Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 11:10 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
nesto napisał(a):
Jeśli ktoś z was uważa go za "nie człowieka" to jego problem.

Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.

Powtarzasz to kłamstwo do znudzenia, ale prawdziwsze się przez to nie staje.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr lut 01, 2012 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
zefciu napisał(a):
Z jednej strony nieustannie pojawia się z Waszej strony zarzut "jak można czcić stworzenie, cześć należy się tylko Bogu".

Z drugiej jednak uważając Syna Bożego za stworzenie, a jednocześnie za Pana i Zbawiciela sami oddajecie większą chwałę stworzeniu niż ci, którzy praktykują kult ikon czy świętych.

Więc jak to jest? Czcimy stworzenie, czy nie czcimy?
Odniosę się do tego pytania, bo według mnie rozważania o tym "jaki jest Jezus" tylko "rozwadniają sprawę". Według mnie sprawa jest raczej banalna. Nie można rzucić hasła "czcić" i niech każdy rozumie pod tym co chce. Znałem osobę, która na "dzień dobry", nigdy nie powiedziałaby do mnie "cześć", bo "Panu Bogu tylko się cześć należy". Podobna paranoja, jak w przedstawionym pytaniu. Spróbuję jeszcze inaczej. Komu należy się cześć (w znaczeniu szacunek)? "Panu Tadeuszowi", czy Adamowi Mickiewiczowi (oba stworzenia, więc jak można to "stopniować?).


Śr lut 01, 2012 8:18 pm
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
bert04 napisał(a):
Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.


Nie zauważacie logicznej sprzeczności?
Albo jest się człowiekiem, albo Bogiem.
Wiem, że potraficie wytłumaczyć sobie to, że Jezus był człowiekiem i Bogiem, który go stworzył jednocześnie. Ale to jednak jest tak niedorzeczne, że dech zapiera...


Cz lut 02, 2012 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
bert04 napisał(a):
nesto napisał(a):
Jeśli ktoś z was uważa go za "nie człowieka" to jego problem.

Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.


Monofizyci?

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Cz lut 02, 2012 3:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
pudlasz napisał(a):
bert04 napisał(a):

Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.


Monofizyci?

Ach, fakt, zapominam o kościołach przedchalcedońskich. Choć i oni nie negowali samej natury ludzkiej, a tylko uznawali ją za podrzędną, wchłoniętą przez naturę boską. Choć nie znam detali teologicznych tej doktryny, myślę, że nawet oni nie uznaliby Jezusa za nie-człowieka.
-------------
nesto napisał(a):
Nie zauważacie logicznej sprzeczności?
Albo jest się człowiekiem, albo Bogiem.

A to dlaczego? Bo nesto powiedział?

Przypomina to trochę dyskusje naukowe z zeszłego wieku, czy światło jest falą czy cząstką.

nesto napisał(a):
Wiem, że potraficie wytłumaczyć sobie to, że Jezus był człowiekiem i Bogiem, który go stworzył jednocześnie. Ale to jednak jest tak niedorzeczne, że dech zapiera...

Jeżeli dla Ciebie Biblia jest niedorzeczna, to nie mój problem. Jeżeli słowa Jezusa "Zanim Abraham stał się Ja Jestem" Ci nie wystarczą, to już nic nie pomoże. Musisz zawierzyć Mahometowi i tyle.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Cz lut 02, 2012 4:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
bert04 napisał(a):
pudlasz napisał(a):
bert04 napisał(a):

Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.


Monofizyci?

Ach, fakt, zapominam o kościołach przedchalcedońskich. Choć i oni nie negowali samej natury ludzkiej, a tylko uznawali ją za podrzędną, wchłoniętą przez naturę boską. Choć nie znam detali teologicznych tej doktryny, myślę, że nawet oni nie uznaliby Jezusa za nie-człowieka.


Nie chodzi mi o obecnych przedchalcedończyków (którzy monofizytami nie są) tylko o monofizytów potępionych w V w (Eutyches na ten przykład).

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Cz lut 02, 2012 4:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
pudlasz napisał(a):
Nie chodzi mi o obecnych przedchalcedończyków (którzy monofizytami nie są) tylko o monofizytów potępionych w V w (Eutyches na ten przykład).

Hmm... być może to ja mam problem z wliczaniem czy to monofizytów czy to arian do chrześcijaństwa. Historycznie wywodzą się, jednak brakuje mi pewnej "wspólnej bazy". A trynitarna chrystologia i Biblia to dla mnie podstawy. Dzisiejsi antytrynitarze też mają mało wspólnego z ariańskimi biskupami starożytności. Poprawię się więc, że "Żaden dzisiejszy chrześcijanin..." i tak dalej.

Zresztą, zdaje się, że "Twoja" wykładnia chrześcijaństwa jest jeszcze węższa od mojej, więc nie wiem, dlaczego się przyczepiłeś do tego.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Cz lut 02, 2012 4:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
bert04 napisał(a):
Hmm... być może to ja mam problem z wliczaniem czy to monofizytów czy to arian do chrześcijaństwa. Historycznie wywodzą się, jednak brakuje mi pewnej "wspólnej bazy". A trynitarna chrystologia i Biblia to dla mnie podstawy.


Monofizyci nie naruszają koncepcji trynitarnej (już nestorianie może bardziej ale też chyba nie).

Cytuj:
Poprawię się więc, że "Żaden dzisiejszy chrześcijanin..." i tak dalej.


Prawdopodobnie nie ma takiej rzeczy, w którą ktoś uważający się za chrześcijanina by nie wierzył.

Cytuj:
Zresztą, zdaje się, że "Twoja" wykładnia chrześcijaństwa jest jeszcze węższa od mojej, więc nie wiem, dlaczego się przyczepiłeś do tego.


Wydaje mi się, że mamy podobną definicję chrześcijanina (choć prawdopodobnie różnimy się w definicji Kościoła).

Założyłem, że trzymasz się swojej definicji chrześcijanina. Dodatkowo nie lubię mniej lub bardziej zamierzonego upraszczania pojęć.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Cz lut 02, 2012 4:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
pudlasz napisał(a):
Monofizyci nie naruszają koncepcji trynitarnej (już nestorianie może bardziej ale też chyba nie).

Wiem, dlatego mam z nimi pewien "kłopot". Mają odmienną chrystologię, ale czy przez to stają się nie-chrześcijaninami?

Przyznaję, że nie zastanawiałem się nad ich "klasyfikacją". Być może przez to, że na Zachodzie wśród licznych odmian reformacji i post-reformacji nie odnotowano raczej wznowienia monofiztyzmu w jakiejś formie. Oni są obecni (fizycznie) w patriarchatach Wschodu. Ale jeżeli uwzględnię Twoje uwagi - chyba muszę ich wliczyć.

Cytuj:
Prawdopodobnie nie ma takiej rzeczy, w którą ktoś uważający się za chrześcijanina by nie wierzył.

Zgoda na 100%.

Cytuj:
Wydaje mi się, że mamy podobną definicję chrześcijanina (choć prawdopodobnie różnimy się w definicji Kościoła).

Mi się zdawało, że u Ciebie nie ma różnicy między definicją Kościoła a definicją chrześcijanina. Miło czytać, że przynajmniej w tym punkcie mnie "pozytywnie rozczarowałeś".

Cytuj:
Założyłem, że trzymasz się swojej definicji chrześcijanina. Dodatkowo nie lubię mniej lub bardziej zamierzonego upraszczania pojęć.

Ja też nie, uproszczenie nie było zamierzone. Raczej - zapomniane. Tyle że teraz nie wiem, jak to sformułować, bo musiałbym jakoś zacząć od "Chrześcijańskie Kościoły i Wspólnoty post-chalcedońskie..." - co jest może precyzyjniejsze, ale brzmi jakoś pokąplikowanie.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Cz lut 02, 2012 4:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
nesto napisał(a):
bert04 napisał(a):
Żaden chrześcijanin nie uważa Jezusa za nie-człowieka.


Nie zauważacie logicznej sprzeczności?
Albo jest się człowiekiem, albo Bogiem.
Wiem, że potraficie wytłumaczyć sobie to, że Jezus był człowiekiem i Bogiem, który go stworzył jednocześnie. Ale to jednak jest tak niedorzeczne, że dech zapiera...


albo jest się Bogiem i człowiekiem. tak ciężko ci to pojąć? może i słusznie, bo do tego potrzebna jest wiara. Wierzyć należy, Pan Bóg chciał i narodził się jako człowiek, a konkretnie narodził się Syn Boży, którzy stał się człowiekiem po to, aby zobaczyć jak to się żyje jako człowiek i po to aby się dać bardziej poznać.
tylko tego możesz pokochać i zaprzyjaźnić się z nim, którego możesz poznać, czasami wręcz namacalnie, dotknąć, móc porozmawiać twarzą w twarz. Dlatego Pan Jezus będąc Bogiem i człowiekiem takim nam się objawił.

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Cz lut 02, 2012 6:12 pm
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do antytrynitarzy ikonoklastów
Jeśli napiszę coś, co jest tak kosmiczną bzdurą, że nie sposób będzie ubrać jej w żaden logiczny schemat, to napiszę tak aby przekonać innych:

"Potrzeba wiary aby w to uwierzyć.. Bo to tajemnica jest.. Dogmat"

Napisz mi teraz, gdzie Jezus mówił o dogmatach i tajemnicach, w które należy wierzyć? W którym miejscu uznał, że coś jest nielogiczne i trzeba "nakazać" wierzyć w coś, co przeczy Biblii?
Raczej nie znajdziesz takiego wersetu nawet w tych "kanonicznych" ewangeliach.

Wiara w Trójcę przeczy Biblii.
To dogmat w który nakazujecie wierzyć, bo jest wbrew Słowu Bożemu i logice.
Podobnie wniebowzięcie NMP, Bożenarodzenie, stajenkę betlejemską i imiona trzech króli.. To wszystko bujdy na resorach. Jednak bujdy powtarzane tysiące razy stają się "prawdą" i już nikt nie wnika, dlaczego...


Pn mar 12, 2012 7:59 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL