Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:51 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 374 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Następna strona
 Synodalne harce (wokół synodu o synodalności) 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Suzuja napisał(a):
A może byście się odnieśli do faktu że w katolickich świątyniach dopuszcza się do mówienia heretyków. A nie krytykowali ks. Bańki?

Kościół nigdy nie miał problemu z zewnętrznymi wrogami. Oni wzmacniali Kościół. Jedyni wrogowie to ludzie Kościoła. Musisz jednak znaleźć złe intencje u takich ludzi a nie domniemania. Tu potrzeba dobrego wglądu w rzeczywistość, czyli świętego oka. Krytykować każda babusia potrafi mówi ludowe porzekadło.
Już wiele lat temu powiedział mi wykładowca seminaryjny, że polska hierarchia nie ma pomysłu na to jak ma wyglądać Kościół i zepchnęli tę funkcję na JPII. Zapytał trzeźwo: a co będzie po śmierci papieża? Sytuacja w archidiecezji łódzkiej jest nieciekawa. Co miesiąc 300 podań o apostazję wspomniał kilka miesięcy temu o. Kleszcz, większość licealistów rezygnuje z lekcji religii. Walczył arcybiskup w czasie pandemii działając w internecie, zapraszając na bierzmowania konkretne osoby i do nich też kierując Słowo. Robi jak potrafi. Młodzież jego popularnych książek nie czyta, bo nie czytają niczego.
Masz ty pomysł na polski Kościół, by młodzi nie uciekali? Ja nie mam. Podlizywanie się młodym to nie droga. Na autorytet trzeba pracować i dać się poznać. A co, jeśli to młodych nie interesuje, bo człowiek Kościoła to przestępca i karierowicz? Trudno to chyba przeskoczyć skoro z wielu stron otrzymują spójny przekaz? Nie znoszą też krytyki. Kościół od zawsze prowadzili święci, więc tu pewnie nadzieja.

Gdyby ks. Bańka nie wychodził poza to co głosi a głosi, że należy operować faktami (za Akwinatą) to pozostałby wspaniałym ewangelizatorem i w ten sposób zdobywał ludzi dla Boga. On jednak ostatnio wybrał odejście od czystej nauki Kościoła i skupił się na szukaniu błędów u innych. To polityczne podejście. Oberwał więc rykoszytem. Musiał pomijać milczeniem to co było niewygodne. Jego wzorowanie się na Awinacie okazało się pozorne. Czekał na debaty, bo mówił, że w Kościele można rozmawiać o wszystkim poza dogmatami. Z tematu liturgicznego nie wybrnął. Nie znał tematu, ale tylko swoją stronę i nawet tego nie obronił. Jeśli ktoś pomija milczeniem zasadniczy temat debaty i zna tylko błędy drugiej strony będące wypaczeniami i myli fakty z ocenami, myślący to zauważy.


N paź 24, 2021 11:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Iustus napisał(a):
Gregor, właśnie gorszy nas wystąpienie heretyka w katolickiej świątyni.

A czy ten biskup mówił coś gorszącego dla katolików?
Iustus napisał(a):
Ciekawe, że te absurdy widzi człowiek, który jest poza Kościołem, a ludzie w Kościele udają, że nic się nie dzieje i że tak właśnie ma być.

Być może nie wszyscy mają odwagę na osobiste krytyczne myślenie, bo oddali swoją wolność w tym temacie w ręce przywódców duchowych?
Iustus napisał(a):
Zaprasza się do nas heretyków. Biedni ludzie w kościołach złudnie mogą uznać, że skoro on jest zaproszony przez abp. Rysia, to znaczy, że wszystko, co powie, będzie w porządku. Nic bardziej mylnego, sączy jad, który jest sprzeczny z Magisterium Kościoła.

Kto ma ugruntowaną wiarę temu wysłuchanie odmiennego zdania nie zaszkodzi.
Iustus napisał(a):
To jest tym bardziej nieuczciwe wobec katolików, bo chodzi tam sporo ludzi, którzy nawet nie wyłapią, albo którym nikt nie powie, że właśnie zostali poddali przekazowi heretyckiemu.

Czy nie dlatego, że ludzi nauczono ślepo przyjmować wszystko co leci z ambony? Taka polityka to miecz obosieczny.


Pn paź 25, 2021 12:03 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Tonans napisał(a):
Ks. Bańka krytykuje konkretnych ludzi Kościoła kiedy głoszą niekatolickie nauki, publicznie w Internecie. Pomimo tego nie nazywa ich "owcami w czarnej skórze" czy niekatolikami.

Tylko po co wszedł w te działania i porównywanie jedynie słusznej drogi Bractwa z Kościołem, który zsuwa się w przepaść? Było dobrze i nagle przyszedł SVII i wzystko się rozpadło. Doprawdy tak było? Zawsze mamy analogię: u nas wszystko OK, oni to odstępcy od wiary. Wystarczająco dużo filmików z ks. Bańką zobaczyłam, by cel zauważyć. To działania stricte świeckie, więc i myślenie marketingowe - komuś służysz i nie jest to Bóg (widzenie od strony odbiorcy filmików).
Cytuj:
W wypowiedziach ks. Bańki na temat wiary katolickiej znalazłem wiele odpowiedzi na pytania, których nie potrafili mi udzielić najtęższe głowy na tym forum.

Na przyklad? Osobiście posiłkowałam się na forum ks. Bańką, bo mam niezłą pamięć o tym co kto powiedział. Nie są to czasy omnibusów, ale czasy specjalizacji. Okazuje się jednak, że nauczanie Akwinaty o szukaniu przyczyn pierwszych zawiodło księdza. Mamy więc rozjazd wiedzy i umiejętności. Nie sztuka teoretyzować przekazując wiedzę, należy to sprawdzić u człowieka w praktyce (najlepiej w sprawach trudnych); wówczas on to rozumie i sam wykorzystuje w życiu lub przekazuje wiedzę i jest z zasady bezpłodny. O Liturgii była debata i niewiele wiedział lub wiedział, ale milczał. Zgodził się bowiem, że SVII zderzyl sie z problemem liturgii. BYł więc problem! Powiedział jedynie, że wylano dziecko z kąpielą. Na problem potrzeby zmian w liturgii nie miał nic do powiedzenia poza unikami i zachowawczą postawą pozostania przy tym co było dotąd.
Cytuj:
Niestety jeżeli chodzi o nową mszę, to prawda. Jak usłyszałam, że lepiej nie pójść na Msze niż pójść na NOM to prawie spadłem z krzesła. Zgadzam się, to chciał ksiądz powiedzieć i świadomie powiedział.

Czasem człowiek powie prawdę i dyskwalifikuje to jego wiarygodność. Jedna sprawa. Dlaczego to powiedział i to świadomie? Potem szukasz już w tym kierunku...
Cytuj:
W wykładaniu nauki katolickiej to nie znalazłem błędu.

Ja jestem na poziomie ucznia, więc wiem zbyt mało. Oznacza to, że nie znam sprawy dokładnie, wielowymiarowo.
Cytuj:
Odnośnie debatę z ks doktorem to przegrał ją dlatego, że nie reagował na to co mówił jego przeciwnik. A mówił rzeczy przerażające mnie. Jakieś wtajemniczenia w chrześcijaństwie? Co ta jakaś gnoza?

Odebrałam milczenie jako świadome, bo zostałby rozłożony na łopatki i to ostrzej, gdyby wszedł w tematykę liturgiczną w sposób prezentowany w filmikach i owym kazaniu jego współbrata. Wiedział, że to ideologia i marketing. Został podsumowany, że jest mistrzem we wskazywaniu tego co nie ma miejsca w Kościele. Nie miesza się faktów z ocenami i to wypaczeń z prawdą przekazu i ustaleń. Akwinata się kłania. Nie zdał z niego egzaminu, nie myśli jak Akwinata, chociaż chciałby za takiego uchodzić.
Cytuj:
Ks doktor słusznie przekonywał, że podczas "Święty Święty ..." łączymy się ze świętymi i aniołami w Niebie ale był to argument od czapy bo w starej Mszy Sanctus jest śpiewany i ks Bańka nie reagował na takie rzeczy. Dlatego przegrał.

Powinien zareagować, jeśli myśli inaczej i jest to ważne. Temu służyła debata o którą tak bardzo zabiegał. Miał pecha, bo odsłuchiwali ludzie, którzy znali jego działalność na kanale, więc milczenie oceniali inaczej.
Cytuj:
Jeżeli wszystkie msze w katechumenacie wyglądają tak jak widziałem na jakimś filmie (wspólnoty te nie lubią publikować w Internecie swojej liturgii bo jest dla wtajemniczonych) to naprawdę lepiej zostać w niedziel w domu.

To twoje widzenie świata, oceniające innych. Masz wybór, czy musisz przy okazji przyłożyć innym, by krytykowany wypadł lepiej? To myślenie ideologiczne, gdzie fakty są sprawą wtórną.
Cytuj:
Jeżeli chodzi o przykład Maszy na stadionie to nie miała być to analogia.
Chciałem zwrócić po prostu uwagę, że są takie sytuacje , że czasami lepiej nie pójść na mszę niedzielną wcale niż pójść.

Takie przewciwstawianie jest jednak widoczne w różnych sprawach. Tu też wskazałam.
Rozmawiamy o działalności osoby publicznej to nie wybielajmy jej, że patologii pełen Kościół. Interesuje nas na ten czas wiarygodność tej osoby. Moim zdaniem dużo stracił, bo sprawy podawane w katechezach ewangelizacyjnych (ciekawe) mają się nijak do tego jak on myśli. Wiedza filozoficzna (jako podbudowa teologicznej) nie ma zastosowania ani w jego umiejętnościach w sprawach nietypowych, ani tym bardziej w nawykach. Inaczej czytam, bo jestem już nie uczniem w innych sprawach i wiem, gdzie jestem uczniem. Są sprawy, które potrafię ocenić, w innych już nie i tak już pozostanie.

Na koniec, by wybrzmiało. Nie żadna gnoza, ale różne drogi prowadzace do Boga. O wtajemniczeniach mamy już w ewangelii: do ludu w przypowieściach, inni otrzymali objaśnienie. Inaczej widzą świat święci niż prości ludzie. Modlitwa recytowana ma moc lub nie, można modlić się nie znając nawet Ojcze Nasz (słynna anegdota o misjonarzu, którzy uczył mnichów modlitwy a na koniec uznał, że maja się modlić tak jak czują). Inna jest droga ks. Bańki i inna ks. Doktora i to podkreślił ksiądz doktor. Inna nie oznacza wartościowania. Do nieba prowadzi droga i wejdą na nią też ludzie z bezdroży, inni sądzą, że idą drogą prosto do nieba, ale przeciwnego kierunku nie widzą i nie zobaczą.


Pn paź 25, 2021 8:32 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Merss, nie nie mam. Tyle że ja wolę żeby Kościół nauczał prawdy zamiast ją rozmywał żeby się przypodobać lewackiemu światu. Co zresztą niedziała. Widzimy to w Niemczech. Czy w Skandynawii w przypadku tzw. kościołów protestanckich


Pn paź 25, 2021 9:07 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Od zawsze istniała pokusa rozmywania prawd ewangelicznych lub pójścia drogą legalizmu i zabarykadowaniu się, by świat mnie nie zepsuł. Obie skrajności dowodzą słabości.
W chaosie informacyjnym nawet święci są niewidoczni, bo każdego można zniszczyć, wyśmiać i wysłać do psychiatryka. Czy dawniej nie czyniono tego samego?
Opcja Benedykta to tworzenie małych wspólnot. Tam będzie możliwość przekazywania żywej wiary. Może to dobry pomysł? Krytykowanie bez wskazania dróg wyjścia jest bezpłodne. Święci działali w warunkach, które mieli do dyspozycji. O. Dolindo odsiedział swoje w więzieniu, odsunięto go od posługi kapłańskiej a komentarze do Biblii nadal pozostają niedostępne. Papież mu nie wierzył. On nie walczył o swoje, bo to widział w zupełnie innym świetle.
Dziś są modne filmiki, pod którymi każdy może umieścić komentarz, radzić autorowi filmików, wylać na niego i cały świat frustracje. Sam autor o to zabiega - piszcie komentarze! Potrzebuje pomocy czy chodzi o klikalność? Czasem tak wyglądają te rozmowy o przyszłości Kościoła. Niech sobie ludzie radzą. Ktoś to weryfikuje i tylko ci ludzie wiedzą co robią. Reszta bierze udział w przedstawieniu.

Mamy chaos informacyjny, ale w tym chaosie należy umieć się poruszać i odnaleźć zdrową naukę Kościoła, samemu się uczyć. Jeśli ktoś wchodzi na takiego katolika to też często w celu autoprezentacji. Jakim więc kluczem otworzysz prawdę? Zdrowy katolicyzm to słowo puste. Rozwadnianie poznasz, gdy znasz rzetelnie temat. Sam najpierw musisz się sporo uczyć, by nie mieszać spraw istotnych i niezmiennych z tym co jest różnorodnością Kościoła. Pyszałka możesz obrażać, inaczej nic nie dotrze. Do ewangelizatora przekonanego o swej (rzekomej) misji możesz pisać ostro. Jak wyleje na ciebie wiadro pomyj to się odsłoni, tam nie ma miejsca na fakty. Jest zamknięta osobowość. Nadłamanej trzciny nie potraktujesz tak samo, osoby szukającej pomocy też nie. A czasem za pozerstwem stoi najsłabszy. Mistrz Boy pisał, że cały w tym ambaras aby dwoje chciało na raz. trudno więc inaczej trafić do młodego człowieka niż przez autorytet osobisty, ty natomiast piszesz o autorytecie zawodowym. Kościół od zawsze prowadzili i reformowali powołani przez Boga ludzie. O. Kolbe kiedyś prorokował, że Maryja i tak będzie na Kremlu, ale najpierw czerwona flaga zawiśnie w Watykanie. Ponad 30. lat temu św. JPII mówił o konfrontacji Kościoła z Antykościołem. Nie inni mają robotę, ale ja sam, bo to mnie rozliczą...


Pn paź 25, 2021 10:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Gregor, ten ten heretyk powiedział kilka rzeczy gorszących, np. to, że w Kościele nie powinno być hierarchii, rzekomo podpierając to Pismem Świętym. A w Piśmie Świętym Jezus trzykrotnie powiedział św. Piotrowi, aby pasł jego baranki. Podobne rozróżnienie mamy w listach św. Pawła, co ks. Bańka także przytacza.

Może nie problem w krytycznym myśleniu, ale w bezrozumnym słuchaniu się ziemskiej biurokracji, zamiast trzymania się treści Objawienia i Tradycji.

W tym właśnie rzecz, że w Kościele wielu katolików nie uczy się swojej wiary, dlatego łatwo ich wykoleić herezjami, które usłyszą w kościele, bo kto by podejrzewał, że w kościele wleją mu jad.

Nie, ludzie nie uczono ślepo wierzyć we wszystko, co się mówi na ambonie. To chory mit, niektórzy w Kościele wykorzystują tego typu zabiegi, aby ludzie nie trzymali się właśnie Objawienia i Tradycji, tylko nowoczesnych, modernistycznych idei wstrzykiwanych do Kościoła.


A wracając do wątku tematu. Nadal nikt nie potrafił zaprzeczyć temu, co powiedział ks. Bańka odnośnie herezji wygłaszanych przez gościa abp. Rysia w katolickiej katedrze. W takim wypadku wygląda, że ks. Bańka powiedział jak jest. Bóg mu zapłać.


Pn paź 25, 2021 10:01 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Nie jesteśmy tutaj, by oceniać arcybiskupa Rysia. YZ się do tego odniósł, więc kłamiesz, że nie było reakcji forumowiczów. Brak reakcji jest też odpowiedzią, ale nie dla analfabetów. Kościół też się tym zajął i wystarczy, że się arcybiskup wycofał. Odpowiedź zresztą leży w pewnej wypowiedzi ks. prof. T. Guza. Podał precyzyjną odpowiedź, bardzo szeroko to ujął. Kto zechce, doczyta i nie trzeba wyważać otwartych drzwi i rozdzierać szat, bo to pozerstwo i ktoś kreuje siebie na jedynego sprawiedliwego.
Spontaniczną wypowiedź ocenia się też inaczej niż przygotowaną wcześniej. To pierwsze można skorygować. Wyszło to w tym wątku.


Pn paź 25, 2021 10:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Pytanie było o wypowiedź ks. Bańki. Wygląda na to, że do niczego się nie można się tam przyczepić.
Od osądzania, to nikt nie jest, ale opisać publiczne zgorszenie należy, aby przestrzec katolików. Bo zgorszeniem jest wystawiać poddane sobie owce na herezje. Abp. Ryś powinien je chronić.


Pn paź 25, 2021 10:45 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Długo jeszcze będziesz tak młotkować?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn paź 25, 2021 10:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Iustus napisał(a):
Pytanie było o wypowiedź ks. Bańki. Wygląda na to, że(...)

Ks. Bańka, wasza ekscelencjo, niech lepiej zacznie od siebie i wyjmie belkę ze swego oka, a dopiero potem niech się zabiera za wyciąganie źdźbła z oka swego brata.


Pn paź 25, 2021 11:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
PeterW napisał(a):
Długo jeszcze będziesz tak młotkować?
To jest po prostu temat wątku. Tematem wątku są treści i zdarzenia, a nie osoby biorące w niej udział. Niestety trzeba to przypominać do znudzenia, aby nie popaść w nieskończony wątek z argumentami pozamerytorycznymi.


Pn paź 25, 2021 11:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Więc niech wasza ekscelencja zajmie się synodem, a nie tym, co mówi schizmatycki ksiądz, który jest jak ten wilk w owczej skórze.


Pn paź 25, 2021 1:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Przecież wyraźnie w tytule wątku jest napisane: "wokół synodu o synodalności". Tematem jest sam synod, jak i to co się wokół niego dzieje.


Pn paź 25, 2021 1:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
I tym się niech wasza ekscelencja zajmie. Zaś proponuję rozpoczęcie tego od wysłuchania o czym ten biskup luterański mówił, a nie co powiedział wg. ks. Bańki.


Pn paź 25, 2021 1:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synodalne harce (wokół synodu o synodalności)
Wysłuchałem jednego i drugiego. Ten heretycki duchowny wypowiedział kilka herezji w katolickiej katedrze, co też ks. Bańska odnotował i wykazał, gdzie w Piśmie Świętym jest napisane inaczej niż tamten heretyk sugeruje.


Pn paź 25, 2021 3:18 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 374 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL