Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 5:51 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 840 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 52, 53, 54, 55, 56  Następna strona
 Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka 

Za czy przeciw in vitro?
Za 49%  49%  [ 34 ]
Przeciw 40%  40%  [ 28 ]
Za, ale wiem, że KK tego zabrania 6%  6%  [ 4 ]
Waham się/Nie wiem 6%  6%  [ 4 ]
Liczba głosów : 70

 Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
thorwald napisał(a):
Zwłoki zaraz po śmierci składają się w większości z tak samo żywych komórek, jak tuż przed śmiercią.


Nie inaczej jak żywy trup.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Wt wrz 20, 2011 1:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Cytuj:
Leszcz napisał(a):
thorwald napisał(a):
Zwłoki zaraz po śmierci składają się w większości z tak samo żywych komórek, jak tuż przed śmiercią.


Nie inaczej jak żywy trup.



To jeszcze co innego.
Tak mówimy o kimś, kto wprawdzie żyje, ale składa się już z samej martwej tkanki... :D


Wt wrz 20, 2011 1:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
joannaa napisał(a):
art-33 napisał(a):
Chcę powiedziec że zwłoki człowieka to nie jest człowiek tylko zwłoki człowieka (może być ludzia jak kto chce).

Czyli jak umiera ktoś z Twoich bliskich/znajomych to jego zwłoki nagle przestają mieć cokolwiek wspólnego z tą osobą? Na jaką cholerę więc idziesz i urządzasz pogrzeb (nawet i świecki całkiem żeby nie było)? I czemu wszyscy ludzie na całym globie tak robią, nawet i dzikie plemiona mają jakieś tam swoje rytuały na grzebanie/palenie zwłok ludzkich. Wszyscy ludzi są gremialnie głupi?


Jak zdechł chomik to też go zakopałem ( nie wiem czy był to pochówek świecki czy religijny).
Trupa trza się pozbyc w taki czy inny sposób co wiedzą nawet prymitywne plemiona, można zakopac, spalic czy zostawic dla sępów (ewentualnie samemu zjeśc, ale na dłuższą metę na zdrowie to nie wychodzi).

joannaa napisał(a):
Słuchaj nikt nie przeczy, że tak jak po śmierci coś poważnie się zmienia no bo człowiek już nie jest w stanie funkcjonować, jeść, chodzić, żyć po prostu, tak samo nikt nie przeczy, że moment narodzin płodu coś poważnie w jego rozwoju zmienia.

Ale nie udawajmy może też, że tak jak zwłoki człowieka po jego śmierci są tym samym ciałem człowieka, który jeszcze moment temu oddychał itp , że tak samo taki płód w macicy kobiety jest tym samym organizmem, który za moment lub za kilka ładnych miesięcy z tej macicy się wydostanie żeby kontynuować swój rozwój. Przecież to głupie tak udawać. I po co? Tylko po to żeby usprawiedliwić własne/czyjeś pomysły na pozbywanie się tego płodu gdy jeszcze wystarczająco mały żeby nie było żal w myśl powiedzenia czego oczy nie widzą tego sercu nie żal....
Już lepiej uczciwie przyznać, że to jest ten sam żywy organizm, z którego potem ewentualnie dziecko, jedyna różnica, że bardzo mały jeszcze, a ja po prostu mam to gdzieś, że to ten sam organizm bo jeszcze taki mały, że właśnie: oczy nie widzą to i sercu nie żal....


W zupełności się zgadzam, to ten sam organizm nie widzę w czym widzisz problem.

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Wt wrz 20, 2011 1:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 22, 2009 6:20 pm
Posty: 1084
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Leszcz napisał(a):
Jaki zarodek?

Ps. Możesz odpowiedzieć na MOJE pytania. Ja grzecznie udzieliłem Tobie odpowiedzi :).


Zarodek ludzki tak samo jak ludzki włos, ludzka skóra, ludzki żołądek i masa innych narządów, komórek, naczyń pochodzenia ludzkiego.

żeniec napisał(a):
Zarodka, płodu i każdego innego stadium rozwoju człowieka ;).


Oho
Zarodek: komórka powstała po zapłodnieniu. W wyniku połączenia się materiału genetycznego ojca z materiałem genetycznym matki i wymieszaniu się ich tworzy się zygota. Następnie zagnieżdża się w macicy i rozwija.

Płód: z nim mamy do czynienia wtedy kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne danego gatunku w przypadku człowieka ok 6 tygodnia ciąży. To już człowiek.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... /Fetus.jpg

Chyba nikt nie ma wątpliwości że widać ludzkie cechy.

Cytuj:
A czego jeszcze potrzebujesz i jakie ma to znaczenie?


Pytam z ciekawości gdyż napisałeś że DNA między innymi.

joannaa napisał(a):
Zarodek ludzki może przez przypadek czy obojętnie jaki zarodek, brrr...?


A o czym rozmawiamy?

Cytuj:
pytanie dodatkowe, za 100 punktów: dlaczego więc nawet i lekarze czynią różnicę pomiędzy zarodkiem żywym i obumarłym (i mam na myśli żeby było jasne również PRZED ósmym tygodniem)?


Bo to proste. Zarodek żywy ma metabolizm a martwy nie.

Cytuj:
Bo tak, czynią różnicę takową, tzn w przypadku gdy ten się rozwija nie przeszkadzają mu a gdy wystąpią problemy czasem i w tym rozwoju pomagają (to zależy od kraju, obyczaju i kasy rzecz jasna)


Hmm właściwie czemu mu przeszkadzać w rozwoju? Jak się rozwija proszę bardzo i jak tego rodzice chcą. Ja właściwie jestem przeciwnikiem aborcji chyba że mamy do czynienia z gwałtem i zagrożeniem życia, mi bardziej chodzi o in vitro. Mimo to nadal uważam że zarodek to nie człowieka ale to nie znaczy że można to bezkarnie niszczyć.

Cytuj:
Co, lekarze są głupi, że takie ceregiele z czymś co nie jest człowiekiem i wg arta i Ciebie??


No bo to może być człowiek dlatego go ratują jak trzeba na prośbę matki np.

Cytuj:
w ogóle żywym nie jest?


Jest.

_________________
To rozum człowieka stworzył Boga.


Wt wrz 20, 2011 6:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
reformator napisał(a):
Zarodek ludzki tak samo jak ludzki włos, ludzka skóra, ludzki żołądek i masa innych narządów, komórek, naczyń pochodzenia ludzkiego.


Już tłumaczone Ci było wiele razy. Zarodek jest kompletnie odmienny od wymienionych przez Ciebie typów tkanek.

Zygota rozwija się od momentu kiedy komórka jajowa się połączy z plemnikiem aż do śmierci.

Żadna inna "tkanka" nie posiada takich właściwości. Jeśli pozwolisz zygocie się rozwijać to dorośnie i w pewnym momencie ta zygota wyda kolejne pokolenie.

Włos, skóra, żołądek tego nie potrafią.

Nie dostrzegasz tego?

Cytuj:
Oho
Zarodek: komórka powstała po zapłodnieniu. W wyniku połączenia się materiału genetycznego ojca z materiałem genetycznym matki i wymieszaniu się ich tworzy się zygota. Następnie zagnieżdża się w macicy i rozwija.


No właśnie, rozwija się... aż do śmierci.
Cytuj:
Płód: z nim mamy do czynienia wtedy kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne danego gatunku w przypadku człowieka ok 6 tygodnia ciąży. To już człowiek.


Po czym poznajesz, że kobieta jest w ciąży?

Cytuj:
Chyba nikt nie ma wątpliwości że widać ludzkie cechy.


Ale tu temu nikt nie przeczy. Ps. Kiedy ostatnio widziałeś na żywo płód, żebyś mógł go morfologicznie rozpoznać?

Ps. Możesz odpowiedzieć na moje poprzednie pytania? Tylko tak bez kręcenia. OK?

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Wt wrz 20, 2011 8:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 06, 2009 9:12 am
Posty: 1111
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
reformator napisał(a):
Oho
Zarodek: komórka powstała po zapłodnieniu. W wyniku połączenia się materiału genetycznego ojca z materiałem genetycznym matki i wymieszaniu się ich tworzy się zygota. Następnie zagnieżdża się w macicy i rozwija.
Co się rozwija? Ja się nie kłócę, że jest to komórka, ja się kłócę, z tym, że nie człowiek.
Do tego podałeś definicję nie zarodka, ale zygoty.
Za Wikipedią:
Ciocia Wiki napisał(a):
Zarodek lub z greckiego embrion – osobnik roślinny lub zwierzęcy (także ludzki) we wczesnym etapie rozwoju zwanym okresem zarodkowym.
The Free Dictionary:
Cytuj:
an animal in the early stages of development following cleavage of the zygote and ending at birth or hatching
Medterms:
Cytuj:
The organism in the early stages of growth and differentiation from fertilization to, in humans, the beginning of the third month of pregnancy.
Czym jest osobnik ludzki we wczesnym etapie rozwoju?

reformator napisał(a):
Płód: z nim mamy do czynienia wtedy kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne danego gatunku w przypadku człowieka ok 6 tygodnia ciąży. To już człowiek.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... /Fetus.jpg

Chyba nikt nie ma wątpliwości że widać ludzkie cechy.
Jeśli uważasz, że wcześniej nie, to kłócisz się z definicjami funkcjonującymi w nauce. A to nadal jest mało interesujące, tym bardziej, że już to przerabialiśmy.

reformator napisał(a):
Pytam z ciekawości gdyż napisałeś że DNA między innymi.
Możesz dorzucić zdolność do mejozy ;). Katolicy mogliby się wesprzeć rzeczami metafizycznymi, ale w dyskusji z ateistami nie mają one większego sensu. Trzymajmy się więc tego.

_________________
"Optymista uważa, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Pesymista obawia się, że jest to prawda."


Wt wrz 20, 2011 11:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Leszcz napisał(a):

Zygota rozwija się od momentu kiedy komórka jajowa się połączy z plemnikiem aż do śmierci.

Żadna inna "tkanka" nie posiada takich właściwości. Jeśli pozwolisz zygocie się rozwijać to dorośnie i w pewnym momencie ta zygota wyda kolejne pokolenie.

Włos, skóra, żołądek tego nie potrafią.

Nie dostrzegasz tego?



Dawno temu tak uważano.
Dziś doskonale wiadomo, że także inne komórki w sprzyjających warunkach mogą odtworzyć całego osobnika.


Śr wrz 21, 2011 7:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 27, 2010 4:04 pm
Posty: 3541
Lokalizacja: okolice EPKK
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
...z naciskiem na w sprzyjających warunkach... :)
podaj przykład naturalnie występujących, sprzyjających warunków, aby coś takiego mogło mieć miejsce.
Jeśli Matka Natura sama robi sobie czasem człowieka z kawałka paznokcia, to ja ci przyznam rację... :)

_________________
W tej wypowiedzi prawdopodobnie użyłem nieco dosadnych wyrażeń, w których w mojej ocenie jest niestety sporo prawdy


Śr wrz 21, 2011 11:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
thorwald napisał(a):
Dawno temu tak uważano.


Dzisiaj też. Tak jak napisał Zaintrygowany w normalnych/naturalnych warunkach tylko zygota...


Cytuj:
Dziś doskonale wiadomo, że także inne komórki w sprzyjających warunkach mogą odtworzyć całego osobnika.


Te sprzyjające warunki to są... "trzeba zrobić zygotę" - SZTUCZNIE. Czyli jakby nie patrzeć taka komórka już nie jest zwykłą komórką ale praktyczne zygotą :). Czyli nowym rozwijającym się człowiekiem :).

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Śr wrz 21, 2011 12:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
zaintrygowaniec napisał(a):
podaj przykład naturalnie występujących, sprzyjających warunków, aby coś takiego mogło mieć miejsce.
Jeśli Matka Natura sama robi sobie czasem człowieka z kawałka paznokcia, to ja ci przyznam rację... :)


He, he,

Dzisiaj to nawet z zygoty nie tworzą się nowe osobniki w naturalnych warunkach bez extra ingerencji i tworzenia sprzyjających warunków.
Co druga kobieta cesarskie cięcie albo na podtrzymaniu itp.


Śr wrz 21, 2011 12:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Leszcz napisał(a):

Te sprzyjające warunki to są... "trzeba zrobić zygotę" - SZTUCZNIE. Czyli jakby nie patrzeć taka komórka już nie jest zwykłą komórką ale praktyczne zygotą :). Czyli nowym rozwijającym się człowiekiem :).


Nie o to chodzi.
Są też inne komórki, które bez tworzenia z nich zygoty mogą odtworzyć kompletny organizm.


Śr wrz 21, 2011 12:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
thorwald napisał(a):
Nie o to chodzi.
Są też inne komórki, które bez tworzenia z nich zygoty mogą odtworzyć kompletny organizm.


Możesz mi podać przykład wykształcenia się organizmu dorosłego z takiej komórki?

thorwald napisał(a):
He, he,

Dzisiaj to nawet z zygoty nie tworzą się nowe osobniki w naturalnych warunkach bez extra ingerencji i tworzenia sprzyjających warunków.
Co druga kobieta cesarskie cięcie albo na podtrzymaniu itp.


No i?

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Śr wrz 21, 2011 3:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 22, 2009 6:20 pm
Posty: 1084
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Leszcz napisał(a):
Już tłumaczone Ci było wiele razy. Zarodek jest kompletnie odmienny od wymienionych przez Ciebie typów tkanek.


Oczywiście że jest odmienny. Różni się funkcją i specjalizacją ale nadal nie jest człowiekiem. Chodziło mi raczej o to że zarodek jest ludzki tak jak ludzki jest włos. O samo użycie tego przymiotnika już nie o to porównanie.

Cytuj:
No właśnie, rozwija się... aż do śmierci.


No i?

Cytuj:
Po czym poznajesz, że kobieta jest w ciąży?


Tak na pierwszy rzut oka to po piersiach i brzuchu.


Cytuj:
Ps. Możesz odpowiedzieć na moje poprzednie pytania? Tylko tak bez kręcenia. OK?


Które dokładnie?

Cytuj:
Ale tu temu nikt nie przeczy. Ps. Kiedy ostatnio widziałeś na żywo płód, żebyś mógł go morfologicznie rozpoznać?


Wysłałem zdjęcie na którym wyraźnie widać ludzką głowę.

żeniec napisał(a):
Co się rozwija? Ja się nie kłócę, że jest to komórka, ja się kłócę, z tym, że nie człowiek.
Do tego podałeś definicję nie zarodka, ale zygoty.
Za Wikipedią:


Dobra dodaj tam że zygota zaczyna się dzielić i masz zarodek.

Cytuj:
Czym jest osobnik ludzki we wczesnym etapie rozwoju?


Z tym że zarodek w 8 tygodniu a nawet juz w 6 ma zauważalne cechy ludzkie i wtedy faktycznie jest osobnikiem ludzkim. Trzeba to doprecyzować.

Cytuj:
Możesz dorzucić zdolność do mejozy ;). Katolicy mogliby się wesprzeć rzeczami metafizycznymi, ale w dyskusji z ateistami nie mają one większego sensu. Trzymajmy się więc tego.


Zdolność do mejozy? Wybacz ale rozwiń bo do końca nie wiem o co Ci chodzi.

_________________
To rozum człowieka stworzył Boga.


Śr wrz 21, 2011 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
reformator napisał(a):
Oczywiście że jest odmienny. Różni się funkcją i specjalizacją ale nadal nie jest człowiekiem. Chodziło mi raczej o to że zarodek jest ludzki tak jak ludzki jest włos. O samo użycie tego przymiotnika już nie o to porównanie.


Problem w tym że nie jest tak jak włos.

Cytuj:
No i?


Można wyznaczyć początek i koniec jego egzystencji. Jedyne co się zmienia to miejsce pobytu.

Cytuj:
Tak na pierwszy rzut oka to po piersiach i brzuchu.


W 8 tygodniu ciąży?

Cytuj:
Które dokładnie?


Poprzednie.

Cytuj:
Wysłałem zdjęcie na którym wyraźnie widać ludzką głowę.


A tam zdjęcie. Mi chodzi o normalne, standardowe warunki. Kiedy ostatnio widziałeś zygotę? Przywitałeś się?

Cytuj:
Dobra dodaj tam że zygota zaczyna się dzielić i masz zarodek.


I dzieli się tak aż do śmierci.

Cytuj:
Z tym że zarodek w 8 tygodniu a nawet juz w 6 ma zauważalne cechy ludzkie i wtedy faktycznie jest osobnikiem ludzkim. Trzeba to doprecyzować.


I kiedy to zauważyłeś? Ciekawe w jaki sposób masz dostęp do 6 tygodniowego zarodka żeby go obejrzeć. Powiedz mi w jaki sposób tego dokonujesz?

Wytłumacz mi w jaki sposób patrząc na kobietę w ciąży w 8 tygodniu stwierdzasz, że nosi w sobie człowieka. Morfologicznie.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Śr wrz 21, 2011 9:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 22, 2009 6:20 pm
Posty: 1084
Płeć: mężczyzna
Post Re: Kontrowersje wokół in vitro i bioetyka
Leszcz napisał(a):
Problem w tym że nie jest tak jak włos.


No oczywiście że nie jest bo inaczej nazywałoby się to włosem. Chodziło mi raczej żeby uzmysłowić Ci użycie słowa "ludzki".

Cytuj:
Można wyznaczyć początek i koniec jego egzystencji. Jedyne co się zmienia to miejsce pobytu.


To ma być argument za człowieczeństwem?? Coś co ma koniec i początek egzystencji to człowiek?

Cytuj:
W 8 tygodniu ciąży?


W 8 tygodniu widać już brzuch.

Cytuj:
A tam zdjęcie. Mi chodzi o normalne, standardowe warunki. Kiedy ostatnio widziałeś zygotę? Przywitałeś się?


Zygoty nie widziałem, to co wysłałem to płód, oglądałeś chociaż?

Cytuj:
I dzieli się tak aż do śmierci.


Bruzdkowanie nie trwa do śmierci.

Cytuj:
I kiedy to zauważyłeś? Ciekawe w jaki sposób masz dostęp do 6 tygodniowego zarodka żeby go obejrzeć. Powiedz mi w jaki sposób tego dokonujesz?


Wiesz że jest coś takiego jak USG.


Cytuj:
Wytłumacz mi w jaki sposób patrząc na kobietę w ciąży w 8 tygodniu stwierdzasz, że nosi w sobie człowieka. Morfologicznie.


No skoro jest w 8 tygodniu ciąży to chyba logiczne że nosi człowieka.

_________________
To rozum człowieka stworzył Boga.


Cz wrz 22, 2011 5:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 840 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 52, 53, 54, 55, 56  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL