Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 12:32 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438 ... 442  Następna strona
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):
Akurat okres bolszewizmu- to smutny przykład z jednej strony heroizmu prawosławia wobec ateistycznej dyktatury, a z drugiej strony tragiczny obraz totalnej bezsilności Cerkwi- poddaliście się komunistom, bo byliście całkowicie uzależnieni od władz państwa.


Po pierwsze nie "my", bo mnie wtedy na świecie nie było. Po drugie w starciu z terrorem bolszewickim nikt nie miał żadnych szans, więc pozostaje dziękować Bogu, że komunizmu radzieckiego nigdy w Polsce nie było - bo w przeciwnym wypadku kamień na kamieniu by się nie ostał między Bugiem i Odrą. Obwinianie Cerkwi o to, że w takich realiach została po prostu rozstrzelana, to jest po prostu perfidia sowieckiej proweniencji. Poczytaj trochę o ZSRR - ale tak poważnie poczytaj, a nie przebiegaj wzrokiem po kartkach - bo ewidentnie nie masz seledynowego pojęcia o tym, o czym piszesz.

Świadomie nie odniosłem się do reszty, bo jasnym jest, że masz ochotę na monologi, które z niewiadomych powodów uważasz za dyskusję. Tej bolszewii jednak nie mogłem darować - ale tu też sobie odpuszczam, bo ewidentnie tu również masz nie pytanie, a twierdzenie. Twierdź sobie dalej, ja odpadam. Bez odbioru.


Śr lis 25, 2015 12:42 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N lis 22, 2015 3:27 pm
Posty: 80
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Naprawdę nie wiem, z jakiej pozycji piszesz? Chrześcijanin nie powinien cytować fałszywych, naciąganych twierdzeń o pogańskiej jakoby proweniencji chrześcijaństwa. 95%! Dobre sobie! To 95 % Biblii też jest pogańskie?

To co piszesz to pseudo-intelektualizm. Pomieszanie świecko-ateizujących informacji z jakimś szczątkowym chrześcijaństwem.

Pisanie, że "kłamię" jest niedopuszczalne. Ja nie zarzucam Tobie kłamstwa, chociaż tak samo mógłbym. Bo rozumiem, że masz jakiś fragmentaryczny, własny obraz rzeczywistości, a przedstawianie go w dobrej wierze nie jest kłamstwem.

Terror w ZSRR nie jest usprawiedliwieniem dla Cerkwi, że całkowicie podporządkowała się władzy sowieckiej. W ZSRR istniał również Kościół katolicki (na Litwie) i on nigdy nie uległ tam komunistom całkowicie, chociaż w porównaniu do prawosławia był maleńką mniejszością. To dlatego mała Litwa miała odwagę jako pierwsza wyrwać się z sowieckiego obozu. Prawosławie jest bezsilne i słabe w porównaniu do katolicyzmu- taka jest prawda.


Śr lis 25, 2015 12:47 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sie 03, 2013 8:02 am
Posty: 61
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):
Ogrom zabobonów o pogańskim niewątpliwie rodowodzie wśród prawosławnych rolników na Podlasiu po prostu mnie przeraził. Stanowiło to przykry kontrast z wysokim poziomem intelektualnym niektórych duchownych prawosławnych. Odniosłem wrażenie, że specjalnie tolerują oni taką ciemnotę swoich wiernych, aby podkreślać własną wyższość. Znajdowało to wyraz w niesłychanej czołobitności tych prostych wiernych wobec kapłanów.


A można wiedzieć ile to jest ten "ogrom" i o jakich to "zabobonach o niewątpliwie pogańskich korzeniach" piszesz ???


Śr lis 25, 2015 1:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Jakie jest prawosławie?
@Alexis
1. Hipokryzją jest to, że najpierw piszesz, że Cię to nie interesuje, "nie bardzo masz ochotę na szczegółowe rozważanie" i tak w ogóle zamierzasz "skupić się na katolicyzmie", po czym to "skupienie się na katolicyzmie" w następnych akapitach rozwijasz w szereg ogólnikowych i agresywnych uwag, stereotypów, zaczepek, negatywnych odczuć i poglądów na temat.... zachowań "prawosławnych", którzy Ci rzekomo nie interesują i w szczegóły których nie zamierzasz rzekomo w ogóle wchodzić. I wszystko to jeszcze podlane rozczulaniem się nad swoją własną pokorą. Nie jestem ani rzymskokatolikiem, ani prawosławnym, ale mogę Cię zapewnić, że rzymskokatolickim to coś innego niż skupianie się na negatywnych odczuciach i poglądach na temat takich czy innych zachowań prawosławnych; a pokora dotyczy raczej własnych zachowań, a nie wytykania palcami "innych", zwłaszcza nieobecnych.

Jeżeli skupiasz się na"katolicyzmie" to czemu piszesz o zachowaniu rosyjskiej Cerkwi w czasach prześladowań przez Stalina? Jeśli Twoje deklaracje są prawdą to skup się na zachowaniu przedstawicieli Twojego Kościoła w tych czasach. I relacjach z władzami.

2. Sprawa forum. Jeżeli nie zauważyłeś to dział katolicyzm znajduje się w innym miejscu. To miejsce udostępnione do dyskusji dla wszystkich, i nie znajduję w regulaminie zapisu, że jest to miejsce, przeznaczone do tego by rzymskokatolicy mogli sobie poobrażać wyznawców innych Kościołów, denominacji czy poglądów. Ani vice wersa. Jest to miejsce do dyskusji, pytań czy rozmów. Jeżeli czujesz nieprzepartą ochotę do uzewnętrzniania po prostu swoich negatywnych odczuć, to oczywiście możesz to robić gdziekolwiek, także zapewne tutaj, natomiast nie jest to dyskusją. Na temat odczuć się nie dyskutuje, bo niby jak? Szczególnie jeśli deklarujesz, że temat Cię w ogóle nie interesuje, nie zamierzasz go rozważać,a chcesz się skupić zupełnie na czy innym. To się skupi się i nie interesuj. A jak masz z tym problem to jest to może natręctwo.

_________________
www.reformowani.pl


Śr lis 25, 2015 2:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
@Alexis
Batkonto ma rację. Ty nie piszesz w wątku "Jakie jest prawosławie?", ale wydaje Ci sie, że jest to wątek "Takie jest prawosławie!!!". Niestety, ale temat jaki sobie wyobraziłeś jest niedyskusyjny. Z przekonaniami trudno dyskutować, a jeśli ocieraja się o fundamentalizm, dyskusja jest wręcz niemozliwa.
Alexis napisał(a):
Ogrom zabobonów o pogańskim niewątpliwie rodowodzie wśród prawosławnych rolników na Podlasiu po prostu mnie przeraził.

Tak sie składa, że ja też pochodzę z Podlasia, ze wsi i bywam tam co roku. Nie pisz, że zabobony to przypadłość prawosławia, bo to nie ma związku z wyznaniem. Na Podlasiu, zwłaszcza na wsi, to prawie norma.
Kazano mi zawiązywac dziecku czerwona wstążeczkę, aby nikt nie urzekł (katolicy). Moja ciotka "zamawia" chorobe zwana róza :D i nie ma komu przekazać tego "daru", bo dzieci maja to za szamaństwo (na szczęście), ale ma klientów :). To tylko dwa przykłady.
Alexis napisał(a):
Wracając do prawosławia: Pan Jezus powiedział, że "poznacie ich po ich owocach". Widać, że prawosławie okazało się bezsilne wobec zagrożeń ze strony władzy świeckiej. W Rosji najpierw podporządkowało się bezkrytycznie władzy carskiej, potem zaś dało się bez problemów wyeliminować bolszewikom, a obecnie stanowi żenujący obraz podlizywania się dyktaturze Putina.

Hmm, niesprawiedliwa ocena. Kto sie podporzadkowuje, ten sie podporządkowuje, ale na pewno nie bolszewikom. Wygoogluj sobie ilu kapłanów zginęło w obronie wiary w czasie komuny w Rosji. Praktycznie zniszczono tam prawosławie.
A co sie tyczy tego podporządkowania, to nazywa sie to symfonia. Ja jej nie rozumiem, bo nie jest to znane w naszym Kosciele, ale swego czasu przyjęłam do wiadomości.
Alexis napisał(a):
Odniosłem wrażenie, że specjalnie tolerują oni taką ciemnotę swoich wiernych, aby podkreślać własną wyższość. Znajdowało to wyraz w niesłychanej czołobitności tych prostych wiernych wobec kapłanów.

A konkretne przykłady (konkretne oznacza podanie autentycznego zdarzenia, miejsca i czasu oraz okoliczności).
Alexis napisał(a):
W każdym razie doszło do przykrej wymiany zdań, a mniszka dała mi spokój dopiero wtedy, kiedy skasowałem to zdjęcie. Widziałem tam dziwne instrukcje pisemne dla wiernych, które wyjaśniały wiernym w punktach, dlaczego katolicyzm stanowi herezję.

Wiesz kto te broszurki rozprowadzał? Kapłani? Było imprimatur?
Alexis napisał(a):
Ogólnie na Podlasiu panowała nieprzyjemna atmosfera "agresywnej podejrzliwości" międzyreligijnej.

Jak już powiedziałam, pochodzę z Podlasie. Mieszkałam 20 lat w społeczności mieszanej i tego nie zauważyłam. Mało tego, bywałam w Grabarce 19 sierpnia, gdyż mieszkałam zaledwie 2 km od Świetej Góry.
Mało tego. W tamtym czasie jedyny telefon był własnie u mniszek tam mieszkajacych. Nie zdarzyło sie, aby nie pozwoliły skorzystać z niego katolikowi w potrzebie i o zgrozo - nie żądały zwrotu kosztów (okoliczni ludzie byli bardzo biedni).
A prawosławni sąsiedzi? Zawsze byli gotowi pomóc i odwrotnie. Jedynie zauważało sie różnicę w przypadku świąt (inne terminy). Owszem, dochodziło do wyzwisk zwiazanych z wyznaniem (po obu stronach), ale w jakiejść poważnej kłótni sąsiedzkiej, ale nie była to norma.
Alexis napisał(a):
Nie wchodzę na forum prawosławne, żeby tam krytykować. Ty zaś zachowujesz się jak gospodarz na nie swoim podwórku.

A Ty jak traktujesz gości?
Alexis napisał(a):
Trochę więcej pokory, bo cały czas w mocno niegrzeczny sposób wykręcasz się od dyskusji.

Uczył Marcin Marcina ... . Akurat Batkonto ma w sobie dużo pokory, czego i Tobie życzę.
Alexis napisał(a):
Terror w ZSRR nie jest usprawiedliwieniem dla Cerkwi, że całkowicie podporządkowała się władzy sowieckiej

Jakis dowód na poparcie tegoż twierdzenia? W czasach ZSRR praktycznie nie było Cerkwi, bo to co zostało świciło pustkami. Wyparto z narodu wiarę, a udało sie to dzięki eliminowaniu duchowieństwa. Co ja mówie: dzięki zsyłkom i mordom.
Alexis napisał(a):
W ZSRR istniał również Kościół katolicki (na Litwie) i on nigdy nie uległ tam komunistom całkowicie, chociaż w porównaniu do prawosławia był maleńką mniejszością

A może własnie dlatego, że był mniejszościa, przterwał, bo nie był zagrożeniem dla komuny? Nie pomyślałeś o tym?

A na koniec wywiad z ks. Henrykiem Paprockim o pojednaniu:
http://gosc.pl/doc/1229994.Polacy-nie-c ... h-faktow/2
Zwróć uwagę na wypowiedzi dotyczące naszych Kosciołów, a przede wszystkim na wypowiedź o czasach bolszewizmu w Rosji i sytuacji Cerkwi w tym kraju.
Poszukaj tez innych źródeł, zanim zaczniesz atakować.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr lis 25, 2015 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
P524 napisał(a):
@Alexis
1. Hipokryzją jest to, że najpierw piszesz, że Cię to nie interesuje, "nie bardzo masz ochotę na szczegółowe rozważanie" i tak w ogóle zamierzasz "skupić się na katolicyzmie", po czym to "skupienie się na katolicyzmie" w następnych akapitach rozwijasz w szereg ogólnikowych i agresywnych uwag, stereotypów, zaczepek, negatywnych odczuć i poglądów na temat.... zachowań "prawosławnych", którzy Ci rzekomo nie interesują i w szczegóły których nie zamierzasz rzekomo w ogóle wchodzić. I wszystko to jeszcze podlane rozczulaniem się nad swoją własną pokorą. Nie jestem ani rzymskokatolikiem, ani prawosławnym, ale mogę Cię zapewnić, że rzymskokatolicyzm to coś innego niż skupianie się na negatywnych odczuciach i poglądach na temat takich czy innych zachowań prawosławnych; a pokora dotyczy raczej własnych zachowań, a nie wytykania palcami "innych", zwłaszcza nieobecnych.

Jeżeli skupiasz się na"katolicyzmie" to czemu piszesz o zachowaniu rosyjskiej Cerkwi w czasach prześladowań przez Stalina? Jeśli Twoje deklaracje są prawdą to skup się na zachowaniu przedstawicieli Twojego Kościoła w tych czasach. I relacjach z władzami.

2. Sprawa forum. Jeżeli nie zauważyłeś to dział katolicyzm znajduje się w innym miejscu. To miejsce udostępnione do dyskusji dla wszystkich, i nie znajduję w regulaminie zapisu, że jest to miejsce, przeznaczone do tego by rzymskokatolicy mogli sobie poobrażać wyznawców innych Kościołów, denominacji czy poglądów. Ani vice wersa. Jest to miejsce do dyskusji, pytań czy rozmów. Jeżeli czujesz nieprzepartą ochotę do uzewnętrzniania po prostu swoich negatywnych odczuć, to oczywiście możesz to robić gdziekolwiek, także zapewne tutaj, natomiast nie jest to dyskusją. Na temat odczuć się nie dyskutuje, bo niby jak? Szczególnie jeśli deklarujesz, że temat Cię w ogóle nie interesuje, nie zamierzasz go rozważać,a chcesz się skupić zupełnie na czy innym. To się skupi się i nie interesuj. A jak masz z tym problem to jest to może natręctwo.

Amen.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr lis 25, 2015 2:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):
Widzę tu ogólną nagonkę na mnie. Cóż, widocznie portal "katolik.pl" jest nim wyłącznie z nazwy. Bo katolików tutaj jak na lekarstwo. Ciekawa grupa dyskutantów, nie ma co. Jedni zażarcie bronią prawosławia, drudzy nie mają pojęcia o podstawach doktryny katolickiej, w wszyscy ze sobą trzymają.
Do svidanija!

Drogi Alexis. Moim zdaniem mądrze piszesz.Schizma Wschodnia na tym forum jest silnie rozbudowana.Niektórzy twierdzą,że nie uznawanie prymatu Biskupa Rzymu to mało ważna rzecz. To jest bardzo ważna rzecz. Osoby nieposłuszne papieżowi nie będą zbawione (patrz bulla "Unam Sanctam" papieża Bonifacego VIII).Mój sąsiad mówi:"na układy,nie ma rady", i coś w tym jest. Na pewno nie można jednak utożsamiać jakiejś osoby czy grupy osób z całym Kościołem w Polsce. Czy moje zbawienie to jedna osoba? Czy moje zbawienie to jest jeden ksiądz? Niektórzy utrzymują,że nie chodzą do Kościoła ponieważ ksiądz powiedział to czy tamto. Tacy ludzie nie odpowiedzieli sobie jednak raczej na takie pytania.Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Cz lis 26, 2015 3:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis, co sądzisz o bizantynizmie niemieckim?


Cz lis 26, 2015 8:09 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 6:10 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):

Kolejną ciemną plamą na historii polskiego prawosławia są jego historycznie bardzo silne związki z Rosją. Trzeba pamiętać, że aż do lat 1950, kiedy Stalin formalnie to zakończył, wszyscy prawosławni w Polsce podlegali władzy Patriarchatu Moskiewskiego. To powodowało uzasadnione wątpliwości, co do lojalności wyznawców prawosławia wobec władz polskich w okresie międzywojennym. Tym tłumaczy się niechętny, czasem wrogi stosunek polskich władz państwowych wobec Cerkwi w II Rzeczypospolitej.


To samo można powiedzieć o katolikach, podległych papieżowi rezydującemu też chyba poza Polską? Poza tym Cerkiew w Polsce podległa była Moskwie tylko w latach wojny (i to nie do końca) i tuż po jej ukończeniu, wcześniej i później była autokefaliczna.

Cytuj:
Czy jednak te związki z polskiego prawosławia z Rosją należą obecnie do przeszłości? Z własnych moich obserwacji wynika, że są one nadal bardzo silne. Na wszystkich cmentarzach prawosławnych na Podlasiu dominują nagrobki z napisami w języku rosyjskim (nie ukraińskim, ani białoruskim, ani cerkiewno-słowiańskim), język ten jest często wybierany przez uczniów prawosławnych w szkołach, w Białowieży słyszałem miejscowych rozmawiających między sobą po rosyjsku, we wsi Nowe Berezowo koło Hajnówki widziałem wspaniale ozdobiony i udekorowany kwiatami pomnik, upamiętniający przejazd przez tę wieś "miłościwego cara" Mikołaja II z małżonką (napis na pomniku tylko po rosyjsku).


Rozumiem ogólną niechęć Polaków do Rosjan, jest to uwarunkowane historycznie. Polacy (a przynajmniej środowiska reprezentowane przez Pana) cierpią chyba na kompleks niższości wywołany niespełnionymi marzeniami o polskim imperium, któremu Rosja przeszkodziła. Dla prawosławnych w Polsce Rosja jawi się dobrze. Ci ludzie nigdy nie uważali się za Polaków, nie mówili po polsku, co więcej władze polskie (zarówno I jak i II RP) uniemożliwiały im swobodne wyznawanie swojej religii. Miejscowi w Białowieży o ile wiem rozmawiają po białorusku, jeśli ktoś mówił po rosyjsku, to nie mógł być rodem z Białowieży, gdyż, co może Cię zdziwić, osoby starsze nie znają dobrze tego języka. Św. męczennik car Mikołaj został kanonizowany, więc skąd zdziwienie krzyżem ku jego pamięci? Widziałem setki tablic o treści "Tu był Jan Paweł II" i dla nikogo nie jest to gorszące. Co do języka - prawosławni na Podlasiu posługują się w większości gwarą, która nie posiada swojej formy pisanej. W czasach carskich, kiedy rosyjski był językiem urzędowym, był stosowany do zapisu wielu dokumentów, za który można uznać również tablicę pamiątkową (dla odróżnienia od języka polskiego - katolickiego). Był to też jedyny język nauczany w szkołach, był więc możliwy do odczytu i zapisu dla prostych podlaskich chłopów. Co do współczesnych napisów na grobach - tak jak już tłumaczyłem. Obecnie jest to tylko tradycja, która pozwala odróżnić groby "nasze, ruskie" od "polskich", poza tym większość osób nie zna literackiego białoruskiego czy ukraińskiego.

Cytuj:
Pamiętam również przykry incydent z wizyty w cerkwi monasteru prawosławnego w Supraślu, kiedy nas -grupę polskich turystów- bezceremonialnie odepchnięto na bok, żeby zrobić miejsce dla rosyjskich pielgrzymów, którzy zaczęli śpiewać jakieś prawosławne pieśni, zachowując się przy tym wobec nas wrogo.

Moim zdaniem logiczne jest, że pierwszeństwo w miejscach świętych mają pielgrzymi, a nie wycieczki turystyczne. Nie rozumiem tylko, po czym rozpoznałeś wrogość? Ktoś krzyczał, bił, wyganiał ze świątyni?

Cytuj:
Jednak mimo to wskazują one na duże sympatie pro-rosyjskie wśród polskich prawosławnych. Takie sympatie wobec kraju historycznie zawsze wrogiego wobec Polski nie rokują dobrze dla polskiego prawosławia.

Ludność prawosławna, naturalnie związana z kulturą wschodnią, sympatyzuje z innymi narodami wschodniosłowiańskimi, na dodatek wyznawcami tej samej religii. Rosja ogólnie dobrze się kojarzy, nie tylko jako oswobodziciel spod polskiej okupacji, ale też z czasów bieżeństwa.

Cytuj:
Prawosławie historycznie ukształtowało się w Cesarstwie Bizantyjskim, w warunkach świeckiej władzy absolutnej i cechy te zachowało do dziś. Dlatego prawosławie w żadnym kraju nie posiada niezależności od państwa.


Kolejny ogólnik, niepoparty żadnymi sensownymi dowodami, tylko "tak sądzę", "tak mówią"... Mógłbym stwierdzić to samo o KK, który pod naciskiem dynastii Karolingów przyjął dogmat o pochodzeniu Ducha Świętego, czy chociażby o katolickich zakonnikach, którzy w czasie drugiej wojny w Chorwacji urządzali zawody "kto wyrżnie najwięcej prawosławnych w godzinę przy użyciu noża".
PS Zwycięski franciszkanin doszedł do trzech tysięcy.



Cytuj:
Przykładem jest rosyjskie prawosławie: wszechpotężne w okresie caratu, zanikło niemal natychmiast po objęciu władzy przez ateistyczny reżym bolszewicki (dodam, że przy symbolicznym zaledwie oporze ze strony duchowieństwa i wiernych) do nikłych 16 % wśród ludności ZSRR. Obecnie, przy wsparciu dyktatury Putina znowu prawosławie pozornie i fasadowo rozkwita, do następnej zmiany.


Kolejna dość odważna teza. Interesuję się trochę tematem i wiem, jak wyglądało życie podziemnej Cerkwi za komuny. Nawet nie wyobrażasz sobie, czym ryzykowali zwykli ludzie idąc na nabożeństwo, nosząc krzyżyk, czy nawet posiadając ikony w domu. Sytuacja kapłanów i mnichów była tysiąckrotnie gorsza. Wychowując się w PRL, "najweselszym ze wschodnich baraków", nawet nie masz pojęcia, jak wielkiego heroizmu wymagało zachowanie wiary w tych czasach. Przez szacunek dla setek tysięcy pomordowanych duchownych i milionów osób świeckich, zamilcz.


Cz lis 26, 2015 9:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So sty 08, 2011 11:15 pm
Posty: 2533
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):
Labarum napisał(a):
Alexis, co sądzisz o bizantynizmie niemieckim?


Labarum, a ten "Bizantynizm" to wziąłeś z Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej?

O Feliksie Konecznym słyszałeś?


Cz lis 26, 2015 10:21 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sie 03, 2013 8:02 am
Posty: 61
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Alexis napisał(a):
Kolejną ciemną plamą na historii polskiego prawosławia są jego historycznie bardzo silne związki z Rosją. Trzeba pamiętać, że aż do lat 1950, kiedy Stalin formalnie to zakończył, wszyscy prawosławni w Polsce podlegali władzy Patriarchatu Moskiewskiego.


Mimo wszystkich tych niesprawiedliwości Kościół normalizował swe życie i działalność. W 1925 r. uzyskano z Konstantynopola tomos nadający polskiemu prawosławiu status kościoła autokefalicznego.


Alexis napisał(a):
Czy jednak te związki z polskiego prawosławia z Rosją należą obecnie do przeszłości? Z własnych moich obserwacji wynika, że są one nadal bardzo silne. Na wszystkich cmentarzach prawosławnych na Podlasiu dominują nagrobki z napisami w języku rosyjskim (nie ukraińskim, ani białoruskim, ani cerkiewno-słowiańskim), język ten jest często wybierany przez uczniów prawosławnych w szkołach, w Białowieży słyszałem miejscowych rozmawiających między sobą po rosyjsku, we wsi Nowe Berezowo koło Hajnówki widziałem wspaniale ozdobiony i udekorowany kwiatami pomnik, upamiętniający przejazd przez tę wieś "miłościwego cara" Mikołaja II z małżonką (napis na pomniku tylko po rosyjsku).


+

Alexis napisał(a):
Ja też znam rosyjski, bo moje pokolenie było przymusowo uczone tego języka w szkole w okresie PRL.


W szkole miałeś 2 z języka obcego, skoro wypisujesz takie brednie

Alexis napisał(a):
Pamiętam również przykry incydent z wizyty w cerkwi monasteru prawosławnego w Supraślu, kiedy nas -grupę polskich turystów- bezceremonialnie odepchnięto na bok, żeby zrobić miejsce dla rosyjskich pielgrzymów, którzy zaczęli śpiewać jakieś prawosławne pieśni, zachowując się przy tym wobec nas wrogo.


Masz szczęście, że jeszcze kadzidłem po głowie nie dostaliście od tych rosyjskich pielgrzymów z kartkami na czole czy innym znamieniem Kaina ( bo chyba po tym poznaliście, że są z Rosji ). Tak czy siak to mieliście dużo szczęścia bo mnie prawosławnego często przepychały służby porządkowe żeby zrobić miejsce dla pielgrzymów ( jak mogli to robić współwyznawcy to do dnia dzisiejszego nie wiem ).

Alexis napisał(a):
Oczywiście, są to tylko moje własne obserwacje i wrażenia, w pewnej mierze subiektywne. Jednak mimo to wskazują one na duże sympatie pro-rosyjskie wśród polskich prawosławnych. Takie sympatie wobec kraju historycznie zawsze wrogiego wobec Polski nie rokują dobrze dla polskiego prawosławia.


Tzn. macie zamiar nas z tych ziem wygonić ???


Pt lis 27, 2015 10:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Oleśko napisał(a):
Polacy (a przynajmniej środowiska reprezentowane przez Pana) cierpią chyba na kompleks niższości wywołany niespełnionymi marzeniami o polskim imperium, któremu Rosja przeszkodziła.

Nie, stosunek do Rosji jest spowodowany rozbiorami, rusyfikacją, zsyłkami na Sybir, a najbardziej okresem stalinizmu i komuny. Marzenia Polski o imperium..., śmieszne, ale cóż, punk widzenia jest zalezny od punktu siedzenia.
Oleśko napisał(a):
Miejscowi w Białowieży o ile wiem rozmawiają po białorusku, jeśli ktoś mówił po rosyjsku, to nie mógł być rodem z Białowieży, gdyż, co może Cię zdziwić, osoby starsze nie znają dobrze tego języka.

Dokładnie.
Oleśko napisał(a):
Co do języka - prawosławni na Podlasiu posługują się w większości gwarą, która nie posiada swojej formy pisanej.

I znów 100% racji.
Oleśko napisał(a):
Co do współczesnych napisów na grobach - tak jak już tłumaczyłem. Obecnie jest to tylko tradycja, która pozwala odróżnić groby "nasze, ruskie" od "polskich", poza tym większość osób nie zna literackiego białoruskiego czy ukraińskiego.

Oj, chyba nie tylko tradycja, ale zupełnie zrozumiałe. Zresztą, na Podlasiu, w pasie przygranicznym nazwy miejscowości sa dwujęzyczne i nie zauważyłam, aby był z tym jakis problem. To, co pisze Alexis jest jego subiektywna opinią, w moim odczuciu jako Polki i katoliczki robiącą krecia robotę, ale cóż, przeżartego nienawiścią człowieka może zmienić tylko Bóg.
Oleśko napisał(a):
Ludność prawosławna, naturalnie związana z kulturą wschodnią, sympatyzuje z innymi narodami wschodniosłowiańskimi, na dodatek wyznawcami tej samej religii. Rosja ogólnie dobrze się kojarzy, nie tylko jako oswobodziciel spod polskiej okupacji, ale też z czasów bieżeństwa.

A tu rozśmieszyłes mnie. Skoro Rosja jest traktowana jako wyzwoliciel, to dlaczego ta ludnośc nadal zamieszkuje w Polsce, a nie idzie pod skrzydła oswobodziciela :), ale niech Ci będzie.
Oleśko napisał(a):
Wychowując się w PRL, "najweselszym ze wschodnich baraków", nawet nie masz pojęcia, jak wielkiego heroizmu wymagało zachowanie wiary w tych czasach. Przez szacunek dla setek tysięcy pomordowanych duchownych i milionów osób świeckich, zamilcz.

Rozumiem, że mówisz tu znów o Rosji i masz rację. U nas nawet w okresie stalinizmu, kiedy szykanowano Kościół (nie wchodzę tu kogo bardzie KK czy Cerliew, a także mniejsza o powód), nie było tak niebezpiecznie uczestniczyc w liturgii czy jakichkolwiek nabożeństwach jak w Rosji.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt lis 27, 2015 1:26 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sie 03, 2013 8:02 am
Posty: 61
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
A tu rozśmieszyłes mnie. Skoro Rosja jest traktowana jako wyzwoliciel, to dlaczego ta ludnośc nadal zamieszkuje w Polsce, a nie idzie pod skrzydła oswobodziciela :), ale niech Ci będzie.


Podejrzewam, że z tych samych powodów co Polacy nie wracający z Białorusi/Ukrainy/Kazachstanu/Innych republik byłego ZSRR. Poza tym ludzie uważający Rosję jako oswobodziciela zaraz po "narysowaniu" nowych granic w dużej mierze przeszli na stronę białoruską ( np. wieś Tokary ), a ci co zostali i nadal tak uważali w większości już nie żyją. Dzieci natomiast znając sytuację tylko z opowieści już mniej czuli potrzebę jakiejkolwiek emigracji. A może wychodzili z założenia, że dlaczego maja gdziekolwiek iść skoro żyli na tych ziemiach od dziada pradziada. Nikt ich tu nie przywiózł, nie zesłał, nie osiedlili się tutaj za karę.


Pt lis 27, 2015 1:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Smokepsv napisał(a):
Podejrzewam, że z tych samych powodów co Polacy nie wracający z Białorusi/Ukrainy/Kazachstanu/Innych republik byłego ZSRR. Poza tym ludzie uważający Rosję jako oswobodziciela zaraz po "narysowaniu" nowych granic w dużej mierze przeszli na stronę białoruską ( np. wieś Tokary ), a ci co zostali i nadal tak uważali w większości już nie żyją. Dzieci natomiast znając sytuację tylko z opowieści już mniej czuli potrzebę jakiejkolwiek emigracji. A może wychodzili z założenia, że dlaczego maja gdziekolwiek iść skoro żyli na tych ziemiach od dziada pradziada. Nikt ich tu nie przywiózł, nie zesłał, nie osiedlili się tutaj za karę.

Możliwe, ale czy aby napewno ci co zostali uważali tak samo jak Ci, którzy np. wyjechali z Tokar?
A Polacy w wiekszości nie mieli mozliwości ucieczki do Polski. Byc może w znacznej mierze dlatego, że uważano ich za Rosjan. Skąd to przypuszczenie? Z autopsji. Mój dziadek był wywieziony w 1941 r do Kazachstanu i odmawiano mu powrotu po zakończeniu wojny własnie wciskając mu, że jest Rosjaninem. Ginęły dokumenty, które babcia wysyłala. Dopiero kiedy dokumenty zostały wysłane z Rosji, mógł powrócic w 1949 r. Jak to było mozliwe? Jeden z mieszkańców wsi zaczął pracę na kolei (maszynista) i słuzbowo jeździł do Rosji, gdzie nadął przesyłkę adresowaną w języku rosyjskim.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt lis 27, 2015 2:01 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sie 03, 2013 8:02 am
Posty: 61
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Małgosia napisał(a):
Możliwe, ale czy aby napewno ci co zostali uważali tak samo jak Ci, którzy np. wyjechali z Tokar?


Tak uważali tak samo.


Pt lis 27, 2015 2:22 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438 ... 442  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL