Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 4:55 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewach. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewach.
Co by było, gdyby...

Dawno temu, na samym Początku Bóg stworzył świat. W raju umieścił Adamy i Ewy. Powiedział im, że wolno im robić wszystko, poza krzywdzeniem siebie nawzajem i wszystkich innych istot. Każde skrzywdzenie bliźniego będzie karane stosownie do przewinienia. I tak np. zabicie bliźniego będzie natychmiast karane unicestwieniem mordercy, a zabity zostanie przywrócony do życia. A jak wiadomo Bóg jest wszechwiedzący i żaden przestępca kary nie uniknie. Bóg nie musi przeprowadzać śledztwa, żeby ustalić sprawcę...


Prawda, że proste?

Więc po co było to całe kombinowanie z grzechem pierworodnym?

Chętnie poznam argumenty przemawiające za tym, że jednak ta historia z "zakazanym jabłkiem", wyrzucaniem z raju i grzechem, który dzięki temu rozlał się po świecie, była bezwzględnie konieczna. Po co to właściwie Bogu było?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 5:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
Co by było, gdyby...

Dawno temu, na samym Początku Bóg stworzył świat. W raju umieścił Adamy i Ewy. Powiedział im, że wolno im robić wszystko, poza krzywdzeniem siebie nawzajem i wszystkich innych istot. Każde skrzywdzenie bliźniego będzie karane stosownie do przewinienia. I tak np. zabicie bliźniego będzie natychmiast karane unicestwieniem mordercy, a zabity zostanie przywrócony do życia. A jak wiadomo Bóg jest wszechwiedzący i żaden przestępca kary nie uniknie. Bóg nie musi przeprowadzać śledztwa, żeby ustalić sprawcę...


Prawda, że proste?

Więc po co było to całe kombinowanie z grzechem pierworodnym?

Chętnie poznam argumenty przemawiające za tym, że jednak ta historia z "zakazanym jabłkiem", wyrzucaniem z raju i grzechem, który dzięki temu rozlał się po świecie, była bezwzględnie konieczna. Po co to właściwie Bogu było?



Zakazane jablko to symbol uczynienia pierwszego grzechu a wiec nieposluszenstwa wobec Boga bo taka jest definicja grzechu
Reszta wypadkow to juz konsekwencja tego czynu

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
A gdybyś tak się skupił i jednak spróbował odpowiedzieć na pytania zadane w tym wątku?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 5:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
A gdybyś tak się skupił i jednak spróbował odpowiedzieć na pytania zadane w tym wątku?

Reszta tresci jest bzdura
Np Bog nie unicestwia stworzonej raz przez siebie istoty

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
Racja. Bóg nie unicestwia. Co najwyżej wrzuca do piekła na wieczność. :)

Więc specjalnie dla Gabriela możemy zrobić lekką modyfikację, żeby mu było lżej:

Dawno temu, na samym Początku Bóg stworzył świat. W raju umieścił Adamy i Ewy. Powiedział im, że wolno im robić wszystko, poza krzywdzeniem siebie nawzajem i wszystkich innych istot. Każde skrzywdzenie bliźniego będzie karane stosownie do przewinienia. I tak np. zabicie bliźniego będzie natychmiast karane wysłaniem mordercy do miejsca, w którym nie ma Boga...

Teraz lepiej?

Nadążasz w ogóle, na czym polega problem, który jest poruszany w tym wątku? Bo mam wrażenie, że niekoniecznie...

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 5:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
Racja. Bóg nie unicestwia. Co najwyżej wrzuca do piekła na wieczność. :)

Więc specjalnie dla Gabriela możemy zrobić lekką modyfikację, żeby mu było lżej:

Dawno temu, na samym Początku Bóg stworzył świat. W raju umieścił Adamy i Ewy. Powiedział im, że wolno im robić wszystko, poza krzywdzeniem siebie nawzajem i wszystkich innych istot. Każde skrzywdzenie bliźniego będzie karane stosownie do przewinienia. I tak np. zabicie bliźniego będzie natychmiast karane wysłaniem mordercy do miejsca, w którym nie ma Boga...

Teraz lepiej?

Nadążasz w ogóle, na czym polega problem, który jest poruszany w tym wątku? Bo mam wrażenie, że niekoniecznie...


Kolejna bzdura, bo za zabicie blizniego Bog natychmiast nie wysyla do piekla , czlowiek jest niedoskonaly i moze zalowac tego co zrobil
Nie ma automatycznosci kar u Boga a sad Boski jest inny niz sad ziemski

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 5:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
gabriel napisał(a):
Kolejna bzdura, bo za zabicie blizniego Bog natychmiast nie wysyla do piekla , czlowiek jest niedoskonaly i moze zalowac tego co zrobil
Nie ma automatycznosci kar u Boga a sad Boski jest inny niz sad ziemski

gabrielu, w tym wątku nie chodzi o to, jaki Bóg jest. Ale jaki - według za-ńca - powinien być. No i dlaczego wersja za-ńca jest lepsza od wersji biblijnej, oczywiście (tezy przeciwne są niemile widziane ;) )

Zgodnie z wykładnią za-ńca wolna wola to ZUO, więc próbuje pokazać, jaki piękny i wspaniały byłby świat bez tej wolnej woli. Ta wersja jest tylko lekką odmianą, wprawdzie pozwala na czynienie zła, ale natychmiastowo "resetuje" skutki zła (automatyczne wskrzeszenie zabitych), oraz likwiduje bezpowrotnie złoczyńcę (czyli likwiduje też ewentualne potomstwo, jak to się u nas zwie, "zepsutej natury").

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Cz gru 22, 2011 6:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
bert04 napisał(a):
Zgodnie z wykładnią za-ńca wolna wola to ZUO, więc próbuje pokazać, jaki piękny i wspaniały byłby świat bez tej wolnej woli.
Dlaczego bez wolnej woli? Czy ty zrozumiałeś w ogóle, co napisałem? Ten tekst na niebiesko?

Cytuj:
Ta wersja jest tylko lekką odmianą, wprawdzie pozwala na czynienie zła, ale natychmiastowo "resetuje" skutki zła (automatyczne wskrzeszenie zabitych), oraz likwiduje bezpowrotnie złoczyńcę
I co w tym złego? Dlaczego taka wersja raju byłaby "niedobra", a ta którą znamy z PŚ jest "dobra"? Jakieś argumenty? Bo szyderstwa to jednak możesz sobie darować.

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 6:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec
Cytuj:
I co w tym złego? Dlaczego taka wersja raju byłaby "niedobra", a ta którą znamy z PŚ jest "dobra"?

Dlatego Twoja wersja jest zla bo wtedy Bog nie bylby zadna miloscia a tylko egzotycznie rozumiana tylko i wylacznie "sprawiedliwoscia"

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 6:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
gabriel napisał(a):
zaintrygowaniec
Cytuj:
I co w tym złego? Dlaczego taka wersja raju byłaby "niedobra", a ta którą znamy z PŚ jest "dobra"?

Dlatego Twoja wersja jest zla bo wtedy Bog nie bylby zadna miloscia a tylko egzotycznie rozumiana tylko i wylacznie "sprawiedliwoscia"

Acha, czyli twoim zdaniem Bóg, który karze natychmiast i tylko tych, którzy zgrzeszyli byłby tylko egzotycznie rozumianą wyłącznie sprawiedliwością, ale Bóg, który za przewinienie jednej osoby karze wszystkie następne pokolenia zsyłając na wszystkie następne pokolenia choroby, ból i cierpienie, to idealny wzorzec miłości, tak?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 7:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec
Cytuj:
ale Bóg, który za przewinienie jednej osoby karze wszystkie następne pokolenia zsyłając na wszystkie następne pokolenia choroby, ból i cierpienie, to idealny wzorzec miłości, tak?

Wg mnie przewinienie tej osoby nie polegalo tylko na poznaniu dobra i zla
Czy ktos kto poznal zlo a pozniej wiedzial jak czynic zlo jest w ten sposob karany przez Boga ?
Czy czlowiek ktory poznal jak zbudowac bombe atomowa ( poznanie zla ) jest ukarany przez Boga za samo poznanie jak ta bombe zbudowac ?
Czy ludzie kotrzy przejeli wiedze tego czlowieka i ta bombe udoskonalili a nastepnie uzyli zabijajac ludzi sa karani przez Boga ?

Bog powiedzial aby nie zrobili czegos co pozwoli im poznac czym jest zlo tj grzech tj zrobic cos czego Bog nie chce aby zrobili
Bol i cierpienie sa konsekwencja poznania jak smakuje zlo i przekazanie tej wiedzy na nastepne pokolenie

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 8:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
gabriel napisał(a):
Wg mnie przewinienie tej osoby nie polegalo tylko na poznaniu dobra i zla
Czy ktos kto poznal zlo a pozniej wiedzial jak czynic zlo jest w ten sposob karany przez Boga ?
Żyjąc tu, na Ziemi, zamiast w raju, nie czujesz się ukarany za zbrodnię Adama i Ewy?

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Cz gru 22, 2011 8:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
Co do historii Raju ciekawi mnie pewna kwestia.
Bóg okłamał ludzi, powiedział, ze jeśli zjedzą z tego drzewa to umrą. Wąz był szczery i powiedział Ewie, ze to nie prawda.

Co do pytania. Bóg nie może działać w ten sposób, bo jest transcendentny. Korzysta tylko z wholesale sztuczek jak potop czy Catrina.

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Cz gru 22, 2011 8:31 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
zaintrygowaniec napisał(a):
gabriel napisał(a):
Wg mnie przewinienie tej osoby nie polegalo tylko na poznaniu dobra i zla
Czy ktos kto poznal zlo a pozniej wiedzial jak czynic zlo jest w ten sposob karany przez Boga ?
Żyjąc tu, na Ziemi, zamiast w raju, nie czujesz się ukarany za zbrodnię Adama i Ewy?


Nie ,nie czuje sie ukarany za to przez Boga raczej czuje sie ukarany przez Adama i Ewe za to
Zalozmy ze miales bogatych pradziadkow ktorzy mieli palac i sluzbe ,ale Twoi dziadkowie mieli w nosie ten palac i sluzbe i wybrali zycie na swoj wlasny koszt ( poznajc co to zlo ) a wiec zyli bardzo biednie
Twoim rodzicom tez sie nie przelewalo a Ty tez nie masz za duzo kasy

Gdyby dziadkowie nie postapil jak postapili to Ty dzis bylbys bogatym czlowiekiem a tak palac popadl w riune a pradziadkowie zmarli oddajac caly spadek panstwu
Kto wiec byl winien tego co sie stalo ? Pradziadkowie czy dziadkowie ?

To sa minusy

Plusy sa takie ze dziadkowie nauczyli sie zarabiac pieniadze i poznali co to jest odpowiedzialnsoc za wlasne czyny
Poznali jaki jest swiat i czym jest zlo , a gdyby zyli w palacu byc moze nigdy tego by sie nie dowiedzieli

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz gru 22, 2011 8:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Alternatywna wersja historii o Bogu, Raju, Adamach i Ewa
dienicy napisał(a):
Co do historii Raju ciekawi mnie pewna kwestia.
Bóg okłamał ludzi, powiedział, ze jeśli zjedzą z tego drzewa to umrą. Wąz był szczery i powiedział Ewie, ze to nie prawda.

Co do pytania. Bóg nie może działać w ten sposób, bo jest transcendentny. Korzysta tylko z wholesale sztuczek jak potop czy Catrina.

Jakos tak, nie chcialam pisac w tym ... watku, ale: Bog nie oklamal Adama i Ewy. Przeciez umarli.


Cz gru 22, 2011 8:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL