Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 9:51 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewach. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
joannaa napisał(a):
Albo od razu pójść dalej. Skoro Bóg wszystkowiedzący to można unicestwiać zanim zabójca dokona zabójstwa. Zabity uniknie cierpienia a Bóg dodatkowej roboty ze wskrzeszaniem zabitego. Lepiej, nieprawdaż?

Może być i tak. Nie ma to większego znaczenia - główne założenie się nie zmienia - nikt nie musi nikogo wyganiać z raju - póki co oczywiście jak należało się spodziewać zero argumentów przemawiających za tym, że wygnanie z raju i odpowiedzialność zbiorowa to były elementy koniecznie wiecznej szczęśliwości w niebie, do której podobno wszystko zmierza...

Jeszcze drobna uwaga do kolegi moderatora i jego szyderstw, bo przegapiłem...

bert04 napisał(a):
Ta wersja jest tylko lekką odmianą, wprawdzie pozwala na czynienie zła, ale natychmiastowo "resetuje" skutki zła (automatyczne wskrzeszenie zabitych)
Takie pytanie mam. To ty nie wierzysz we wskrzeszenie umarłych? I w zmartwychwstanie ciała? 8O

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 10:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 06, 2009 9:12 am
Posty: 1111
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
To niech zaintrygowaniec rzeknie, jak ewentualnie zrealizować poznanie (i doświadczenie!) zła w raju, skoro uważa, że nie trzeba było z niego wyganiać.

I co do odpowiedzialności zbiorowej. Czy gdy sędzia eksmituje parę z mieszkania, to znaczy, że pociagnął do odpowiedzialności zbiorowej też każde pokolenie wprzód?

_________________
"Optymista uważa, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Pesymista obawia się, że jest to prawda."


Pt gru 23, 2011 1:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
żeniec napisał(a):
To niech zaintrygowaniec rzeknie, jak ewentualnie zrealizować poznanie (i doświadczenie!) zła w raju, skoro uważa, że nie trzeba było z niego wyganiać.
Robi ci jakąś różnicę, czy w mordę dostaniesz w raju czy poza rajem? 8O Może doprecyzuj najpierw, co rozumiesz przez "zrealizowanie poznania i doświadczenia zła" i dlaczego w raju byłoby to - o ile dobrze rozumiem - niemożliwe?

ps. tylko proszę... jeśli światy równolegle rozszczepialne, to nie w tym wątku, ok?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 2:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 3:20 am
Posty: 2982
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
Zaintrygo, jeśli mogę mieć do Ciebie pytanie: wyobrażasz sobie świat bez zła w ogóle?
Widzę, że nawet i w Twojej wersji wydarzeń zło jest ale pytam bo nie wiem... może masz jeszcze pomysły na inne "światy".

_________________
Omnis sapientia a Deo venit


Pt gru 23, 2011 2:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 06, 2009 9:12 am
Posty: 1111
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
Robi ci jakąś różnicę, czy w mordę dostaniesz w raju czy poza rajem? 8O Może doprecyzuj najpierw, co rozumiesz przez "zrealizowanie poznania i doświadczenia zła" i dlaczego w raju byłoby to - o ile dobrze rozumiem - niemożliwe?
Nie wiem, czy robi mi różnicę, ale raj ma być chyba takim miejscem maksymalnego dobra. Zatem jeżeli człowiek po zjedzeniu owocu poznania ma znać i doświadczać zło, to oczywiście raj nie jest do tego dobrym miejscem.

zaintrygowaniec napisał(a):
ps. tylko proszę... jeśli światy równolegle rozszczepialne, to nie w tym wątku, ok?
To zależy, jak potoczy się dyskusja. Równie dobrze mógłbyś prosić o wyjaśnienie, dlaczego praca po krzywej zamkniętej w polu sił potencjalnych jest równa zero, tylko bez żadnych całek :D.

_________________
"Optymista uważa, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Pesymista obawia się, że jest to prawda."


Pt gru 23, 2011 2:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
żeniec napisał(a):
Nie wiem, czy robi mi różnicę, ale raj ma być chyba takim miejscem maksymalnego dobra. Zatem jeżeli człowiek po zjedzeniu owocu poznania ma znać i doświadczać zło, to oczywiście raj nie jest do tego dobrym miejscem.
Może uwolnij się od koncepcji, w której jest raj i nie-raj, do którego się wygania z raju - będzie ci łatwiej. Jeśli umawiamy się, że nie ma potrzeby wyganiania z raju, to tym samym nie ma sensu rozpatrywać pojęcia nie-raju, chyba że się mylę.

Tak. Raj jest miejscem maksymalnego dobra. Nie ma nic innego poza tym miejscem. Żeniec przebywając w raju może dostać w mordę i odczuć w ten sposób na czym polega zło, co nie zmienia postaci rzeczy, że Raj jest miejscem maksymalnego dobra - bo nie ma nic innego poza rajem. Ewentualnie miejsce bez Boga dla chętnych albo tych, którzy na nie "zasłużyli" choć wcale tam się dostać nie chcieli. Ale jeśli ktoś leje w mordę żeńca i nie rozumie, że to zło, albo - co gorsza - leje choć rozumie, to żeby nie bruździł w miejscu maksymalnego dobra, eksmituje się go do miejsca bez Boga. Coś nie gra?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 2:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 06, 2009 9:12 am
Posty: 1111
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
Może uwolnij się od koncepcji, w której jest raj i nie-raj, do którego się wygania z raju - będzie ci łatwiej. Jeśli umawiamy się, że nie ma potrzeby wyganiania z raju, to tym samym nie ma sensu rozpatrywać pojęcia nie-raju, chyba że się mylę.
Zapominasz o Bogu. Jest dobry, zatem daje maksymalnie dobrą miejscówkę- raj. Nie da się nie myśleć o raju w tym kontekście.

zaintrygowaniec napisał(a):
Tak. Raj jest miejscem maksymalnego dobra. Nie ma nic innego poza tym miejscem. Żeniec przebywając w raju może dostać w mordę i odczuć w ten sposób na czym polega zło, co nie zmienia postaci rzeczy, że Raj jest miejscem maksymalnego dobra - bo nie ma nic innego poza rajem. Ewentualnie miejsce bez Boga dla chętnych albo tych, którzy na nie "zasłużyli" choć wcale tam się dostać nie chcieli. Ale jeśli ktoś leje w mordę żeńca i nie rozumie, że to zło, albo - co gorsza - leje choć rozumie, to żeby nie bruździł w miejscu maksymalnego dobra, eksmituje się go do miejsca bez Boga. Coś nie gra?
Maksymalność dobra raju nie polega na tym, że skoro nie ma żadnych innych miejsc, to to miejsce jest maksymalnie dobre przez brak porównań. Polega na tym, że jest to maksymalnie dobre miejsce, jak można sobie wyobrazić, czyli poprzez porównania do każdego innego, choćby i hipotetycznego, miejsca.
No i miejsce, gdzie dostaję w mordę, nie jest maksymalnie dobre :D.

_________________
"Optymista uważa, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Pesymista obawia się, że jest to prawda."


Pt gru 23, 2011 2:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
żeniec napisał(a):
Maksymalność dobra raju nie polega na tym, że skoro nie ma żadnych innych miejsc, to to miejsce jest maksymalnie dobre przez brak porównań. Polega na tym, że jest to maksymalnie dobre miejsce, jak można sobie wyobrazić, czyli poprzez porównania do każdego innego, choćby i hipotetycznego, miejsca.
No i miejsce, gdzie dostaję w mordę, nie jest maksymalnie dobre

Przykro mi to stwierdzić, ale IMHO bzdury wypisujesz.
księga rodzaju napisał(a):
(22) Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. (23) Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię,

Człowiek poznał dobro i zło będąc jeszcze w raju. Nie potrzebował wywalenia z raju, aby mieć porównanie. Nie-raj nie był potrzebny, aby ludzie poznali dobro i zło - wynika to bezpośrednio z uświęconego tekstu w PŚ. No i teoria żeńca się rypła. Z hukiem...

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec
Cytuj:
Człowiek poznał dobro i zło będąc jeszcze w raju. Nie potrzebował wywalenia z raju, aby mieć porównanie

W raju nie ma miejsca dla zla ,przekonali sie o tym nie tylko Adam i Ewa ale i szatan ze zbuntowanymi aniolami ktorzy rowniez pozegnali sie z rajem

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Pt gru 23, 2011 3:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
No a co to wnosi do dyskusji w tym wątku? Stwierdziłeś fakt biblijny. I co dalej? Ale w temacie wątku? :)

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 3:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
No a co to wnosi do dyskusji w tym wątku? Stwierdziłeś fakt biblijny. I co dalej? Ale w temacie wątku? :)


Pisales ze czlowiek nie potzrebowal wyrzucenai z raju, a ja Ci napisalem ze musial raj opuscic kiedy zgrzeszyl bo w raju nie ma miejsca dla zla i grzechu

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Ostatnio edytowano Pt gru 23, 2011 3:49 pm przez gabriel, łącznie edytowano 1 raz



Pt gru 23, 2011 3:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
dienicy
Cytuj:
Natomiast po śmierci, sytuacja wyglądałaby inaczej. Ja nie mam wyboru, bo nie czciłbym Jahwe za to jaki jest (a Jego podobno nie da się oszukać). Nie mam szans na przebaczenie. Sytuacja mogłaby się zmienić, ale do tego potrzebne Jego wyjaśnienie - stad mowa o 'za co i jak Bóg by przepraszał.'

Przed Bogiem po smierci bedziesz widzial czarno na bialym ze nie uwierzyles w Boga bo nie chciales , bo Twoje wartosci stoja w sprzecznosci z tym co Bog oferuje
Nie wierzysz nie dla tego ze Boga nie ma ale dlatego ze Ci jest to wygodne dla Twoich wyznawanych wartosci
I to zostanie Ci pokazane natychmiast po smierci o ile nie zmienisz zdania

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Pt gru 23, 2011 3:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
Gabrielu. Dlaczego? Z jakich powodów w raju nie ma miejsca dla grzechu i zła? Uzasadnij.

Czy Bóg wyrzucił ludzi z raju, "bo nie ma w nim miejsca dla grzechu" (jeśli tak, to dlaczego nie ma? czyżby "bo tak!"?), czy dlatego, że bał się, że skosztują z drzewa życia i będą nieśmiertelni?

Kilka postów wyżej cytowałem... Zapoznaj się proszę...

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Pt gru 23, 2011 3:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 06, 2009 9:12 am
Posty: 1111
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
Przykro mi to stwierdzić, ale IMHO bzdury wypisujesz.
Uczciwiej byłoby napisać "nie rozumiem, więc będę obrażał".

zaintrygowaniec napisał(a):
Człowiek poznał dobro i zło będąc jeszcze w raju. Nie potrzebował wywalenia z raju, aby mieć porównanie. Nie-raj nie był potrzebny, aby ludzie poznali dobro i zło - wynika to bezpośrednio z uświęconego tekstu w PŚ. No i teoria żeńca się rypła. Z hukiem...
Ale co to ma do rzeczy? Przeczysz nie mojej tezie. Poznał w raju, więc już się do tego raju nie nadawał. Gdzie widzisz sprzeczność z tym, co napisałeś?

_________________
"Optymista uważa, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Pesymista obawia się, że jest to prawda."


Pt gru 23, 2011 4:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
gabriel napisał(a):
dienicy
Cytuj:
Natomiast po śmierci, sytuacja wyglądałaby inaczej. Ja nie mam wyboru, bo nie czciłbym Jahwe za to jaki jest (a Jego podobno nie da się oszukać). Nie mam szans na przebaczenie. Sytuacja mogłaby się zmienić, ale do tego potrzebne Jego wyjaśnienie - stad mowa o 'za co i jak Bóg by przepraszał.'

Przed Bogiem po smierci bedziesz widzial czarno na bialym ze nie uwierzyles w Boga bo nie chciales , bo Twoje wartosci stoja w sprzecznosci z tym co Bog oferuje
Nie wierzysz nie dla tego ze Boga nie ma ale dlatego ze Ci jest to wygodne dla Twoich wyznawanych wartosci
I to zostanie Ci pokazane natychmiast po smierci o ile nie zmienisz zdania

OK. Ja naklepałem tu kilka postów, historyjkę o tym, ze to nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia to, ze nie wierze, ze Bóg jest, (zwróć uwagę na sprostowanie, bo jest różnica pomiędzy akceptacja twierdzenia 'Bóg nie istnieje' i nie akceptacja 'Bóg istnieje') pisałem o tym, ze nawet gdybym wiedział, ze Bóg jest to, nie czciłbym Go tak jak ty uważasz, ze na to zasługuję, bo według mnie nie zasługuję.
Wartości, które wyznaje stoją w sprzeczności z tym co Bóg sobą reprezentuje. Wartości, które wyznaje stoją w sprzeczności z tym co reprezentują sobą np. 'podli sadyści'. Czy uważasz, ze w 'podłych sadystów' również nie wierze?

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Pt gru 23, 2011 4:35 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL