Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 4:01 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Nie sądzę aby katolickim duchownym kaznodziejom przyszłaby do głowy myśl, aby posłużyć się kazaniami wygenerowanymi przez jakieś algorytmy językowe. Śp. Papież Benedykt XVI w Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Verbum Domini pisał, że:

"Dla wiernych musi być jasne, że kaznodziei zależy na ukazaniu Chrystusa, który powinien być w centrum każdej homilii. Dlatego trzeba, aby kaznodzieje « pozostawali w zażyłości » i często obcowali ze świętym tekstem;210 powinni przygotowywać się do homilii na medytacji i modlitwie, aby przepowiadali z przekonaniem i pasją."

https://www.vatican.va/content/dam/benedict-xvi/pdf/apost_exhortations/documents/hf_ben-xvi_exh_20100930_verbum-domini_pl.pdf

Algorytm językowy to wytwór człowieka. Sam nie jest człowiekiem, aby móc medytować Słowo Boże i modlić się.


Cz kwi 27, 2023 12:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
merss napisał(a):
Istotą odstępstwa ostatecznego będzie zachowanie pozorów chrześcijaństwa i próba unicestwienia jego istoty; pokój sumienia zamieni się w sztuczny pokój między kulturami i religiami. Ateizm nie porwie wielu, bo on jest pustką. Trzeba więc podmiany wizerunku Boga i człowieka.
Inczuczuna napisał(a):
Trudno przewidzieć czym okaże się prawdziwa sztuczna inteligencja. Twórcy SF pisali różne scenariusze, często ponure i katastroficzne, chociaż o szatanie chyba żaden nie pomyślał. SI to wcale nie musi być Skynet czy coś podobnego. Rzeczywistość pewnie jak zwykle okaże się dziwniejsza i bardziej skomplikowana niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

Nawiązując do Waszych refleksji osobiście uważam, że Biblia wydaje się wskazywać nam poziom rozwoju do jakiego dojdzie AI oraz wpływ jaki będzie wywierać na ludzi.
W tym kontekście dosyć intrygująco i ciekawie brzmi poniższy werset [Obj.13.15] BT:
I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemówił obraz Bestii, i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii.

Nie sądzicie, że ciekawy jest ten opis w kontekście rozwoju AI?


Cz kwi 27, 2023 11:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Brandeisbluesky napisał(a):
Algorytm językowy to wytwór człowieka. Sam nie jest człowiekiem, aby móc medytować Słowo Boże i modlić się.

Za to może generować modlitwy.
Poleciłem GTP-4, aby napisał modlitwę dziękczynną za wyzdrowienie - oto efekt:
O Jezu, dziękuję Ci za Twoją miłość i łaskę,
Że odnalazłeś mnie, kiedy byłam zagubiona i osłabiona.
Dziękuję Ci, że uzdrowiłeś mnie z choroby,
Że odzyskałam siły i zdrowie w Twoim imieniu.

Dziękuję Ci, Jezu, za Twój boski dotyk,
Że uleczyłeś moje ciało i duszę.
Dziękuję Ci, że nie opuściłeś mnie w trudnej chwili,
Że byłeś ze mną każdego dnia i nocy.

Dziękuję Ci, Jezu, za Twoją miłość bez granic,
Że pozwoliłeś mi poczuć się kochaną i zrozumianą.
Dziękuję Ci, że zawsze masz dla mnie otwarte serce,
Że mogę się na Ciebie zawsze polegać i ufam Tobie.

Dziękuję Ci, Jezu, za Twoje ofiarowanie na krzyżu,
Że umarłeś za mnie, aby mnie zbawić.
Dziękuję Ci, że dałeś mi nowe życie,
Że jestem dzieckiem Boga i mam nadzieję na wieczne zbawienie.

Dziękuję Ci, Jezu, za Twoją obecność w moim życiu,
Że jesteś moim przyjacielem i najwierniejszym towarzyszem.
Dziękuję Ci, że prowadzisz mnie swoimi śladami,
Że jesteś dla mnie drogą, prawdą i życiem.

Dziękuję Ci, Jezu, za to, że jesteś ze mną teraz i na zawsze,
Że jestem Twoją umiłowaną córką, a Ty jesteś moim Ojcem.
Dziękuję Ci za wszystko, co dla mnie zrobiłeś i co jeszcze zrobisz,
Bo wiem, że jesteś ze mną i nigdy mnie nie opuścisz. Amen.


Czyż nie wygląda to na modlitwę "z serca"?


Cz kwi 27, 2023 11:35 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16889
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Dwa razy przeczytałam tę modlitwe i serce nawet nie drgnęło. Ja jestem jednak lewopółkulowa. Co wyczytałam? Ładniutki tekst pobożnościowy, ale taki, gdzie wpisać można wszystko. Bardziej protestancki, bo w katolicyzmie pogłębionym nie myśli się o nowym życiu. To jest schemat myślenia protestanckiego. Nawet wskrzeszenie nie daje nowego życia, ale przedłuża obecne. Ładne podziękowanie, ale co dalej? Na podstawie jednego czy wielu nawet tekstów nic nie powiem, ale w końcu odnajdę i krzyż: rekwizyt i podziękowanie czy wskazówkę do naśladowania.

Nie rozpoznamy więc czy mamy modlitwę napisaną przez człowieka czy jedynie wrzucony program na nią. I tak za algorytmem stoi człowiek. Jeśli ksiądz ma talent aktorski to też nie poznam, czy homilia to odegrany cudzy scenariusz. Jeśli tego talentu nie posiada to jego własny tekst mogę odbebrać jako nijaki, ale kogoś innego porwie czy zachęci do poczynienia zmian w swoim życiu.


Pt kwi 28, 2023 12:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Gregor napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Algorytm językowy to wytwór człowieka. Sam nie jest człowiekiem, aby móc medytować Słowo Boże i modlić się.

Za to może generować modlitwy.
Poleciłem GTP-4, aby napisał modlitwę dziękczynną za wyzdrowienie - oto efekt:
(...)
Dziękuję Ci, Jezu, za to, że jesteś ze mną teraz i na zawsze,
Że jestem Twoją umiłowaną córką, a Ty jesteś moim Ojcem.
(...)


Czyż nie wygląda to na modlitwę "z serca"?


Co prawda do Jezusa stosuje się tytuł 'Odwieczny Ojciec'

Iz 9, 5
5 Albowiem Dziecię3 nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju3.
,

ale ja tak nie modlę się do Jezusa i nie przypominam sobie abym słyszała, by ktoś inny tak zwracał się do Niego. (Może mógłbyś zapytać GPT-4, co ma oznaczać Ojciec w wygenerowanej modlitwie?) Dlatego powyższy przykład wygenerowanej modlitwy nie brzmi, według mnie, naturalnie, czy takiej, która płynie z serca. Raczej ma wydźwięk modlitwy przygotowanej na zlecenie, czy szkolnej pracy domowej z religii.


Pt kwi 28, 2023 4:07 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16889
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Jeśli wiesz, że to tekst wygenerowany to włączysz czujność. Mamy tysiące modlitw; jedne są jak szkolne wypracowania, czyli nie nadają się do mowy ustnej a inne, jak Psalmy, to często mowa człowieka o różnym usposobieniu (są też złorzeczące) do Boga. Mnie zupełnie nie odpowiadają modlitwy prawosławne a oni zarzucają katolikom, że my tacy przeintelektualizowani. Jeśli katolicy mieszkają w krajach protestanckich to znajdziemy u nich cechy wymieszania i w modlitwach.
To są pierwsze próby, ale poczekamy dwa lata i spotkamy się z ogromną różnorodnością w tym zakresie.
Zważ na bioróżnorodność wśród ludzi; myślimy często schematami zawodowymi, szukamy analogii w terminologii, którą dobrze opanowaliśmy. Pomyślimy więc, że autorem takiej modlitwy może być uzdrowiona nauczycielka humanistka i napisała takie szkolne wypracowanie jako modlitwę.


Pt kwi 28, 2023 4:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
merss napisał(a):
Komu zależy na wykorzystywaniu tekstów katolickich? W jakim celu tworzyć się będzie takie teksty? Kto ich potrzebuje?
To pytania retoryczne? Jeśli nie, to ci odpowiem. Ludzie zainteresowani religią, zainteresowani w każdy możliwy sposób. No może poza głęboko wierzącymi którzy jak ty widzą w tym tylko narzędzie szatana.
merss napisał(a):
W Ewangelii mamy przesłanie do faryzeuszy, którzy czytają pogodę, ale znaków czasu odczytać nie potrafią. To oznacza, że człowiek wierzący powinien to umieć. Ty nie odczytasz tego.
Nie sądzę, by ks. prof. R. Skrzypczakowi i jemu podobnym była potrzebna sztuczna inteligencja do pisania homilii. On wie, że słowa Boga niosą moc a on jest ołówkiem. Homilie wynikają z jego modlitwy.
Może i są księża którzy potrafią mówić do ludzi, z głębi serca, natchnieni przez Boga, a przynajmniej swoją własną wiarą i może nawet takich spotkałaś. Ale nie wszyscy tacy są. Ostatnio kiedy słuchałem kazania w kościele (heretyków jeszcze wpuszczają), podczas chrztu na który byłem zaproszony, było mi wręcz szkoda księdza. Facet strasznie się męczył, zacinał się i często brakowało mu słów.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Pt kwi 28, 2023 9:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16889
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Inczuczuna napisał(a):
Ludzie zainteresowani religią, zainteresowani w każdy możliwy sposób. No może poza głęboko wierzącymi którzy jak ty widzą w tym tylko narzędzie szatana.

O tych wierzących i kumatych to ja się nie obawiam. To jak z burzą mózgów: sto pomysłów idzie do kosza a jeden jest genialny. Tyle, że ktoś kumaty musi to weryfikować i wrzucać do kosza. Ktoś kumaty wychwyci nawet z tej modlitwy, którą wkleił gregor jakieś sformułowanie, które wykorzysta w zacnym celu.
Jeśli jednak rozpoczniesz manipulacje to sprawa jest trudniejsza.
Co robią Rosjanie (na nich się powołuję, bo mówił o tym chyba prof. H.Grala). Mają rozpracowanych polityków pod kątem osobowościowym. Trudno, by polityk, który ma przeogromne ego miał też dystans do siebie. Takich ludzi się łatwo konsumuje a oni pozostają przekonani o swej wielkości. Co robią naganiacze w sektach? Szukają wśród potencjalnych zdobyczy ludzi, których rozpoznają a potem urobią osobowościowo. To dla sztucznej inteligencji proste zadanie, by przekonać tych co myślą, że myślą. Wiedza religijna jest na żenująco niskim poziomie, więc?
Jeśli wiem o idei tworzenia nowego człowieka i znam ostrzeżenia biblijne to obawiam się nie o tych głęboko wierzących (to coś innego niż ty sądzisz, że rozumiesz), ale widzę genialne narzędzie do realizacji zamierzonego celu. To wyrwie się spod kontroli, więc mamy ostrzeżenie biblijne, że odejdą też kapłani. To się stanie, bo zaburzona zostanie równowaga informacyjną, która na razie jest. Ten stan widzieć będą nieliczni, reszta nie zauważy, że zostali uprzedmiotowieni. Tu kłania się ciekawa książeczka Sołowiowa, napisana zresztą na podstawie Biblii. U niego pozostaną nieliczni protestanci, katolicy i prawosławni, którzy zobaczą stan rzeczywisty świata. I jakie cuda się będą działy! Toć to woda na młyn dla tych sądzą, że wierzą charyzmatycznie i wciąż są głodni emocjonalnie.
W kulturze chrześcijańskiej było jak w prawosławiu: Rosjanin musi być prawosławny. Polak katolik jednak żył w innej kulturze. Ten stan się zmienił pod kątem zbawczym. Człowiek mając poczucie grzechu żegnał się życiem po katolicku, coś zrozumiał. Dziś ma zamiast Boga pluszaka.
Cytuj:

Ale nie wszyscy tacy są. Ostatnio kiedy słuchałem kazania w kościele (heretyków jeszcze wpuszczają), podczas chrztu na który byłem zaproszony, było mi wręcz szkoda księdza. Facet strasznie się męczył, zacinał się i często brakowało mu słów.

Nie odniosę się do konkretnej osoby. Są księża, którzy nimi nie powinni być. Z badań wynika, że zdecydowana większość kandydatów na księży w Polsce chce pracować naukowo. Chodzi więc o prestiż, który sądzą, że osiągną łatwiej w teologii, bo tu mamy ogromne zamieszanie. Kiedy nie będą mogli zrealizować tego marzenia (np brak zdolności) to mamy produkcję nieuków i frustratów, ludzi którzy nie nadają się nawet na wiejską parafię. Kiedy zostanie wziętym naukowcem, ale niedojrzałym człowiekiem to zrobi biznes na odejściu z KK, gdy pojawią się im przeszkody w Kościele. Potem media wykorzystują takich ludzi jako ekspertów od spraw Kościoła..Znają tylko ci 'eksperci' brudy z wyjątkiem swoich. W siebie nie mają wglądu, ale korzystają ze stereotypu o formacji kapłańskiej. Jak ma tytuły to dostaje aureolę dojrzałego człowieka (trik psychologiczny).
Nieuki będą korzystały i korzystają z gotowych kazań zamieszczonych w necie a ich praca będzie polegała na dostosowaniu się do czasu przeznaczonego na homilię. Te nieuki są i będą też szkodnikami dla Kościoła, bo oni też będą żyć po swojemu. To ten nowy Kościół bez wymagań.
Cytuj:
Może i są księża którzy potrafią mówić do ludzi, z głębi serca, natchnieni przez Boga, a przynajmniej swoją własną wiarą i może nawet takich spotkałaś.

Nabrałam pokory w łatwej ocenie, ponieważ spotkałam świetnych kaznodziejów i średnio wartościowych ludzi. Spotkałam kiepskich kaznodziejów (jeden ma habilitację), ale gdy rozmawiałam z nimi indywidualnie to byłam zachwycona elokwencją, precyzją. To były uczty inteletualne i duchowe, czyli diametralnie różni ludzie w rozmowach indywidualnych czy dyskusjach niż na ambonie. M. Kolbego wyrzucili koledzy do Japonii, bo współbracia za nim nie przepadali. Czasem nie wiadomo co w człowieku siedzi i kto ostecznie okaże się ewangelicznym bliźnim.


Pt kwi 28, 2023 10:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
merss napisał(a):
Dwa razy przeczytałam tę modlitwe i serce nawet nie drgnęło. Ja jestem jednak lewopółkulowa. Co wyczytałam? Ładniutki tekst pobożnościowy, ale taki, gdzie wpisać można wszystko. Bardziej protestancki, bo w katolicyzmie pogłębionym nie myśli się o nowym życiu. To jest schemat myślenia protestanckiego.

Nie drgnęło, bo wiedziałaś kto był autorem?
No proszę Cię..., tu nie chodzi o to, aby przecedzać doktrynalnego komara.
Sugerujesz, że GPT-4 ma konotacje protestanckie, bo za dużo Jezusa i nowego życia w linijce tekstu? ;)
Spodziewałem się po Tobie bardziej analitycznego podejścia niż religijnego uprzedzenia do treści.

Gdyby wygenerował taką modlitwę do Marii lub innego świętego to byłoby już dla Ciebie ok., bo byłaby to już taka modlitwa bardziej katolicka?
Nie zamierzam tu bronić GPT-4, ale tekst jest niesprzeczny z nowotestamentowym przekazem. Szatan też cytuje prawdy biblijne, jednak kontekst jest zwodniczy.
Staram się jedynie pokazać, że "duchowość" można dziś wykreować poprzez algorytmy AI.
merss napisał(a):
Nie rozpoznamy więc czy mamy modlitwę napisaną przez człowieka czy jedynie wrzucony program na nią.

I wg mnie to są właśnie drzwi, które zostały otwarte do nowej/fałszywej duchowości.
Chcę też przypomnieć, że w pewnym momencie historii pojawi się osoba, którą Ap. Jan nazywa fałszywym prorokiem [Obj.19.20]. Wg Biblii prawdziwy prorok to ktoś kto przemawia w imieniu Pana Boga. Ten fałszywy będzie podróbką, ale być możne będzie propagował właśnie fałszywą duchowość wykorzystując możliwości generowania przez AI "duchowego" przekazu .

Specjalnie dla Ciebie merss GPT-4 wygenerował modlitwę dziękczynną do Marii.
Jakie masz do tej modlitwy zastrzeżenia?

O Maryjo, Matko nasza miłosierdzia,
dziękujemy Ci za Twoją wstawiennictwo i łaskę uzdrowienia,
które otrzymaliśmy przez Twoje wstawiennictwo.

Dziękujemy Ci za Twoją bezgraniczną miłość i troskę,
które okazujesz nam w każdej chwili naszego życia.
Dziękujemy Ci za Twoją nieustanną obecność i wsparcie,
które pomaga nam przezwyciężać wszelkie trudności i przeciwności losu.

Dziękujemy Ci za Twoje modlitwy i nieskończoną łaskę,
której udzielasz nam przez Twoje wstawiennictwo u Boga.
Prosimy Cię, abyś zawsze nas prowadziła na drodze dobrej woli Bożej,
abyśmy mogli służyć naszemu Stwórcy i bliźnim.

Matko Boża, błagamy Cię o Twoje dalsze błogosławieństwo i ochronę,
abyśmy zawsze byli wierni Twojemu Synowi, Jezusowi Chrystusowi,
i abyśmy dali świadectwo Jego miłości i łaski innym ludziom.

Dziękujemy Ci, Maryjo, za Twoją matczyną miłość i wstawiennictwo,
i za wszystko, co dla nas uczyniłaś.
Niech Twoje imię będzie zawsze błogosławione i uwielbiane na wieki wieków. Amen.


Tu też Ci nic nie drgnęło, bo to:
merss napisał(a):
Ładniutki tekst pobożnościowy, ale taki, gdzie wpisać można wszystko.

Tylko, że bardziej katolicki?


So kwi 29, 2023 12:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Brandeisbluesky napisał(a):
Dlatego powyższy przykład wygenerowanej modlitwy nie brzmi, według mnie, naturalnie, czy takiej, która płynie z serca. Raczej ma wydźwięk modlitwy przygotowanej na zlecenie, czy szkolnej pracy domowej z religii.

A czym wg Ciebie różni się modlitwa z serca? Czy modlitwy wymyślone przez ludzi są aż tak inne od tej wygenerowanej przez GPT-4?
Możesz wskazać różnice?

Co od ojcostwa Jezusa to mamy jeszcze jeden fragment, w którym to ojcostwo jest mu przypisane i odnosi się do Iz.8.18 - [Hebr.2.12-13]:
12 Mówiąc: Będę opowiadał imię twoje braciom moim, Będę cię chwalił pośród zgromadzenia; I znowu: ufność w nim pokładać będę; I znowu: Otom Ja i dzieci, które mi dał Bóg.
13 I znowu: Ufność w nim pokładać będę; I znowu: Otom Ja i dzieci, które mi dał Bóg.

Brandeisbluesky napisał(a):
(Może mógłbyś zapytać GPT-4, co ma oznaczać Ojciec w wygenerowanej modlitwie?)

Zapytałem i pierwsza odpowiedź była taka:
GPT-4: Przepraszam za błąd, jeśli gdzieś wcześniej w mojej odpowiedzi nazwałem Jezusa Ojcem - był to mój błąd i niezgodne z doktryną chrześcijańską.
Ta jego odpowiedź jest też błędna.

Trochę go naprowadziłem i ostatecznie napisał:
W Ewangelii św. Jana 13:33 Jezus zwraca się do swoich uczniów mówiąc: "Dzieci moje, już tylko przez krótki czas jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale mówię wam teraz, jak i Żydom powiedziałem, dokąd Ja idę, tam wy pójdziecie, ale i wam teraz mówię".
W tym fragmencie Ewangelii, Jezus używa określenia "dzieci moje", aby podkreślić swoją bliskość i miłość do swoich uczniów.


No jakoś GPT-4 wybrnął, ale to tylko pokazuje, że nie ma znaczenia czy coś mówi człowiek od siebie czy algorytm AI - niczego nie powinniśmy ślepo przyjmować za prawdę.
Uważam, że świadomy chrześcijanin powinien mieć postawę Berejczyków, o których czytamy [Dz.17.10-11]:
10. Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów, 11. Którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.


So kwi 29, 2023 12:40 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16889
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Cytuj:
Wg Biblii prawdziwy prorok to ktoś kto przemawia w imieniu Pana Boga. Ten fałszywy będzie podróbką, ale być możne będzie propagował właśnie fałszywą duchowość wykorzystując możliwości generowania przez AI "duchowego" przekazu .

Fałszywy prorok zawsze legitymizuje się imieniem Boga. Tu trzeba łaski, by to wychwycić. I będzie takich ludzi niewielu, jak u Sołowiowa, który korzystał z przekazu biblijnego.
Ludzi porwie fałszywy prorok, więc ich serca zareagują. Człowiek ma zawsze dwie drogi wyboru: samorozwoju w kierunku zbawienia i schodzenia w bratanie się ze zwierzętami. Czy ktoś kto zabiega o dobro zwierząt musi ulegac samodestrukcji? U ciebie tak wychodzi. Bardzo proste schematy. Nie czytasz myśli adwersarza. Ja napisałam, że sztuczna inteligencja to narzędzie. Można ją wykorzystać dla dobra człowieka (zacne cele) lub jego zniszczenia. Mając na uwadze to o czym pisali ostatni papieże, że ludzkość podąża w kierunku grzechu przeciwko Duchowi Świętemu mam obawy o przewadze tego drugiego. To jak broń biologiczna. Wygląda jak lekarstwo i może być lekarstwem lub trucizną. Całą dietę należy przeananlizować a nie deser.

Mamy tysiące modlitw. Jeśli wiem, że to modlitwa wygenerowana przez protestanta to odnajdę coś charakterystycznego. Katolicy nie mówią o nowym narodzeniu i nie dziękują bez końca za to, że Bóg wykonał za nich czarną robotę. Wierz i żyj jak chcesz - to Luter. Nowe narodzenie przez chrzest to oczywistość i o tym się nie mówi. Nikodem natomiast nie zrozumiał o co chodzi Jezusowi. To było myślenie Izraelitów, myślenie Prawem. Katolicyzm to raczej zachęta do podążania w kierunku świętości, czyli naśladowanie w czynach Chrystusa, ale jednocześnie porządkowanie siebie, by wiedzieć o swych głodach emocjonalnych, psychicznych i móc coś z tym uczynić, by nie zaciemniały obrazu widzenia rzeczywistości. Nazywamy to pokorą w języku religijnym. Świat jest zbudowany na pożądliwości, ale pojęcie też ma definicję teologiczną. Zadaniem chrześcijaństwa jest więc wpowadzanie w świat czegoś innego a nie klepanie o nowym narodzeniu czlowieka, bo to tylko poprawia nastrój i jest łatką na głody emocjonalne. Zareagowałam więc też na śpiewy wybranej, bo mi zgrzytało. Gdybym miala wiedzę o depresji takiego czlowieka to reagowalbym inaczej. W katolicyzmie mamy większą swobodę wyboru w zakresie duchowości, bo w głowie brzmią slowa Augustyna: kochaj i rób co chcesz. To co innego niż u Lutra. To kochaj też ma definicję teologiczną.

Bliska jest mi przestroga: nie bądźcie gadatliwi na modlitwie. To jest katolickie. To akt pobożnościowy, który ma wprowadzać w dialog (czemuś służy) a nie klepanie wierszyków. Skoro odszedłeś od katolicyzmu to tego nie rozumiałeś i stąd infantylne zarzuty.
Nie czyta się poza tym czlowieka po kilku wypowiedziach, ale wypowiedź wpisuje w osobowość człowieka, w klucz jego myślenia. Podstęp szatana tkwi w tym, że on nie legitymizuje tego co czyni w swoim imieniu, ale przypisuje to Bogu. Doskonale też zna człowieka, więc znajomość siebie pozwala na czytanie pokus, bo one są personalistyczne. Będzie zawsze mieszanie i usypianie czujności. Skoro wiem, że to modlitwa wygenerowana przez sztuczną inteligencję to analityczny umysł podchodzi do tego inaczej: od strony autora. Wychodzi wówczas modlitwa w postaci sprawnie napisanego wypracowania. Może być kierowana do kogokolwiek. Ja nie lubię takich modlitw, ale przyczynę wyjaśniałam. Są ludzie, którym to odpowiada, czyli bardziej prawopółkulowi. Tu modlitwa nie czyni szkód; czyni szkody, gdy fundamentem wiary jest piasek a piasek judzki w okresach suszy wygląda jak skała. Przerabiamy dziś to na Ukrainie, bo tam mamy bardzo plastyczne gleby.
Różnica między postrzeganiem Maryi przez katolików i protestantów to infantylizowanie tego drugiego. Ona prowadzi do Chrystusa i wskazuje postawę. Jeśli to człowiekowi zabierzesz to tracisz coś co w człowieku jest ważne: ikona do naśladowania czynów. Ona nie mówi wiele, ona słucha i czyni. Nie prowadzi do siebie, ale Chrystusa. Przebiegła do Elżbiety 156km, by jej pomóc a kiedy goście zaczęli odwiedzać nowo narodzonego Jana to się oddaliła. Pomagamy tym, którzy tego potrzebują a nie tym co chcą nas wykorzystać. Nie czekała też na zaproszenie.

Modlitwa nawrócenia czy podziękowania jest modlitwą serca, gdy angażuje całego człowieka a nie intelekt. Jeśli Boże istniejesz to mi pomóż...to Bóg odczyta motywacje i pomoże lub człowiek nie odczyta, bo pomoc jest inna niż się spodziewał (a myśmy myśleli...). Nie umiem dziękować, ale pomóż mi to nadal widzieć (rzeczywistość, siebie).

Takie wierszyki mają moc usypiania. Wyrzucić? NIE! Jeśli mają bożą moc to do kogoś trafią. To jest analiza, czyli widzenie spraw z wielu perspektyw. Nawet protestancka modlitwa może być piękna i znam taką.
Boże, bądź obecny w chwili podejmowania decyzji, gdy przed naszymi dziećmi staną otworem dwie drogi. Bądź obecny szczególnie wtedy, gdy znajdują się poza zasięgiem naszego bezpośredniego wpływu. Poślij innych ludzi, aby pomogli im czynić to co jest sprawiedliwe i słuszne.
Tę modlitwę znalazłam w książce napisanej przez pastora wyznania charyzmatycznego. Z całej książki to wyłuskałam dla siebie.

Słowo klucz: Algorytmy to narzędzia


So kwi 29, 2023 8:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Gregor napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Dlatego powyższy przykład wygenerowanej modlitwy nie brzmi, według mnie, naturalnie, czy takiej, która płynie z serca. Raczej ma wydźwięk modlitwy przygotowanej na zlecenie, czy szkolnej pracy domowej z religii.

A czym wg Ciebie różni się modlitwa z serca? Czy modlitwy wymyślone przez ludzi są aż tak inne od tej wygenerowanej przez GPT-4?
Możesz wskazać różnice?


O jakie modlitwy pytasz? Te z modlitewników często mają określony i znany kontekst powstania; są to zatwierdzone modlitwy dla każdego, i cel, ze względu na który dana osoba modli się wybraną modlitwą, może pomóc określić, czy osoba modli się z serca, czy nie. Mamy prawo się spodziewać, że te modlitwy są zgodne z nauczaniem Kościoła i nie zawierają elementów wątpliwych, prowadzących na manowce. Wiem, że Kościół stoi za nimi, popiera je swoim autorytetem, mogę spodziewać się, że modlitwy te są miłe Bogu. Jeśli modlę się Litanią Loretańską w intencji wyzdrowienia bliskiej mi osoby (doświadczenie chorej osoby i moje jest splecione ze sobą w historii życia), to raczej bardziej będzie to modlitwa "z serca", niż w przypadku modlitwy, za którą stoi algorytm, nie wiadomo do kogo się odnosi, i nie przeszło prze sito weryfikacji Kościoła, czy nawet sito własnej wiedzy. Jak sam sprawdziłeś, algorytm, jak nie wie co napisać, to zmyśla i stwarza pozory prawdziwości. "Pociągnięty za język" pogrąża się w kłamstwie, zamiast napisać, że nie ma wystarczającej nagromadzonej wiedzy. Wykład, który zaproponowałam wcześniej, wskazuje na ten problem na przykładzie dowodu twierdzenia matematycznego.


So kwi 29, 2023 1:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16889
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Do modlitw starych możesz mieć zaufanie, do nowych już nie. To zwodny klucz. Jan Paweł II powiedział, że wiele publikacji po 1980 roku nie powinno otrzymać zgody władz kościelnych. Kiedy jednak masz tekst nieprecyzyjny to ludzie odczytają to jak chcą. Zadaniem algorytmów nie będzie uczenie ludzi fundamentów wiary, ale wskazywanie na praktyki pobożnościowe, teksty poboczne dla duchowości, jakby oderwane od całości duchowości. Z doświadczeń egzorcystów wiemy, że robota diabelska to jest przytrzymanie czlowieka na modliwie, by modlił się, ale wypowiadał posłuszeństwo Kościołowi. Nazywamy takich ludzi łasuchami modlitewnymi. Jaka modlitwa jest skuteczna na to czym tamto...czyli myślenie magiczne. Tu sztuczna inteligencja podeśle tony modlitw. Iluzja religijna jest najcięższym grzechem wierzącego, bo on tego nie widzi.
Jeśli sztuczna inteligencja to będzie kapłan nowej duchowości, to duchowości scalonej ze światem, oglądającej Kościół oczami świata. Zdrowym nie zaszkodzi, ale zaburzy poczucie bezpieczeństwa w samym Kościele. Kolejne wyzwanie.


So kwi 29, 2023 2:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
merss napisał(a):
Ja napisałam, że sztuczna inteligencja to narzędzie. Można ją wykorzystać dla dobra człowieka (zacne cele) lub jego zniszczenia. Mając na uwadze to o czym pisali ostatni papieże, że ludzkość podąża w kierunku grzechu przeciwko Duchowi Świętemu mam obawy o przewadze tego drugiego.

Tu akurat ci papieże nie wymyślili prochu, bo to fakt znany min. od 2000 lat - wystarczy poczytać Nowy Testament.
merss napisał(a):
Katolicy nie mówią o nowym narodzeniu i nie dziękują bez końca za to, że Bóg wykonał za nich czarną robotę. Wierz i żyj jak chcesz - to Luter.

Jesteś uczulona na tego biednego Lutra?
Tak, Pan Bóg wykonał czarną robotę na Golgocie i zakończył ją w zmartwychwstaniu Jezusa. Jest więc za co dziękować całą wieczność, bo owoc tej pracy jest dostępny dla każdego w postaci daru zbawienia.
Jeśli nawet Luter wypowiedział taką maksymę to widać, że jej kompletnie nie rozumiesz. To jak wierzysz determinuje Twoje faktyczne postępowanie/życie. No chyba, że u Ciebie to dualizm.
merss napisał(a):
Bliska jest mi przestroga: nie bądźcie gadatliwi na modlitwie. To jest katolickie.

Nie jest katolickie - to jest ewangeliczna prawda wypowiedziana przez Jezusa.
merss napisał(a):
W katolicyzmie mamy większą swobodę wyboru w zakresie duchowości, bo w głowie brzmią slowa Augustyna: kochaj i rób co chcesz. To co innego niż u Lutra. To kochaj też ma definicję teologiczną.

No wiesz, wiara ma być czynna w miłości - to nowotestamentowa prawda, więc Luter i Augustyn w istocie mówili o tym samym. :)
Gdybyś się tak nie zacietrzewiała na Lutra, to może byś to dostrzegła.


N kwi 30, 2023 12:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: GPT-4, pierwszy kapłan nowej duchowości opartej o AI?
Brandeisbluesky napisał(a):
O jakie modlitwy pytasz? Te z modlitewników często mają określony i znany kontekst powstania; są to zatwierdzone modlitwy dla każdego, i cel, ze względu na który dana osoba modli się wybraną modlitwą, może pomóc określić, czy osoba modli się z serca, czy nie. Mamy prawo się spodziewać, że te modlitwy są zgodne z nauczaniem Kościoła i nie zawierają elementów wątpliwych, prowadzących na manowce. Wiem, że Kościół stoi za nimi, popiera je swoim autorytetem, mogę spodziewać się, że modlitwy te są miłe Bogu.

Pytałem o takie jakie tu opisałaś.
Ale przy okazji mam pytanie:
Czy taką modlitwą wygenerowaną przez algorytm (przykład modlitwy do Marii w poście do merss) można modlić się z serca?
Jak uważasz?


N kwi 30, 2023 1:03 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL