Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:57 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Zanik religii? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Zanik religii?
Ciekawe badania. Sądzicie, że pojawią się wkrótce pierwsze kraje, w których prawie nie będzie wierzących?

Badania oparte na danych pochodzących z dziewięciu krajów pokazują, że drastycznie spada liczba wiernych, a religia jest skazana na wymarcie - informuje serwis bbc.co.uk.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/naukowc ... omosc.html

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Pt mar 25, 2011 12:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:22 am
Posty: 1187
Lokalizacja: Pomorze
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Zanik religii?
Te dane są tendencyjne mówią że religijność spada ale nie jest powiedzine że chodzi im o chrześcijaństwo. Ateizm to okres przejściowy, ci ludzie albo ich dzieci zwrócom się po jakimś czasie ku innym religiom, najprawdopodobniej ku rodzimym. Też byłem kiedyś ateistą. Zacytuję tu pewnego rodzimowiercę słowiańskiego:
Cytuj:
Z perspektywy czasu sam do końca nie wiem czy to co wówczas miałem w głowie można by nazwać ateizmem(...)panowie Nietzsche, Stirner, Schopenhauer i reszta pokrewnych im, których wtedy do końca nie rozumiałem. Jednego jestem pewien, w którymś momencie samozwańczo okrzyknąłem się agnostykiem. Do wiary przodków prowadziła jeszcze długa droga.

Jak widać ateizm jest przejściowy.


Pt mar 25, 2011 1:25 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sie 09, 2010 5:19 pm
Posty: 53
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zanik religii?
Świat bez religii jak śpiewał Lennon? Piękna wizja! Szkoda, że nie doczekam tych czasów :( Niestety jest to bardzo długi proces, nauka - tak jak do tej pory - będzie zagospodarowywać kolejne obszary przeznaczone tylko dla religii. Zjawisko religii - które nierozerwalnie związane było z kulturą, a co za tym idzie z rozwojem naszego gatunku - będzie tracić na znaczeniu, ale wszystko będzie procesem stopniowym.

Chyba, że będziemy mieli mega-hiper-duper farta i przyleci do nas jakaś inteligentna cywilizacja :D Takie spotkanie warunkuje znajomość przez nich technologii umożliwiającej podróże międzygwiezdne, a co za tym idzie gruntowne poznanie topologii czasoprzestrzeni. Niewyobrażalnie zaawansowana technologia! Oj byłby to bardzo przyśpieszony kurs rugowania pojęcia religii z naszego "świata" :P


Pt mar 25, 2011 2:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Zanik religii?
zefciu napisał(a):
Zresztą zmierzch religii jest ogłaszany regularnie od XVIII wieku.


Ale w XVIII w. nie było raczej tak dramatycznych sygnałów:
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 655951.htm


Pt mar 25, 2011 1:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Zanik religii?
thorwald napisał(a):
zefciu napisał(a):
Zresztą zmierzch religii jest ogłaszany regularnie od XVIII wieku.


Ale w XVIII w. nie było raczej tak dramatycznych sygnałów:
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 655951.htm

Cytuj:
wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zamówienie krytycznej wobec Kościołów w Austrii „Inicjatywy przeciwko przywilejom kościelnym”.
A z badań, które ja właśnie wczoraj zleciłem wynika, że każdy niechrześcijanin dopuścił się co najmniej raz w życiu pedofilii, ćpania heroiny i zatłuczenia małego kotka sztachetą.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Pt mar 25, 2011 3:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Zanik religii?
zefciu napisał(a):
thorwald napisał(a):
zefciu napisał(a):
Zresztą zmierzch religii jest ogłaszany regularnie od XVIII wieku.


Ale w XVIII w. nie było raczej tak dramatycznych sygnałów:
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 655951.htm

Cytuj:
wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zamówienie krytycznej wobec Kościołów w Austrii „Inicjatywy przeciwko przywilejom kościelnym”.
A z badań, które ja właśnie wczoraj zleciłem wynika, że każdy niechrześcijanin dopuścił się co najmniej raz w życiu pedofilii, ćpania heroiny i zatłuczenia małego kotka sztachetą.


Gdybyś słuchał w ostatnim czasie dyskusji nt. OFE i wypowiedzi L. Balcerowicza, nie używałbyś tego typu argumentacji, bo została ona dość doszczętnie ośmieszona.
Gdy się nie ma argumentów przeciwko badaniu, wytacza się argument przeciwko autorowi.
Najpierw można skrytykować badanie (ale tu trzeba merytorycznych argumentów), dopiero potem można krytykować ...samego autora.


Pt mar 25, 2011 3:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Zanik religii?
thorwald napisał(a):
Najpierw można skrytykować badanie (ale tu trzeba merytorycznych argumentów), dopiero potem można krytykować ...samego autora.
Niestety nie podano tam konkretnych metod badawczych, jakie zostały użyte, więc samego badania skrytykować nie sposób. Skoro jednak zrobiła to organizacja mająca charakter grupy nacisku, to można się spodziewać tendencyjności.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Pt mar 25, 2011 4:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Zanik religii?
zefciu napisał(a):
Niestety nie podano tam konkretnych metod badawczych, jakie zostały użyte, więc samego badania skrytykować nie sposób.


No więc, skoro nie podano metod, to nie ma co krytykować.

Cytuj:
Skoro jednak zrobiła to organizacja mająca charakter grupy nacisku, to można się spodziewać tendencyjności.


Skoro Balcerowicz sprzyja OFE, to można się spodziewać, że ma w tym interes.
Jest to tzw. myślenie stereotypowe - charakterystyczne dla ludzi o niższej inteligencji.
A więc do Ciebie ono w ogóle nie pasuje.
Poza tym.
Sądzę, że ewentualna tendencyjność mogłaby się ujawnić w liczbach, ale nie w fakcie występowania samego zjawiska, bo ono na Zachodzie jest po prostu bezsprzeczne.


Pt mar 25, 2011 4:55 pm
Zobacz profil
Post Re: Zanik religii?
Acro napisał(a):
Ciekawe badania. Sądzicie, że pojawią się wkrótce pierwsze kraje, w których prawie nie będzie wierzących?

Badania oparte na danych pochodzących z dziewięciu krajów pokazują, że drastycznie spada liczba wiernych, a religia jest skazana na wymarcie - informuje serwis bbc.co.uk.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/naukowc ... omosc.html


Ale moze wzrośnie "jakość" tych, co pozostana wierni Bogu i Jego przykazaniom? Cóz z tego, że w Polsce jest ponad 90 % katolików, skoro 3/4 uważa, że grzech nie zabija!


Pt mar 25, 2011 5:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 10, 2010 8:26 am
Posty: 1138
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Zanik religii?
Ostatnie liczenie ludzi w kosciołach pokazało właśnie tę tendencję - mniej osób uczeszcza na mszę sw., więcej za to przystepuje do komunii św. Czyli pojawił sie trend - mniej ale lepszej jakości.
Ludzie przestają chodzic do kościoła ze względu na sąsiadke, babcie i mamusie... albo z powodu "co ludzie powiedzą". Natomiast Ci, którzy pozostali coraz poważniej traktuja swoja wiarę i wiedzą, po co ida do kościoła.

Asphodelus napisał(a):
Ateizm to okres przejściowy, ci ludzie albo ich dzieci zwrócom się po jakimś czasie ku innym religiom, najprawdopodobniej ku rodzimym. Też byłem kiedyś ateistą.


Trzeba siegnać dna, żeby zobaczyć, co się traci... też mnie to spotkało... Świat jest jak taki kolorowy, błyszczacy balonik...wabi, połyskuje, dużo obiecuje...a potem buuum i okazuje sie, że w środku jest pusto...
Można sie bawić szaleć, używac...ale człowiek chce wiecej i wiecej, ciagle szuka mocniejszych wrazeń... aż kończy na kupie g**** I wtedy przychodzi refleksja, ze nie ma z tego nic... "ostał mu się ino sznur", albo pokorny powrót...


So mar 26, 2011 1:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Zanik religii?
Asphodelus napisał(a):
Ateizm to okres przejściowy, ci ludzie albo ich dzieci zwrócom się po jakimś czasie ku innym religiom, najprawdopodobniej ku rodzimym.
Siem nie zwrócom ku religią rodzimym, bo religii rodzimyh jurz dawno nie ma.
Cytuj:
Też byłem kiedyś ateistą.
Ty wszystkim byłeś. I wszystko znasz. Łącznie z mistyką chrześcijańską, którą tak na wylot poznałeś, że myślisz iż "ciało świątynią Ducha Świętego" to cytat z SVII.
Cytuj:
Jak widać ateizm jest przejściowy.
Jak widać niektórzy po prostu potrzebują się jakiejkowiek religii chwycić, nawet jak ta religia śmierdzi cepeliadą na kilometr i nie ma nic wspólnego z tym, w co rzeczywiście wierzyli nasi przodkowie.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


So mar 26, 2011 1:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Post Re: Zanik religii?
Chrześcijaństwo dzisiejsze też ma niewiele wspólnego z tym, co wierzyli wyznawcy Jezusa w I r.n.e., ale jakbym zaczęła pisać o odpustowym smrodzie chrześcijańskiego kiczu, to zaraz by mi dano warna za atakowanie uczuć innych.

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


So mar 26, 2011 8:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Zanik religii?
Katka napisał(a):
Chrześcijaństwo dzisiejsze też ma niewiele wspólnego z tym, co wierzyli wyznawcy Jezusa w I r.n.e.,


Ciekaw jestem skąd czerpiesz wiedzę o tym jak wyglądała wiara wczesnych chrześcijan.

Cytuj:
zaczęła pisać o odpustowym smrodzie chrześcijańskiego kiczu

a może pod koniec Iw. n.e. istniała już praktyka odpustowa.


So mar 26, 2011 8:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Zanik religii?
Mały Książę napisał(a):
Ciekaw jestem skąd czerpiesz wiedzę o tym jak wyglądała wiara wczesnych chrześcijan.
Przyłączam się do pytania. Czy Katka czytała jakieś teksty pierwszych chrześcijan albo ich opracowania?

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


N mar 27, 2011 11:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 11, 2007 11:20 pm
Posty: 2880
Lokalizacja:
Płeć: kobieta
Post Re: Zanik religii?
Odpowiem pytaniem na pytanie: a skąd zefciu czerpie wiedzę o tym, w co "rzeczywiście wierzyli nasi przodkowie"? Czyżby czytał jakieś teksty naszych przodków albo ich opracowania?

_________________
Tak, to znowu ja. Wiem, że nie tęskniliście.


N mar 27, 2011 10:44 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL