Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:28 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 97  Następna strona
 obrazy i rzeźby w Kościele 
Autor Wiadomość
Post obrazy i rzeźby w Kościele
Przytaczam fragment Księgi Powtórzonego Prawa z zapytaniem dlaczego w Kościele oddaje się cześć rzeźbom i obrazom?
15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. 28 Będziecie tam służyli bogom obcym: dziełom rąk ludzkich z drzewa i z kamienia, które nie widzą, nie słyszą, nie jedzą i nie czują.


N gru 30, 2007 12:24 am
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 23, 2005 10:29 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post 
Oto co mówi katechizm.

KKK 2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie – abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej))." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On)). większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

KKK 2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany (Por. Lb 21, 4-9; Mdr 16, 5-14; J 3,14-15). arka Przymierza i cherubiny (Por. Wj 25, 10-22;1 Krl 6, 23-28; 7, 23-26).

KKK 2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił – w kontrowersji z obrazoburcami – kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

KKK 2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" (Św. Bazyli, Liber de Spiritu Sancto, 18, 45: PG 32,149 C) i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" (Sobór Nicejski II: DS 601; por. Sobór Trydencki: DS 1821-1825; Sobór Watykański II: konst. Sacrosanctum Concilium, 126; konst. Lumen gentium, 67). Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają (Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, II-II, 81, 3, ad 3).

_________________
Жыве Беларусь !


N gru 30, 2007 12:53 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 11:55 pm
Posty: 6
Post 
Droga "pytająca" nie we wszystkich Kościołach oddaje się cześć rzeźbom i obrazom. Jak rozumiesz piszesz o Kościele Katolickim. Jako były Katolik mogę powiedzieć iż tak jak Ty czytając po raz pierwszy Pismo Święte byłem zdumony jego treścią a praktykami które mają miejsce np. na Jasnej Górze.

Zachęcam Cię do zapoznania się z pełnym dekalogiem, nie tylko z jego skróconą i zmodyfikowaną przez Watykan wersją. Na kamiennej tablicy BÓG wyrył swoją Świętą ręką przykazanie które w jednoznaczny sposób zakazuje bałwochwalstwa:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."

Podobnie jest w Nowym Testamecie, JEZUS, APostołowie, Miriam(Maria) nie kłaniali się obrazom. Kult obrazów jest zapożyczony przez Kościół z religi pogańskich.
Jak widać obecne praktyki które mają miejsce w Kościele Katolickim pozostają w sprzeczności z Pismem - czy zatem powinniśmy to czynić. Ja myślę że nie. Kawałki drewna, gipsu i kamienia nie mają mocy aby nas zbawić. Taką moc ma tylko JEZUS CHRYSTUS i JEMU oddawajmy cześć.

_________________
Mt 5,17 Nie sądźcie, że przyszedłem, aby znieść Torę czy Proroków. Nie przyszedłem znieść, lecz nadać pełnię.


N gru 30, 2007 12:59 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 23, 2005 10:29 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post 
Ja mam pytanie do Przedmówcy. Czy czytałeś to co napisałam? Tam jest uzasadnienie takiego, a nie innego stanowiska Kościoła.
I absolutnie, żadne, nazwijmy to szczerze - przegięcia, kiedy z obrazków robi się prawdziwe bożki, nie są dla mnie żadnym argumentem.
Bo tak samo niektórzy ludzie robią sobie z medalików i różańców amulety, i nie może byc to żaden argument przeciwko noszeniu tychże!

_________________
Жыве Беларусь !


N gru 30, 2007 1:19 am
Zobacz profil
Post 
KKK 2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany (Por. Lb 21, 4-9; Mdr 16, 5-14; J 3,14-15). arka Przymierza i cherubiny (Por. Wj 25, 10-22;1 Krl 6, 23-28; 7, 23-26).

przeczytałam z wielką uwagą podane powyżej fragmenty Pisma Świętego i zrozumiałem z tego wąż owszem ale tylko zeby na niego spojrzec w określonej jednej sytuacji (chociaż zdaje sobie sprawę z różnych interpretacji) a jeśli chodzi o inne fragmenty to mowa raczej o ozdabianiu świątyni a nie stwarzaniu posągów czy obrazów do których (czy za pośrednictwem których) możemy się modlić. Czy mozna w Biblii znaleźć inne fragmenty potwierdzające że możemy takowe obrazy tworzyć i im się kłaniać?

P.S. Ja jestem (jeszcze) katoliczką i właśnie po przeczytaniu Biblii i spojrzeniu na religię Katolicką oraz praktyki Kościoła ze smutkiem i niepokojem stwierdzam że to dwie odręne sprawy. Mam jeszcze wiele pytan dotyczącej tej kwestii ale to już w innych postach.


N gru 30, 2007 1:12 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lip 31, 2007 12:14 am
Posty: 29
Post 
Cytuj:
Czy mozna w Biblii znaleźć inne fragmenty potwierdzające że możemy takowe obrazy tworzyć i im się kłaniać?
Ja się kłaniam Chrystusowi... nie obrazowi...
Reszty mi się tłumaczyć nie chce bo to już było wałkowane na tym forum z 10000 razy

_________________
http://www.sendspace.pl/file/sFyfnjRq/ - Błędne nauki Strażnicy ! "Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli" !


N gru 30, 2007 1:29 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lis 27, 2007 10:53 pm
Posty: 72
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post 
Arka przymierza i Świętynia jest dowodem że można sporządzać obrazy i rzeżby i modlić się przed nimi do Boga (ale nie do nich)

Żaden świadomy katolik nie będzie oddawał boskiej czci obrazom albo rzeżbom ,ale są one jak portrety naszego ojca czy matki i dlatego cześć i modlitwy przed nimi nie odnoszą się do nich a do osób które przedstawiają.

W nowym Te3stamencie Jezus i apostołowie wskazują nam z jakim bałwochwalstwem mamy walczyć w naszych sercach - a jest nim przedewszystkim wszelkiego chciwość i wszelka zła żądza


N gru 30, 2007 1:37 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lis 27, 2007 10:53 pm
Posty: 72
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post 
Często walka z obrazami służy budowaniu naszej pychy, i jest zasłoną dymną aby odwrócić uwagę od tego co najważniejsze


N gru 30, 2007 1:40 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So gru 01, 2007 12:40 pm
Posty: 14
Post 
Bóg jako Duch jest poza naszym wyobrażeniem i tego musieli nauczyć się Izraelici:
Iz 40:18 Br "Jak więc możecie przedstawić sobie Boga, czyim mógłby być dla was obrazem?"

Dlatego był zakaz tworzenia bożków na wzór pogański za czasów Prawa.Ale obecnie Prawo już nie obowiązuje:
Ga 3:24-25 Br „Tak więc Prawo było naszym wychowawcą aż do przyjścia Chrystusa, abyśmy dostąpili usprawiedliwienia przez wiarę.(25) Teraz jednak, gdy nadszedł czas wiary, nie pozostajemy już pod władzą wychowawcy.”

Mamy poznanie Boga w Jezusie Chrystusie a my jesteśmy Jego Ciałem i stąd:
1Kor 11:7 Br "Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny."
2Kor 4:4 Br "dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewangelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga."
Kol 1:15 Br "Chrystus jest obrazem [widzialnym] Boga niewidzialnego, jest pierworodnym w stosunku do wszelkiego stworzenia,"

Tak więc mamy w Jezusie widzialny obraz Boga,któremu możemy oddawać chwałę:
Iz 45:23 BT "Przysięgam na Siebie samego, z moich ust wychodzi sprawiedliwość, słowo nieodwołalne. Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano, wszelki język na Mnie przysięgać będzie,"
Flp 2:10 BT "aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych."

Ponieważ święci są Ciałem Chrystusa w pełni dlatego możemy im jako Jego faktycznemu Ciału czyli Jemu samemu oddawać chwałę - 1Kor 11,7.

Niestety 'teologia' protestancka jest na poziomie intelektualnym przedszkolakow i stąd problemy ze zrozumieniem spraw nieco trudniejszych.Jeżeli czegoś nie rozumieją to odrzucają.
:-P


N gru 30, 2007 1:41 pm
Zobacz profil
Post 
ja nie jestem protestantem tylko katolikiem i nie choodzi mi o krytykę ja próbuje zrozumieć, owszem Jezus jest orazem Boga ale czy ktoś wie jak Jezus wyglądał? Na każdym obrazie inna twarz, chociż może nie to jest sensem tego wszystkiego, powie ktoś. A co z innymi rzeźbami i obrazami (niekoniecznie Jezusa)? czy to właśnie jak napisała Kantatus nie odwraca naszej uwagi o istoty katolicyzmu (nie chce się wypowiadać na temat innych odłamów chrześcijaństwa bo mam za mało na ten temat wiedzy)?


N gru 30, 2007 1:48 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lis 27, 2007 10:53 pm
Posty: 72
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post 
Cytuj:
czy to właśnie jak napisała Kantatus nie odwraca naszej uwagi o istoty katolicyzmu


Chyba żle mnie zrozumiałaś :-)

Choć może bywa i tak jak piszesz


N gru 30, 2007 1:50 pm
Zobacz profil
Post 
:oops: chciałam to inaczej ująć a wyszło tak przepraszam


N gru 30, 2007 1:53 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lip 31, 2007 12:14 am
Posty: 29
Post 
Pytająca poradzę Ci tak: Jeśli zależy Ci na wytłumaczeniu tej sprawy z katolickiego punktu widzenia, jeśli chcesz pozostać w kościele a męczą cię te wątpliwości to wejdź na dział KATOLICYZM. Tam ksiądz myślę, i katolicy chętnie Ci to wyjaśnią...bo tutaj łatwo się zgubić.. ale to jest tylko propozycja...

_________________
http://www.sendspace.pl/file/sFyfnjRq/ - Błędne nauki Strażnicy ! "Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli" !


N gru 30, 2007 1:57 pm
Zobacz profil WWW
Post 
dzięki za propozycje już tak zrobiłam z innym postem a ten już tu zostawiam jestem ciekawa opinii chrześcijan nie koniecznie katolików


N gru 30, 2007 2:00 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lip 31, 2007 12:14 am
Posty: 29
Post 
Ok ;) Chociaż opinie są publicznie znane... modlimy się do kredy z której zbudowany jest posąg... nie do Boga... Oddajemy cześć drewnu w którego zbudowany jest obraz...
To tak oczywiście trochę ironicznie...

_________________
http://www.sendspace.pl/file/sFyfnjRq/ - Błędne nauki Strażnicy ! "Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli" !


N gru 30, 2007 2:02 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 97  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL