Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 7:16 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Post 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Post
Asphodelus napisał(a):
[
O ile pamiętam to w adwencie jest tylko unikanie hucznych zabaw, gdzieś ty wyczytał że jest zakaz jedzenia mięsa i spółkowania?
Adwent jest od końca października do 24 grudnia tak?
Zobacz sobie na wikipedii ilu ludzi się urodziło w sierpniu. Musieli byc poczęci w czasie adwentu... a według Leszcza wtedy nie wolno... ojojoj!


Ale o czym Ty tu... piszesz. A ja napisałem, ze to jest jakiś ZAKAZ? Wiesz co to znaczy POST i jaki jest jego CEL?

Poczytaj sobie O TYM a potem przyjdź i ojojouj. Jak bym napisał, ze TV ktoś nie ogląda przez 40 dni to byś zapytał: "gdzieś to przeczytał o takim zakazie"?

Dlatego wole POST w Kościele pozwala na prawdziwy wzrost w zakresie jaki jest DANEMU człowiekowi potrzebny.

Postawa jest ograniczenie posiłków, potem to zależy od człowieka i jego duchowego przewodnika.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


N sty 08, 2012 4:49 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 5:24 pm
Posty: 995
Płeć: mężczyzna
wyznanie: religia niechrześcijańska
Post Re: Post
Pokój z Wami,

Chyba jest dobry czas, aby na chwilę wrócić do tematu postu.

Wg Mateusza rozdział 6, Jezus nauczał:

16 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. 17 Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

Cała nauka od początku rozdziału 6 to nauka o nagrodzie za nasze uczynki, która uzależniona jest od intencji. Jest to oczywiście nauka przypomniana i wyjaśniona przez zapowiedzianego w Księdze Powtórzonego Prawa 18:18 proroka. Jeśli ktoś pości po to aby ludzie o nim mówili "dobrze" to nagrodą za jego post jest ... to czego tak pilnie "poszukiwał" - mowa ludzi - W Dniu Sądu dowie się, że nagrodę już odebrał.

Teraz post w kontekście intencji, a dokładniej post na pokaz i post tak aby nie ludzie widzieli ale nas Pan, który jest w niebie.

Zalecenie Jezusa (pokój z nim) jest proste - namaść głowę i umyj twarz. Po co mamy to robić? Po to aby ukryć fakt, że pościmy.

Jak pościł Jezus (pokój z nim) wiemy i w kontekście takiego postu zrozumiałe jest, że zewnętrzne oznaki zmęczenia postem można ukryć poprzez umycie twarzy i namaszczenie olejkiem. Zrozumiałe jest też dla muzułmanina, poszczącego od świtu do zachodu słońca bez jedzenia i bez picia. Ale nijak nie ma się to do postu wg przykazań KRK. Ale może się mylę i może ktoś mi to wyjaśni.

Jak to jest więc z tym postem, z tym czego nauczał Jezus i z tym czego naucza dziś KRK?

życząc postnej refleksji
pozdrawiam

_________________
35:25 A jeśli cię uznają za kłamcę, to przecież kłam zadawali już ci, którzy byli przed nimi.


Pn lut 25, 2013 12:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Post
ahmed napisał(a):
Zrozumiałe jest też dla muzułmanina, poszczącego od świtu do zachodu słońca bez jedzenia i bez picia. Ale nijak nie ma się to do postu wg przykazań KRK. Ale może się mylę i może ktoś mi to wyjaśni.


Może mi wyjaśnisz, o co w ogóle się pytasz. Katolicy nie myją twarzy podczas postu czy o co chodzi?

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Pn lut 25, 2013 3:26 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 5:24 pm
Posty: 995
Płeć: mężczyzna
wyznanie: religia niechrześcijańska
Post Re: Post
bert04 napisał(a):
Może mi wyjaśnisz, o co w ogóle się pytasz. Katolicy nie myją twarzy podczas postu czy o co chodzi?


Pytam o to jak poszczą katolicy, a jak pościli Ci, którzy słuchali i rozumieli nauki Jezusa (pokój z nim). Jak pościł Jezus (pokój z nim)?

Jak poszcząca osoba, która zamiast schabowego je rybę, ma ukryć swój post poprzez obmycie twarzy?

Ale generalnie to chodzi mi o refleksję tych co twierdzą, że poszczą.

pozdrawiam

_________________
35:25 A jeśli cię uznają za kłamcę, to przecież kłam zadawali już ci, którzy byli przed nimi.


Pn lut 25, 2013 4:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Post
ahmed napisał(a):
Pytam o to jak poszczą katolicy, a jak pościli Ci, którzy słuchali i rozumieli nauki Jezusa (pokój z nim). Jak pościł Jezus (pokój z nim)?


Religia żydowska zna tak post całkowity (zakaz jedzenia i picia), jak i częściowy (zakaz mięsa i wina). Przy czym post całkowity to (na dzień dzisiejszy) cztery dni w roku. Świętowane osobno, a nie po kolei. W te cztery dni post obowiązuje od wieczora do wieczora (czyli 24h).

O Jezusie wiadomo, że pościł 40 dni i 40 nocy. Mt 4:2. Nie zaś, że pościł w dzień a w nocy wyciągał jedzenie ze spiżarni. Inną formę postu (?) można odnaleźć u Jana Chrzciciela, on ograniczył menu do szarańczy i miodu.

ahmed napisał(a):
Jak poszcząca osoba, która zamiast schabowego je rybę, ma ukryć swój post poprzez obmycie twarzy?

Nie wiem. Pytam się, bo nie rozumiałem, dlaczego akurat ten akapit pogrubiłeś.

ahmed napisał(a):
Ale generalnie to chodzi mi o refleksję tych co twierdzą, że poszczą.

Moja jest taka, że post bez modlitwy staje się takim "umartwianiem dla umartwiania się". Tak rozumiem też mowę Jezusa, żeby post skierować do Ojca.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr lut 27, 2013 2:40 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL