody z 1% podatku 3.211.120,46

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr mar 14, 2012 11:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Cytuj:
I jeszcze jedna sprawa: jeżeli dobrze zrozumiałem koncepcję WOŚP, to w roku 2009 są wydawane pieniądze zebrane w roku 2008.
To prawda, ale to wyjdzie jeszcze niekorzystniej dla WOŚP

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 12:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Barney napisał(a):
To prawda, ale to wyjdzie jeszcze niekorzystniej dla WOŚP


To zależy, pod jakim względem. Jeżeli porównamy wpływy (2008 AD) i wydatki (2009 AD), to procenty będą na korzyść WOŚP. Choć ciągle nie osiąga głoszonego "każda złotówka". Niemniej XVI finał dał 33,71 mln PLN zysku w roku 2008, a wydatki na cele charytatywne w roku 2009 były 31,39 mln PLN. Co się stało z 1% od podatku - nie wiadomo.

Ale sam wiem, że taka interpretacja liczb jest najkorzystniejsza z możliwych dla WOŚP. Były inne wpływy, byli wolontariusze (ich jest pełno w każdej org. char.), był zmasowany sponsoring medialny (to już jest jednorazowe).

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr mar 14, 2012 12:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Czytałeś raport KAI na temat finansów Kościoła ?
Muszę przyznać że zgadza się dokładnie z moimi (z konieczności wycinkowymi) badaniami na przykładzie mojej parafii.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2012 12:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
bert04 napisał(a):
. To pierwsze wygląda imponująco, dopóki nie zaczniemy liczyć, ile rocznie zostało wydane na projekty charytatywne. Ja wyliczyłem jakieś 1,54 miliarda (biliona) USD.


Niepotrzebnie szukałeś, też dotarłem do tego źródła i to napisałem.
Niestety, nie ma pewności, czy faktycznie cała ta kwota to działalność charytatywna - chyba że tylko w Polsce nie ma żadnej kontroli na Caritasem, to wtedy nasz ewentualny błąd nie rzutowałby raczej na wynik.

Ciągle zachęcam do odniesienia do majątku, ilości "zatrudnionych" (ksiązy i zakonników) oraz zatrudnionych - bez cudzysłowowa, np katechetów, organistów, oraz członków organizacji - wiernych. Jak tak na to spojrzysz to okaże się, ze nie ma równie mocnej na świecie, konkurować mogą tylko państwa, i to większe.

Czy to wyjdzie dużo? Cóż, dużo lepiej niż fabryka czy korporacja. Tylko że korporacje na ogół nie szafują cały czas hasłami miłości bliźniego etc, więc raczej oczekiwania wobec nich w tym temacie nie sa wielkie. Dużo mniej niż wiele innych fundacji, państw, akcji społecznych.

Możliwe, że sa też inne poza Caritasem charytatywne organizacje kościelne, ale raczej nie znane, więc pewno bardzo małe.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz mar 15, 2012 11:23 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL