Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:41 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
 Materializm największe zagrożenie dla religii 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
@Gregor Nie wiem co mógłbym dodać - powtórzyłeś swoje fałszywe tezy na które odpowiedziałem i oświadczyłeś że "dowiodłeś" coś, czego nie dowiodłeś.
Nie ma chyba sensu dyskutować "punkt po punkcie" skoro niemożliwe jest podsumowanie tego, co faktycznie zostało udowodnione.
Kto chce, przeczyta i rozsądzi.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lut 18, 2022 12:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
merss napisał(a):
Nie jest to problem naukowy. Biologia idzie w innym kierunku. Po śmierci każdy organizm wchodzi w obieg pierwiastków. Te pierwiastki krążą więc w przyrodzie i nosimy w sobie pozostałości naszych najdawniejszych przodków.

I właśnie fenomenem jest tu zmartwychwstanie - odwrócenie porządku biologicznego.
Używam celowo tego określenia, gdyż ono doskonale oddaje istotę zmartwychwstania z perspektywy biologicznej.
Barney napisał(a):
@Gregor Nie wiem co mógłbym dodać - powtórzyłeś swoje fałszywe tezy na które odpowiedziałem i oświadczyłeś że "dowiodłeś" coś, czego nie dowiodłeś.

Stara śpiewka o kłamstwach gdy okazuje się, że brak Ci wiedzy aby poprawnie rozumieć teksty biblijne, w których widzisz "sprzeczności". Wykazałem Ci jasno, że błędnie odczytujesz teksty (opisy stworzenia, liczba zwierząt w arce) i że żadnych sprzeczności w nich nie ma.
Co do innych kwestii podobna sytuacja.
To wszystko z mojej strony.


Pt lut 18, 2022 1:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Gregor napisał(a):
Stara śpiewka o kłamstwach gdy okazuje się, że brak Ci wiedzy aby poprawnie rozumieć teksty biblijne, w których widzisz "sprzeczności". Wykazałem Ci jasno, że błędnie odczytujesz teksty (opisy stworzenia, liczba zwierząt w arce) i że żadnych sprzeczności w nich nie ma.
Co do innych kwestii podobna sytuacja.
To wszystko z mojej strony.
Sekciarska zagrywka jak zwykle. Barney udowodnił ci błędy i wykazał punkt po punkcie gdzie robisz błędy a ty jak to różni magicy z sekt (tak kiedyś dyskutowałem ze ŚJ i oni stwierdzili że udowodnili to co ja obaliłem i wykazałam błędy w ich rozumowaniu) dokładnie stosujesz tę samą metodę.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lut 18, 2022 1:48 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Cytuj:
I właśnie fenomenem jest tu zmartwychwstanie - odwrócenie porządku biologicznego.
Używam celowo tego określenia, gdyż ono doskonale oddaje istotę zmartwychwstania z perspektywy biologicznej.

Nauka rządzi się swoimi prawami i metodologią, która musi zostać uznana w świecie nauki. Nauka nie wypracowała metod badania zmartwychwstania, nie jest więc żadnym fenomenem naukowym. Naukowcy zachowują zwykle pokorę i oświadczają, to przekracza zakres kompetencji badawczych. Odcinają to od nauki na dzisiejszym poziomie wiedzy.

Przywołany przeze mnie przykład też nie dowodzi tego, że powrót z zaświatów brata zakonnego (opowiedział o tym dlaczego wrócił) sprawi nawrócenie ateistów. Tu stosuje się miarę biblijną. Pewną analogię można zobaczyć w wizycie Piotra u Korneliusza. Obie strony były przygotowane na spotkanie, aczkolwiek nie mieli tego świadomości. Słowa Piotra trafiły na żyzną glebę.

W zmartwychwstanie Jezusa więc wierzymy na podstawie świadectw tych, którzy to widzieli. Oni też potrafili odróżnić człowieka żyjącego od martwego, tak jak ten profesor. Łączy ich także umiłowanie prawdy. Profesor operujący zakonnika przyjął prawdę, bo nie był z miasta kłamstwa. A mógł skorzystać z naukowych obejść i pozostawić problem do rozwiązania potomnym. Sam pozostałby w tym samym miejscu chaosu o sobie.


Pt lut 18, 2022 1:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
merss napisał(a):
Nauka rządzi się swoimi prawami i metodologią, która musi zostać uznana w świecie nauki. Nauka nie wypracowała metod badania zmartwychwstania, nie jest więc żadnym fenomenem naukowym.

Biblia opisuje fakt - martwy ożył. To odwrócony proces biologiczny - czego tu nie rozumiesz?
merss napisał(a):
W zmartwychwstanie Jezusa więc wierzymy na podstawie świadectw tych, którzy to widzieli.

Dziś to tylko zapis na papierze. Nie możesz porozmawiać ze światkami.
Dlaczego więc wierzysz Biblii, a nie Koranowi, czy Wedom?

Dlaczego na przestrzeni wieków ludzie wierzyli w zmartwychwstanie i byli za tą wiarę gotowi umrzeć?

Wiara ma się więc opierać na czym zdecydowanie lepszym i pewniejszym niż zapis, na co wskazywał Ap. Paweł [Kor.2.5]:Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

merss jest tak w twoim życiu?


Pt lut 18, 2022 2:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Cytuj:
Dlaczego na przestrzeni wieków ludzie wierzyli w zmartwychwstanie i byli za tą wiarę gotowi umrzeć?

O dwóch porządkach poznania pisał Tomasz z Akwinu. Są dwie drogi prowadzące do poznania: nauka i wiara. Muszą się zejść w miejscu prawdy, gdy obie są dobrze wytyczone, zgodnie ze sztuką. Z obu należy korzystać.

Dziś nauka zrezygnowała z dążenia do prawdy. Dlatego też niewłaściwie zastosowana metodologia w samej teologii zaprzeczy zmartwychwstaniu, jeśli teolog sam w to nie wierzy. Czynnikiem sprawczym jest ów początek, który może być ukryty w podświadomości, więc nadzieja istotna jest zakryta przed ludzkim wzrokiem (za Tischnerem). Stoi za tym ludzka pycha. Wiedzieli o tym już filozofowie greccy. W tragedii grackiej występowały często trzy elementy.
1. Hybris, czyli pycha sprawiająca, że człowiek zaczyna się wywyższać i uważa się za lepszego nawet od Boga.
2. Nemesis, czyli moment sukcesu, w którym odwieczne prawdy zostają zakryte przed ludzkim umysłem ze względu na przykładanie zbyt dużej uwagi do erotyki, pieniędzy i supramacji własnego 'ja'.
3. Ate, czyli moment sądu, w którym złe czyny dają ohydne rezultaty.

Życie to pewien cykl. Wychodzimy od Boga i do Boga wracamy. Dlatego celem życia jest pełnienie woli Bożej. Gdy zachowamy wolność dla siebie, ponieważ nie ma dla niej żadnych norm, przerodzi się w samowolę. Stajemy się niewolnikami własnych decyzji. Bezgraniczna wolność to bezgraniczna tyrania. Tymczasem my zmieniamy swoje upodobania a nie siebie. Bez samodyscypliny, umartwiania, upokarzania pychy, nasze życie jest wybrakowane.

Ludzie oddający życie za wiarę ufali a nie wiedzieli. Ufność oznacza, że istnieje coś, czego nie widzimy. Dlaczego niektórzy wychodzą z kryzysów oczyszczeni, a inni są w gorszym stanie niż przed nimi? Dlaczego jedni (zakładam podobny genotyp) nie zachorują na depresję a inni tak? Bo pierwsi mają Kogoś, któremu mogą ufać a drudzy tylko siebie.

W rozmowach mistycznych pytano Andrzeja Bobolę o cierpienie. Poddawano go nieludzkim torturom, bo był duszochwatem. Całe wsie przechodziły z prawosławia na katolicyzm. Odpowiedział, że najgorszy był początek, potem miał już wsparcie nieba. Nikt go nie pamiętał, gdy niebo go wysłało do pomocy ludziom na ziemi. Ludzie uwierzyli, bo ufali Bogu, więc i jemu dali szansę. Bóg jednak cały czas jest przy nas; wierzysz to Go zobaczysz twierdził o. Dolindo Ruotolo.


Pt lut 18, 2022 6:15 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 11, 2022 8:57 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Na szczęście są na świecie jeszcze ludzie dla,których many money to nie wszystko.A jeżeli się znajdzie kilka/dziesiąt takich ludzi,więc zagrożenia maleją choćby trochę.


So lut 19, 2022 3:12 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
po pierwsz nie wiem czemu jesteś dla mnie chamska skoro ja nie jestem dla ciebie
merss napisał(a):
Wiara w Boga nie zasadza się na myśleniu w kategoriach tego co powinien Bóg


Ale podważa sens wiary

Cytuj:
Znów to samo. Niczego nie można wyjaśnić, bo takich wyjaśnień w neuronaukach nie ma. Pisałam o tym. To suzujowa niewiedza, czegoś liznął i myśli, że to całość.


Oczywiście że jest. Np. naukowcy twierdzą że mogą sztucznie wywołać doświadczenie mistyczne. Albo że za pamięć jest zależny hipokamp

Cytuj:
że teologię czeka podanie prawdy w inny sposób i wskazuje na władze duszy. Będzie się musiała teologia nad tym pochylić i podać prawdę tak, by nie kłóciła się z fizyka kwantową.


Ale nie o żadną intepretację chodzi tylko o pewne zjawiska. Albo świadomość istnieje po śmierci albo znika wraz ze śmiercią pnia mózgu

Józef Bremer -pojęcie duszy w naukach kognitywnych s.50 napisał(a):
To, co duchowe umiera razem ze strukturami mózgu, które je umożliwiają. Czy istnieje jakaœ nieœmiertelna dusza – temu nie da się ani zaprzeczyć ani tego udowodnić. Tego rodzaju dusza miałaby całkiem inne cechy aniżeli postulowana w naukach indywidualna dusza.


Cytuj:
Nauki kognitywne na dziś. Doczytałeś? To nie prawdy objawione. Jak badają duchowość? Może inaczej definiują duchowość, bo nie bada się tego czego nie uchwycisz narzędziami pomiarowymi.
Po prostu bierzesz się za coś czego kompletnie nie rozumiesz, nie masz wglądu w metodologię naukową. Gdybyś się tym zajmował to od razu byłbyś uczulony na granice metody. Nie potrafisz tego, łykasz jak młody bociek żabę.


Właściwie ciężko się do tego odnieść bo nie pada żaden konkret
Cytuj:
No to masz kolejną porcję wiedzy. Żyjemy w czasach, gdy analfabeta uważa się za naukowca i z tej pozycji dokonuje sądu nad Bogiem.


Do mnie pijesz? Ja się uważam za naukowca?

Cytuj:
A teraz głos oddajmy BXVI. Pisałam, ale nic nie zrozumiałeś.
Rozwój badań historyczno - krytycznych prowadzi do coraz bardziej drobiazgowego analizowania, czasem przeciwstawnego. Przedstawiano Jezusa od rzymskiego rewolucjonisty dążącego do obalenia panujących potęg i ponoszącego porażkę, po łagodnego moralistę, który na wszystko zezwala, a mimo to, nie wiadomo dlaczego, sam zostaje stracony. Kto przeczyta kilka takich rekonstrukcji, może od razu stwierdzić, że są one bardziej fotografiami ich autorów i ich własnych ideałów niż ukazywaniem Ikony.


Akurat B16 pisał o tym że metoda h. - k. sprawia że z Biblii niewiele zostaje. Bo to wszystko zostaje sprowadzone do jakiś tam opowiadań


Cytuj:
Teraz leci przykład o którym wspominał w liście do swego zwierzchnika o. D. Ruotolo.
Przedstawiono mi pewnego księdza, który pobłądził, żebym z nim porozmawiał i doprowadził go z powrotem do Boga Był dobrze wykształcony, ukończył studia na Gregorianie i po tym niestety miał poważną awersję do Pisma Świętego, a w konsekwencji nienawiść wręcz do liturgii oraz do samego Kościoła, Papieża i kapłanów.
O. Dolindo pomogł zrozumieć mu PŚ. Zaczęli od Genesis. O. D. Routolo stosował inną metodologię. Niżej próbka...
Gronostaj zazdrośnie pilnuje swojego białego futra, by go nie ubrudzić, nie przekracza granicy nory. Ale kiedy wyciągnąć go z gniazda, daje się zabić na miejscu. Chrzest i wyznanie wiary czynią nas białymi. Nie możemy przekraczać ubrudzonych błotem granic świata, nie wolno nam ulec złu, nawet kiedy dopadnie nas depresja. Będąc wiernymi Bogu możemy być pewni, że On nas ocali (o. D. Ruotolo, komentarz do Genesis).


Co to ma do rzeczy?


So lut 19, 2022 6:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Suzuja napisał(a):
Ale podważa sens wiary

Tak
Cytuj:
Oczywiście że jest. Np. naukowcy twierdzą że mogą sztucznie wywołać doświadczenie mistyczne. Albo że za pamięć jest zależny hipokamp

Można. W psychozach to bardzo proste. Jak widzisz dziecko 10. letnie to za kilka lat będziesz rozmawiał z tym samym dzieckiem, ono nie zmienia wieku. Można podrażnić odpowiednią część mózgu i pojawia się modlitwa. A ja pytam: no i co z tego, że się pojawia? Potrafisz to różnicować z modlitwą rzeczywistą? Pamięć ma jeszcze jedną ciekawą właściwość: to nie jest kadr z filmu, ale twórczy zapis. Z takiego zapisu będzie odtworzony przebieg naszego życia przed Najwyższym? Doprawdy?
Cytuj:
Ale nie o żadną intepretację chodzi tylko o pewne zjawiska. Albo świadomość istnieje po śmierci albo znika wraz ze śmiercią pnia mózgu

Istnieje część duchowa człowieka. Nie jest ważne jak to nazwiesz. Zobaczysz prawdę o sobie, czyli siebie tak jakim jesteś. To się nie zapisuje, nie odkodowaliśmy. Czasem to człowiek widzi i widząc doświadcza obecności Boga.
Cytuj:
Właściwie ciężko się do tego odnieść bo nie pada żaden konkret

Pada. Daruj sobie drogi naukowe. Przyjdzie na to czas. Najpierw musisz opanować gruntownie daną dziedzinę naukową, jej matodologię, by móc widzieć krytycznie i granicznie. Bardzo ważna jest umiejętność wnioskowania...tu naukowcy szaleją, gdy to na zamówienie lub udowadniają swoją ideologię.
Cytuj:
Do mnie pijesz? Ja się uważam za naukowca?

Tak, bo przywołujesz opinie naukowe a nie potrafisz się do tego odnieść krytycznie. Ja nie zabieram się za fizykę, bo dobre oceny na studiach to dziś mój analfabetyzm. Poczytam tych, którzy są na bieżąco i głębiej w to weszli. Jeśli mnie Barney poprawi w teologii to na pewno się nad tym pochylę, bo jest lepszy, mimo że nie tworzę swoich teorii..
Cytuj:
Akurat B16 pisał o tym że metoda h. - k. sprawia że z Biblii niewiele zostaje. Bo to wszystko zostaje sprowadzone do jakiś tam opowiadań

Przeczytaj jeszcze raz oba posty, woilno. Nie to napisałam.
Cytuj:
Co to ma do rzeczy?

Metoda Jezusowa. Są inne metody pracy z Biblią. Najbezpieczniej trzymać się Ojców Kościoła.


So lut 19, 2022 6:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Suzuja napisał(a):
po pierwsz nie wiem czemu jesteś dla mnie chamska skoro ja nie jestem dla ciebie
merss napisał(a):
Wiara w Boga nie zasadza się na myśleniu w kategoriach tego co powinien Bóg


Ale podważa sens wiary


Nie. Ty chyba nie rozumiesz co to jest wiara. To na pewno nie jest wiara w jakąś bajkę. Że wiemy że to bajka ale wierzymy - tak dosyć warunkowo - wchodząc w jej świat. Wydaje mi się że wielu walczących ateistów tak postrzega innych, wierzących. Że sobie opowiadają o Bogu z takim zaangażowaniem jak fani... bo ja wiem.. Gwiezdnych Wojen. Han Solo powinien był zrobić nie tak jak w filmie (książce czy komiksie) ale tak, a Yoda to to z kolei tak, nie mówiąc o Vaiderze i są dyskusje - gdzie nawet najzagorzalsi fani wiedzą że dyskutują o jakiś zmyślonych postaciach w jakiejś (jakiś) zmyślnej/zmyślonych opowieści/opowieściach.
My wierzymy w konkret, że Bóg jest, że jest naszym Stwórcą i że ma takie czy inne oczekiwania od nas, że chce żebyśmy chcieli być tacy, a nie inni. To konkretna Istota, a nie hipotetyczny byt. On nie powinien to i tamto bo coś, tylko On jest niezależną od nikogo Istotą i jest taki jaki jest a nie inny. Koniec i kropka.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lut 19, 2022 7:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Prostuję. Odpowiadając tak na pierwsze pytanie czytałam, że stawianie się w miejscu Boga podważa sens wiary. Tak bowiem też odczytuje wypowiedzi naukowe, które nam prezentuje Suzuja. Dlatego użyłam tego stwierdzenia. Ktoś coś napisał w jakieś dziedzinie naukowej i Suzuja ma problem, że mu w teologii ściemniają. Nie ściemniają, mogą ściemniać w nauce, bo tak jak wcześniej napisałam, nauki nie interesuje (raczej) prawda, ale coś nowatorskiego. To się sprzedaje i najlepiej jak jest opakowane w antyreligijne wnioski.
Ks. prof. R. Skrzypczakowi powiedziano w Rzymie, że nie zrobi kariery naukowej, bo on bardzo pewnie głosi swe poglądy a naukowiec tego nie powinien, ma być wciąż sceptyczny. Mamy więc teologów wątpiących oraz tracących wiarę i pewnych siebie neuronaukowców dowodząccyh, że nie ma niematerialnego umysłu, ale materialny mózg. Nikt tego nie udowodnił, ale w kulcie cargo to pewnik. Nauka to udowodni, wnioskować można dziś.
Podobnie rzecz miała się na studiach doktoranckich z F. Sheenem. Bóg jest w ciągłej ewolucji i wciąż przed człowiekiem. Naukowiec z wysokiej pólki powiedział mu, że sławę zdobywa się przez głoszenie poglądów nowatorskich a nie prawdziwych.
Bardzo więc trzeba uważać poruszając się po gruncie nauki, jeśli ktoś nie jest w niej dobrze zakotwiczony. F. Sheen się oczywiście wybronił, ale usłyszał to co wyżej.

I nie jestem chamska, ale stanowcza. To się różnicuje. Powtarzasz te same kawałki o nauce i naukowcach, ale gołym okiem widać, że z metodologią w badaniach naukowych oraz etyką w badaniach naukowych nie miałeś do czynienia. Łykasz co mówią neuronaukowcy a podważasz słuszność wiary. Wciąż jesteś w tym samym miejscu i po raz kolejny się tobie tłumaczy, że źle czytasz. A prowadzi taka postawa zwykle do utraty wiary, więc stanowczo to podkreślam. Wybijam ci z rąk usprawiedliwienie, może nawet w ujęciu eschatologicznym.


So lut 19, 2022 8:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Cóż, potwierdza się stare powiedzenie, że mała (ale za to pewna siebie...) wiedza oddala od Boga, a duża, prawdziwa i pokorna do Niego zbliża.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lut 19, 2022 10:30 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Abp. F. Sheen wspomina ...
Prof. Leon Noel polecił, by przeczytał Giffordowskie wykłady prof. Samuela Alekxandra a następnie pojechał na uniwersytet w Manchesterze i skonsultował się z prof. Alexandrem.

Prof. Samulel Alekxander zdobył odznaczenie króla Jerzego za filozoficzny traktat 'Space, Time end Deity'. Przedstawiał w nim tezę, że bóstwo się rozwija, ewoluuje.
Zapytałem prof. Alekxandra, czy mogę przyjść na jeden z jego wykładów. Nie pamiętam, czy odpowiedział 'Będę mówił o Kancie' czy 'będę kantował', w każdym razie odmówił. Zaprosił mnie natomiast tego samego dnia na podwieczorek. Przed budynkiem zobaczyłem ogłoszenie;' Dzisiaj w porze podwieczorku odbędzie się debata między prof. Alexandem a dr. Sheenem z uniwersytetu w Lowanium'. Wtedy jeszcze nie uzyskałam doktoratu na belgijskim uniwersytecie ani nie byłem upoważniony do jego reprezentowania. Na środku sali ustawiono jednak stolik dla profesora i dla mnie. Dookoła, przy swoich stolikach siedziały setki studentów, przysłuchujących się dyskusji. Profesor zaczął od pytania:
-Czego zatem chciałby się ksiądz dowiedzieć?
Po raz pierwszy zdałem sobie sprawę, jak musi czuć się człowiek w obecności wszechwiedzącego bóstwa. Odpowiedziałam:
-Pan nie wierzy, że Bóg jest nieskończenie doskonały, prawda?
-Przeczytał ksiądz moje książki?
Tak, przeczytałem je dwa razy.
-Cóż, skoro przeczytał je ksiądz choćby z odrobiną zrozumienia, musi ksiądz wiedzieć, że wierzę, że Bóg jest doskonały.
- Czy pozwoli pan, że wytłumaczę, w jaki sposób rozumiem pana poglądy?
I wyjaśniłem, że moim zdaniem według prof. Alekxandra Bóg jest swego rodzaju impulsem, dążeniem, które zawsze znajduje się o poziom wyżej od aktualnego stanu ewolucji.
- Dopóki istniała tylko czasoprzestrzeń, Bóg był substancją chemiczną; kiedy powstały substancje chemiczne, Bóg był ideą rośliny; kiedy we wszechświecie pojawiły się rośliny, Bóg był ideą zwierzęcia; kiedy pojawiły się zwierzęta był ideą człowieka; teraz kiedy istnieje już człowiek, Bóg stał się aniołem. Kiedy my już osiągniemy ten stan uduchowienia, Bóg wciąż będzie poruszał się przed nami jako Impuls wszechświata.
- Tak, taka jest właśnie moja teoria - przyznał profesor.
- Pański Bóg nie jest więc doskonały - odparłem.
-On dąży do doskonałości. Doskonały Bóg to taki, który w każdej chwili swego istnienia posiada pełnię doskonałości.
-Jeszcze nikt nie przedstawił mi tego w taki sposób - oznajmił profesor.
Zapytałem go wtedy czy nie byłby zainteresowany poznaniem filozofii św. Tomasza z Akwinu.
-Nie byłbym - odpowiedział - ponieważ w tym świecie sławę daje nie prawda, lecz nowatorstwo. A moja doktryna jest nowatorska.

_____________________
Abp. F. J. Sheen - Skarb w glinianym naczyniu


So lut 19, 2022 11:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Barney napisał(a):
Cóż, potwierdza się stare powiedzenie, że mała (ale za to pewna siebie...) wiedza oddala od Boga, a duża, prawdziwa i pokorna do Niego zbliża.


Przecież przedstawiam to co mówi nauka (a przynajmniej wieszkosc neuronaukowcow, kognityiwstów. Co nie znaczy ze wszyscy głoszą redukcjonizm np. John Eccles był słabym dualistą. Tyle że on zmarł w 1997 i mógł nie wiedzieć tego co my wiemy)

Na posta Merss mi się nie chce narazie odpowiadać. Zresztą, nie wiem czy jest sens bo ona pisze o wszystkim ale mało na temat


N lut 20, 2022 8:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Materializm największe zagrożenie dla religii
Nie ma sensu, bo znów skomentuję brak twej wiedzy. To są komentarze dotyczące tego, że zachłystujesz się nauką, ale nie potrafisz się w niej poruszać. Nie masz wiedzy, którą chcesz wykorzystać do spraw wiary. Nie rozumiesz co piszę (sprawa J. Ratzingera najbliżej, podobnie neuronauk nie rozumiesz, chociażby bzdura z modlitwą-> kiedyś o tym nawet pisałam na forum). Oczywiście, że można prowadzić naukę w kierunku wiary, więc neuronaukowcy są wierzącymi noblistami lub ateistami. Nie widzisz tego. Jak ci to wybić (wystarczy jeden przykład, by sfalsyfikować tezę o niewierze) to zaczynasz posługiwać się statystyką, by się obronić i znów nie zobaczysz, że to fałszywy trop. Od kiedy statystyka jest wyznacznikiem prawdy? Każdy niedouczony ateista ci zaimponuje. Wiesz dlaczego? Żyje na poziomie zmysłowym a niewielu na rozumowym i ściągają na niższe poziomy życia duchowość. Ty to łykasz, bo nie potrafisz śledzić odwracania znaczenia pojęć. Tymczasem człowiek duchowy żyje na kolejnym piętrze i dopiero z tej wysokości widać nieprawidłowości w ich analizowaniu. Musi mieć wiedzę przedmiotową, by umieć wnioskować. Na tę okoliczność podałam ci przykład debaty. Co z tego zrozumiałeś? To, że jest nie na temat. F. Sheen znał temat dotyczący doskonałości Boga, jego adwersarz użył jedynie tego terminu. A ty kompletnie nie potrafiłeś tego odnieść do swych fałszywych poszukiwań. Co możesz? Wystawić mi ocenę wykorzystując swoją niewiedzę. Będzie negatywna, bo nie zgadzam się z tym co piszesz. Nie opierasz się o obiektywną kryteriologię, ale swoje odczucia. Krytykuję to co piszesz, więc to wywołuje negatywne emocje a to skutkuje oceną z tych emocji. Nawet nie potrafisz tego nazwać. A nazywa się to' nie lubię cię', bo mnie krytykujesz.
Temat jest durny i to napisałam. Zagrożeniem dla religii jest ludzka pycha, pokora bowiem wznosi człowieka na wyżyny wiary. Pyszałek naukę wykorzysta przeciw Bogu a pokorny zobaczy w tym samym wielkość Boga. A materializm to układanie sobie życia na poziomie zmysłowym lub rozumowym. Bez Boga. To na zewnątrz, więc nie zagraża życiu duchowemu. Tu materia znajduje należne sobie miejsce.

Kiedy diabeł Goethego zaczął tłumaczyć Ewangelię wg św. Jana: Na początku było Słowo, zawahał się, ponieważ nie mógł zgodzić się na prymat Słowa. Napisał więc: na początku było działanie. Podobnie brzmi, nieprawdaż? Znaczy zupełnie coś innego.
Podobnie rzecz ma się z doświadczeniem nawrócenia. Ono nie ma nic wspólnego z procesem przepływu tego co nieuświadomione do sfery świadomości. Nie da się wywołać wiary poprzez stymulowanie obszarów mózgu. Można wywołać zapis modlitwy, coś co jest już zapisane, być może przechowywane w pamięci zbiorowej ludzkości. Nie odtworzysz zapisów doznań mistycznych, ale odtworzysz zapisy objawów wytwórczych. Nie wywołasz stymulacją mózgu charyzmatów obecnych w Kościele, np siły do nawrócenia kogoś. Tymczasem mistycy wiedzą intuicyjnie, że Bóg im nie odmówi. Oni jednak czują się jedynie narzędziami a nie sprawcami nawrócenia.


N lut 20, 2022 9:21 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL