Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 3:33 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1790 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 116, 117, 118, 119, 120  Następna strona
 Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń! 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Labarum napisał(a):
Arwena napisał(a):
Rutus się Ciebie pytał czy mieli podstawy merytoryczne w sensie wiedzy, metod badawczych, osiagnięć naukowych ówczesnego świata - takich jakie mamy obecnie, a nie ujęcia teologicznego.

Pod względem teologicznym nie ma żadnej różnicy pomiędzy współczesną argumentacją odwołującą się do nauk przyrodniczych, a ówczesną argumentacją orygenistów i innych. W obu wypadkach efektem jest sprowadzenie opisu stworzenia oraz innych wydarzeń do alegorii.


Ja nie wiem czy faktycznie pod względem teologicznym nie ma żadnej różnicy, nie wiem na jakiej podstawie tak uważasz :?:
Nie zmienia to jednakże faktu, że Rutus podnosił kwestie merytoryczne w sensie wiedzy, metod badawczych, osiagnięć naukowych ówczesnego świata , a nie ujęcia teologicznego.
Labarum napisał(a):
Arwena napisał(a):
Oczywiście są pod władzą Boga, gdyż są także stworzeniami, jednakże ponieważ są osobami wolnymi, zrównywanie znaczenia bycia Panem przez Boga wobec nich z bezosobową śmiercią vide życiem rodzi poważne wątpliwości interpretacji, wyjaśnień teologicznych przekazu.

Piekło też jest bezosobowe, a chyba raczej każdy się zgodzi, że nie jest dobre.


No owszem ale nie rozumiem , co to niby zmienia? Wszak ja nie twierdzę, że śmierć i piekło to to samo. 8O Część wspólna - czyli to, iż jest/ są one bezosobowe nie niweluje różnic. Czy piekło ma wolną wolę - tak jak mają ją stworzenia potępione :?:

Cytuj:
Arwena napisał(a):
Pierwotny zamysł Boga jest realizowany w drodze do doskonałości.


Rozumiem, że śmierć i cierpienie (które według Ciebie nie mają żadnej wartości pozytywnej czy negatywnej, bo nie można przypisać im wartości moralnej) są od samego początku w zamyśle Boga narzędziami do doskonalenia stworzenia. Ciekawe jednak dlaczego cierpienie istnieje w piekle, w którym stworzenie nie jest już doskonalone.

Źle rozumiesz.
Wolałabym abyś wykazywał się uczciwością w dyskusji tzn. nie wkładał w moje usta rzeczy, których nie twierdzę, ani nie przypisywał mi poglądów , których nie wyraziłam i z nimi nie dyskutował, bo Ci tak jest wygodniej.
Odnoś się merytorycznie do argumentu, a nie przeinaczaj go tak, by móc podważyć zgodnie z własnym zarysem prowadzenia polemiki.
Gdybyś fragment mojej wypowiedzi nie pociął na oddzielne frazy, to zrozumiałbyś znaczenie powyższego mojego sformułowania.

Cytuj:
Arwena napisał(a):
Śmierć czysto materialna nie ma wartościowania moralnego dobra czy zła.

Jeśli śmierć nie jest pod jakimkolwiek względem ani dobra, ani zła, to dlaczego Chrystus zmartwychwstał w normalnym ciele i dlaczego dla apostołów był to powód do radości? Dlaczego Bogarodzica i apostołowie nie byli obojętni wobec ukrzyżowania i śmierci Chrystusa, skoro śmierć według Ciebie jest neutralna ze swojej istoty?


No i tutaj mamy to o czym piszę. Czy Chrystus zmartwychwstał bo atomy się rozpadają, gwiazdy się wypalają, wybychają supernowe, bo działa prawo powszechnego ciążenia , czy też z innego powodu :?:

Chrystus umarł i zmartwychwstał dlatego, że jak wejdziesz na górę i spadniesz ze szczytu , to się rozstrzaskasz o skały :?:

Cytuj:
Arwena napisał(a):
A co to ma za znaczenie jaki to był święty? Do treści się odnieś, a nie rozpatruj sprawy poboczne.

Rutus już odpowiedział. Cerkiew nie zna takiego świętego jak św. Tomasz z Akwinu.


A co to ma zaznaczenie, że Cerkiew nie uważa Św. Tomasza z Akwinu za świętego? To jest sprawa poboczna. Chodzi o podsatwy merytoryczne w świetle nauk biologicznych ówczesnej epoki , która dawała powod, bądź nie
do takich kategorycznych roztrzygnięć natury naukowej. To czy czyni to święty katolicki czy prawosławny nie ma żadnego znaczenia.

Cytuj:
Arwena napisał(a):
Dokładnie. . Piśmo Św. to nie zbiór dydaktycznych bajek. Żadna teologia operująca symbolizmem, alegorią w odniesieniu do Księgi Rodzaju - nie twierdzi, że wszystko odbyło się na niby.

Twierdzenie, że odbyło się to jakoś inaczej, również nie jest prawidłowe.

Co to znaczy " jakoś inaczej" ? Inaczej od jakiego przebiegu?
Cytuj:
Arwena napisał(a):
To literalne odczytywanie Pisma, Biblii niesie w sobie pułapki - przykład:

Chrystus mówił o odcięciu sobie kończyn, wyłupaniu oczu , gdyby były one powodem do grzechu.

Uczynileś juz to, czy nie jesteś człowiekiem grzesznym :?:

Zarówno dosłowne jak i metaforyczne odczytywanie Biblii na własną rękę może okazać się zgubne.

No całkowita zgoda. Odczytywanie Biblii na własną rękę może być zgubnym . Rozstrzygnięcia teologiczne bez światła Ducha Świętego zamącają Prawdę.
Cytuj:
Rutus napisał(a):
Od tego czasu metodologia naukowa poczyniła "pewne" postępy. A i tak istnieje spora grupa ludzi, którzy nie znając treści naukowych pompują w świat "wnioski" czysto aprioryczne bez kontroli empirycznej a nawet przeciw danym empirycznym.

Zmartwychwstania Chrystusa i wielu innych nie da się wytłumaczyć nauką.


Rutus nie miesza Zmartwychwstania Chrystusa do naukowego podejścia tylko nie wiedzieć czemu Ty to czynisz.


Wt lis 15, 2011 11:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Swego czasu rozmawialiśmy w tym topicu na temat fizyki (symetrie, model standardowy, antymateria), to coś ciekawego w temacie poniżej:

http://www.rp.pl/artykul/320825,756806-Nadchodzi-nowa-fizyka.html


So lis 19, 2011 1:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
A wracając do meritum...
Jak tam idą wykopaliska?
Czy Zwolennicy ID dokonali juz JAKIEGOKOLWIEK odkrycia które wspiera ich punkt widzenia? Poddałem im kilka pomysłów, więc może wreszcie wzięli sie do roboty?


Pn lis 21, 2011 12:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
właśnie, ponoć kreacjonizm lepiej opisuje świat niż np. biologia, a tutaj ciągle tylko ciągle czytam na tematy religijne. Czy nie sensowniej najpierw podać kilka teorii kreacjonistycznych, które są lepsze niż naukowe, wyjaśniają niektóre zjawiska i dopiero potem "dopracowywać szczegóły", zamiast obchodzić temat dookoła? :?

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Pn lis 21, 2011 6:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Ja nie bardzo się znam na temacie. Wiem, ze nie mówi się kreacjonizm bo to religijne i nieaktualne. Cos jak kreacjonizm to religia Intelligent design to nauka. Jedyny ID face jaki znam to Ray Comfort. Temu się gęba nie zamyka, ale on zdaje się tylko wyśmiewa swoja teorie ewolucji...

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Pn lis 21, 2011 8:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
No więc Intelligent design. To także nie jest nauka. Przynajmniej już nie, ponieważ mamy lepsze teorie niż ID.

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Pn lis 21, 2011 8:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
bachus918 napisał(a):
No więc Intelligent design. To także nie jest nauka. Przynajmniej już nie, ponieważ mamy lepsze teorie niż ID.

Nie chciałem się czepiać, tylko wyklepałem jakieś 80% mojej wiedzy na temat ID. Czyli pozostałe 20% to Steve challenge i trochę o sporach w amerykańskich szkołach.
Ogólnie chodzi mi o to czy wielbiciele ID dali rade wystrugać coś co nazwano teoria naukowa?

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


Pn lis 21, 2011 9:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
tak wiem, ja też się nie czepiam, zabiegałem tylko o jasność, co w tym temacie moim zdaniem powinno być poruszane

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Pn lis 21, 2011 10:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
bachus918 napisał(a):
właśnie, ponoć kreacjonizm lepiej opisuje świat niż np. biologia, a tutaj ciągle tylko ciągle czytam na tematy religijne. [...]


bachus918 napisał(a):
tak wiem, ja też się nie czepiam, zabiegałem tylko o jasność, co w tym temacie moim zdaniem powinno być poruszane


Po 1.) Sformułowanie, że tylko ciagle czytasz na tematy religijne jest uważam, nieco przesadzone.

Po 2.) Podejście do omawianego zagadnienia, ujęcie różnorodności życia biologicznego na Ziemi przez kreacjonizm, kreacjonistów także nasuwa tematy religijne ( odnosi się do zagadnień wiary, literalnego odczytywania Biblii, a w szczególności Księgi Rodzaju) toteż siłą rzeczy następuje zetknięcie się tych koncepcji od strony teologicznej.

Po 3.) Jeżeli nie wydzielono wcześniej kwestii teologicznych z niniejszego wątku, to trudno obecnie to uczynić.

Po 4.) Jeżeli nie interesuje Cię ten aspekt, to nie musisz przecież czytać.


Wt lis 22, 2011 12:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Arwena napisał(a):
Po 1.) Sformułowanie, że tylko ciagle czytasz na tematy religijne jest uważam, nieco przesadzone.

Po 2.) Podejście do omawianego zagadnienia, ujęcie różnorodności życia biologicznego na Ziemi przez kreacjonizm, kreacjonistów także nasuwa tematy religijne ( odnosi się do zagadnień wiary, literalnego odczytywania Biblii, a w szczególności Księgi Rodzaju) toteż siłą rzeczy następuje zetknięcie się tych koncepcji od strony teologicznej.

Po 3.) Jeżeli nie wydzielono wcześniej kwestii teologicznych z niniejszego wątku, to trudno obecnie to uczynić.

Po 4.) Jeżeli nie interesuje Cię ten aspekt, to nie musisz przecież czytać.

ad 1 - to jest dział dla ateistów także, więc w tym temacie moim zdaniem powinna się toczyć dyskusja na platformie (że to tak brzydko nazwę), którą obie strony tolerują - dowody/teorie/fakty. Wiesz jak dla mnie wygląda dyskusja z ostatnich kilku stron? Tak jakby ktoś się kłócił, czy wróżki mają różowe skrzydła w żółte kropki, czy może odwrotnie - żółte skrzydła w różowe kropki. Problem w tym, że jeszcze nie widzę dowodów na istnienie wróżek, czyli nie widzę teorii kreacjonistycznej wyjaśniającej coś obserwowalnego lepiej niż nauka doświadczalna.
.............
ad 2 - dyskusja toczyła się raczej na temat kreacjonizmu ewolucyjnego oraz kreacjonizmu "podstawowego" że to tak nazwę - czyli jakaś siła inteligentna stworzyła życie. Teraz dyskusja oklapła, bo zaczynamy mówić o kreacjonizmie skrajnym z położeniem wagi na dogmaty itp. - jest to dyskusja o najmniej produktywnej części definicji kreacjonizmu.
..............
ad 3 - trudno, to jest umyć plecy albo zrozumieć kobiety, a wydzielić wątek jest łatwo
ad 4 - :calus:

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Śr lis 23, 2011 12:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
bachus918 napisał(a):

ad 1 - to jest dział dla ateistów także, więc w tym temacie moim zdaniem powinna się toczyć dyskusja na platformie (że to tak brzydko nazwę), którą obie strony tolerują - dowody/teorie/fakty. Wiesz jak dla mnie wygląda dyskusja z ostatnich kilku stron? Tak jakby ktoś się kłócił, czy wróżki mają różowe skrzydła w żółte kropki, czy może odwrotnie - żółte skrzydła w różowe kropki. Problem w tym, że jeszcze nie widzę dowodów na istnienie wróżek, czyli nie widzę teorii kreacjonistycznej wyjaśniającej coś obserwowalnego lepiej niż nauka doświadczalna.

To jest dział dla
- chrześcijan
- antytrynitarzy
- religii niechrześcijańskich
- bezwyznaniowców różnych maści (ezoterycy, agnostycy, ateiści itd)

Z tego wszystkiego wprawdzie ateiści są silną frakcją, ale wcale nie jedyną. Dlatego Twoje żądania do respektowania tylko paradygmatów ontologicznych tylko tej jednej grupy nie mogą stać wyżej, nad przykładowo życzeniami muzułmanów czy unitarian.

Być może przegapiłem moment, żeby rozdzielić wątki teologiczne i wątki naukowe, ale IMHO od początku przeplatały się. Ale to już taki urok tego działu.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Śr lis 23, 2011 12:51 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 5:35 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
bachus918 napisał(a):
No więc Intelligent design. To także nie jest nauka. Przynajmniej już nie, ponieważ mamy lepsze teorie niż ID.
Ani ID ani Kreacjonizm nie są teoriami naukowymi przede wszystkim dlatego, że nie spełniają kryteriów naukowości takich jak np. falsyfikowalność, stawianie dających się testować przewidywań itp.

Odmiennie TE, która stawia konkretne przewidywania podlegające weryfikacji np. "jeśli na daną populację spełniającą pozostałe założenia prawa Hardy'ego-Weinberga działa dobór naturalny to będziemy obserwować różnice w częstości genotypów i alleli w stosunku do przewidywań tego prawa - nastąpi ewolucja"


Śr lis 23, 2011 10:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Arwena napisał(a):
Ja nie wiem czy faktycznie pod względem teologicznym nie ma żadnej różnicy, nie wiem na jakiej podstawie tak uważasz :?:

Obie argumentacje prowadzą do tego samego wniosku - opis stworzenia to alegoria.
Arwena napisał(a):
No owszem ale nie rozumiem , co to niby zmienia? Wszak ja nie twierdzę, że śmierć i piekło to to samo. 8O Część wspólna - czyli to, iż jest/ są one bezosobowe nie niweluje różnic. Czy piekło ma wolną wolę - tak jak mają ją stworzenia potępione :?:

Częścią wspólną jest to, że bezosobowe piekło jest złe, tak samo jak bezosobowa śmierć.
Arwena napisał(a):
No i tutaj mamy to o czym piszę. Czy Chrystus zmartwychwstał bo atomy się rozpadają, gwiazdy się wypalają, wybychają supernowe, bo działa prawo powszechnego ciążenia , czy też z innego powodu :?:

Chrystus umarł i zmartwychwstał dlatego, że jak wejdziesz na górę i spadniesz ze szczytu , to się rozstrzaskasz o skały :?:

Zmartwychwstanie jest niezgodne z fizyką i biologią.
Arwena napisał(a):
Inaczej od jakiego przebiegu?

Inaczej od stworzenia człowieka i wszelkiego życia poprzez śmierć.


Śr lis 23, 2011 10:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Labarum napisał(a):
Arwena napisał(a):
Ja nie wiem czy faktycznie pod względem teologicznym nie ma żadnej różnicy, nie wiem na jakiej podstawie tak uważasz :?:

Obie argumentacje prowadzą do tego samego wniosku - opis stworzenia to alegoria.


I to ma być przekonywująca i wyczerpująca odpowiedź z Twojej strony ?
No gratuluję dobrego samopoczucia.

Cytuj:
Arwena napisał(a):
No owszem ale nie rozumiem , co to niby zmienia? Wszak ja nie twierdzę, że śmierć i piekło to to samo. 8O Część wspólna - czyli to, iż jest/ są one bezosobowe nie niweluje różnic. Czy piekło ma wolną wolę - tak jak mają ją stworzenia potępione :?:

Częścią wspólną jest to, że bezosobowe piekło jest złe, tak samo jak bezosobowa śmierć.


Tntrygująca jest ta Twoja polemika jednym zdaniem. :|
Wszak chyba nie twierdzisz, że zło piekła = złu śmierci ?

Cytuj:
Arwena napisał(a):
No i tutaj mamy to o czym piszę. Czy Chrystus zmartwychwstał bo atomy się rozpadają, gwiazdy się wypalają, wybychają supernowe, bo działa prawo powszechnego ciążenia , czy też z innego powodu :?:

Chrystus umarł i zmartwychwstał dlatego, że jak wejdziesz na górę i spadniesz ze szczytu , to się rozstrzaskasz o skały :?:

Zmartwychwstanie jest niezgodne z fizyką i biologią.


Poproszę o odpowiedź na pytania, a nie wyrażania oczywistości, które doprawdy nie rozumiem co wnoszą do tematu, o którym mówimy ?

Labarum napisał(a):
Arwena napisał(a):
Inaczej od jakiego przebiegu?

Inaczej od stworzenia człowieka i wszelkiego życia poprzez śmierć.


Co to jest śmierć w znaczeniu biblijnym?

PS.
W kwestii formalnej.

Dublujemy temat.
Poproszę o odpowiedź w siostrzanym topicu: " Wyzwanie dla Kreacjonistów".


Pt lis 25, 2011 7:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Post Re: Dobra rada dla Kreacjonistów. Łopaty w dłoń!
Temat Góry Nieprawdopodobieństwa leży odłogiem a szkoda...
Skoro pająk z okiem złozonym to zbyt trudne wyzwanie, to zaproponuję inne
-KRĘGOWCE MAJA SZKIELET WEWNĘTRZNY Z KOŚCI
-STAWONOGI SZKIELET ZEWNĘTRZNY Z CHITYNY
To sa oddzielne szczyty i ewolucja zabrania im sie zamienić. Ale Konstruktor mógłby to przecież zrobić! Kto mu zabrania?
Oba rozwiązania? Oba rozwiązania maja zalety i wady. Szkielet zewnętrzny nie nadaje się dla dużych zwierząt bo jest zbyt ciężki. I dlatego nie ma owadów wielkości słonia a wielka pajęczyca Szeluba egzystuje tylko w książce Tolkiena (i w filmie)
Obrazek
W realu nie mogła by się ruszać albo połamała pod własnym ciężarem
Ale małym zwierzętom szkielet zewnętrzny służy znakomicie. Jego dodatkowa zaletą jest fakt, że jest jednocześnie pancerzem chroniącym przed urazami i drapieżnikami. Boleśnie przekonał sie o tym mój własny kot, kiedy próbował zaatakowac kraba którego moja córka przyniosła ze spaceru nad morze.
Obrazek
Krab nie był większy od myszy, ale odparł atak i kocina uciekła z poszczypanym nosem.
Analogicznie uzbrojona mysz mogła by sobie drwić z kotów!

Dlaczego więc "Konstruktor" nie stworzył gigantycznych stawonogów ani pancernych myszy?
A moze stworzył, tylko nie zauważyłem???


Cz gru 01, 2011 11:23 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1790 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 116, 117, 118, 119, 120  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL