Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:59 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Jak napisać list do Papieża? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2019 8:48 pm
Posty: 5
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Jak napisać list do Papieża?
Chodzi mi o język.


Cz kwi 18, 2019 8:51 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 10, 2019 1:39 pm
Posty: 109
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
Myślę, że sam Papież i tak go nie przeczyta. A w kurii są specjaliści od wszystkich języków. Niemniej doradzałbym włoski :D


Cz kwi 18, 2019 11:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16882
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
W odpowiedzi na list Franciszka


Wt kwi 23, 2019 11:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8085
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
Ja bym sugerowała ten język, w którym najtrafniej przekazujesz swoje myśli.
--------------
Na Wikipedii można przeczytać, że Papież Franciszek posługuje się językami hiszpańskim, włoskim, łaciną, niemieckim, francuskim, portugalskim i angielskim.


Śr kwi 24, 2019 4:14 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2019 8:48 pm
Posty: 5
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź :)


Śr maja 01, 2019 7:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
Znalazłem coś takiego:


Witaj. Jeśli znalazłeś się tutaj, to najprawdopodobniej chciałbyś się dowiedzieć, jak napisać list do Papieża. Znajdź kilka chwil, żeby się dowiedzieć, co w tej sprawie należy zrobić.

1. Przemyśl dokładnie o czym chcesz napisać. Okazji może być wiele. Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i różne inne uroczystości. Weź papier, może być kolorowy. To pokaże twój szacunek do Głowy Kościoła. Niezawodnym wyrazem szacunku jest także ręcznie napisany list, ale jeśli chcesz, możesz go napisać na komputerze.

2. Jak zwracać się do Papieża? Najlepszym wyjściem będzie tutaj Wasza Świątobliwość - zwrot, którym możemy zwracać się tylko do Papieża. Możemy też stosować zwroty takie jak: Ojcze Święty albo Wielebny Ojcze Święty. Należy pamiętać też, aby nie zwracać się do Ojca Świętego: Drogi Franciszku, ani Wasza Wysokość.

3. List możemy zakończyć używając słów: Z poważaniem, Z wyrazami szacunku albo Z Chrystusowymi pozdrowieniami lub też w inny podobny sposób.

4. Jeśli chodzi o język, w jakim powinien być pisany list, to nie musi być on pisany po włosku lub po łacinie. Nie będziemy musieli się też obawiać, jeśli napiszemy list, np. po polsku. List z odpowiedzią przyjdzie napisany w takim języku, w jakim my napisaliśmy swój list.

5. Jeśli chodzi o adres to ja osobiście stosuję taki:

Sua Santità Santo Padre Francesco
00120 Città del Vaticano

Tylko tyle? Owszem. Papież jest przecież tak sławną personą, że bez problemu list opatrzony takim adresem, na pewno zjawi się w Pałacu Apostolskim lub w Domu Świętej Marty. Poza tym, adres podany wyżej, jest adresem sprawdzonym i stosowanym przeze mnie. Na poczcie należy poprosić o znaczki do Watykanu, a nie do Włoch. Watykan jest najmniejszym na świecie państwem.

6. Ile czekać na odpowiedź? Czas oczekiwania jest bardzo różny. Na swój pierwszy list z Watykanu, wysłany z okazji wyboru Papieża Franciszka, czekałem półtora miesiąca, a na swój drugi czekałem trzy tygodnie. Najdłużej czeka się około kilku miesięcy, a przeciętny najdłuższy czas oczekiwania, to jakieś trzy miesiące.

7. Odpowiedź przyjdzie napisana najprawdopodobniej, tak jak bywa w większości przypadków, także w moim, napisana przez papieskiego asesora. Jednakże, Papież Franciszek lubi nas zaskakiwać, prawda? W jednym z moich postów, na temat listu wysłanego z okazji zapowiedzi Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., wspomnę o pewnym psikusie :) Do listu może być dołączony obrazek, różaniec, zdjęcie Papieża z nadrukowanym podpisem lub kartka świąteczna z cytatem z Pisma Świętego i nadrukowanym podpisem Papieża. List przychodzi zazwyczaj z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej lub z jednej z papieskich kongregacji lub komisji.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci, choć trochę. Jeśli masz do mnie jakieś pytanie, zadaj je w komentarzu, a ja z przyjemnością na nie odpowiem.

http://royal-letters.blogspot.com/p/jak ... pieza.html


So maja 04, 2019 6:33 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2019 8:48 pm
Posty: 5
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak napisać list do Papieża?
Dziękuję raz jeszcze :)


N maja 05, 2019 8:06 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL