Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:35 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
 PYTANIA DO KAPŁANA II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
A może być tak, że wybrana osoba odmówi kierowania, nawet jeśli nic nie stoi na przeszkodzie?


Pn cze 03, 2013 6:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
joannabw napisał(a):
A może być tak, że wybrana osoba odmówi kierowania, nawet jeśli nic nie stoi na przeszkodzie?

Może tak być, jeśli dana osoba uzna się za słabą na kierowanie.

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


So cze 15, 2013 3:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
To co, chodzi się od jednej ,,kompetentnej'' osoby do drugiej licząc na to, że ktoś się w końcu zlituje? To gorsze jak szukanie chrzestnych dla dziecka.


So cze 15, 2013 8:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 9:15 pm
Posty: 507
Lokalizacja: Stolica
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
joannabw napisał(a):
To co, chodzi się od jednej ,,kompetentnej'' osoby do drugiej licząc na to, że ktoś się w końcu zlituje? To gorsze jak szukanie chrzestnych dla dziecka.

Przy kolejnej spowiedzi wykorzystać sytuację i poprosić spowiednika o kierownictwo duchowe

_________________
Boże, użycz mi Pogody Ducha!


N cze 16, 2013 1:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dziękuję za odpowiedzi, jeszcze mnie naszło: czy kierownika duchowego może mieć tylko osoba w pełnej łączności z Kościołem, czy poszukująca i dopiero nawracająca się też?


N cze 16, 2013 9:37 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr cze 19, 2013 7:33 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Szczęść Boże! Potrzebuję rozmowy z osobą duchowną... Czy mogłabym prosić o adres mailowy do ks.?


Śr cze 19, 2013 7:36 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 9:05 pm
Posty: 208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Proszę Księdza, w związku z dyskusją z MJ-em w wątku "Dosłownie/ nie dosłownie" mam dwa pytania.

1. Jakie jest stanowisko Kościoła na temat adopcji zamrożonych zarodków? Zdaje się, że w jakimś liście biskupi polscy byli przeciw zezwalaniu na nią i uzasadniali to tym, że inaczej byłby dodatkowy argument za przeprowadzaniem in vitro - nie byłoby problemu nadliczbowych zarodków. Czyli tak jakby zamrożone dzieci są zakładnikami, których trzymają zwolennicy in vitro, a zgadzając się na ich adopcję skłonimy ich do tworzenia kolejnych.

Znalazłem też taki fragment:
http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20081208_dignitas-personae_pl.html napisał(a):
Trzeba na koniec stwierdzić, że tysiące porzuconych embrionów stwarzają sytuację niesprawiedliwości nie do naprawienia. Dlatego Jan Paweł II odwołał się «do sumienia osób sprawujących odpowiedzialne funkcje w środowisku naukowym, a w szczególny sposób do lekarzy, aby została wstrzymana produkcja ludzkich embrionów, zważywszy że nie ma moralnie godziwego rozwiązania, które zapewniłoby ludzką przyszłość wielu tysiącom „zamrożonych” embrionów, choć przecież mają one i zawsze zachowają swoje podstawowe prawa i tym samym winny być chronione przez prawo jako ludzkie osoby»[Jan Paweł II, Przemówienie do uczestników sympozjum na temat: «Evangelium vitae a prawo» i XI Międzynarodowego Kolokwium Prawa Kanonicznego (24 maja 1996), n. 6: AAS 88 (1996), 943-944; L’Osservatore Romano, wyd. polskie, n. 9/1996, s. 44.].


Ale tak naprawdę nie jestem do tego przekonany - i tak tworzy się masę zarodków, a danie szansy na życie ma znaczenie. Czy można przyjąć, że dobrym rozwiązaniem jest adopcja bez ustaleń prawnych? Jakie jest dokładnie stanowisko Kościoła?

2. Czy tylko wiara w dogmaty jest konieczna do zbawienia? Tak mi się wydaje, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia, a MJ twierdzi inaczej:
MJ napisał(a):
By byc Zbawionym, to trzeba wierzyc w cala Prawde.


Bardzo proszę o odpowiedź.


Pt cze 28, 2013 12:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2502
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
BartekChom napisał(a):
Proszę Księdza, w związku z dyskusją z MJ-em w wątku "Dosłownie/ nie dosłownie" mam dwa pytania.

1. Jakie jest stanowisko Kościoła na temat adopcji zamrożonych zarodków? Zdaje się, że w jakimś liście biskupi polscy byli przeciw zezwalaniu na nią i uzasadniali to tym, że inaczej byłby dodatkowy argument za przeprowadzaniem in vitro - nie byłoby problemu nadliczbowych zarodków. Czyli tak jakby zamrożone dzieci są zakładnikami, których trzymają zwolennicy in vitro, a zgadzając się na ich adopcję skłonimy ich do tworzenia kolejnych.

Znalazłem też taki fragment:
[...]

Przepraszam, że wtrącę trzy grosze, ale skoro księdza na razie nie ma to chciałam tylko zwrócić uwagę, że trochę niewłaściwy fragment wybrałeś.
Oto słowa poprzedzające:

"19. Jeżeli chodzi o wielką liczbę już istniejących zamrożonych embrionów, pojawia się pytanie: co z nimi zrobić? Niektórzy stawiają sobie to pytanie, nie uwzględniając jego wątku etycznego, kierując się jedynie koniecznością przestrzegania prawa, które nakazuje opróżnienie po pewnym czasie banków w ośrodkach kriokonserwacji, które później zostaną na nowo zapełnione. Natomiast inni są świadomi tego, że doszło do poważnej niesprawiedliwości, i zastanawiają się, w jaki sposób temu zadośćuczynić.

Oczywiście nie do przyjęcia są propozycje wykorzystania tych embrionów w celach badawczych albo przeznaczenie ich do celów terapeutycznych, ponieważ wówczas embriony są traktowane jako zwykły «materiał biologiczny», co prowadzi do ich zniszczenia. Także propozycja rozmrażania tych embrionów, bez ich reaktywacji, używając ich do badań jakby były zwyczajnymi zwłokami, nie jest do przyjęcia[37].

Również propozycja wykorzystania ich w „terapii” par bezpłodnych etycznie jest nie do przyjęcia, z tych samych powodów, które czynią niegodziwym zarówno sztuczne zapłodnienie heterologiczne, jak i wszelkie formy macierzyństwa zastępczego[38]; taka praktyka stwarzałaby różne dalsze problemy natury medycznej, psychologicznej i prawnej.

Została też wysunięta propozycja wprowadzenia formy „adopcji prenatalnej”, tylko w tym celu, by stworzyć możliwość narodzenia się istotom ludzkim, które w przeciwnym wypadku skazane są na zniszczenie. Jednakże ta propozycja, godna pochwały co do intencji uszanowania i obrony życia ludzkiego, niesie ze sobą wiele problemów nie różniących się od wyżej przedstawionych."


BartekChom napisał(a):
Zdaje się, że w jakimś liście biskupi polscy byli przeciw zezwalaniu na nią i uzasadniali to tym, że inaczej byłby dodatkowy argument za przeprowadzaniem in vitro - nie byłoby problemu nadliczbowych zarodków

Nie kojarzę, przypomniał mi się tylko ten, ale nie ma w nim mowy stricte o adopcji zamrożonych zarodków:

List pasterski Episkopatu na Niedzielę Świętej Rodziny napisał(a):
W imię odpowiedzialności za prawdę musimy jednak powiedzieć, że w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone uciekać się do zapłodnienia „in vitro”. Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych. Nie istnieje „prawo do dziecka”. Nie jest to opinia – jak czasami usiłuje się sugerować – Episkopatu Polski, ale zwyczajne nauczanie Kościoła Katolickiego, dawno już wyłożone w oficjalnych dokumentach."


Wytłuszczenia oczywiście moje.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Pt cze 28, 2013 7:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 9:05 pm
Posty: 208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Dziękuję. Czyli myślisz, że Kościół nie poleca zakazu „adopcji prenatalnej”? To dobra wiadomość, ale zobaczymy, co ksiądz powie.


Pt cze 28, 2013 8:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2502
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
BartekChom napisał(a):
Dziękuję. Czyli myślisz, że Kościół nie poleca zakazu „adopcji prenatalnej”? To dobra wiadomość, ale zobaczymy, co ksiądz powie.

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałam, ale uważam, że dokument daje jasno do zrozumienia iż mimo dobrych intencji (ocalenia już powołanego życia) także ta propozycja niesie ze sobą problemy natury etyczno - moralnej.
Innymi słowy Kongregacja chwali troskę o zamrożone zarodki, ale nie uważa aby ich adopcja rozwiązała tu problem.
Przecież nie ma możliwości przysposobienia wszystkich poczętych do życia zamrożonych istot, a w takim razie jak wybrać te, którym da się szansę...
Metodą losowania?
Oczywiście wiem, że czekasz na opinię kapłana, ale chcę tylko wyprowadzić Cię z błędu co do mojego zdania o wymowie tych dokumentów. Pozdrawiam.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Pt cze 28, 2013 9:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 16, 2005 11:07 pm
Posty: 1063
Lokalizacja: Świat
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
x. Marian przebywa w szpitalu, więc nie będzie odpowiadał na pytania. Potrzebna modlitwa za niego.

_________________
Cor unum et anima una :)


So cze 29, 2013 11:57 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 9:05 pm
Posty: 208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Aha.


N cze 30, 2013 2:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
viewtopic.php?p=871381#p871381


Pn sie 19, 2013 9:45 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt paź 04, 2013 4:33 pm
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Witam, czy można nadal zadawać pytania?


Pt paź 04, 2013 4:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: PYTANIA DO KAPŁANA II
Powiadomię księdza o pytaniu, nawet, jeśli nie zagląda systematycznie na forum.


Pt paź 04, 2013 7:09 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 345 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL