Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 1:14 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona
 Zanik religii? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2004 9:13 pm
Posty: 2081
Lokalizacja: Krużewniki :)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
Robur napisał(a):
reformator napisał
Cytuj:
Jak radykalizm może być dobry??

A dlaczego nie miałby być dobry ?



Radykalizm religijny jest wlasciwy.Czasem ludzie musza posunac sie do extremalnych posuniec aby wytrwac w sluzbie Boga.


N kwi 03, 2011 9:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 15, 2003 11:23 am
Posty: 3194
Lokalizacja: Wrszw
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Zanik religii?
Acro napisał(a):
Sądzicie, że pojawią się wkrótce pierwsze kraje, w których prawie nie będzie wierzących?


Nie sądzimy. Ani teraz, ani nigdy, chyba że pojawi się jakiś nowy gatunek człowieka, stworzony metodami inżynierii genetycznej, a i to wątpimy.

Zmieniają się religie i obiekty kultu, ale samo zjawisko trwa w niezmienionym od tysiącleci rozmiarze.

Cytuj:
Cytuj:
Badania oparte na danych pochodzących z dziewięciu krajów pokazują, że drastycznie spada liczba wiernych, a religia jest skazana na wymarcie.


Co za kuriozalne zdanie :)

Konkretnie która religia? Jak napisałem, jedne, owszem, zanikają, ale w ich miejsce wchodzą inne. W takich krajach jak Czechy, czy Szwecja, większość mieszkańców porzuciła chrześcijaństwo, nie oznacza to jednak, że zanikła tam religia. :P

W żadnym społeczeństwie, w żadnej kulturze i w żadnej epoce, Liczba ateistów nie może przekroczyć 1-3% populacji, a faktycznie będzie to zawsze mniejsza liczba. Cała reszta musi być religijna w ten, czy w inny sposób.

_________________
15 VIII 1480 - Dzień triumfu tolerancji

Jest inaczej Blog człowieka leniwego


Pn kwi 04, 2011 10:44 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 22, 2009 6:20 pm
Posty: 1084
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
zsoborniki napisał(a):
Czytając Twoje posty zauważam, że sprawia Ci satysfakcję kontrowanie tego co chrześcijańskie.


Hmm jestem w stanie się z tym zgodzić.

Cytuj:
Odpowiedz, co Ci przeszkadza, że wielu przyjęło Boga w Trójcy jedynego jako swojego Pana i Zbawiciela. Czy wyznawcy Chrystusa Ci przeszkadzają i są Ci solą w oku, że starasz się argumentami swoimi przekonać, że to rozum człowieka stworzył Boga a nie odwrotnie, że Bóg stworzył człowieka na Swój obraz, na obraz Boży go stworzył??


Nic mi nie przeszkadza. Wierzcie sobie w co chcecie. Powiem tylko że przeszkadza mi w chrześcijanach to że uważają swoją religię za jedyną, najlepszą i ble ble ble i sami próbują wszystkich na nią nawrócić. Nie mówię tego odnośnie tego forum bo tu akurat nikt nie próbuje mnie nawracać chociaż jakbym poszperał w pamięci to chyba był taki jeden przypadek ale nie ważne. Nic mi nie przeszkadzają chrześcijanie, przez podpis manifestuję swoją przynależność do ateistycznego ugrupowania na tym forum. Chrześcijanie nie będą mi przeszkadzać dopóki nie będą wtrącać się w moje życie i próbować mnie nawrócić. Swoimi argumentami nie chcę nikogo przekonywać do porzucenia wyznania chyba że jest dyskusja i konfrontacja wtedy staram się wykorzystać swoje argumenty ale jak ktoś naprawdę wierzy to raczej go nie przekonam i tak ale podyskutować można od tego jest forum.

Cytuj:
Myślę, że każdy z nas chrześcijan, mający doświadczenie spotkania się z Bogiem w swoich wydarzeniach życiowych nie odstąpi od Niego i na pewno będzie starał się oddać kawałek swojego życia, by mówić i świadczyć o Nim innym ludziom wykorzystując wszystkie możliwości w tym i internet. Stąd wierzę, że nie nastąpi nigdy zanik chrześcijaństwa!


Zanik może i nie bo to mało prawdopodobne ale poważny uszczerbek i marginalizacja już tak, tendencję są jasne.

Robur napisał(a):
A dlaczego nie miałby być dobry ?


Bo to radykalizm. Ogranicza. Tak samo jak muzułmański radykalizm jest zły tak samo ten chrześcijański. Od radykalizmu do fanatyzmu nie daleko.

Zygmunt napisał(a):
Radykalizm religijny jest wlasciwy.Czasem ludzie musza posunac sie do extremalnych posuniec aby wytrwac w sluzbie Boga.


No właśnie. Te ekstremalne mnie przerażają. Przykład radykalizmu to chociażby różne akty terroru na tle religijnym.

pilaster napisał(a):
Nie sądzimy. Ani teraz, ani nigdy, chyba że pojawi się jakiś nowy gatunek człowieka, stworzony metodami inżynierii genetycznej, a i to wątpimy.


Pilastrze przecież już są takie kraje. W krajach skandynawii odsetek wierzących jest niewielki. O WB gdzie w niektórych regionach nie wierzący stanowią ponad połowę nie wspomnę. Chiny są wspaniałym przykładem.

_________________
To rozum człowieka stworzył Boga.


Wt kwi 05, 2011 7:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2004 9:13 pm
Posty: 2081
Lokalizacja: Krużewniki :)
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
reformator napisał(a):

Zygmunt napisał(a):
Radykalizm religijny jest wlasciwy.Czasem ludzie musza posunac sie do extremalnych posuniec aby wytrwac w sluzbie Boga.


No właśnie. Te ekstremalne mnie przerażają. Przykład radykalizmu to chociażby różne akty terroru na tle religijnym.



Nie mialem na mysli ekstremizmu w negatywnym sensie, ale w pozytywnym.Sw. Pawel pisze o wiernowsci Bogu wobec przesladowan, a nawet smierci.Tutaj radykalizm religijny jest wlasciwy i potrzebny.Islamski radykalizm nie ma nic wspolnego z wlasciwym radykalizmem religijnym.Jest przeciez pogwlaceniem prawa Bozego Nie morduj.


Wt kwi 05, 2011 8:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Post Re: Zanik religii?
paniczdomi napisał(a):
Bądź w takim razie niechrześcijanką, która da przykład chrześcijanom.
(piszę to z punktu widzenia takiego, że nie byłabyś ochrzczoną, bo jeśli jesteś ochrzczoną, to dziękuj Bogu za to i staraj się zagłębić w lekturze Pisma Świętego i nawrócić)


Przepraszam, nie rozumiem, do czego odnosi się ten akapit. Przykład czego?

Cytuj:
Co do zaś zanikania wiary, to badania bywają stronnicze, zależy kto przeprowadza statystyki i na jakiej grupie osób są one przeprowadzane, to pierwsza sprawa.


To prawda, ale z drugiej strony - tak samo stronnicze i niejednoznaczne są badania o religijności społeczeństw, bo ochrzczeni, praktykujący a przestrzegający moralności religijnej to czasem 3 różne grupy.

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


Wt kwi 05, 2011 10:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 15, 2003 11:23 am
Posty: 3194
Lokalizacja: Wrszw
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Zanik religii?
reformator napisał(a):
Powiem tylko że przeszkadza mi w chrześcijanach to że uważają swoją religię za jedyną, najlepszą i ble ble ble i sami próbują wszystkich na nią nawrócić.


Przecież gdyby nie uważali religii chrześcijańskiej za jedyną i najlepszą, to by nie byli chrześcijanami :)

Gdyby uważali, ze lepszą religią jest np świecki humanizm, to byliby świeckimi humanistami, jak reformator :D

Cytuj:
pilaster napisał(a):
Nie sądzimy. Ani teraz, ani nigdy, chyba że pojawi się jakiś nowy gatunek człowieka, stworzony metodami inżynierii genetycznej, a i to wątpimy.


Pilastrze przecież już są takie kraje.


Niby gdzie? W literaturze, owszem, ale nie w naturze :-D

Cytuj:
W krajach skandynawii odsetek wierzących jest niewielki.


Odsetek wierzących w chrześcijaństwo (choćby i tfu!, reformowane) jest niewielki. Ale nie odsetek wierzących w ogóle. Niuejdż i inne szamaństwa trzymają się świetnie.

Cytuj:
Chiny są wspaniałym przykładem.


Na wiarę w duchy przodków, przepływy energii kosmicznej, Jing i jang, etc...

_________________
15 VIII 1480 - Dzień triumfu tolerancji

Jest inaczej Blog człowieka leniwego


Śr kwi 06, 2011 11:17 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 22, 2009 6:20 pm
Posty: 1084
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
pilaster napisał(a):
Przecież gdyby nie uważali religii chrześcijańskiej za jedyną i najlepszą, to by nie byli chrześcijanami :)

Gdyby uważali, ze lepszą religią jest np świecki humanizm, to byliby świeckimi humanistami, jak reformator :D


Niby fakt ale niech nie narzucają nikomu tej świetnej religii siłą i będzie ok. Obecnie na szczęście wszystko jest ok ale mówię tak na przyszłość.


Cytuj:
Na wiarę w duchy przodków, przepływy energii kosmicznej, Jing i jang, etc...


prawie 50% Chińczyków deklaruję ateizm to naprawdę sporo chodź fakt daleko jeszcze do pełnego odrzucenia wiary.


Cytuj:
Odsetek wierzących w chrześcijaństwo (choćby i tfu!, reformowane) jest niewielki. Ale nie odsetek wierzących w ogóle. Niuejdż i inne szamaństwa trzymają się świetnie.


No dobra ale Czesi już np. są mocno zateizowani również prawie 50%. Jak wszystko tak dalej pójdzie to Czechy będą praktycznie ateistycznym krajem.

Zygmunt napisał(a):
Nie mialem na mysli ekstremizmu w negatywnym sensie, ale w pozytywnym.Sw. Pawel pisze o wiernowsci Bogu wobec przesladowan, a nawet smierci.Tutaj radykalizm religijny jest wlasciwy i potrzebny.Islamski radykalizm nie ma nic wspolnego z wlasciwym radykalizmem religijnym.Jest przeciez pogwlaceniem prawa Bozego Nie morduj.


Jeżeli taki radykalizm nie spowoduję fanatyzmu, mordowania, wojen religijnych i nawracania siłą a także ksenofobii to ok. :)

_________________
To rozum człowieka stworzył Boga.


Śr kwi 06, 2011 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 15, 2003 11:23 am
Posty: 3194
Lokalizacja: Wrszw
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Zanik religii?
reformator napisał(a):
pilaster napisał(a):
Przecież gdyby nie uważali religii chrześcijańskiej za jedyną i najlepszą, to by nie byli chrześcijanami :)

Gdyby uważali, ze lepszą religią jest np świecki humanizm, to byliby świeckimi humanistami, jak reformator :D


Niby fakt ale niech nie narzucają nikomu tej świetnej religii siłą i będzie ok.


No to jest OK W całej historii Krk jest tylko jeden przypadek narzucenia wiary siłą, a i on zdarzył się naprawdę daaaawno temu. :)


Cytuj:
Cytuj:
Na wiarę w duchy przodków, przepływy energii kosmicznej, Jing i jang, etc...


prawie 50% Chińczyków deklaruję ateizm



Deklarować, to sobie można cokolwiek. Pilaster może sobie zadeklarować, że jest najwybitniejszym w Europie wirtuozem fortepianu :D Nie deklaracje się liczą, lecz fakty. W przypadku ateizmu - brak wiary w byty niematerialne (transcendentne), lub takie, których istnienia empirycznie nie potwierdzono (np zielone szaraki z Plejad wibrujące w siedemnastym nieliniowym wymiarze czasoprzestrzeni)

Cytuj:
Cytuj:
Odsetek wierzących w chrześcijaństwo (choćby i tfu!, reformowane) jest niewielki. Ale nie odsetek wierzących w ogóle. Niuejdż i inne szamaństwa trzymają się świetnie.


No dobra ale Czesi już np. są mocno zateizowani również prawie 50%.


Wg deklaracji :D

Tymczasem, wszscy, majacy jakiekolwiek bliższe kontakty z Czechami, zgodnie twierdzą, że tylu wróżek, astrologów i innych niuejdżów jak w Czechach to w niewielu innych krajach by się znalazło (np w Szwecji by się znalazło)

Cytuj:
Jak wszystko tak dalej pójdzie to Czechy będą praktycznie ateistycznym krajem.


I każdy bedzie miał osobistego astrologa i wróżkę wywołującą duchy zmarłych. Wtedy ateizm zatriumfuje w pełni :D

_________________
15 VIII 1480 - Dzień triumfu tolerancji

Jest inaczej Blog człowieka leniwego


Cz kwi 07, 2011 8:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Post Re: Zanik religii?
Ok 70% Czechów wierzy w działanie horoskopów, a ostatnio mamy nawet to http://religie.wiara.pl/doc/721304.Czesi-chca-jediizmu

Jak brak wiary prawdziwej, pojawia się wiary z telewizora. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. I pomyśleć , że tym kraju ludzie ciemni jeszcze wierzą w i Pana Boga, są dumni z kultury i cywilizacji jak na tej wierze powstała. Ciekawe jak cywilizacja powstanie pod wezwaniem oświeconego Obi-wan kenobiego ?


Cz kwi 07, 2011 8:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
Czyżbyście koledzy twierdzili, że wiara religijna to z grubsza to samo, co wiara we wróżki i horoskopy?

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz kwi 07, 2011 4:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Zanik religii?
Koledzy twierdzą, że jest spora różnica między ateizmem a różnymi innymi formami nie-religijności. I że odrzucanie tradycyjnych form religii nie oznacza, że ludzie nie szukają sobie jakichś ersatzów na swoje potrzeby spirytualne.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Cz kwi 07, 2011 5:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
OK. Bo odniosłem wrażenie że stawiacie tezę, iż ateiści nie są ateistami jeśli np wierzą w horoskopy.

(ersatz. Już zapomniałem, że takie słowo istnieje... :) )

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz kwi 07, 2011 7:39 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 21, 2008 11:01 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Zanik religii?
Normalnie wariat!

W całej historii Krk jest tylko jeden przypadek narzucenia wiary siłą, a i on zdarzył się naprawdę daaaawno temu.” (pilaster)

Tę światłą i jakże odkrywczą myśl, chyba umieszczę w podpisie, żeby już zawsze przypominała mi, w jak bardzo oddalonym od rzeczywistości świecie do tej pory żyłem.

_________________
„Panta rhei” - Heraklit z Efezu


Cz kwi 07, 2011 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Zanik religii?
bert04 napisał(a):
Koledzy twierdzą, że jest spora różnica między ateizmem a różnymi innymi formami nie-religijności. I że odrzucanie tradycyjnych form religii nie oznacza, że ludzie nie szukają sobie jakichś ersatzów na swoje potrzeby spirytualne.


Koledzy na siłę starają się odkryc jakiś substytut religii, który by można było adwersarzom wcisnąc i udowodnic że wierzą, w to że jutro też jest dzień , w prognozy pogody czy topienie marzanny .
Mieszając do tego jajcarskie pomysły z próbami rejestrowania religii Jedi, Pastafarianizmu czy wyznawców różowego Jednorożca.

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Cz kwi 07, 2011 11:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:22 am
Posty: 1187
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Zanik religii?
Acro napisał(a):
OK. Bo odniosłem wrażenie że stawiacie tezę, iż ateiści nie są ateistami jeśli np wierzą w horoskopy.

(ersatz. Już zapomniałem, że takie słowo istnieje... :) )

Ateista mój drogi, to jest ten, co nie wierzy w nic co się nie da udowodnić. Ten co wierzy w Zoodiak znaczy że nie jest ateistą bo wierzy że horoskopy a dokładniej układy gwiazd maja niezbadany nadnaturalny wpływ na nasz los.
Wniosek: fan horoskopów wierzy w jakąś nieudowodnioną siłę (obojetnie czy to będzie Bóg/Bogowie/Istota Najwyższa/Los/Wielki Potwór Spaghetti itp.
jest automatycznie wierzącym prawdziwy ateista wierzy tylko w to co może udowodnić naukowo.

pilaster napisał(a):
No to jest OK W całej historii Krk jest tylko jeden przypadek narzucenia wiary siłą, a i on zdarzył się naprawdę daaaawno temu. :)

Dobrze wiesz, ze jest ich wiele ale z chęcią poznamy ten twój rzekomy ''jeden jedyny''.


Cz kwi 07, 2011 11:44 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL