Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:36 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Zapytania o ST 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
"Uznajemy że nie interpretujemy jej dosłownie, bo to prowadzi do skrajnych absurdów, tylko zawsze alegorycznie, pamiętamy o kontekście historycznym"

Nie znam takiego dogmatu czy nauki kościoła. Być może dlatego że takowy nie istnieje?

Biblię tłumaczy się zależnie od dowodów historycznych itp. Dlatego też istnieje egzegeza biblijna

A o usuniętym przykazaniu to kompletna bzdura


Pt lut 16, 2018 2:24 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lut 15, 2018 2:14 pm
Posty: 11
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Zapytałam się spokojnie o warunki ewentualnej dyskusji, za objaśnienia odnośnie Adama i Ewy serdecznie dziękuję i tak naprawdę w ten sposób widziałabym taką dyskusję ( oczywiście po ustosunkowaniu się do moich propozycji założeń wstępnych - mogą być kompletnie inne, ale bez nich dyskusja nie ma sensu)

Co do przykazań:
Cytuj:
1/Ja jestem Pan Bóg,który Cie wywiódł z ziemi egipskiej,z domu niewoli.Nie będziesz miał cudzych bogów obok mnie.Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego,co jest na niebie wysoko,ani tego co jest w wodach pod ziemią.Nie będziesz oddawał im pokłonu nie będziesz im służył
2/Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego,do czczych rzeczy
3/Pamiętaj o dniu szabatu aby go święcić
4/Czcij Ojca Twego i Matkę Twoją
5/Nie będziesz zabijał
6/Nie będziesz cudzołożył
7/Nie będziesz kradł
8/Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek
9/Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego,nie będziesz pożądał żony bliźniego twego ani,jego niewolnika ani jego niewolnicy,ani jego wołu,ani jego osła,ani żadnej rzeczy która należy do bliźniego twego
10/Nie będziesz pożądał...żadnej rzeczy,która należy do bliźniego twego Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego,ani jego pola,ani jego niewolnika,ani jego niewolnicy ani jego wołu ani osła ani żadnej rzeczy która należy do twojego bliźniego.


Cytuj:
20:2 - Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
20:3 - Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

20:4 - Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko,
ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!


20:5 - Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, ]jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.

20:6 - Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań


20:7 - Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego Imienia w błahych rzeczach.

20:8 - Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
20:9 - Sześć dni będziesz się trudził i wykonywał wszystkie swoje zajęcia.

20:10 - Dzień zaś siódmy jest szabatem Pana, Boga twego. Nie będziesz przeto w dniu tym wykonywał żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani przybysz, który przebywa w twoich bramach.

20:11 - W sześć dni bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, siódmego zaś dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

20:12 - Czcij twego ojca i twoją matkę, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje.
20:13 - Nie będziesz zabijał.
20:14 - Nie będziesz cudzołożył.
20:15 - Nie będziesz kradł.
20:16 - Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

20:17 - Nie będziesz pożądał domu twojego bliźniego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego.



Na czarno fragment który określiłam jako wycięte przykazanie, na czerwono to co jak uznam bezpośrednio to mi mówi że Bóg stosuje odpowiedzialność zbiorową, jest wobec tego niesprawiedliwy i przyznaje że jest zazdrosny, ale jeśli uznamy żeby to traktować jako alegorię jestem gotowa uznać że to jakaś przenośnia której znaczenia nie pojmuję i dlatego nie chcę się na to powoływać.


Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2018 6:31 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

kolor #FF0000 zastrzeżony dla moderacji



Pt lut 16, 2018 3:28 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Ircia napisał(a):
Co do przykazań:

Cytuj:
20:2 - Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
20:3 - Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

20:4 - Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko,
ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!


itd..


Pisałem, żebyś przeczytała Katechizm Kościoła Katolickiego. Nie ma sensu rozmowa z Tobą, bo.. Upierasz się przy czymś czego nie ma.

To co powyżej:
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

Jest to dosyć rozwinięty opis, z przeplatanymi "Twoimi" przykazaniami. Jeśli spodziewasz się komiksu, to sorry - trzeba czytać.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt lut 16, 2018 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co robił szatan w raju?
Barney napisał(a):
ddzony napisał(a):
Proste pytanie. Co to za raj w którym jest szatan?
Zaskoczę CIę - szatana nie było w raju.
Zanim zaczniesz cytować Księgę Rodzaju proponuję pomyśleć - na czym polegał Raj? (podpowiem - na podobnej rzeczy, na jakiej polega Niebo, tylko znacznie mniej :) )


A wąż to kto?

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pt lut 16, 2018 8:41 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lut 15, 2018 2:14 pm
Posty: 11
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Może inaczej postawię pytanie : skoro w Biblii i to w dwóch miejscach przedstawione są przykazania to na jakiej podstawie, wierząc że zostały one wyryte na tablicach przez Boga( chyba że źle kojarzę i jest inaczej) zostało jedno z nich wycięte a ostatnie rozbite na dwa ( ja tak to widzę)
Powyższe cytaty pochodzą z Biblii i z katechizmu , jeszcze wyraźniej w formie tabelki pokazane jest to na wikipedii :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog
Obydwie wersje Biblijne obok siebie - różnią się nieznacznie, ale obie mówią o zakazie czynienia podobizn ( obie mówią też o czczeniu soboty), a w KKK jest inaczej, Małym Katechizmie nie wspominając.

Może i jestem ignorantką, ale skoro tutejsi bywalcy dobrze znają PŚ i KKK to może ktoś mi to w końcu na spokojnie wyjaśni.
Być może nie wierzę w Boga, nie uznaję Biblii jako czegoś więcej niż zwykła starożytna księga, nie wyznaję jakiejkolwiek religii tylko dlatego że nikt nigdy nie zechciał mi tych kwestii wyjaśnić.

Dlaczego niby upieram się przy czymś czego nie ma, skoro widzę że jest i każdy kto otworzy Biblię to przeczyta...


Pt lut 16, 2018 8:52 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
A pro po przykazań. Mamy sentencje "Jam jest pan Bóg twój który Cię wywiódł z ziemi egipskiej domu niewoli..." A następnie przykazanie "nie będziesz brał sobie bogów cudzych przede mną"

No to nie trzeba być geniuszem że zauważyć ciekawą rzecz. Mianowicie żydzi na początku swojej religijnej "kariery" nie byli monoteistami(dopiero później). Wyznawali pewną odmianę henoteizmu(nie pamiętam dokładnej nazwy. Zakładali oni że Bóg Jahwe jest bogiem najwyższym, ale istnieją inni bogowie że tak to ujmę "podwykonawcy". I nie należy im się cześć gdyż są pachołkami). Choć w Jerozolimie pozwalali przybyszom składać ofiary swoim bogom. Później się to pozmieniało i pogan z Jerozolimy wygnano

Zatem nie mamy przedstawionego obrazu Boga zazdrosnego, a konsekwentnego(taki sam obraz mamy w ks.rodzaju. Bóg nie ukarał Adama i Ewy. A otrzymali oni za swój czyn konsekwencje go. Nie postąpili zgodnie z nakazem...). Ja uratowałem Cię przed niewolą, a Ty budujesz sobie złotego cielca? Bóg miał prawo do nakazania oddawania mu czci


Pt lut 16, 2018 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lut 06, 2009 11:03 pm
Posty: 1064
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Ircia Ty z tych co to nie zniżają się do pracy własnej?
Czytałaś kiedyś KKK?
Może rzuć sobie okiem na punkty od 2129 i potem wróć.


Pt lut 16, 2018 9:55 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt lis 03, 2017 11:45 pm
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Odkopuję temat, bo nadal nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Może skupię się tylko na 13 rozdziale księgi powtórzonego prawa, aby uniknąć ogólnych, mglistych odpowiedzi.

Cytuj:
Starego Testamentu nie należy rozumieć dosłownie. Mądrzy ludzie radzą


Okej, zerknijmy na pierwszy werset tego rozdziału i pomyślmy jak mógł go odebrać człowiek żyjący w tamtych czasach.

Tych wszystkich rzeczy, przeze mnie nakazanych, pilnie będziesz przestrzegał, by je wykonać: niczego nie dodasz i niczego nie ujmiesz

Wygląda to na jasny rozkaz, aby wypełniać poniższe polecenia. Mówiąc szczerze jeśli ktokolwiek doszuka się w tym rozdziale jakiejś metaforyki to równie dobrze mógłby zacząć szukać jej w (przepraszam za porównanie) Mein Kampf.

Cytuj:
Tysiące lat temu normalne było ze jak ktoś Cię uderzył to zabijałeś go, jak ktoś Ci zabił kuzyna - to zabijałeś jego i całą jego rodzinę itd. Więc to co opisuje Stary Testament to już znaczący postęp moralny.


Zgadzam się, ale czy jesteś w stanie zauważyć "znaczący postęp moralny" w mordowaniu bałwochwalców i paleniu ich wioski? Jest coś gorszego? Chyba, że postrzegamy to jako postęp moralny, bo zamiast mordowania, gwałcenia i palenia wioski, to po prostu morduję i palę wioskę. Gdybym żył w tamtych czasach i przeczytał ten fragment, to miałoby to prędzej negatywny wpływ na moją moralność, a często broni się kontrowersyjne fragmenty z ST mówiąc, że były one dostosowane do swoich czasów.

Cytuj:
Czyż nie pisze w księdze przykazań Bożych - nie zabijaj?
Więc cuż to ważniejsze są opisy z tej samej księgi o zabijaniu?


W tym momencie w tej księdze można zauważyć sprzeczność, która niekorzystnie wpływa na "wiarygodność" biblii i nie usprawiedliwia jej to w żadnym stopniu. Zakładając, że jest to natchnione przez Boga, to tu wychodzi absurd, sprzeczność.

Na koniec odniosę się do tego jak ateusze mogą zarzucać coś Bogu chociaż nie wierzą w jego istnienie. Widzicie, czytając np. Władcę Pierścieni też można oceniać postępowanie np. Gandalfa, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że nigdy nie istniał.

P.S Wiem, że np. Żydzi nie ukamieniują innowiercy, ale krytykuję tutaj ideę, a nie ludzi.


Wt gru 03, 2019 12:03 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 12:03 pm
Posty: 42
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Jestem pod wrażeniem,brawa dla ddzonego za słusznie proste i bystre uchwycenie kilku ciekawych wątków.. Jeśli chodzi o pytanie 1. to wbrew pozorom ma głęboki teologiczny sens bo czyż wszechwiedzący Bóg nie był w stanie przewidzieć tragedii ..

Ten wątek też jest ciekawy..
Cytuj:
Dalej: "26. A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam." Co Bóg ma na myśli mówiąc na NASZ obraz? Wskazuje to jakby było więcej Bogów/ Boskich istot.
... i na pewno nie dotyczy obrazu Trójcy świętej jak ktoś tam pisał..

ten jest ciekawy..
Cytuj:
W rozdziale 6 Starego Testamentu czytam: (4) "A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach".

"synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych"...
.. najbardziej sensowna odpowiedź wynikająca z tekstu Bibli to właśnie aniołowie ,np. pokroju tych odwiedzajacych Abrahama przed zniszczeniem sodomy i gomory , bądź tajemniczego kompana z ksiegi tobiasza . Co do gigantów to wiadomo np. goliat.

_________________
-Kogo mam wam uwolnić:Jezusa z Nazaretu zwanego Mesjaszem czy Barabasza-mordercę.
-Uwolnij Barabasza.


Cz gru 05, 2019 3:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
To się robi nudne. Amatorzy nie sięgną po coś fachowego, tylko snują wciąż te same dywagacje, zupełnie oderwane od tego, czym jest ST i jak powstawała.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz gru 05, 2019 9:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
michajło napisał(a):
Ten wątek też jest ciekawy..
Cytuj:
Dalej: "26. A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam." Co Bóg ma na myśli mówiąc na NASZ obraz?


To ma na myśli co jest napisane dalej . (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

michajło napisał(a):
Wskazuje to jakby było więcej Bogów/ Boskich istot.


Nie wskazuje, ponieważ Bóg wyraźnie mówi że Bóg jest jeden. „Nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego” (1 Kor 8:4).

michajło napisał(a):
... i na pewno nie dotyczy obrazu Trójcy świętej jak ktoś tam pisał..


To czego dotyczy? Ponieważ dyskusje tu osoba która założyła ten wątek, i jest osobą niewierzącą, to podaje wersety na z Pisma Świętego, gdzie jest mowa że Bóg jest jeden , który występuje w trzech osobach.

„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»” (Mt 3:16-17).

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28:19).

[Jezus powiedział do swoich uczniów:] „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. [...] Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać” (J 14:16-17, 23).


michajło napisał(a):
Cytuj:
W rozdziale 6 Starego Testamentu czytam: (4) "A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach".

"synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych"...
.. najbardziej sensowna odpowiedź wynikająca z tekstu Bibli to właśnie aniołowie ,np. pokroju tych odwiedzajacych Abrahama przed zniszczeniem sodomy i gomory , bądź tajemniczego kompana z ksiegi tobiasza . Co do gigantów to wiadomo np. goliat.


Jak może anioł który, który jest duchem, zbliżyć do kobiety, i spłodzić jej dzieci?
Nie słyszałeś co Pan Jezus powiedział na ten temat, gdy mu faryzeusze zadali podchwytliwe pytanie? (30) Przy zmartwychwstaniu bowiem nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży w niebie.
(Ew. Mateusza 22:30, Biblia Tysiąclecia)

Najbardziej sensowna odpowiedź, jest pod tym linkiem.

http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_13.htm


So gru 07, 2019 6:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Ircia napisał(a):
Co do przykazań:


Moje zdanie jest takie, że żebyś zrozumiała, to musisz wiedzieć że Pismo Święte nie zawiera żadnej numeracji przykazań. Dekalog był zapisany ciągiem, bez odstępów miedzy wyrazami, bez dużych i małych liter. Przykazania dekalogu nie są w Biblii ponumerowane. W tekście biblijnym nigdzie nie ma również żadnych wskazówek jak podzielić tekst dekalogu na przykazania, wiadomo tylko, że było ich dziesięć. Współczesne oznaczanie wersetów Biblii i ich numerację wprowadził dopiero w 1528 r. S. Pagnino. Podział na wersety, jaki znajdujemy w wydaniach Biblii (katolickich czy protestanckich), nie ma więc żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia, jaki powinien być podział na przykazania.

Celem tego ponumerowania było ułatwienie wyszukiwania fragmentów w Biblii i łatwość przedstawiania jednoznacznych odsyłaczy, a nie jakaś segregacja o charakterze teologicznym. Ponumerowane wersety służyły jako pomoc w znalezieniu poszczególnych tekstów, a nie do podziału przykazań. Jeśli więc chodzi o podział dekalogu, istnieją trzy tradycje. Katolicki podział, uznawany także przez luteran, umieszcza słowa o cudzych bogach i ich wizerunkach w jednym przykazaniu. Żydzi w kwestii podziału I przykazania są zgodni z podziałem katolickim (a więc słowa o cudzych bogach i wizerunkach także umieszczają w jednym przykazaniu), aczkolwiek jest to dla nich drugie przykazanie, bo za pierwsze uważają to, co dla nas stanowi prolog ("Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej..."

Przykazanie o zakazie pożądania żony bliźniego połączone jest u Żydów z zakazem pożądania jego dóbr (katolicy uważają to za dwa oddzielne przykazania). Istnieje też numeracja lansowana niegdyś w kręgach hellenistycznych przez Józefa Flawiusza i Filona z Aleksandrii, która obecnie jest przyjęta przez Kościół prawosławny i ewangelicki reformowany (a także przez adwentystów). Jak wiadomo dekalog został nam przekazany w dwóch wersjach (Wj 20 i Pwt 5), które różnią się nieco od siebie, jeśli chodzi o wyeksponowanie pewnych kwestii. I tutaj należy wyjaśnić, że tradycyjny układ katolicki oparty jest nie na Księdze Wyjścia 20, ale na Księdze Powtórzonego Prawa 5, która zawiera bardziej dojrzałą i przemyślaną teologicznie wersję dekalogu.

Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy funkcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, będącego własnością mężczyzny. Można powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.

Podział dekalogu wśród innych religii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog


So gru 07, 2019 9:41 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 12:03 pm
Posty: 42
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
do lajkonika...
Cytuj:
To ma na myśli co jest napisane dalej . (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

tu masz 3 rodz.ks rodzaju od wersetu 22

22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów...

masz tu wyraźnie liczba pojedyncza przechodzi do l mnogiej czyli ja-my no i masz boskie stworzenia tu np cherubów.

Cytuj:
.. i na pewno nie dotyczy obrazu Trójcy świętej jak ktoś tam pisał..

To czego dotyczy?
--synów bożych tak jak informuje pismo a nie trójcy świętej bo inaczej wyszłoby ze w raju do upadku człowieka przyczynil sie np sam duch świety. tu masz fragment dotyczący istnienia synów bożych nie do podwazenia ks hioba rozdz 1 werset od 6

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: «Skąd przychodzisz?» Szatan odrzekł Panu: «Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej». 8 Mówi Pan do szatana: «A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? -wynika jasno kto co dla uproszenia to tacy ministrowie pracujacy dla Boga.

Cytuj:
Jak może anioł który, który jest duchem, zbliżyć do kobiety, i spłodzić jej dzieci?
ba a jak się niby urodził Chrystus

_________________
-Kogo mam wam uwolnić:Jezusa z Nazaretu zwanego Mesjaszem czy Barabasza-mordercę.
-Uwolnij Barabasza.


N gru 08, 2019 1:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
michajło napisał(a):
tu masz 3 rodz.ks rodzaju od wersetu 22

22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów...

masz tu wyraźnie liczba pojedyncza przechodzi do l mnogiej czyli ja-my no i masz boskie stworzenia tu np cherubów.


Biblia nie mówi że Bóg stworzył człowieka na podobieństwo Boże i boskie stworzenie( np. cherubów) tylko Biblia mówi ze Bóg stworzył człowieka na podobieństwo Boże. Stworzenie jakim są cherubowie nie może być zrównane ze Stwórcą. A co do liczby mnogiej i pojedynczej, to tak właśnie określa się Bóg, który jest jeden, i występuje w trzech osobach. Podałem ci przecież wersety, które mówią że, Bóg Syn (Jezus) jest w pełni Bogiem, Bóg Ojciec jest w pełni Bogiem i Bóg Duch Święty jest w pełni Bogiem. Jednak istnieje tylko jeden Bóg. Poniżej teraz więcej wersetów, z których wynika, że Bóg jest jeden, a zarazem jest Trójcą:

„Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem -- Panem jedynym!” (Pwt 6:4).

„Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma Boga” (Iz 45:5).

„Nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego” (1 Kor 8:4).

„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»” (Mt 3:16-17).

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28:19).

[Jezus powiedział:] „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10:30).

„Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14:9).

„A kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał” (J 12:45).

„Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy” (Rz 8:9).

„Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1:20).

„Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym»” (Łk 1:35).

(Jezus powiedział do swoich uczniów:] „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego
Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. [...] Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać” (J 14:16-17, 23).


michajło napisał(a):
--synów bożych tak jak informuje pismo a nie trójcy świętej bo inaczej wyszłoby ze w raju do upadku człowieka przyczynil sie np sam duch świety. tu masz fragment dotyczący istnienia synów bożych nie do podwazenia ks hioba rozdz 1 werset od 6

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: «Skąd przychodzisz?» Szatan odrzekł Panu: «Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej». 8 Mówi Pan do szatana: «A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? -wynika jasno kto co dla uproszenia to tacy ministrowie pracujacy dla Boga.


Księga Hioba to księga dydaktyczna, inaczej mądrościowa. Zgodnie z powszechnym poglądem biblistów powstała ona w V-III w.p.n.e. po zburzeniu Jerozolimy i po okresie niewoli babilońskiej[3]. Z chrześcijańskiego punktu widzenia Hioba można uważać za prefigurację Chrystusa.

michajło napisał(a):
Cytuj:
Jak może anioł który, który jest duchem, zbliżyć do kobiety, i spłodzić jej dzieci?
ba a jak się niby urodził Chrystus


Chrystus się nie urodził . Chrystus to inaczej Mesjasz , czyli druga osoba Boska, który przyszedł na świat, A jeżeli ci chodzi o Jezusa to tak się narodził to tak jak naucza Ewangelia. Podałem wyżej, powtarzam jeszcze raz: „Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym»” (Łk 1:35).

A Kościół naucza tak : KKK 422 "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo" (Ga 4, 4-5). Oto "Ewangelia o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym" (Mk 1, 1): Bóg nawiedził swój lud ( Por. Łk 1, 68). Wypełnił obietnice dane Abrahamowi i jego potomstwu (Por. Łk 1 55); uczynił więcej, niż można było oczekiwać: zesłał swego "Syna umiłowanego" (Mk 1, 11).

KKK 423 Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd z córki Izraela w Betlejem, w czasach króla Heroda Wielkiego i cezara Augusta I, z zawodu cieśla, który umarł ukrzyżowany w Jerozolimie za czasów namiestnika Poncjusza Piłata, w czasie rządów cezara Tyberiusza, jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem. Wierzymy, że "od Boga wyszedł" (J 13, 3), "z nieba zstąpił" (J 3,13; 6, 33), "przyszedł w ciele" (1 J 4, 2), ponieważ "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy... Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce" (J 1, 14. 16).


N gru 08, 2019 1:39 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 12:03 pm
Posty: 42
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zapytania o ST
Tu jest fragment..
Cytuj:
26 3A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
..wynika z niego że Nasz Nam niekoniecznie oznacza trójcę bo potem Bóg Sam STwarza człowieka,gdyby to była trojca po co miałby się pytać sam siebie i co miałby tam robić Jezus,no i jak duch świety mogłby znać zło w odniesieniu do tego fragmentu
Cytuj:
Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło;
podsumowując l mnoga nie moze oznaczać Trójcy świętej a kogo ? "bogów" którym przewodzi Bóg tak jak rzadzi krol/papieź a pod sobą ma ministrow /biskupow nie ma chyba bardziej sensownego wyjasnienia.
Cytuj:
-synów bożych tak jak informuje pismo a nie trójcy świętej bo inaczej wyszłoby ze w raju do upadku człowieka przyczynil sie np sam duch świety. tu masz fragment dotyczący istnienia synów bożych nie do podwazenia ks hioba rozdz 1 werset od 6

6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży3 udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan3 też poszedł z nimi. 7 4 I rzekł Bóg do szatana: «Skąd przychodzisz?» Szatan odrzekł Panu: «Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej». 8 Mówi Pan do szatana: «A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? -wynika jasno kto co dla uproszenia to tacy ministrowie pracujacy dla Boga.


Cytuj:
Cytuj:
Jak może anioł który, który jest duchem, zbliżyć do kobiety, i spłodzić jej dzieci?
ba a jak się niby urodził Chrystus


Chrystus się nie urodził .
??

A Kościół naucza tak : KKK 422 "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego ..
KKK 423 Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd
to jaki w końcu..?!

_________________
-Kogo mam wam uwolnić:Jezusa z Nazaretu zwanego Mesjaszem czy Barabasza-mordercę.
-Uwolnij Barabasza.


Pn gru 09, 2019 1:30 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 215 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL