Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:48 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97  Następna strona
 obrazy i rzeźby w Kościele 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 20, 2007 9:44 pm
Posty: 121
Lokalizacja: Kościół Rzymsko Katolicki
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
westerly napisał(a):
Piszesz o ludziach, ale jak to sie ma do wystruganych w lipowym drewnie figurek? Dalej nie rozumiem daczego jedna figurka ma korone a druga nie. Jezeli korona odnosi sie to do cnot to dlaczego nie przyjac standardu - wszystkie figurki maja byc z korona zamiast bawic sie w uroczyste koronowanie poszczegolnych. Na czym polega wyzszosc i cudownosc np koronowanej Matkii Boskiej Limanowskiej od podobnej, rownie starej, przybitej do przydroznego drzewa w sasiedniej wsi?

Kolega źle zapatruje się na ten temat ponieważ koronacja nie ma za celu wywyższenia obrazu X,Y,Z lecz miłości ludu do Św., X czy Matki Bożej.

westerly napisał(a):
Skoro modlicie sie do wizerunku a nie figurki to powinno byc bez roznicy, ktora, gdzie, z korona, czy bez.

Kolega przypisuje nie katolicką naukę KATOLIKOM na temat obrazów i figur. Katolicy modlą się przed osobą która obraz vel figura przedstawia. Świeci, Matka Boża,są przykładami świętości, wzoru do naśladowania i pomocy u Pana Boga. Katolicy nie odrzucają materii jak protestanci, dla nas nie jest ona uosobieniem grzechu lecz pomocą w przybliżaniu się do Boga np: idąc ulicą gdy słychać dzwony, osoba nie wierząca może przypomnieć sobie że istnieje Boga który kocha go i pragnie jego powrotu do domu Ojca.


Wt gru 21, 2010 9:03 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 6:01 pm
Posty: 132
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
Piękna teoria.

_________________
Luteranin.


Wt gru 21, 2010 10:00 pm
Zobacz profil
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
westerly napisał(a):
Piękna teoria.


To co opisał custos.fidei jest opisem rzeczywistości.


Wt gru 21, 2010 10:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 6:01 pm
Posty: 132
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
Cytuj:
To co opisał custos.fidei jest opisem rzeczywistości.


chyba wirtualnej.

ta szara rzeczywistość kreśli inne scenariusze.

_________________
Luteranin.


Wt gru 21, 2010 10:13 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 20, 2007 9:44 pm
Posty: 121
Lokalizacja: Kościół Rzymsko Katolicki
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
westerly napisał(a):
Piękna teoria.

Westerly jeśli chcesz poznać prawdę o KRK, to szukaj prawdy o KRK w prawowiernych orzeczeniach KOŚCIOŁA :-D

Dla ciebie:

Obrazek

Obrazek


Wt gru 21, 2010 10:13 pm
Zobacz profil
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
westerly napisał(a):
chyba wirtualnej.

ta szara rzeczywistość kreśli inne scenariusze.


Właśnie szara rzeczywistość w której mogę sobie namalować obraz Maryi i Jezusa. Mogę to i maluje. Mogę sobie też na niego patrzeć.


Wt gru 21, 2010 10:28 pm
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
milosnik napisał(a):
Właśnie szara rzeczywistość w której mogę sobie namalować obraz Maryi i Jezusa. Mogę to i maluje. Mogę sobie też na niego patrzeć.
1Kor. 6, 12:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.


Wt gru 21, 2010 10:44 pm
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
gedeonita napisał(a):
1Kor. 6, 12:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.


Ale to jest właśnie bardzo pożyteczne, ukazuje mi moje Pana i jego Matkę. Przybliża mi ich obecność, ukazuje piękno ich człowieczeństwa.

Np. gołe ściany już takiego celu nie spełniają i nie są pożyteczne w ukazywaniu scen biblijnych. Goła ściana jest dobra np. w magazynie. Tam, nie jest pożytecznym umieszczenie obrazów, gdyż nie będą pełniły swojej funkcji. Kto by tam podziwiał Rembranta, albo Pietę? 8O


Wt gru 21, 2010 10:51 pm
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
milosnik napisał(a):
gedeonita napisał(a):
1Kor. 6, 12:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.
Ale to jest właśnie bardzo pożyteczne, ukazuje mi moje Pana i jego Matkę. Przybliża mi ich obecność, ukazuje piękno ich człowieczeństwa.

Jak to czlowieczeństwa?! Przecież mówisz: "Matka Boska", "Boże Narodzenie". Patrz: a tu człowiek...


Wt gru 21, 2010 10:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
gedeonita napisał(a):
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.

Jak to przyjemnie wyrwac sobie jakis cytacik "Pozyteczne jest tylko to o czym zadecyduje ..."gd13.2


Wt gru 21, 2010 11:05 pm
Zobacz profil
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
gedeonita napisał(a):
Jak to czlowieczeństwa?! Przecież mówisz: "Matka Boska", "Boże Narodzenie". Patrz: a tu człowiek...


"Nie dla idiotów".

Ps. A Ty Boga potrafisz namalować? 8O


Wt gru 21, 2010 11:06 pm
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
milosnik napisał(a):
gedeonita napisał(a):
Jak to czlowieczeństwa?! Przecież mówisz: "Matka Boska", "Boże Narodzenie". Patrz: a tu człowiek...


"Nie dla idiotów".

Ps. A Ty Boga potrafisz namalować? 8O

Ja, nie. Poza katolikami nikt nie umie.


Wt gru 21, 2010 11:20 pm
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
gedeonita napisał(a):
Ja, nie. Poza katolikami nikt nie umie.


Z tego co wiem, to mamy jedynie reprezentacje Boga-Ojca, Jezusa, Ducha Świetego, świetych itd.

Jezus jest człowiekiem, można malować.
Maryja jest człowiekiem, można malować.
Apostołowie byli ludzmi, można malować.
Duch Święty ukazywał się pod postacią języków ognia, gołębicy, można malować.
Jezus pouczył mnie że Bóg to mój Ojciec, można malować.

Jeśli można użyć języka (pisma, słowa) ludzkiego do opisu tych wszystkich osób, nie znajduję powodu żeby ich nie malować.


Śr gru 22, 2010 12:02 am
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
milosnik napisał(a):
gedeonita napisał(a):
Ja, nie. Poza katolikami nikt nie umie.


Z tego co wiem, to mamy jedynie reprezentacje Boga-Ojca, Jezusa, Ducha Świetego, świetych itd.

Jezus jest człowiekiem, można malować.
Maryja jest człowiekiem, można malować.
Apostołowie byli ludzmi, można malować.
Duch Święty ukazywał się pod postacią języków ognia, gołębicy, można malować.
Jezus pouczył mnie że Bóg to mój Ojciec, można malować.

Jeśli można użyć języka (pisma, słowa) ludzkiego do opisu tych wszystkich osób, nie znajduję powodu żeby ich nie malować.

Można. Nazywamy ten opis Pismem św.


Śr gru 22, 2010 9:25 am
Post Re: obrazy i rzeźby w Kościele
gedeonita napisał(a):

Jeśli można użyć języka (pisma, słowa) ludzkiego do opisu tych wszystkich osób, nie znajduję powodu żeby ich nie malować.

Można. Nazywamy ten opis Pismem św.[/quote]

Bylbys laskaw powiedziec mi w ktorym miejscu Jezus doszedl do wniosku ze Pismo chce spisac a obrazow juz nie chce malowac ani figur rzezbic? Gdzie jest Duch Swiety inspirujacy do pisania o Jezusie i jego zyciu (i nie tylko jego) a zabraniajacy malowania i rzezbienia scen z zycia Jezsusa i innych ludzi?

Wybacz, ale umknelo mi to?


Śr gru 22, 2010 3:45 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL