Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:15 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Biorąc na chłopski rozum, to rozwód cywilny połączony z konkubinatem powinien być traktowany jak cudzołóstwo przed ślubem, bo chyba w prawosławiu współżycie przed ślubem jest grzechem?
Natomiast sam rozwód cywilny nigdzie, ani w Cerkwi ani w KK nie ma mocy prawnej, nie rozwiązuje małżeństwa zawartego w Kościele/Cerkwi.
Szukałam w necie, ale nie znalazłam, a podobno w necie można znaleźć wszystko :).

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt sty 08, 2016 10:33 am
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Biorąc na chłopski rozum, to rozwód cywilny połączony z konkubinatem powinien być traktowany jak cudzołóstwo przed ślubem, bo chyba w prawosławiu współżycie przed ślubem jest grzechem?


No właśnie ten sam chłopski rozum włączyłem - i to akurat jest faktyczne zdanie Cerkwi, to co piszesz. Pytanie tylko, o co chodzi autorce... :)

Małgosia napisał(a):
Natomiast sam rozwód cywilny nigdzie, ani w Cerkwi ani w KK nie ma mocy prawnej, nie rozwiązuje małżeństwa zawartego w Kościele/Cerkwi.


Ano właśnie.


Pt sty 08, 2016 11:45 am
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So sty 02, 2016 4:50 pm
Posty: 12
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Batkonto napisał(a):
Małgosia napisał(a):
Biorąc na chłopski rozum, to rozwód cywilny połączony z konkubinatem powinien być traktowany jak cudzołóstwo przed ślubem, bo chyba w prawosławiu współżycie przed ślubem jest grzechem?


No właśnie ten sam chłopski rozum włączyłem - i to akurat jest faktyczne zdanie Cerkwi, to co piszesz. Pytanie tylko, o co chodzi autorce... :)

Małgosia napisał(a):
Natomiast sam rozwód cywilny nigdzie, ani w Cerkwi ani w KK nie ma mocy prawnej, nie rozwiązuje małżeństwa zawartego w Kościele/Cerkwi.


Ano właśnie.


Chodziło mi dokładnie o to, o czym pisaliście powyżej. Prawosławie znam bardziej od strony historycznej niż teoligicznej, stąd moje pytanie. Czyli mam rozumieć, że osoby po rozwodzie cywilnym, jeśli żyją w ponownych niesakramentalnych związkach, nie mogą przyjmować komunii św., gdyż cudzołożą?


Pt sty 08, 2016 3:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Kokardka napisał(a):
Czyli mam rozumieć, że osoby po rozwodzie cywilnym, jeśli żyją w ponownych niesakramentalnych związkach, nie mogą przyjmować komunii św., gdyż cudzołożą?

Dokładnie tak, chyba że uzyskają rozwód cerkiewny i zawrą związek małżeński.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt sty 08, 2016 5:42 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Jak wyżej.


Pt sty 08, 2016 8:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Być może biskupi "starego" i "trzeciego" Rzymu spotkają się już niedługo. W połowie lutego. Po raz pierwszy w historii swoich Kościołów. Na Kubie.
Wszystkich połączy Castro :)
Co o tym myślicie?

_________________
www.reformowani.pl


Wt sty 26, 2016 11:18 am
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Nic. :) W sensie to miłe, to na pewno.


Wt sty 26, 2016 11:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Szukam w tym wątku świętego ,który powiedział iż nie należy się modlić z odstępcami.Chciał bym się dokopać do tamtej dyskusji Labarum ,ale muszę w "szukaj" coś wpisać.Może ktoś pamięta jak on się nazywał ?

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr sty 27, 2016 10:51 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Paisjusz Hagioryta?


Śr sty 27, 2016 10:56 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 06, 2013 12:03 am
Posty: 169
Lokalizacja: ok/Wrocławia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Jakie jest prawosławie?
P524 napisał(a):
Być może biskupi "starego" i "trzeciego" Rzymu spotkają się już niedługo. W połowie lutego. Po raz pierwszy w historii swoich Kościołów. Na Kubie.
Wszystkich połączy Castro :)
Co o tym myślicie?

Do historycznego spotkania doszło i to jest pozytyw. Czy coś więcej z tego może wyniknąć - tak po ludzku nie wydaje się, ale niezbadane są wyroki boskie... Cerkiew rosyjska (mówię o tej oficjalnej) niestety jest mocno "umoczona" politycznie (co świetnie zobrazował współczesny Tarkowski czyli Zwiagincew w swoim najnowszym filmie -Lewiatan). W tym roku Panprawosławny Sobór Powszechny - który budzi bardzo skrajne emocje w środowiskach prawosławnych, a największe i zarazem najbardziej negatywne w kręgach rosyjskiego prawosławia. Z drugiej strony ogólnie postawa papieża Franciszka również wzbudza wiele kontrowersji w nie których kręgach katolickich (tych bardziej fundamentalnych). Także zarówno po jednej, jak i drugiej stornie ścierają się różne tendencje od fundamentalno-tradycjonalistycznych, po te otwarte na ekumenizm (choć tutaj to jednak prawosławie przejawia mocniej postawy zamknięte).

_________________
Panie Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nade mną grzesznikiem.
Piękno zbawi świat.


Cz lut 25, 2016 11:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Jak to jest z reprodukacjami ikon? Czy każda ikona powinna być napisana/namalowana? Jak się je "nabywa"?


Cz lip 21, 2016 11:26 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 06, 2013 12:03 am
Posty: 169
Lokalizacja: ok/Wrocławia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Chyba prawosławnych na tym forum już nie ma, bo skończył się wielki Sobór a tu cisza w wątku...
Ale czy ten Sobór można uznać za wielki - raczej nie skoro zarówno patriarchat moskiewski jak i antiocheński nie uznali jego postanowień za wiążące, a w ogóle 5 z 20 lokalnych kościołów nie wzięło w nim udziału, zaś w podsumowaniu najważniejszych postanowień Soboru czytamy: "Priorytetem Świętego i Wielkiego Soboru było ogłoszenie jedności Cerkwi prawosławnej. Oparta na św. Eucharystii i sukcesji apostolskiej biskupów, istniejąca jedność musi być wzmacniana i przynosić nowe owoce. "...

Niestety, ale za dużo w tym prawosławiu (mówię o instytucji) polityki, zacietrzewienia, faryzeizmu, które przejawia się również w irracjonalnym trzymaniu się w nie których aspektach totalnie nie życiowych już i nie mających żadnego -nawet teologicznego - uzasadnienia "zwyczajach" czy tez w podejściu do innych wyznań. Co ciekawe, już przeszło 100 lat temu, do podobnych wniosków nt. prawosławia, doszedł w swojej drodze nawrócenia Lew Tołstoj o czym wspomina na kratach swojej Spowiedzi.

_________________
Panie Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nade mną grzesznikiem.
Piękno zbawi świat.


Pt lip 22, 2016 8:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
U mnie w parafii raz na jakiś czas robią 'warsztaty pisanie ikon' gdzie przyjeżdża jakiś pan i przez parę tygodniu uczy grupkę chętnych jak się pisze ikony - więc można sobie samemu ikonę napisać :)
Na ile to jest 'koszerne' to nie wiem.
Są też sklepy internetowe gdzie można sobie ikony zakupić - podobnoć napisane wg wszystkich zasad tej sztuki.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Pt lip 22, 2016 10:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
W Wikipedii dla hasła "ikona" można znaleźć tekst

"W związku ze świętością ikony nie mogła ona być przedmiotem handlu czy zarobkowania, które z punktu widzenia człowieka wierzącego było traktowane jako grzech."

jednak nie ma dla niego podanego odnośnika w literaturze. Czytałam, że Ci którzy zajmują się pisaniem ikon, przygotowują się do tego zadania w szczególny sposób (post, modlitwa), by usposobić się do prowadzenia ręki przez Ducha Świętego. Wydaje mi się, że reproduckja otrzymana seryjnie to nie to samo, co oryginał ikony, ale może mam złe zrozuminie tych spraw. Czy ikony (przy ich rozumieniu w teologii prawosławnej) mogą migrować do domów katolickich? Ze strony katolickiej moje podejście do ikony po jej nabyciu i przedstawieniu do pobłogosławienia byłoby takie jak do sakramentalium.


Pt lip 22, 2016 1:08 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr cze 02, 2010 8:18 pm
Posty: 64
Płeć: mężczyzna
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Karamazow napisał(a):
... przejawia się również w irracjonalnym trzymaniu się w nie których aspektach totalnie nie życiowych już i nie mających żadnego -nawet teologicznego - uzasadnienia "zwyczajach" czy tez w podejściu do innych wyznań. Co ciekawe, już przeszło 100 lat temu, do podobnych wniosków nt. prawosławia, doszedł w swojej drodze nawrócenia Lew Tołstoj o czym wspomina na kratach swojej Spowiedzi.


Z duchem czasu sa teraz np sluby lgbt. Rozumiem, że już niedługo krk idąc z duchem czasu będzie takiez błogosławił.


So lip 23, 2016 8:30 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 437, 438, 439, 440, 441, 442  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL