Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 3:59 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Czy Żydzi będą zbawieni? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Wespecjan napisał(a):
To jest jego imię, które ujawnił w pliku ze swojego komuptera


Nie moje imię, i nie ze swojego komputera, tylko z użyczonego. Od lat piszę na dwóch nie zależnych od siebie komputerów. Tak że masz pecha.

Wespecjan napisał(a):
Zresztą nieważne, bo i tak rozmowa z nim nie ma sensu bo powiela posoborowe herezje


A odkąd to List do Rzymian, rozdział 11 jest posoborowymi herezjami? Nawet Listu do Rzymian nie znasz przedsoborowcu natchniony. I taki ma sens z tobą dyskusja. Przeczytaj cały 11 rozdział, Listu do Rzymian ze zrozumieniem to się dowiesz ile warte są twoje oszczerstwa do mojej osoby.

Odrzucenie Izraela jest częściowe i czasowe

111 Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą1, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. 2 Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami.


25 Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. 26 I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. 27 I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy7.


https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=280

A teraz: Wkład św. Jana Pawła II w dialog międzyreligijny w perspektywie teologii soborowej.

Po pierwsze, że naród żydowski nie powinien być postrzegany
jako odrzucony lub przeklęty, ani nie jest formalnie winny śmierci Chrystusa. Po drugie, na podstawie nauczania św. Pawła w 11. rozdziale Listu do Rzymian, sobór podkreśla, że Bóg pozostaje wierny swojemu przymierzu z tym narodem (por. Rz11,29). Po trzecie, zachęca do wzajemnego poznania i poszanowania „zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz braterskie rozmowy” (DRN 4). Po czwarte, deklaracja potępia wszelkie przejawy antysemityzmu, które w jakimkolwiek czasie i przez jakichkolwiek ludzi kierowane były przeciw Żydom (por. DRN 4). W ostatnim artykule, piątym, mowa jest o etycznym obowiązku tolerancji, braterstwa, otwartości i dialogu z wyznawcami innych religii, gdyż – argumentuje sobór – „Nie możemy wzywać Boga jako Ojca wszystkich, jeśli wobec niektórych ludzi, stworzonych na obraz Boży, nie chcemy postępować po bratersku”
(DRN 5)


Ostatnio edytowano So paź 16, 2021 7:55 pm przez lajkonik.2, łącznie edytowano 1 raz



So paź 16, 2021 7:50 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
koziels,

Możesz nazwać to PrzedCzyśćcem (ostatnia sekunda tysiącletnia przed śmiercią), jeżeli chcesz i oddzielić od Czyśćca.

Czego Bóg nie zrobi, żeby uratować ludzi przed Piekła?


So paź 16, 2021 7:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Starożytny manuskrypt skradziony z syryjskiego muzeum odzyskany przez turecką policję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


So paź 16, 2021 8:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
TS7 napisał(a):
Barney,
Nie jest to dalej jasne dla mnie.
Cytuj:
Zresztą tekst wyraźnie mówi, że nie jest to aprioryczne ze strony Boga, tylko, że On "okazuje zagniewanie"(Rz 3,5) (a więc "gniewa się" za coś).

"Gniewa" się za coś, co wie (jako Wszechwiedzący), że nastąpi zanim ta osoba się urodziła?
Oczywiście. Inaczej nie mógłby kwestionować żadnego czynu czowieka, bo przecież wie o wszystkich.
Cytuj:
Czyli tworzy z pełną świadomością Człowieka "zatwardziałego", takiego aby skończył w Piekle?
"czyli" sugerowałoby, że wypływa to jakoś z poprzedniego zdania. Tymczasem wiedza o tym, jak człowiek postąpi nie jest w żadnym razie determinowaniem człowieka (wyjaśniałem już to na forum kilkukrotnie).
Cytuj:
To mi się kojarzy z kimś kto robi stoły, robi stół z ostrymi kantami, nadziewa się na ten kant zadając sobie ból, a potem się "gniewa" na stół, ma pretensje do stołu o to, że ma kanty, które sam uczynił i go wrzuca w złości do ognia.
Jak wyżej. SKojarzenie od czapy.
Cytuj:
Czy to nie sugerowałoby, że x% ludzi zostaje stworzonych w tym celu aby były "złożone w ofierze Piekłu" po to aby reszta mogła trafić do Nieba?
Nie.
Cytuj:
Dlatego czy to sugeruje, że pomimo, że Bóg pragnie zbawienia wszystkich, to jest dla Niego NIEMOŻLIWE stworzenie takiego planu w którym się to uda?
Ponieważ mamy wolną wolę, a Bóg szanuje nasze decyzje.
Cytuj:
Czy to by nie sugerowało, że Bóg podlega jakimś "Prawom Bytu", które uniemożliwiają mu zrobienie tego co pragnie?
Nie.
Cytuj:
Czy jednak uważasz, że "genotyp duszy ludzkiej" jest generowany losowo?
Nasze zbawienie nie zależy od żadnego genotypu[/quote]
Cytuj:
Bóg staje przed "losowym generatorem dusz" z których wypadają dusze, jedna losowo "zatwardziała", druga nie? Wiedząc w pełni, że ta dusza skończy w Piekle, wrzuca ją w życie pełne cierpienia, które dla Niej jest i tak daremne i wiadomo gdzie skończy, bo "wylosowała zły genotyp duszy", który charakteryzuje się "nieprzejednaną zatwardziałością". Na użytek innych.
Całe powyższe rozumowanie idzie do smietnika, jeśli pamięta się o dwu rzeczach:
  • że nie jesteśmy zdeterminowani
  • że napisano Łk 12,48 "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."
Cytuj:
Czy taki "gniew" ma funkcję nawracania ludzkości czy też jest to "zwykła ludzka zemsta" na stworzeniu, które stworzył wadliwym od urodzenia i wrzucił w okoliczności życiowe, które go nie nawrócą?
Świadomie piszę o "gniewie" w cudzysłowie. A Bóg nie stworzył nikogo wadliwym od urodzenia.

Cytuj:
Cytuj:
Oczywiście, że nie. Przyczyn bywa wiele: wychowanie w domu, to, że nigdy nie usłyszeli ewangelizacji, wreszcie nie ostatnią przyczyną jest to, że zgorszyli ich chrześcijanie.

Ale komu sądzić, że dana osoba nie miała takich okoliczności łagodzących, które mogą być niezrozumiałe dla większości ludzi z tytułu ich braku wiedzy "psychologicznej" i braku miłosierdzia do "chorego", oskarżając go o "Złą Wolę" gdy ta osoba nie potrafi inaczej?
Jak to "komu"?
Bogu oczywiście. Tylko On jest w stanie to osądzić, jest w prawie i zrobiu to bez trudności.

Cytuj:
1 Koryntian 4
3 Mnie zaś najmniej zależy na tym, czy będąc osądzony przez was, czy przez jakikolwiek trybunał ludzki Co więcej, nawet sam siebie nie sądzę.
4 Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią.
5 Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę.
I...? W jakim celu to zacytowałeś?

Cytuj:
Rzymian 7
14 Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe. A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu.
15 Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię.
16 Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, to tym samym przyznaję Prawu, że jest dobre.
17 A zatem już nie ja to czynię, ale mieszkający we mnie grzech.

18 Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie.
19 Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę.
20 Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka.

21 A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło.
22 Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym.
23 W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach.

24 Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci? Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego!
25 Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu.
Jak wyżej. Jak cytujesz, to powiedz co, Twoim zdaniem, fragment wnosi do tematu.

Cytuj:
Cytuj:
Ale raczej nie jest tą przyczyną, że Bóg kogoś odrzuca.

Nie chodzi o odrzucenie, tylko o to, że do Historii Zbawienia mogły być potrzebne osoby "zatwardziałe po grób". I bez nich mogło się nie obyć. Bez nich cywilizacja ludzka mogła nie dojść do "Zbawiennych wniosków". Mogli być np. przykładem co się dzieje z psychiką ludzką gdy jest tak "zatwardziała". Są niejako "dowodem empirycznym" konsekwencji "zatwardziałości", że jest zła, w celu np. odrzucenia tej postawy. Ludzie domagają się "dowodów empirycznych".
Owszem. Na przykład Judasz.
Tylko co z tego, że Bóg wykorzystuje nawet zło czynione przez ludzi dla dobra?

Cytuj:
Rzymian 9
21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny?
22 Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę,
23 i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale,

Ale gdy już spełnią swoją funkcję jako "naczynia niezaszczytne" dlaczego mają być wtrąceni do Piekła?
Bóg nie kazał im być "niezaszczytnymi". W powyższym fragmencie wprost czytamy: "Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę"

Cytuj:
Mateusz 6
14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
15 Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.

Może to kolejny test Miłości dla tych, którzy widzą "uwięzienie w zatwardziałości" i nie potępiają, tylko współczują i wybaczają?
Nie widzę związku.

Cytuj:
1 Koryntian 13
13 Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.

Wiara jest mniejsza niż Miłość.
I co z tego wynika dla tematu?
Wybacz, ale masz skłonność przytaczania pięknych wersetów biblijnych kompletnie nie na temat.

Cytuj:
Cytuj:
Amen! Dokładnie tak jest.
Czy jesteś w stanie udowodnić na pewno, że choć jeden człowiek jest w Piekle? Albo, że tam trafi?
Po pierwsze, nie na temat.
Po drugie, tak, Biblia nie pozostawia co do tego wątpliwości. Po trzecie, wiemy, ze już są w nim szatani.

Cytuj:
Cytuj:
A Ci, którzy odrzucili Boga, są odłączeni od krzewu
, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury.
Czy taka łatwość nie może oznaczać, że np. na sekundę przed śmiercią "naczyń niezaszczytnych" przychodzi do nich Bóg i daje im to co potrzebują aby się nawrócić zanim "minie czas na decyzje"? Ale nikt o tym nie wie?
Niestety, w tym momencie zbawienie w tym momencie nie zależy od Boga. Gdyby zależało od Niego, wszyscy byliby zbawieni.

Cytuj:
Tak jak do Pawła:
Dzieje 22
6 W drodze, gdy zbliżałem się do Damaszku, nagle około południa otoczyła mnie wielka jasność z nieba.
7 Upadłem na ziemię i posłyszałem głos, który mówił do mnie: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?"
8 "Kto jesteś, Panie?" - odpowiedziałem. Rzekł do mnie: "Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz".
9 Towarzysze zaś moi widzieli światło, ale głosu, który do mnie mówił, nie słyszeli.
10 Powiedziałem więc: "Co mam czynić, Panie?" A Pan powiedział do mnie: "Wstań, idź do Damaszku, tam ci powiedzą wszystko, co masz czynić".
11 Ponieważ zaniewidziałem od blasku owego światła, przyszedłem do Damaszku prowadzony za rękę przez moich towarzyszy.
Paweł nie umierał.

Cytuj:
Cytuj:
ma jakąś "inną ścieżkę" zbawienia niż Jezus Chrystus
Nie musi. Czy nie może odbyć tej całej ścieżki zbawienia na sekundę przed śmiercią w sposób niewidzialny dla innych?
Oczywiście, że może. Jeśli jednak całe życie świadomie (mówię o tych, co robią to z własnej winy) odrzucał Chrystusa, mało prawdopodobne by chciał.

Cytuj:
Łukasz 23
40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz?
41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».
42 I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».
43 Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».
Jak wyżej.


Cytuj:
Jan 8
5 W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować2. A Ty co mówisz?»
6 Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi.
7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień».
8 I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi.
9 Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku.
10 Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?»
11 A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!».
Bez związku z tematem. Mylisz nawrócenie ze zbawieniem "hurtowym" (tzw. "tania Łaska").

Cytuj:
Mateusz 20
6 Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: "Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?"
7 Odpowiedzieli mu: "Bo nas nikt nie najął". Rzekł im: "Idźcie i wy do winnicy!"
8 A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: "Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych!"
9 Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze.
10 Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
11 Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi,
[b] 12 mówiąc: "Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty".
13 Na to odrzekł jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną?
14 Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie.
15 Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?"
16 Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».
Jak wyżej. Bez związku.

Cytuj:
Także nie chodzi o to by "ominąć Chrystusa", tylko by spełnić rolę "naczynia niezaszczytnego", a potem na sekundę przed terminem ostatecznej decyzji może ukazać Ci się Jezus Chrystus niewidzialny dla innych i ofiarować Ci wszystko co potrzebne osobiście.
Mylisz pojęcia. Chrystus W KAŻDEJ chwili daje nam "wszystko co potrzebne".
Problem, czy będziemy zbawieni nie leży po stronie Chrystusa.

A tak w ogóle: chyba powyższe jest nie na temat. Wypadałoby się przenieść do właściwego wątku.


koziels napisał(a):
Czyściec to nie jest miejsce, gdzie można się nawrócić. Każdy kto jest w czyśćcu zmarł pojednany z Panem Bogiem czyli zmarł nawrócony. W czyśćcu dusza cierpi za grzechy nieodpokutowane za życia.
Zupełnie słusznie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 16, 2021 8:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
lajkonik.2 napisał(a):
A teraz: Wkład św. Jana Pawła II w dialog międzyreligijny w perspektywie teologii soborowej.

Po pierwsze, że naród żydowski nie powinien być postrzegany
jako odrzucony lub przeklęty, ani nie jest formalnie winny śmierci Chrystusa. Po drugie, na podstawie nauczania św. Pawła w 11. rozdziale Listu do Rzymian, sobór podkreśla, że Bóg pozostaje wierny swojemu przymierzu z tym narodem (por. Rz11,29). Po trzecie, zachęca do wzajemnego poznania i poszanowania „zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz braterskie rozmowy” (DRN 4). Po czwarte, deklaracja potępia wszelkie przejawy antysemityzmu, które w jakimkolwiek czasie i przez jakichkolwiek ludzi kierowane były przeciw Żydom (por. DRN 4). W ostatnim artykule, piątym, mowa jest o etycznym obowiązku tolerancji, braterstwa, otwartości i dialogu z wyznawcami innych religii, gdyż – argumentuje sobór – „Nie możemy wzywać Boga jako Ojca wszystkich, jeśli wobec niektórych ludzi, stworzonych na obraz Boży, nie chcemy postępować po bratersku”
(DRN 5)
Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom

p.s. poczytaj sobie książkę napisaną przez Św Jana Chryzostoma, doktora i świętego Kościoła (jak i prawosławia) to ci oczy z orbit wyjdą od pierwszych stron, od natężenia "antysemityzmu".
Obrazek
Można ją kupić w necie, każdy powinien choć z raz przeczytać coś z św Jana Chryzostoma, bo był także znakomitym pisarzem i czyta to się wszystko lekko i przyjemnie.


So paź 16, 2021 9:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Wespecjan napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
A teraz: Wkład św. Jana Pawła II w dialog międzyreligijny w perspektywie teologii soborowej.

Po pierwsze, że naród żydowski nie powinien być postrzegany
jako odrzucony lub przeklęty, ani nie jest formalnie winny śmierci Chrystusa. Po drugie, na podstawie nauczania św. Pawła w 11. rozdziale Listu do Rzymian, sobór podkreśla, że Bóg pozostaje wierny swojemu przymierzu z tym narodem (por. Rz11,29). Po trzecie, zachęca do wzajemnego poznania i poszanowania „zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz braterskie rozmowy” (DRN 4). Po czwarte, deklaracja potępia wszelkie przejawy antysemityzmu, które w jakimkolwiek czasie i przez jakichkolwiek ludzi kierowane były przeciw Żydom (por. DRN 4). W ostatnim artykule, piątym, mowa jest o etycznym obowiązku tolerancji, braterstwa, otwartości i dialogu z wyznawcami innych religii, gdyż – argumentuje sobór – „Nie możemy wzywać Boga jako Ojca wszystkich, jeśli wobec niektórych ludzi, stworzonych na obraz Boży, nie chcemy postępować po bratersku”
(DRN 5)
Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom

p.s. poczytaj sobie książkę napisaną przez Św Jana Chryzostoma, doktora i świętego Kościoła (jak i prawosławia) to ci oczy z orbit wyjdą od pierwszych stron, od natężenia "antysemityzmu".
Obrazek
Można ją kupić w necie, każdy powinien choć z raz przeczytać coś z św Jana Chryzostoma, bo był także znakomitym pisarzem i czyta to się wszystko lekko i przyjemnie.


Mnie wystarcza Pismo Święte które mówi wyraźnie na temat zbawienia Żydów. Dodam jeszcze do tego co zacytowałem z Pisma Świętego, to co powiedział apostoł Paweł : 6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!


Ostatnio edytowano So paź 16, 2021 10:05 pm przez lajkonik.2, łącznie edytowano 1 raz



So paź 16, 2021 10:03 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Wespecjan - rozumiem że uważasz pogląd, że Jezus cierpiał i umarł za NASZE grzechy, za fałszywy?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So paź 16, 2021 10:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
PeterW napisał(a):
Wespecjan - rozumiem że uważasz pogląd, że Jezus cierpiał i umarł za NASZE grzechy, za fałszywy?
PeterW rozumiem, że uważasz że można kraść i cudzołożyć?

1Tes 2, 15 jest w Piśmie Świętym i nic na to nie poradzisz. Możesz tylko przemilczać takie teksty. W ogóle można zauważyć, że Kościół posoborowy dziś wstydzi się Ewangelii, na pewno w kontekście "dialogu z żydami". A szczególnie Ewangelia Św Jana to już zupełnie jest straszna.


So paź 16, 2021 10:33 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Barney,

Cytuj:
Tymczasem wiedza o tym, jak człowiek postąpi nie jest w żadnym razie determinowaniem człowieka (wyjaśniałem już to na forum kilkukrotnie).


Nie mam czasu na uganianie się po archiwum.

Cytuj:
Ponieważ mamy wolną wolę, a Bóg szanuje nasze decyzje.


Zdefiniuj tą Wolną Wolę.
Pisalem wyżej kontrprzykłady na brak "kompletnej Wolnej Woli".

To, że szanuje Nasze decyzje, nie oznacza, że Nasze decyzje nie doprowadzą wszystkich do Niego wewnątrz tego labiryntu (Historii Ludzkości), który dla Nas stworzył.

Cytuj:
Nasze zbawienie nie zależy od żadnego genotypu


Czyli uważasz, że wszystkie dusze ludzkie są identyczne od "urodzenia"?

Cytuj:
Łk 12,48 "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."


To jest relacja porządku.
Nie mówi ile będą wymagać, tylko że więcej będą wymagać.
Hipotetycznie od jednego mogą wymagać 2 grosze a od drugiego 3 grosze.

Słowo "wiele" nie precyzuje ile.

Cytuj:
A Bóg nie stworzył nikogo wadliwym od urodzenia.


Dowód.

Cytuj:
Jak to "komu"?
Bogu oczywiście. Tylko On jest w stanie to osądzić, jest w prawie i zrobiu to bez trudności.


To było pytanie retoryczne.

Cytuj:
I...? W jakim celu to zacytowałeś?


Bóg decyduje.

Cytuj:
Jak wyżej. Jak cytujesz, to powiedz co, Twoim zdaniem, fragment wnosi do tematu.


To, że człowiek może czynić zło, pomimo że chce czynić dobro. Bóg skaże człowieka za to, że zrobił coś złego pomimo, że nie chciał?

Cytuj:
Owszem. Na przykład Judasz.
Tylko co z tego, że Bóg wykorzystuje nawet zło czynione przez ludzi dla dobra?


Jeżeli to zło "musiało się wydarzyć" to gdzie wina?

Cytuj:
Bóg nie kazał im być "niezaszczytnymi".


Rzymian 9
21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny?

Jak to więc zinterpretujesz?

Cytuj:

W powyższym fragmencie wprost czytamy: "Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę"


I może je znosić aż się nawrócą?

Cytuj:
Nie widzę związku.


To, że może jak nie masz w Sobie wystarczajaco Miłości by wybaczyć ludziom "zatwardziałości" to Bóg nie wybaczy Tobie?

Cytuj:
I co z tego wynika dla tematu?


To, że Miłość jest ważniejsza niż wiara?
Więc prędzej wybaczy deficyt wiary niż deficyt Miłości?

Cytuj:

Wybacz, ale masz skłonność przytaczania pięknych wersetów biblijnych kompletnie nie na temat.


Albo Ty nie widzisz związku?

Cytuj:
Po pierwsze, nie na temat.


To jest Twoja opinia.

Cytuj:
Po drugie, tak, Biblia nie pozostawia co do tego wątpliwości.


Dowód.

Cytuj:
Po trzecie, wiemy, ze już są w nim szatani.


Nie na temat. :)
Rozmawiamy o ludziach.
Chyba, że Szatany to ludzie?

Cytuj:
Niestety, w tym momencie zbawienie w tym momencie nie zależy od Boga. Gdyby zależało od Niego, wszyscy byliby zbawieni.


Bóg wiedział jakie będą konsekwencje jego metod.
Konsekwencje, których możesz nie rozumieć.
Mogą być "tylnie furtki".
Chyba, że uważasz, że perfekcyjnie pojąłeś już plany Boga?

Cytuj:
Paweł nie umierał.


Czy to oznacza, że niemożliwe aby się to stało w momencie śmierci?

Cytuj:
Oczywiście, że może. Jeśli jednak całe życie świadomie (mówię o tych, co robią to z własnej winy) odrzucał Chrystusa, mało prawdopodobne by chciał.


O ile ktokolwiek robi to z własnej winy i świadomie?
To Bóg decyduje.
A ja podejrzewam, że jeżeli Bóg pragnie by wszyscy byli zbawieni to wykorzysta każdą możliwą okazję by to się stało.

Prawdopodobieństwo to nie pewność.
A ja rozmawiam o możliwościach, a nie pewnościach.

Cytuj:
Bez związku z tematem. Mylisz nawrócenie ze zbawieniem "hurtowym" (tzw. "tania Łaska").


Związek jest taki, że hipotetycznie może to się wydarzyć z każdym. Umiesz udowodnić, że nie?

Niestety nie wiem co to jest "tania Łaska" (ani "zbawienie hurtowe") albowiem Bóg łaski chyba nie sprzedaje, tylko ją daje.

Musiałbyś te pojęcia zdefiniować.

Cytuj:
Jak wyżej. Bez związku.


Związek jest taki, że jak ktoś ma pretensje, że musiał całe życie "cierpieć życiem Chrześcijańskim" a kto inny dostał to na sekundę przed śmiercią to może być to Zazdrość.

Jeżeli ktoś woli by ktoś poszedł na potępienie niż żeby miał "łatwiej" to kwestionuję jakość Miłości tej osoby.

Pomijając już pytanie czy ktoś może wychodzić z założenia, że życie "bez Boga" jest "prostsze" niż z Bogiem.

Cytuj:
Mylisz pojęcia. Chrystus W KAŻDEJ chwili daje nam "wszystko co potrzebne".


Dowód.

Cytuj:

Problem, czy będziemy zbawieni nie leży po stronie Chrystusa.


A jednak on to wszystko stworzył jak rozumiem.
Czy konstruktor nie odpowiada za swoje dzieło?

Cytuj:
A tak w ogóle: chyba powyższe jest nie na temat. Wypadałoby się przenieść do właściwego wątku.


To już niech Moderatorzy decydują.

Cytuj:
Zupełnie słusznie.


PrzedCzyściec to nie Czyściec.



Wespecjan,

Jeremiasz 31
31 Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana -
kiedy zawrę z domem Izraela <i z domem judzkim>
nowe przymierze.
32 Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami,
kiedy ująłem ich za rękę,
by wyprowadzić z ziemi egipskiej.
To moje przymierze złamali,
mimo że byłem ich Władcą
- wyrocznia Pana.
33 Lecz takie będzie przymierze,
jakie zawrę z domem Izraela
po tych dniach - wyrocznia Pana:
Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa
i wypiszę na ich sercu.
Będę im Bogiem,
oni zaś będą Mi narodem.
34 I nie będą się musieli wzajemnie pouczać
jeden mówiąc do drugiego:
"Poznajcie Pana!"
Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego
poznają Mnie - wyrocznia Pana,
ponieważ odpuszczę im występki,
a o grzechach ich nie będę już wspominał».


So paź 16, 2021 10:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
@TS7:
https://streamable.com/wvw9ab


So paź 16, 2021 11:31 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Wespecjan,

No i?
To jest powód by ich wtrącić do Piekła na nieskończoność lat dla Ciebie?

Miliard lat to dla Ciebie za mało Czyśćca dla kogo?

Będziesz się dobrze bawił w Niebie jak inni się będą smażyć?


So paź 16, 2021 11:38 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Wespecjan napisał(a):
PeterW napisał(a):
Wespecjan - rozumiem że uważasz pogląd, że Jezus cierpiał i umarł za NASZE grzechy, za fałszywy?
PeterW rozumiem, że uważasz że można kraść i cudzołożyć?

????? Z czego to wykoncypowałeś mistrzu????
Jeszcze raz - czy Chrystus umarł za NASZE grzechy, czy raczej nie bardzo?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N paź 17, 2021 12:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Barney napisał(a):
A Bóg nie stworzył nikogo wadliwym od urodzenia.


1 przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. 2 Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» 3 Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże. 4 1 Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który Mnie posłał, dopóki jest dzień. Nadchodzi noc, kiedy nikt nie będzie mógł działać. 5 Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata». 6 To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, 7 i rzekł do niego: «Idź, obmyj się w sadzawce Siloam2» - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc. 8 A sąsiedzi i ci, którzy przedtem widywali go jako żebraka, mówili: «Czyż to nie jest ten, który siedzi i żebrze?» 9 Jedni twierdzili: «Tak, to jest ten», a inni przeczyli: «Nie, jest tylko do tamtego podobny». On zaś mówił: «To ja jestem». 10 Mówili więc do niego: «Jakżeż oczy ci się otwarły?» 11 On odpowiedział: «Człowiek zwany Jezusem uczynił błoto, pomazał moje oczy i rzekł do mnie: "Idź do sadzawki Siloam i obmyj się". Poszedłem więc, obmyłem się i przejrzałem». 12 Rzekli do niego: «Gdzież On jest?» On odrzekł: «Nie wiem».

13 Zaprowadzili więc tego człowieka, niedawno jeszcze niewidomego, do faryzeuszów. 14 A tego dnia, w którym Jezus uczynił błoto i otworzył mu oczy, był szabat. 15 I znów faryzeusze pytali go o to, w jaki sposób przejrzał. Powiedział do nich: «Położył mi błoto na oczy, obmyłem się i widzę». 16 Niektórzy więc spośród faryzeuszów rzekli: «Człowiek ten nie jest od Boga, bo nie zachowuje szabatu». Inni powiedzieli: «Ale w jaki sposób człowiek grzeszny może czynić takie znaki?» I powstało wśród nich rozdwojenie. 17 Ponownie więc zwrócili się do niewidomego: «A ty, co o Nim myślisz w związku z tym, że ci otworzył oczy?» Odpowiedział: «To prorok».

18 Jednakże Żydzi nie wierzyli, że był niewidomy i że przejrzał, tak że aż przywołali rodziców tego, który przejrzał, 19 i wypytywali się ich w słowach: «Czy waszym synem jest ten, o którym twierdzicie, że się niewidomym urodził? W jaki to sposób teraz widzi?» 20 Rodzice zaś jego tak odpowiedzieli: «Wiemy, że to jest nasz syn i że się urodził niewidomym. 21 Nie wiemy, jak się to stało, że teraz widzi, nie wiemy także, kto mu otworzył oczy. Zapytajcie jego samego, ma swoje lata, niech mówi za siebie». 22 Tak powiedzieli jego rodzice, gdyż bali się Żydów. Żydzi bowiem już postanowili, że gdy ktoś uzna Jezusa za Mesjasza, zostanie wyłączony z synagogi. 23 Oto dlaczego powiedzieli jego rodzice: «Ma swoje lata, jego samego zapytajcie!»
24 Znowu więc przywołali tego człowieka, który był niewidomy, i rzekli do niego: «Daj chwałę Bogu3. My wiemy, że człowiek ten jest grzesznikiem». 25 Na to odpowiedział: «Czy On jest grzesznikiem, tego nie wiem. Jedno wiem: byłem niewidomy, a teraz widzę». 26 Rzekli więc do niego: «Cóż ci uczynił? W jaki sposób otworzył ci oczy?» 27 Odpowiedział im: «Już wam powiedziałem, a wyście mnie nie wysłuchali. Po co znowu chcecie słuchać? Czy i wy chcecie zostać Jego uczniami?» 28 Wówczas go zelżyli i rzekli: «Bądź ty sobie Jego uczniem, my jesteśmy uczniami Mojżesza. 29 My wiemy, że Bóg przemówił do Mojżesza. Co do Niego zaś nie wiemy, skąd pochodzi». 30 Na to odpowiedział im ów człowiek: «W tym wszystkim to jest dziwne, że wy nie wiecie, skąd pochodzi, a mnie oczy otworzył. 31 Wiemy, że Bóg grzeszników nie wysłuchuje, natomiast Bóg wysłuchuje każdego, kto jest czcicielem Boga i pełni Jego wolę. 32 Od wieków nie słyszano, aby ktoś otworzył oczy niewidomemu od urodzenia. 33 Gdyby ten człowiek nie był od Boga, nie mógłby nic czynić». 34 Na to dali mu taką odpowiedź: «Cały urodziłeś się w grzechach, a śmiesz nas pouczać?» I precz go wyrzucili.


35 Jezus usłyszał, że wyrzucili go precz, i spotkawszy go rzekł do niego: «Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego?» 36 On odpowiedział: «A któż to jest, Panie, abym w Niego uwierzył?» 37 Rzekł do niego Jezus: «Jest Nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie». 38 On zaś odpowiedział: «Wierzę, Panie!» i oddał Mu pokłon. 39 Jezus rzekł: «Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd4, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą stali się niewidomymi». 40 Usłyszeli to niektórzy faryzeusze, którzy z Nim byli i rzekli do Niego: «Czyż i my jesteśmy niewidomi?» 41 Jezus powiedział do nich: «Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal.
«« J 9 »»
Ewangelia. J,9


N paź 17, 2021 11:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
lajkonik.2 napisał(a):
Barney napisał(a):
A Bóg nie stworzył nikogo wadliwym od urodzenia.
1 przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. (...)
Wybacz, ale związku. Przecież rozmawiamy o "wadliwości" nie w tym sensie, czy ktoś ma jakieś kalectwo lub dolegliwości, tylko o stworzeniu kogoś złym by był potępiony.
================================
@TS7 wybacz, że nie będzie tu odpowiedzi "kwestia na kwestię". Napisałem je w pocie czoła co prawda, ale stwierdziłem, że nie byłoby dobrze publikowac wszystkiego co napisałem - nie chcę zaogrniac dyskusji. DLatego dużą część skasowałem - tę, która niewiele wnosi do dyskusji, ale zapewne by ją zaostrzyła.
TS7 napisał(a):
Tymczasem wiedza o tym, jak człowiek postąpi nie jest w żadnym razie determinowaniem człowieka (wyjaśniałem już to na forum kilkukrotnie).

Nie mam czasu na uganianie się po archiwum.[/quote]Sorry, ale to z Twojej strony bardzo niegrzeczne.
Dlaczego mój czas na ponowne tłumaczenie ma być mniej cenny od Twojego na poszukanie w archiwum?
Cytuj:
Pisalem wyżej kontrprzykłady na brak "kompletnej Wolnej Woli".
Mylisz w nich wolną wolę z wszechmocą. Wolna wola polega na mozliwości wyboru lub odrzucenia Boga.

Cytuj:
Cytuj:
Nasze zbawienie nie zależy od żadnego genotypu
Czyli uważasz, że wszystkie dusze ludzkie są identyczne od "urodzenia"?
Nie wiem wprawdzie, na czym miałaby polegać "identyczność" (lub "nie identyczność") dusz, ale tak czy owak, niczego podobnego nie napisałem.
Nie napisałem, że jesteśmy jednakowi, tylko że nasze zbawienie nie zależy od naszego genotypu.
Co zresztą skomentowałem Łk 12,48.

Cytuj:
Cytuj:
Łk 12,48 "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."
To jest relacja porządku.
Nie mówi ile będą wymagać, tylko że więcej będą wymagać.
I to wystarczy, by zapewnić sprawiedliwość sądu.
Cytuj:
Hipotetycznie od jednego mogą wymagać 2 grosze a od drugiego 3 grosze.
Słowo "wiele" nie precyzuje ile.
I co z tego? Po co nam to?
Zresztą: w jakich jednostkach chciałbyś okreslać, ile będą od nas wymagać na sądzie? :)

Cytuj:
Cytuj:
A Bóg nie stworzył nikogo wadliwym od urodzenia.
Dowód.
To może Ty udowodnij, że stworzył kogoś wadliwym (pamiętaj, mówimy w sensie zbawienia). Innymi słowy, że stworzył kogoś do potępienia.
Dowód biblijny jest bardzo prosty - od exlicite (3 rozdział Księgi Rodzaju) po implicite (to, że jest Miłością).

Cytuj:
To, że człowiek może czynić zło, pomimo że chce czynić dobro. Bóg skaże człowieka za to, że zrobił coś złego pomimo, że nie chciał?
Przeczytaj i postaraj sie zrozumieć to, co komentujesz. To nie jest tak, że Paweł mówi że jest zdeterminowany do czynienia zła. Pokazuje tu słabość ludzką: dobre zamiary, ale uleganie pokusom. A to nie zwalnia z odpowiedzialności.

Cytuj:
Cytuj:
Owszem. Na przykład Judasz.
Tylko co z tego, że Bóg wykorzystuje nawet zło czynione przez ludzi dla dobra?
Jeżeli to zło "musiało się wydarzyć" to gdzie wina?
W czyniącym zło. To, że Bóg przemienił je w dobro nie oznacza, że zło nie było złe.

Cytuj:
Cytuj:
Bóg nie kazał im być "niezaszczytnymi".
Rzymian 9
21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny?
Jak to więc zinterpretujesz?[/quote]Sorry, ale robisz typowy błąd egzegetyczny, wyciągając wnioski nie na temat fragmentu, tylko z elementów ilustracyjnych.
DOKŁADNIE ten sam, jakbyś z przypowieści o nieuczciwym rządcy usiłował wyciągnąć "wniosek", że ze słów "Pan pochwalił nieuczciwego rządcę" wynika, że Bóg pochwala nieuczciwość.
Patrz o czym fragment mówi i z tego wyciągaj wnioski.

Cytuj:
Cytuj:
Po drugie, tak, Biblia nie pozostawia co do tego wątpliwości.
Dowód.
Nie marudź. W Nowym Testamencie jest bardzo dużo, również z ust Chrystusa o ludziach, którzy pójda do piekła (choćby Mt 25,41-46; 8,12; 13,39-43; 13,49-51; J5,28-29, że nie wspomnę o Apokalipsie.

Cytuj:
Cytuj:
Po trzecie, wiemy, ze już są w nim szatani.

Nie na temat. :)
Rozmawiamy o ludziach.
Chyba, że Szatany to ludzie?
Bardzo na temat. Szatani to także stworzenia - czemu niby Bóg miałby się z nimi jakoś inaczej obejść niż z ludźmi? Można by dać przeciw ich potępieniu te same - błędne - argumenty, jakie przytaczasz za zbawieniem wszystkich ludzi.

Cytuj:
Cytuj:
Niestety, w tym momencie zbawienie w tym momencie nie zależy od Boga. Gdyby zależało od Niego, wszyscy byliby zbawieni.

Bóg wiedział jakie będą konsekwencje jego metod.
Jakich znowu "metod"?

Cytuj:
Cytuj:
Czy to oznacza, że niemożliwe aby się to stało w momencie śmierci?

Oczywiście, że może. Jeśli jednak całe życie świadomie (mówię o tych, co robią to z własnej winy) odrzucał Chrystusa, mało prawdopodobne by chciał.
O ile ktokolwiek robi to z własnej winy i świadomie?[/quote]Grzeszysz nieświadomie i bez winy? Zatem nie grzeszysz ;)
Cytuj:
To Bóg decyduje.
Nic podobnego. Bóg już podjął ze swojej strony decyzję, ale decyzja Boga nie wystarczy do zbawienia. Szacunek dla naszych wyborów - bo to my wybieramy na sądzie "piekło czy niebo" jest samoograniczeniem Boga.
Cytuj:
A ja podejrzewam, że jeżeli Bóg pragnie by wszyscy byli zbawieni to wykorzysta każdą możliwą okazję by to się stało.
Ależ wykorzystał. W Chrystusie.

Cytuj:
Cytuj:
Bez związku z tematem. Mylisz nawrócenie ze zbawieniem "hurtowym" (tzw. "tania Łaska").
Związek jest taki, że hipotetycznie może to się wydarzyć z każdym. Umiesz udowodnić, że nie?
Niestety, byłoby to sprzeczne z Pismem. Poza tym to "filozowanie".
Cytuj:
Niestety nie wiem co to jest "tania Łaska" (ani "zbawienie hurtowe") albowiem Bóg łaski chyba nie sprzedaje, tylko ją daje.
Musiałbyś te pojęcia zdefiniować.
Są dawno zdefiniowane. Może byłoby warto poczytać o zagadnieniu, zanim się zacznie stawiać daleko idące tezy na forum?

Cytuj:
Cytuj:
Mylisz pojęcia. Chrystus W KAŻDEJ chwili daje nam "wszystko co potrzebne".
Dowód.
Mógłbym przytoczyć wiele fragmentów (np. 2 kor 12,9 czy 2 Kor 9,11; 2 Kor 8,8; 1 Kor 1,5) ale nie wiem czy warto; nie chce mi się wierzyć, byś, czytając Pismo, o tym nie wiedział.

Cytuj:
Cytuj:

Problem, czy będziemy zbawieni nie leży po stronie Chrystusa.

A jednak on to wszystko stworzył jak rozumiem.
Czy konstruktor nie odpowiada za swoje dzieło?
Takie myslenie ma być analogią do mostu czy domu. Tymczasem Bóg nie jest "konstruktorem" tylko "Stworzycielem".
Most ani dom nie ma wolnej woli - całe piękno naszego istnienia opiera się na tym, że ją mamy. I że Bóg ją szanuje. Pragnie, abyśmy trafili do Nieba (a Niebo to nic innego niż bycie z Nim), ale nas do tego nie zmusza. Przyjmuje w pokorze to, że niektórzy z nas odrzucają bycie z Nim (Niebo) i wybierają bycie bez Niego (piekło).
Owszem, mógłby - jest wszak wszechmocny - zgwałcić naszą wolę (zarówno nas stwarzając jako istoty nie obdarzone swobodą wyboru i nie mogące Go odrzucić jak i potem uniemozliwiając nam grzech) - ale to już nie byłaby miłosc.

Wyobraź sobie, że kochasz - całym sercem - kobietę. Ona jednak Cię nie kocha, kocha innego. Jesteś absolutnie pewien, że byłaby szczęśliwsza z Tobą, ale ona nie chce. Teraz wyobraź sobie że masz nad nią moc (niekoniecznie fizyczną - powiedzmy że jesteś genialnym chemikiem i wynalazłeś preparat, który po dolaniu do herbaty Twojej ukochanej sprawi, że natychmiast będzie chciała być z Tobą, a nie z "nim". Że będzie Cię bezgranicznie kochać).
Czy w takiej sytuacji, wyrazem miłości byłoby zgwałcenie jej wolnej woli i uzależnienie jej od Ciebie przez dolanie jej dyskretnie tego preparatu do herbaty?
Oczywiście, że nie. Byłby to czyn ohydny, znamionujący brak szacunku (a więc i miłości) do Twojej ukochanej.
DOKŁADNIE przed takim dylematem stoi Bóg. Mógłby w jednej chwili uczynić, by wszyscy ludzie go pokochali i by na sądzie wybrali bycie z Nim - Niebo (mało tego: mógłby ich od razu stworzyć bez wolności, tak, by nie mogli Go nie kochać). Ale byłby to czyn obrzydliwy, nie mający nic wspólnego z miłością.
A on JEST Miłością.


Nie wiem czy proponowałem Ci już lekturę tego http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf Mam bowiem wrażenie, że to co piszesz, piszesz w założeniu, że na sądzie Bóg niektórych zbawi, a niektórych "pośle do piekła", nie pozwalając im wejść do Nieba.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 17, 2021 1:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Żydzi będą zbawieni?
Barney napisał(a):
Wybacz, ale związku. Przecież rozmawiamy o "wadliwości" nie w tym sensie, czy ktoś ma jakieś kalectwo lub dolegliwości, tylko o stworzeniu kogoś złym by był potępiony.


W takim razie źle zrozumiałem , Przepraszam.


N paź 17, 2021 2:55 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL