Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 3:03 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 29, 2009 7:35 pm
Posty: 847
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
kubixes napisał(a):
Nie rozumiesz chyba słowa "zadbane". Kościół powinien być czysty, schludny i np. bez dziur w dachu, ale nie argumentuje to tego, dlaczego wiele kościołów jest tak bogatych i monumentalnych. Z większości kościołów tj. z pieniędzy przeznaczonych na budowę itd. można by zrobić 2 a nawet 3 mniejsze kościoły, które pomieściły by taką samą ilość wiernych, były by schludne i ładne, a przy okazji pokazywały by, że dla katolicyzmu najważniejsza jest sama moditwa i Bóg, a nie miejsce modlitwy.

Ależ oczywiście rozumiem słowo: zadbany :)
Piszesz, ze kościół powinien być: czysty, schludny, ale "nie bogaty" - choć nie wiem, co masz na myśli. Czyli powinien mieć np naczynia liturgiczne szklane? a w środku czego jest za wiele? Opisz sprawę konkretnie.
Kościoły starsze - zabytkowe, niosą w sobie także dziedzictwo kulturowe. Jakoś dawniej ludzie nie mieli wątpliwości, jak ma wyglądać kościół.
Dziś są wątpliwości i to duże. Byłam w wielu kościołach i miałam okazję je widzieć. Owszem, spory rozmach ma Bazylika w Licheniu, ale czy naprawdę to ludziom przeszkadza? Także moi rodzice mieli chęć wysyłać swoje skromne pieniążki na budowę. A gdyby powstało jakieś "nic" zamiast pięknej bazyliki, to czy ludzie by byli z tego bardziej zadowoleni? Myślę, ze dobrze jest zobaczyć arcydzieło i wiedzieć, że jest też w tym jakiś mój udział :)))
Poza tym obecne nowoczesne kościoły mają swój określony wygląd. W tej chwili to jest już pewien standard w budowie kościołów, podobnie jak jest tez standard w budowie szkół, stadionów, hal sportowych, szpitali itd.
Już dziś po prostu nie wypada wybudować chałturę, bo albo nic się nie buduje, albo buduje się tak, że ma to "ręce i nogi". Gdyby kościół budowano w dżungli, to by taż miał "ichniejsze" standardy. My jesteśmy (ponoć) krajem cywilizowanym, wiec i nasze kościoły tez powinny być w takim samym stylu. Zresztą obecne kościoły mają dużo w sobie drewna, bieli, czasem marmuru, są dobrze oświetlone i co w tym Cię tak gorszy????
Przestrzeń musi być, gdyż wtedy jest czym oddychać. Gdybyś chodził do kościoła, to byś wiedział, o czym piszę.


Pt sty 13, 2012 10:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
A u mnie kościół jest skromny, pośrodku witraż z Chrystusem zmartwychwstałym, po bokach obrazy Matki Bożej i Jezusa, ot i cała ozdoba. Widać, nie wszędzie jest ten przepych, który co niektórych w oczy kole.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt sty 13, 2012 11:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
(1) W roku czterysta osiemdziesiątym po wyjściu Izraelitów z ziemi egipskiej, w miesiącu Ziw, to jest drugim, czwartego roku panowania nad Izraelem Salomona rozpoczął on budowę domu dla Pana. (2) Dom, który Salomon zbudował dla Pana, miał sześćdziesiąt łokci długości, dwadzieścia szerokości i trzydzieści wysokości. (3) Sień zaś przed główną budowlą świątyni miała dwadzieścia łokci długości, stosownie do szerokości świątyni, i dziesięć łokci szerokości, w kierunku długości świątyni. (4) świątynię zaopatrzył w okna o zakratowanych wnękach. (5) Na murze świątyni dokoła poprowadził nadbubowę z pięter <wzdłuż murów świątyni> wokół głównej budowli i sanktuarium oraz zrobił dokoła boczne pomieszczenia. (6) Piętro dolne szerokości pięciu łokci, średnie szerokości sześciu łokci, a trzecie szerokości siedmiu łokci, gdyż zaopatrzył dom na zewnątrz w skarpy dokoła, aby pomieszczeń bocznych nie trzymały mury świątyni. (7) Dom zaś przy wznoszeniu go został zbudowany z kamieni, których od czasu wydobycia już nie obrabiano. Dlatego nie słyszano w domu, przy jego budowie, ani młota, ani siekiery, ani jakiegokolwiek narzędzia żelaznego. (8) Drzwi do średniego pomieszczenia bocznego były przy prawym skrzydle domu, przez które po krętych schodach wstępowano do średniego, a ze średniego do trzeciego. (9) Tak więc zbudował tę świątynię i wykańczając, opatrzył ją <wklęsłym stropem> cedrowym. (10) Nadbubowę wzniósł nad całą świątynią na pięć łokci wysoko i połączył ze świątynią drewnem cedrowym. (11) Potem Pan skierował do Salomona te słowa: (12) Jeżeli będziesz postępował według moich praw i wypełniał moje nakazy oraz przestrzegał wszystkich moich poleceń, postępując według nich, to wypełnię na tobie moją obietnicę daną Dawidowi, twemu ojcu, i w świątyni tej, którą Mi budujesz, (13) zamieszkam pośród Izraelitów i nie opuszczę mego ludu izraelskiego. (14) A oto tak zbudował Salomon i wykończył tę świątynię. (15) Mury domu obłożył wewnątrz deskami cedrowymi od podłogi domu aż do belek sufitu, <wnętrze pokrył drzewem>, a podłogę świątyni wyłożył deskami cyprysowymi. (16) Ponadto od tylnej strony świątyni zbudował z desek cedrowych od podłogi aż do belek [ścianę na] dwadzieścia łokci, aby oddzielić od świątyni sanktuarium, to jest Miejsce Najświętsze. (17) Czterdzieści łokci długości miała świątynia przed [sanktuarium]. (18) Cedrowe wnętrze świątyni zdobiły rzeźby rozchylonych kielichów kwiatowych i girlandy kwiecia. Wszystko było cedrowe. Kamienia nie było widać. (19) Sanktuarium urządził wewnątrz, w środku budowli, by tam umieścić Arkę Przymierza Pańskiego. (20) Sanktuarium było dwadzieścia łokci długie, dwadzieścia łokci szerokie i dwadzieścia łokci wysokie. Wyłożył je szczerym złotem. Wyłożył też ołtarz cedrowy. (21) Wnętrze świątyni Salomon wyłożył również szczerym złotem i założył złote łańcuchy przed sanktuarium, które wyłożył złotem. (22) Tak więc wyłożył złotem zupełnie całą świątynię i również pokrył złotem cały ołtarz, który był przed sanktuarium. (23) W sanktuarium sporządził dwa cheruby dziesięciołokciowej wysokości z drzewa oliwkowego. (24) Jedno skrzydło cheruba miało pięć łokci i drugie skrzydło cheruba miało też pięć łokci. Więc od końca do końca jego skrzydeł było dziesięć łokci. (25) Drugi cherub miał ten sam rozmiar dziesięciu łokci, i obydwa cheruby miały takie same kształty. (26) Wysokość jednego i drugiego cheruba wynosiła dziesięć łokci. (27) Gdy umieścił te cheruby w głębi wnętrza świątyni, to rozpościerały swe skrzydła tak, że skrzydło jednego dotykało jednej ściany, a skrzydło drugiego cheruba dotykało drugiej ściany. Skrzydła zaś ich skierowane do środka świątyni dotykały się wzajemnie. (28) Cheruby te pokrył złotem. (29) Ponadto na wszystkich ścianach świątyni wokoło wyrył jako płaskorzeźby podobizny cherubów i palm oraz girlandy kwiatów wewnątrz i na zewnątrz. (30) Podłogę świątyni również pokrył złotem, wewnątrz i na zewnątrz. (31) Wejście zaś do sanktuarium zaopatrzył w podwoje z drzewa oliwkowego. A filary były pięciokątne. (32) Na tych zaś podwojach z drzewa oliwkowego też wyrzeźbił podobizny cherubów, palm i girlandy kwiatów oraz pokrył złotem i obił nim owe cheruby i palmy. (33) Również wejście do świątyni zaopatrzył w czworokątne odrzwia z drzewa oliwkowego (34) i podwójne drzwi z drzewa cyprysowego. Dwie obracające się deski tworzyły jedno skrzydło, i dwie obracające się deski - drugie. (35) Na nich wyrzeźbił cheruby, palmy, girlandy kwiatów oraz pokrył te płaskorzeźby cienkim złotem. (36) Ponadto obudował dziedziniec wewnętrzny trzema rzędami ciosowych kamieni i rzędem ociosanych belek cedrowych. (37) Fundament domu Pana został założony w miesiącu Ziw roku czwartego. (38) W roku zaś jedenastym, w miesiącu Bul, <który jest ósmy>, ukończył świątynię we wszystkich szczegółach i z całym jej urządzeniem. A więc budował ją siedem lat. 1Krl 6

Zdjęcie:
http://wolnapolska.pl/images/3_swiatynia_5.jpg

Tak Izraelici ,na rozkaz Pana uświecili Świątynie ,gdzie przechowywali Arkę.
W Arce znajdowały się przede wszystkim ,kamienne tablice (X przykazań)
(Pomijając aspekt teoogiczny ,mówiąc prostym zrozumiałym językiem:)
W Światyniach katolickich znajduje się Ten ,który to prawo dał.
http://www.duchprawdy.com/eucharystia4.jpg

Jemu to należy się wszelka cześć i chwała!

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So sty 14, 2012 2:47 am
Zobacz profil
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Jozek napisał(a):
W Światyniach katolickich znajduje się Ten ,który to prawo dał.
To, łagodnie mówiąc, jest niezupełnie prawdą. Pisze św. Paweł Apostoł:
    "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście" [1Kor 3,16n].
Tak więc świątynią Boga jest chrześcijanin, a nie jakaś budowla, niezależnie od swej okazałości. Tak nawiasem mówiąc, większość złocistości w Licheniu to po prostu anodyzowane aluminium. Tylko co można powiedzieć o wiernych, którzy modlą się wśród tych - dosłownie - jarmarcznych ozdóbek?


N sty 15, 2012 2:54 am
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 20, 2011 7:17 pm
Posty: 575
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Cala prawda to byc nie moze. Nigdzie w Biblii nie doczytasz o potrzebie istnienia Panstwa Koscielnego, a takie istnieje. Skoro czlowiek zaklada mozliwosc "podszeptow" Ducha Swietego w wyniku dzialan pewnych osob, wszystko jest mozliwe.


N sty 15, 2012 8:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
... i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Mt12

Ponurnik napisał(a):
Jozek napisał(a):
W Światyniach katolickich znajduje się Ten ,który to prawo dał.
To, łagodnie mówiąc, jest niezupełnie prawdą. Pisze św. Paweł Apostoł:
    "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście" [1Kor 3,16n].
Tak więc świątynią Boga jest chrześcijanin,


Owszem ,o tym właśnie mówi ten fragment Pisma.

Cytuj:
a nie jakaś budowla, niezależnie od swej okazałości.


A to jest ,coś co sam napisałeś i niejako dodałeś ,do tego fragmentu (nawiasem mówiąc paradoksalnie, nazywając przy tym mnie "kłamczuchem" :D )

Czy aby napewno ten fragment mówi o "okazałych budowlach" ?
Ten fragment nie znosi przeznaczenia świątyń budowanych na chwałe Pana , w których pobożnie się do Niego zwracamy i składamy ofiarę.
Dlatego Pismo nie jest do własnej interpretacji 2P 1 :20
Bardziej trafnym fragmentem ,który mogłes podać był by ten Dz 17:22-29
Tylko ,że i tutaj należało by się zastanowić ,do kogo i w jakim celu Paweł wymawia te słowa.(Dz 17:16) i dlaczego podobnej opinie nie wyraził chwilę wczesniej Dz 17:17 w synagodze do Żydów i tych już nawróconych.

Jeżeli przyjmiemy że Pismo Święte ma wymiar uniwersalny i ponadczasowy ,to każde zawarte w Nim słowo przyjmujemy jako codzienną naukę dla Nas.
W nim nie ma słów ,ktore przemineły i straciły moc.

A Jezus wszedł do świątyni i wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni; powywracał stoły zmieniających pieniądze oraz ławki tych, którzy sprzedawali gołębie. (13) I rzekł do nich: Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy, ,a wy czynicie z niego jaskinię zbójców. Mt 19


Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. (48) Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. (49) Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Łu 2


Jeśli ktoś się bardzo zagubił w życiu i zgubił Jezusa ,to On czeka właśnie w tym miejscu.
http://www.vismaya-maitreya.pl/Eucharystia.jpg

ps.
Cytuj:
(Pomijając aspekt teoogiczny ,mówiąc prostym zrozumiałym językiem:)

nie zbyt mam ochotę zanudzać jeszcze bardziej tych i tak już znudzonych.
Rozmowy z braćmi protestantami zwykle są prowadzone w innych działach.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Pn sty 16, 2012 2:36 pm
Zobacz profil
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Jozek napisał(a):
nazywając przy tym mnie "kłamczuchem"
Gdzie użyłem takiego słowa?
"Mnie"! Ależ jesteś ksobny!
Cytuj:
Pismo nie jest do własnej interpretacji 2P 1 :20
Twojej również.
Cytuj:
A Jezus wszedł do świątyni i wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni; powywracał stoły zmieniających pieniądze oraz ławki tych, którzy sprzedawali gołębie. (13) I rzekł do nich: Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy, ,a wy czynicie z niego jaskinię zbójców. Mt 19
Naprawdę to jest tekst z Mt 21,13. Poza tym, że Twoje cytaty są błędne, to sam tekst jest tak niechlujny, jakbyś pisał na starych skarpetkach.
Tekst ten odnosi się do świątyni. W narodzie izraelskim była tylko jedna świątynia, to miejsce, gdzie znajdowało się święte świętych. Jezus zresztą odnosi się do tego faktu w rozmowie z Samarytanką:
    Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec [Podkreślenia moje - P.]. Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie».
    [Mt 4,21-24]
Gdybyś poświęcił więcej czasu lekturze Pisma św., nie produkowałbyś takich śmiesznych wywodów.


Wt sty 17, 2012 11:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
Ponurnik napisał(a):


Cytuj:
A Jezus wszedł do świątyni i wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni; powywracał stoły zmieniających pieniądze oraz ławki tych, którzy sprzedawali gołębie. (13) I rzekł do nich: Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy, ,a wy czynicie z niego jaskinię zbójców. Mt 19
Naprawdę to jest tekst z Mt 21,13. Poza tym, że Twoje cytaty są błędne, to sam tekst jest tak niechlujny, jakbyś pisał na starych skarpetkach.
Tekst ten odnosi się do świątyni. W narodzie izraelskim była tylko jedna świątynia, to miejsce, gdzie znajdowało się święte świętych.


I Ja cały czas pisze o miejscu , wktórym znajduje się w formie namacalnej święty Jezus. Rozumiem ,że tą wykładnie o skareptach będę musiał przyjąć jako odpowiedź i argumentacje dot. cytowanych fragmentów .Faktycznie nie Mt 19 ,a 21.
...no i to by było na tyle.

Cytuj:
Jezus zresztą odnosi się do tego faktu w rozmowie z Samarytanką:[list]Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec [Podkreślenia moje - P.]. Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie».


Doczytaj niepodkreslone wówczas zrozumiesz o czym Jezus mówi.
Zydzi nie poznając Syna (zbawienie),nie poznaja tez i Ojca.O tym mówi ten fragment.
Natomiast nie mówi nam (ponownie)o tym ,że "dom modlitwy" nie będzie spełniał swojej świętej funkcji.(skladanie ofiary,wspólna modlitwa,śpiew)Wprost przeciwnie.
(19) Rzekła do Niego kobieta: Panie, widzę, że jesteś prorokiem. (20) Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga
Nie tylko w świętym świętych ,ale wszędzie tam gdzie znajduje się chrześcijaństwo.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt sty 17, 2012 9:45 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 12:45 am
Posty: 193
Płeć: mężczyzna
Post Re: Seks przedmałżeński
lidka napisał(a):
Ostatnio w programie polskimi widzialam ciekawy obrazek akcji charytatywnej
Caritasu Polskiego instytucji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polskiego.. Ni mniej ni wiecej Charitas zrobil zbiorke wsrod Polakow na zakup mieszkania dla osoby zyjacej w bardzo ciezkich warunkach z chorym dzieckiem... piekny gest... tylko ze Charitas kazal jej podpisac umowe, ze dom nie jest jej wlasnoscia tylko nalezy do Charitasu... wiec za zebrane pieniadze od ludzi ktorzy chcieli pomoc potrzebujacej osob..instytucja charytatywna wzbogacila sie... nic dodac nic ujac... Osobiscie znalam osobe zamieszkujaca w Kanadzie, ktora ze swojej skromenj renty dotowala Radio Maryja.... osoba umarla dotacje sie skonczyly.. Tyle ze zachlannosc Radia Maryja sie nieskonczyla...chcieli na rodzinie starszej osoby wymusic..aby spadek po starszej Pani przeszedl na Radio Maryja...wiec jak moge miec dobra opinie o tym wszystkim... O ile wiem kosciol ma sluzyc ludziom ale jak na razie to nastepny biznes ktory dorabia sie dzieki ludzio.. To na tyle, coz nie musisz sie zgadzac z moja opinia.. Kazdy ma prawo do swojego wlasnego zdania i swojej wlasnej opinii.
    Dyskutujemy o biznesie kościelnym czy o seksie przedmałżeńskim ?


Pn lut 20, 2012 4:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Seks przedmałżeński
Marek x napisał(a):
    Dyskutujemy o biznesie kościelnym czy o seksie przedmałżeńskim ?

Spóźniony komentarz? Temat został wydzielony, tytuł jest widoczny u góry tej strony.


PS: Znowu "formatujesz" teksty wbrew Regulaminowi i wielokrotnym upomnieniom?

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Pn lut 20, 2012 10:06 pm
Zobacz profil
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
JolaSz napisał(a):
kubixes napisał(a):
Nie rozumiesz chyba słowa "zadbane". Kościół powinien być czysty, schludny i np. bez dziur w dachu, ale nie argumentuje to tego, dlaczego wiele kościołów jest tak bogatych i monumentalnych. Z większości kościołów tj. z pieniędzy przeznaczonych na budowę itd. można by zrobić 2 a nawet 3 mniejsze kościoły, które pomieściły by taką samą ilość wiernych, były by schludne i ładne, a przy okazji pokazywały by, że dla katolicyzmu najważniejsza jest sama moditwa i Bóg, a nie miejsce modlitwy.

Ależ oczywiście rozumiem słowo: zadbany :)
Piszesz, ze kościół powinien być: czysty, schludny, ale "nie bogaty" - choć nie wiem, co masz na myśli. Czyli powinien mieć np naczynia liturgiczne szklane? a w środku czego jest za wiele? Opisz sprawę konkretnie.
Kościoły starsze - zabytkowe, niosą w sobie także dziedzictwo kulturowe. Jakoś dawniej ludzie nie mieli wątpliwości, jak ma wyglądać kościół.
Dziś są wątpliwości i to duże. Byłam w wielu kościołach i miałam okazję je widzieć. Owszem, spory rozmach ma Bazylika w Licheniu, ale czy naprawdę to ludziom przeszkadza? Także moi rodzice mieli chęć wysyłać swoje skromne pieniążki na budowę. A gdyby powstało jakieś "nic" zamiast pięknej bazyliki, to czy ludzie by byli z tego bardziej zadowoleni? Myślę, ze dobrze jest zobaczyć arcydzieło i wiedzieć, że jest też w tym jakiś mój udział :)))
Poza tym obecne nowoczesne kościoły mają swój określony wygląd. W tej chwili to jest już pewien standard w budowie kościołów, podobnie jak jest tez standard w budowie szkół, stadionów, hal sportowych, szpitali itd.
Już dziś po prostu nie wypada wybudować chałturę, bo albo nic się nie buduje, albo buduje się tak, że ma to "ręce i nogi". Gdyby kościół budowano w dżungli, to by taż miał "ichniejsze" standardy. My jesteśmy (ponoć) krajem cywilizowanym, wiec i nasze kościoły tez powinny być w takim samym stylu. Zresztą obecne kościoły mają dużo w sobie drewna, bieli, czasem marmuru, są dobrze oświetlone i co w tym Cię tak gorszy????
Przestrzeń musi być, gdyż wtedy jest czym oddychać. Gdybyś chodził do kościoła, to byś wiedział, o czym piszę.


Chodziłem jeszcze rok temu, więc aż tak nie odbiegam. Napisałaś "jest już pewien standard w budowie kościołów" - czyli jest już pewnie standard w religii?? Religia to chyba nie trend, żeby były w nim jakieś standardy. Kościół owszem ma się rozwijać, ale bardziej w strone wiary a nie coraz większych kościołów. A twoi rodzice, mogą wysłać pieniążki na biedne dzieci, czy zwierzęta. Tak samo pewna część budowy kościoła w Licheniu mogła zostać przekazana na biednych. Kościół jako budynek ma być duży, ale na szerokość i wybudowany jak najtaniej. Nie widzę sensu i celu w budowaniu wysokich kościołów aż do nieba.


Śr lut 22, 2012 10:35 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 31, 2002 5:51 pm
Posty: 525
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
kubixes napisał(a):

Kościół jako budynek ma być duży, ale na szerokość i wybudowany jak najtaniej. Nie widzę sensu i celu w budowaniu wysokich kościołów aż do nieba.


Tak z czystej ciekawości: mieszkasz w jakiejś przyziemnej lepiance? Tylko stół, krzesło i łóżko? Bez zdjęć bliskich, żarówka na drucie zamiast żyrandola? Jadasz na jednorazówkach lub na gazecie, bo taniej? Jesli sytuacja ekonomiczna zmusza - to współczuję. Jesli to swiadomy wybór - to podziwiam.


Cz lut 23, 2012 1:14 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 31, 2002 5:51 pm
Posty: 525
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
A Pan Jezus jakoś nie oponował jak niektórzy marnotrawili niezłe pieniądze tylko dla Niego (vide drogocenny flakon perfum wylany na Jego stopy), zamiast wydać na biednych, dzieci w Afryce itp. To Judasz naburmuszył się stratą potencjalnych korzyści ze sprzedaży tak zmarnowanego flakonu..


Cz lut 23, 2012 1:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pełne kościoły czy pełno kościołów? (WYDZIELONE)
kubixes napisał(a):
JolaSz napisał(a):
kubixes napisał(a):
Nie rozumiesz chyba słowa "zadbane". Kościół powinien być czysty, schludny i np. bez dziur w dachu, ale nie argumentuje to tego, dlaczego wiele kościołów jest tak bogatych i monumentalnych. Z większości kościołów tj. z pieniędzy przeznaczonych na budowę itd. można by zrobić 2 a nawet 3 mniejsze kościoły, które pomieściły by taką samą ilość wiernych, były by schludne i ładne, a przy okazji pokazywały by, że dla katolicyzmu najważniejsza jest sama moditwa i Bóg, a nie miejsce modlitwy.

Ależ oczywiście rozumiem słowo: zadbany :)
Piszesz, ze kościół powinien być: czysty, schludny, ale "nie bogaty" - choć nie wiem, co masz na myśli. Czyli powinien mieć np naczynia liturgiczne szklane? a w środku czego jest za wiele? Opisz sprawę konkretnie.
Kościoły starsze - zabytkowe, niosą w sobie także dziedzictwo kulturowe. Jakoś dawniej ludzie nie mieli wątpliwości, jak ma wyglądać kościół.
Dziś są wątpliwości i to duże. Byłam w wielu kościołach i miałam okazję je widzieć. Owszem, spory rozmach ma Bazylika w Licheniu, ale czy naprawdę to ludziom przeszkadza? Także moi rodzice mieli chęć wysyłać swoje skromne pieniążki na budowę. A gdyby powstało jakieś "nic" zamiast pięknej bazyliki, to czy ludzie by byli z tego bardziej zadowoleni? Myślę, ze dobrze jest zobaczyć arcydzieło i wiedzieć, że jest też w tym jakiś mój udział :)))
Poza tym obecne nowoczesne kościoły mają swój określony wygląd. W tej chwili to jest już pewien standard w budowie kościołów, podobnie jak jest tez standard w budowie szkół, stadionów, hal sportowych, szpitali itd.
Już dziś po prostu nie wypada wybudować chałturę, bo albo nic się nie buduje, albo buduje się tak, że ma to "ręce i nogi". Gdyby kościół budowano w dżungli, to by taż miał "ichniejsze" standardy. My jesteśmy (ponoć) krajem cywilizowanym, wiec i nasze kościoły tez powinny być w takim samym stylu. Zresztą obecne kościoły mają dużo w sobie drewna, bieli, czasem marmuru, są dobrze oświetlone i co w tym Cię tak gorszy????
Przestrzeń musi być, gdyż wtedy jest czym oddychać. Gdybyś chodził do kościoła, to byś wiedział, o czym piszę.


Chodziłem jeszcze rok temu, więc aż tak nie odbiegam. Napisałaś "jest już pewien standard w budowie kościołów" - czyli jest już pewnie standard w religii?? Religia to chyba nie trend, żeby były w nim jakieś standardy. Kościół owszem ma się rozwijać, ale bardziej w strone wiary a nie coraz większych kościołów. A twoi rodzice, mogą wysłać pieniążki na biedne dzieci, czy zwierzęta. Tak samo pewna część budowy kościoła w Licheniu mogła zostać przekazana na biednych. Kościół jako budynek ma być duży, ale na szerokość i wybudowany jak najtaniej. Nie widzę sensu i celu w budowaniu wysokich kościołów aż do nieba.


Kubo (bo chyba tak masz na imię)
Dobrze ci napisała Alicja, Panu Jezusowi należy się cześć i chwała, bo to Bóg i warto swoim przykładnym życiem to świadczyć, ponieważ jesteśmy świątynią Ducha Świętego, a nie mury kościelne, ALE ->
Zauważ ile razy Pan Jezus podkreślał fakt tego, że świątynia jest Domem Ojca Jego, czyli Boga Ojca.
Pierwszy raz jak się zagubił i Mama Maryja z Józefem odnaleźli Go w świątyni właśnie, powiedział: "czy nie wiecie, że powinienem przebywać w tym co należy do Ojca Mego?", czy jakoś tak.
A jako dorosły mężczyzna np. wyrzucił przekupniów ze świątyni, którzy kupczyli swoimi rzeczami na swój własny cel.
bądź mądry i odpowiedzialny :)
Co do chodzenia do kościoła, warto zacząć chodzić, warto też jeśli jesteś młodym człowiekiem spróbować udać się do Częstochowy na spotkania Wspólnoty MAMRE, na której są kerygmaty (tak zwane "przepowiadanie Słowa Bożego", gdzie ksiądz wszystko tłumaczy co i jak)
naprawdę ludziom się wtedy w głowach układa co nieco :)

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Pt lut 24, 2012 4:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Seks przedmałżeński
lidka napisał(a):
Ostatnio w programie polskimi widzialam ciekawy obrazek akcji charytatywnej
Caritasu Polskiego instytucji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polskiego.. Ni mniej ni wiecej Charitas zrobil zbiorke wsrod Polakow na zakup mieszkania dla osoby zyjacej w bardzo ciezkich warunkach z chorym dzieckiem... piekny gest... tylko ze Charitas kazal jej podpisac umowe, ze dom nie jest jej wlasnoscia tylko nalezy do Charitasu... wiec za zebrane pieniadze od ludzi ktorzy chcieli pomoc potrzebujacej osob..instytucja charytatywna wzbogacila sie... nic dodac nic ujac...
Bardzo sensownie zrobili. Chodziło bowiem o to by pomóc osobie potrzebującej, a nie jej spadkobiercom (niekoniecznie biednym...) oraz by pomoc była udzielana wtedy gdy jest potrzebna.
W momencie gdy ta osoba np. wyjdzie za bogatego męża mieszkanie będzie można przydzielić innemu potrzebującemu.

Co do swiątyń:
Gdy usłyszałem, że w Gdańsku powstaje bursztynowy ołtarz, w pierwszej chwili żachnąłem się. Czy potrzebny jest taki przepych, czy pieniędzy na niego wydanych nie można wydać lepiej ?
Ale później przyszła refleksja. Nasze miasto pełne jest skarbów architektury i sztuki pozostawionych przez przodków. A co zostanie w nim po naszym pokoleniu ?
Nie tylko w Gdańsku, w całej Polsce.
Jaki gmach pokażemy potomnym - Pałac Kultury ? Może. Ale i bazylikę w Licheniu. Może się podobać lub nie - rzecz gustu, podobnie jak Akropol - ale jednak jest to coś godnego uwagi.
Można się zżymać – czemu papież zdecydował się wydać pieniądze na przyozdobienie Kaplicy Sykstyńskiej przez Michała Anioła – zamiast wydać na biednych. A jednak myślę, ze ludzkość bardziej się wzbogaciła (w każdym znaczeniu tego słowa) na tym suficie - i nawet żebracy mają gdzie żebrać...

Wiele osób krzyczy co by katolicy mogli zrobić „zamiast” budować świątynie. Lecz tu nasuwa się pytanie – dlaczego to Kościół prowadzi największe dzieła charytatywne ? Dlaczego Caritas organizuje najwięcej pomocy - nie mając przecież nawet częściowo tak wielkiego wsparcia medialnego jak choćby WOŚP ?
Przecież niekatolicy - nieobciążeni budową kościołów- powinni mieć więcej środków do wspomożenia biednych ?
Łatwo jest dawać cudze – i mądrzyć się na co katolicy powinni wydawać pieniądze. Najpierw niech się Panowie Krytycy wykażą, a potem rozliczają Kościół i wiernych.

Być może problem tkwi w tym, iż nasza utylitarna epoka nie jest w stanie zrozumieć myślenia dawnych darczyńców.
Piękne (i często cenne) vota nie są czymś, co jest potrzebne Bogu – stanowią jednak świadectwo jakie pragnęli dać ich fundatorzy łaskom, jakich doznali od Boga. Tak jak dziesięcina (o ile została dobrze zrozumiana) jest przede wszystkim ćwiczeniem duchowym pozwalającym właściwie ustalić własną hierarchię wartości, tak votum stanowi świadectwo i wyraz wdzięczności.
Mam znajomą, która jest architektem i zajmuje się zabytkami. To ona opowiedziała mi że na dachach niektórych katedr – w tym na dachu Katedry Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku – można znaleźć rzeźby których nikt nie ogląda – nie są widoczne z ziemi. Człowiek współczesny wzrusza ramionami – po co to ? Jednak w Średniowieczu myślano mniej utylitarnie – ich twórcy chcieli żeby katedra była ładna także tam, gdzie „tylko Bóg widzi”.
Czy sądzili że Bogu jest to potrzebne ? Wątpliwe. Rzeźby te są raczej przejawem miłości z jaką budowali katedrę.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt mar 13, 2012 2:41 am
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL