Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:13 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
wybrana napisał(a):
Chciałabym też wyrazić swoje zdanie.
Mojżesz nie mógł rozmawiać ani z Bogiem Ojcem ani z Aniołem przysłanym przez Boga.
Owszem mogła mu się ukazać emanacja duchowa ale ona nie była z woli Bożej.
Dlaczego nie była z woli Bożej?
Bo nie mogła być, ponieważ zasłona grzechu jeszcze wisiała do czasu przyjścia Syna Bożego na świat.
Człowiek był oddzielony od Boga Ojca.

Czy poniższy tekst przedstawiający Abrahama w rozmowie również jest nieprawdziwy?
[I Mojż.18.26]: I rzekł Pan(JHWH): Jeśli znajdę w mieście Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miejscu ze względu na nich.
Abraham rozmawiał z cieleśnie stojącym przed nim JHWH.
Podważasz to?

i konkluzja:
Skoro Biblia zawiera nieprawdziwe teksty to:

Na jakiej podstawie wierzysz, że Jezus zmartwychwstał?

Mamy napisany Stary Testamant, który jest opisem życia ludzi w nieświadomości wyższego światła, którzy żyją według zarządzania księcia tego świata. Nie znają oni Boga Ojca, który jest pełnią miłości.
Zarządza nimi niższa emanacja ducha, który samowolnie ogłosił się Bogiem tego świata.
Gdy przyszedł na świat Zbawiciel, to otrzymaliśmy prawdę objawioną nam przez samego Boga.
Dlatego Jezus mówił do nich - gdybyście mnie nie poznali i nie widzieli i słyszeli - nie mielibyście grzechu ale teraz mnie widzicie i słyszycie i daję wam prawdę o moim Ojcu w Niebie.
Każdy ma wybór, albo jako chrześcijan przyjmuje tą prawdę lub ją odrzuca.
Otrzymaliśmy tak piękną naukę wiary o miłości naszego kochanego Ojca, który pragnie nasz przytulić i dać nam mieszkanie w swoim domu.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Wt lut 07, 2023 9:20 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Bóg wychowywał swój lud bez przeskakiwania etapów rozwojowych. Dziś wiemy, że zaniedbania w okresie dzieciństwa skutkują brakiem płynności w podążaniu ku dojrzałości pozostaje skaza niedojrzałości, braku harmonii w rozwoju. Bóg tak właśnie czynił z ludem wybranym, potem Jezus wchodził zawsze w miejsce, w którym człowiek się znajdował, by wskazać mu drogę dostosowaną do jego percepcji. Niektórzy ocknęli się po śmierci czy zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wybrał sobie Bóg lud tak samo prymitywny jak jego okoliczni sąsiedzi i postanowił ich 'wyciągać', by stali się wzorem dojrzałości dla innych i podążali w kierunku najlepszego wykorzystania ich naturalnych uwarunkowań (zbawienie). Biblia wskazuje, że Izraelici nie przeskakiwali etapów rozwojowych. Nie ma możliwości przejścia z politeizmu do monoteizmu. Etapem pośrednim jest henoteizm. To odmiana politeizmu cechująca się wywyższeniem spośród innych bogów jednego. Henoteoizm to wiara w jednego boga, ale nie negująca, że inni bogowie gdzieś sobie istnieją.

W Biblii mamy poświadczony etap henoteizmu. Widać to w najstarszych księgach ST.
Jefte mówi do króla Ammonitów: Czyż nie posiadasz wszystkiego, co Kemosz, bóg twój pozwolił co posiąść? Tak samo i my posiadamy wszystko co Jahwe, Bóg nasz, pozwolił nam posiąść (Sdz11, 24). Kemosz to największy bóg moabicki. Ten tekst nie neguje, że Kemosz istnieje. My mamy swego Boga a wy macie swego.
Inny tekst: Kto jest pośród bogów równy Tobie, Panie w blasku świętości. Ktoż co podobny, straszliwy w czynach, cuda działający (Wj15,11)
Tu nie ma silnej formuły monoteistycznej. Dopiero ok VI w pne mamy silny zwrot ku jednoznacznemu monoteizmowi, z wykluczeniem wiary w innych bogów.
Czy może człowiek uczynić sobie bogów? To wcale nie są bogowie! (Jr16, 20).
Rozdziały 40 - 55 Izajasza są anonimowego autora, tzw deuteroizajasza. To czasy wygnania babilońskiego V-VIw pne. Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Pana - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie. (Iz43, 19).
Albowiem, tak mówi Pan, Stworzyciel nieba. On, Bóg, który ukształtował i wykończył ziemię (...) Ja jestem Pan i nie ma innego Iz 45, 18).
To już zupełnie inne teksty. Silny i właściwy monoteizm biblijny ukształtował się ok. VIw pne. Niektórzy bibliści zauważają, że idea Przymierza, czyli zobowiązania się wobec Boga, że nie będę służył innemu jest ideą henoteistyczną. Przymierze ma sens w świecie, gdy Izrael mógł wybrać innych bogów. W biblijnym myśleniu mamy wyraźne przejście z henoteizmu - naszym Bogiem jest bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, ale na początku Izrael nie neguje istnienia innych bogów.

Wracając do Abrahama. Żył on ok 1800 lat przed Chr. Tymczasem właściwy monoteizm to 600 lat przed Chrystusem. Jeśli więc spoglądamy na Biblię oczami ludzi przechowujących tradycję to nie mieli oni bladego pojęcia o żadnej Trójcy. Zapisy biblijne dotyczą jednego Boga. Jezus wkroczył w historię, gdy Izrael był mentalnie przygotowany na pogłębienie wiedzy o Bogu.

Myślenie człowieka jest uporządkowane, gdy wiedzę, umiejętności i nawyki kształtuje się wedle ścisłych zasad: poznanie od rzeczy znanych do nieznanych, od bliskich do dalszych, od prostych do coraz bardziej skomplikowanych. Jeśli Maryja czegoś nie rozumiała to napisano, że przechowywała to w sercu. To decyzja zawieszenia odpowiedzi, to rozumna decyzja, bo decyzją zwierzęcą jest natychmiastowa odpowiedź...tak podpowiada zwierzęcy mózg. Z takich informacji jak ma kształtuje wnioski. Człowiek, który nie pracuje nad swą racjonalnością i nad poznaniem siebie nie rozwija się; powtarza jedynie swe uprzedzenia czy bezmyślnie wrzuca slogany pozbawione sensu (brak argumentacji lub argumentacja pozbawiona logiki). Zamyka się na inne informacje wyjściowe, które mogą falsyfikować jego dotychczasowe poglądy. Na straży ich stałości stoi przedzałożenie (procesy myślenia), mechanizmy obronne i pycha (sfera duchowości). Mamy więc różne interpretacje tekstów biblijnych (wykluczam tłumaczenia pod doktrynę) i czasem tak wielkie uprzedzenia ludzi, którzy z miłości do Boga i broniąc Boga wysłali Boga na krzyż.

My dziś możemy interpretować pewne sceny biblijne ST jako pokazanie się Trójcy, ale to tylko jedna z możliwych interpretacji. Pogłębioną prawdę o Bogu przedstawił dopiero NT.


Wt lut 07, 2023 12:55 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 636
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor,

Cytuj:
Czy moje pytanie kwestionuje cokolwiek w tej materii?


TS7:
"Gdzie jest w Biblii napisane, że tak to należy rozumieć jako "równanie z mnożeniem"?
"Tylko Biblia" ponownie."

Gregor:
"A w ogóle gdzie jest napisane w Biblii, że istnieje tzw. Trójca?
Podasz werset?"

Czy to jest adekwatne porównanie pytań?
Czy próba ucieczki od pytania?

Znowu w głupa lecisz?
Coś innego Ci zostało?

Cytuj:
Swój pogląd na ten temat przedstawiłem tu jasno.


Dla mnie Twój pogląd jest niejasny.
Jakie masz podstawy do uznawania Trójcy Świętej,
jeżeli jesteś niewierzący?

Cytuj:
Poza tym zobacz co mam w opisie swojego wyznania.


Wybrana też ma wyznanie:
'wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)"

Uważasz, że każdy kto opisuje siebie samego robi to zgodnie z prawdą?
Jesteś aż tak naiwny czy znowu lecisz w głupa?

Uznajesz, że wyznanie Wybranej jest zgodne z prawdą czy fałszywe?
Powiesz wprost czy będziesz się migał, żeby nie narazić się
Twojemu "sprzymierzeńcowi" przeciwko Kościołowi Katolickiemu?
Cytuj:
A jaką prawdę przedstawia ten fragment?


Chrzest udzielany W IMIĘ
Ojca, Syna i Ducha Świętego.
W imię czy w IMIONA?
Liczba pojedyncza czy mnoga?

Kim innym miałby być Syn i Duch Święty jak nie Bogiem,
że znaleźliby się obok Ojca w formule gdzie wzywa się ich "wspólnego imienia"?

Wyobrażasz sobie, żeby było napisane:
"chrzest w imię Ojca i Jana Chrzciciela i Mojżesza"?
Czy Bóg ma "wspólne imię" z ludźmi albo aniołami?

A może byłoby
"chrzest w IMIONA Ojca i Jana Chrzcieciela i Mojżesza"?

Dlaczego sakrament zbawiający miałby być w imię nieBoga?
Jaki to ma sens?

Cytuj:
Cytuj:
A Twoje równanie jest zupełnie losowe
czy kto Ci je przekazał?


A co to ma za znaczenie?


Co to ma za znaczenie
czy słowa opisujące Trójcę Świętą
są losowe
albo od Szatana?

Znowu bezmyślność?

™™™™™™™
Tomasz z Akwinu:

Hieronim:
"wypowiedzi nieścisłe czy nieprzemyślane
wikłają w herezję,
dlatego w rozprawianiu o Trójcy
należy postępować z ostrożnością i oględnością.
"Nie ma bowiem,
mówi Augustyn,
błędów bardziej niebezpiecznych
jak w tej materii,
nic trudniejszego w dociekaniu,
i nie ma też owocniejszych nad te zdobyczy".
™™™™™™™

od początku konieczna była
do zbawienia
wyraźna wiara w Trójcę.


Przed przyjściem Chrystusa
wiara w Trójcę
była ukryta w wierze ludzi wybitnych.
Została jednak odkryta światu
przez Chrystusa i Apostołów.

Najwyższą dobroć Boga,
według ziemskiego sposobu poznania ze skutków,
można pojąć bez troistości Osób;
lecz, o ile ujmuje się ją samą w sobie,
jak ją oglądają szczęśliwi (w niebie),
nie może być pojęta
bez troistości Osób.

Zresztą samo posyłanie Osób Boskich
prowadzi nas do szczęśliwości.

™™™™™™™

Cytuj:
Jest taką samą próbą obrazowania tematu jak diagram.


Nie jest.
Nie podałeś ku temu żadnych podstaw.
Znowu lecisz w głupa?

Cytuj:
Jak popatrzysz na przyrodę to zobaczysz,
że Pan Bóg kocha matematykę więc: 1 x 1 x 1 = 1 jest ok.


Co to ma do rzeczy?
Matematyka ma DOSŁOWNIE
nieskończoność równań, które można wymyślić.

Jaką podstawę ma Twoje?
Na razie wynika z Niego, że:
Bóg = Ojciec = Syn = Duch Święty

Czy to jest Twój pogląd na Trójcę Świętą?
Że Ojciec, Syn i Duch Święty to ta sama "Osoba"?
I że Bóg się nie różni niczym od każdej pojedynczej osoby?

™™™™™™™

Tomasz z Akwinu:

Lecz choć Ci Trzej są jednym,
a jedno Trzema,
niemniej każda z Osób
posiada właściwą sobie cechę.

1) U Ojca jest nią wieczność bez urodzenia,
2) u Syna - wieczność w narodzeniu,
3) u Ducha Świętego - pochodzenie bez narodzenia, ale tak samo z wiecznością

™™™™™™™

nie Bóg Ojciec,
nie Duch Święty
i nie cała Trójca,
ale jedynie Syn
będący Słowem Bożym
stał się człowiekiem,
choć dokonało się to
za sprawą całej Trójcy.

™™™™™™™

Czym to się różni od Boga w jednej osobie?
Może tylko twierdzisz, że uznajesz Trójcę, ale jest ona "tak skonstruowana", że de facto to nie jest Trójca?

Podobnie jak Jezus w Urantii?
Może tak i Twoja Trójca z nazwy jest Nią, ale cechy się rozmijają?

Umiesz chociaż określić czym jest "Osoba Boska"?
Jak ją zdefiniować?
Jakie cechy posiada charakterystyczne?

Cytuj:
Odnosisz to również do siebie?


Tak.

Cytuj:
Cytuj:
Czy dla Ciebie "detale" Trójcy są "nieistotnymi szczegółami Boga"?

Co masz na myśli?


Mam na myśli czy uznajesz, że nie ma znaczenia jakie cechy ma Trójca Święta i "nie ma znaczenia jakiego równania użyjesz do jej opisania, bo to TYLKO słowa"?

Czy zrozumienie Trójcy jest bez znaczenia dla życia człowieka?

A teraz powiedz jasno i wprost:
Czy dla Ciebie ten schemat:
Obrazek

Jest równie sensowny jak
1 x 1 x 1 = 1?

Odpowiesz czy znowu w nogę?


Wt lut 07, 2023 8:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No to zacytuj zdanie któregoś z katolickich biblistów/księży profesorów, który stwierdził tak jak ty, że te słowa nie są napisane z natchnienia Ducha Świętego tylko samowolnie...
Praktyka Kościoła apostolskiego i nauczanie apostolskie udowadnia ten fakt.
Praktyka i nauczanie Kościoła apostolskiego nie dowodzą twojej tezy jakoby zapis trynitarnej formy chrztu był formą spisaną bez natchnienia Ducha Świętego gdyż już w I wieku Kościoła tenże chrzcił w imię Ojca i Synaj i Ducha Świętego...
Cytuj:
Poza tym co, Duch Św. zapomniał za pierwszym razem przypomnieć te słowa?
A to kiedy(w którym roku) wg ciebie nastąpił ten czas/okres w dziejach Kościoła apostolskiego gdy tenże Kościół przestał spisywać pod natchnieniem Ducha Świętego powierzone mu nauczanie...?
Cytuj:
Co do cytatu:
"Znacznie częstsze są w Nowym Testamencie wzmianki o chrzcie 'w imię Jezusa Chrystusa' lub w imię Pana Jezusa. (...). Jego więc należało wspomnieć przede wszystkim podczas obrzędu przekazania życia neokatechumenowi (por. Dzieje Apostolskie 3, 15; 4, 12). Niewykluczone więc - to opinia większości dzisiejszych egzegetów - że formuła trynitarna jest tworem nieco późniejszym..."
(Romaniuk K. "Sakramentologia biblijna" (str. 19, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 1994).
No i gdzie tutaj masz napisane, że trynitarna forma chrztu nie została zapisana z natchnienia Ducha Świętego...?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No to jeszcze raz...
1) czy Imię, które nosił Chrystus jest imieniem Tego, który Chrystusa posłał ?
2) czy nauka, która głosił była nauka, Tego, który Chrystusa posłał ?
3) czy wszelkie działanie Chrystusa było działaniem Tego, który Chrystusa posłał ?
To nie ma znaczenia.
Chrzest miał się odbyć ze względu na wiarę w konkretną osobę, którą chrzczony wyznawał jako Pana, który zmartwychwstał.
Chrzest jest obrazem duchowego zmartwychwstania i nie dotyczy Ojca ani Ducha Św.
W kontekście chrztu jako obrazu duchowego zmartwychwstania to co napisałem wyżej byłoby bez znaczenia gdyby jakieś działanie Chrystusa nie było działaniem Boga Ojca(i Ducha), który wskrzesił Chrystusa z martwych...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Już odpowiedziałem ale do ciebie nie dociera, że JHWH nie istnieje/nie objawia się bez tych trzech Osób, które Go stanowią...
Skoro nie odpowiadasz wprost to znaczy, że nie wiesz kto rozmawiał z Mojżeszem.
Już odpowiedziałem...był to JHWH
Cytuj:
To takie trudne przyznać się do tego?
Nie ma do czego się przyznawać gdy się wierzy i wyznaje z wiarą, że JHWH stanowią trzy osoby boskie, a nie jedną, będąca żadną z tych stanowiących JHWH...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr lut 08, 2023 12:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Mamy napisany Stary Testamant, który jest opisem życia ludzi w nieświadomości wyższego światła, którzy żyją według zarządzania księcia tego świata. Nie znają oni Boga Ojca, który jest pełnią miłości.

Czy rzeczywiście?
[I Mojż.5.22,24]:Po zrodzeniu Metuszelacha chodził Henoch z Bogiem trzysta lat i zrodził synów i córki. 24.Henoch chodził z Bogiem, a potem nie było go, gdyż zabrał go Bóg.

[I Mojż.6.9]: Oto dzieje rodu Noego: Noe był mężem sprawiedliwym, nieskazitelnym wśród swojego pokolenia. Noe chodził z Bogiem.
merss napisał(a):
Wracając do Abrahama. Żył on ok 1800 lat przed Chr. Tymczasem właściwy monoteizm to 600 lat przed Chrystusem.

Nie wiem skąd czerpiesz takie informacje, ale dla mnie są one przełomu XIX/XX.
To właśnie Abraham spotyka Melchizedeka, o którym Nowy Testament pisze, że był kapłanem Boga Najwyższego.
Rozwój wierzeń odbywał się wręcz w odwrotny sposób. Kananejczycy we wczesnym okresie podzielali wiarę patriarchów w Boga Najwyższego choć nie byli monoteistami. Wierzyli, że najwyższy Bóg stoi ponad innymi bogami i nazywali go El. Określali go jako "Ojciec ludzkości", "Stworzyciel ziemi".
Imię El występuje w Biblii ponad 200 razy i odnosi się do Boga (El Elion, El Olam, El Szaddaj).
Z czasem wiara w El została zastąpiona przez rozwijający się politeizm.


Cz lut 09, 2023 3:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
wybrana napisał(a):
Mamy napisany Stary Testamant, który jest opisem życia ludzi w nieświadomości wyższego światła, którzy żyją według zarządzania księcia tego świata. Nie znają oni Boga Ojca, który jest pełnią miłości.

Czy rzeczywiście?
[I Mojż.5.22,24]:Po zrodzeniu Metuszelacha chodził Henoch z Bogiem trzysta lat i zrodził synów i córki. 24.Henoch chodził z Bogiem, a potem nie było go, gdyż zabrał go Bóg.

Zgadza się, że chodził z Bogiem. Do czasu przyjścia Syna Bożego czyli przyjścia prawdy - światła na świat, świat wyznawał Boga - księcia tego świata, który ogłosił się Bogiem. Nie był on światłością, dlatego ziemia była spowita ciemnością duchową. Jezus jest światłem, które zaczęło oświetlać ten świat. Przyszedł do nas, by wydać świadectwo prawdy o naszym Bogu Ojcu, który jest ponad ciemnością.
Ten, który podawał się za Boga mówił, źe jest zazdrosny, mściwy i kazał iść i zdobywać. Jezus dał prawdę o naszym prawdziwym Bogu Ojcu, który jest prapoczątkiem wszystkiego, źe jest miłością.
Nasz świat jest wykreowany przez niższy poziom ducha na wzór niebiańskiego świata idealnego. Jest niedoskonały, bo ten kto go kreował utworzył go niedoskonały, dlatego jedno stworzenie, by przeżyć - zabija drugie. To jest świat czasu i trupów. Bóg Ojciec pragnie nas wybawić z tego świata , dlatego Jezus nauczał byśmy my stawali się doskonali i pokonywali ducha tego świata.
To co śmiertelne przyoblecze się w nieśmiertelne.
Jezus nauczał, że nie pochodzi z tego świata i, że pokonał ten świat.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Cz lut 09, 2023 8:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Zgadza się, że chodził z Bogiem. Do czasu przyjścia Syna Bożego czyli przyjścia prawdy - światła na świat, świat wyznawał Boga - księcia tego świata, który ogłosił się Bogiem.

Czyli Noe i jego rodzina zostali uratowani z potopu przez księcia tego świata bo czytamy, że Noe też chodził z Bogiem.
To co piszesz jest sprzeczne i oderwane od przekazu całej Biblii, a w szczególności Nowego Testamentu.


Pt lut 10, 2023 12:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
Praktyka i nauczanie Kościoła apostolskiego nie dowodzą twojej tezy jakoby zapis trynitarnej formy chrztu był formą spisaną bez natchnienia Ducha Świętego gdyż już w I wieku Kościoła tenże chrzcił w imię Ojca i Synaj i Ducha Świętego...

Nauka i praktyka Kościoła opisana w NT jest najlepszym dowodem, że Duch Św. nie miał nic wspólnego z dopisanymi "słowami" Jezusa - to skażony tekst.
sahcim napisał(a):
A to kiedy(w którym roku) wg ciebie nastąpił ten czas/okres w dziejach Kościoła apostolskiego gdy tenże Kościół przestał spisywać pod natchnieniem Ducha Świętego powierzone mu nauczanie...?

Najmłodszą księgą NT jest Objawienie Jana datowane na ok. 90/96 rok. Ewangelie,Dzieje Ap. i listy zostały napisane znacznie wcześniej.
Najstarszy znany manuskrypt NT datowany jest na ok. 130 r., a to oznacza, że istniały już wcześniej kopie oryginalnych tekstów, które krążyły między Kościołami.
sahcim napisał(a):
No i gdzie tutaj masz napisane, że trynitarna forma chrztu nie została zapisana z natchnienia Ducha Świętego...?

Co do braku natchnienia napisałem na samym początku - nauczanie i praktyka Kościoła opisana w NT temu przeczy. Poza tym jeśli ktoś dopisał to zdanie to dopuścił się oszustwa gdyż:
- sfałszował słowa Pana Jezusa
- podszył się pod Mateusza, który tego nie napisał
Tak nie działa Duch św., który jest prawdą.
sahcim napisał(a):
Już odpowiedziałem...był to JHWH

To akurat mamy napisane jasno w tekście, ale to nie wyjaśnia kto stoi za określeniem JHWH.
Dlatego nie zmienia to faktu, że nie odpowiedziałeś kto przedstawił się jako JHWH i z kim więc rozmawiał Mojżesz.
Podałem Ci kilka możliwości:
- z Bogiem Ojcem - JHWH
- z Synem Bożym - JHWH
- z Duchem św. - JHWH
lub
- z [Ojciec w Synu, Syn w Ojcu i w Duchu św.] - JHWH

Z czym masz więc problem?


Pt lut 10, 2023 1:04 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
To właśnie Abraham spotyka Melchizedeka, o którym Nowy Testament pisze, że był kapłanem Boga Najwyższego.

Chodziło o chleb i wino. Nic o nim nie wiemy.
Cytuj:
Rozwój wierzeń odbywał się wręcz w odwrotny sposób.

Przytoczyłam cytaty biblijne, więc negowanie jest irracjonalne. Wiemy, które z ksiąg są wcześniejsze, które późniejsze, które są takimi do których dopisywano pewne teksty i dlaczego dopisywano. To badania archeologiczno - historyczno - literackie. Mamy poza tym księgę Micheasza z VIIIw pne i w niej nadal wpływy henoteizmu. Izajasz rozpoczyna właściwy monototeizm, czyli są wykluczeni inni bogowie. Z nimi zresztą walczy Bóg a nie Egipcjanami zsyłając plagi. Tak nam wskazują badania nad Biblią. Chodzi o czas pochodzenie ksiąg, czas pochodzenia zapisów w księgach.
Cytuj:
Kananejczycy we wczesnym okresie podzielali wiarę patriarchów w Boga Najwyższego choć nie byli monoteistami. Wierzyli, że najwyższy Bóg stoi ponad innymi bogami i nazywali go El. Określali go jako "Ojciec ludzkości", "Stworzyciel ziemi".

Mieliśmy też przebiblijne wierzenia egipskie w jedynego boga. To był bóg słońca, na pierwszy rzut oko bardzo podobny do Boga Jahwe.
To offtop. Wprowadziłam wyżej wyjaśnienie, że wasz spór jest bezprzedmiotowy. Życie Abrahama jest dziś datowane jak podałam (jedynie kolejne materiały źródłowe mogą to zmienić) a Biblia wskazuje nam, to samo co historia religii; henoteizm był etapem pośrednim między politeizmem a monoteizmem. Złoty cielec był wyobrażeniem Baala, czyli bardzo ważnego boga burzy. Wierzyli więc Izraelici w jedynego Boga czy uznawali Go za swego? To różnica. W chwili kryzysu wybrali mocniejszego Baala. Mojżesz żył w XIV - XIII pne.

My nadal poznajemy Boga i tworzymy sobie jego obraz. Ta kwestia pozostaje otwartą. Korzystamy nie tylko z pamięci historycznej, ale i odkryć naukowych, np kosmologii. Abraham nie znał Trójcy, odczytywanie ST przez pryzmat NT jest inne. Twoja Trójca jest też inna niż ta odczytywane przez katolików. Mam w zasadzie wątpliwości czy to jest Trójca Święta. Nie jest to jednak tematem wątku.


Pt lut 10, 2023 1:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
TS7 napisał(a):
Gregor:
"A w ogóle gdzie jest napisane w Biblii, że istnieje tzw. Trójca?
Podasz werset?"
Czy to jest adekwatne porównanie pytań?
Czy próba ucieczki od pytania?

Tak do adekwatne pytanie.
TS7 napisał(a):
Dla mnie Twój pogląd jest niejasny.
Jakie masz podstawy do uznawania Trójcy Świętej,
jeżeli jesteś niewierzący?

Niewierzący w kogo/co?
TS7 napisał(a):
Uważasz, że każdy kto opisuje siebie samego robi to zgodnie z prawdą?

Podaj wzorzec tej prawdy.
Co nim będzie: Syrach, Tomasz z Akwinu, Katechizm albo inny człowiek?
Co do mojego stosunku do trynitarnej natury Pana Boga to bardzo jasno to opisałem w wielu postach.
TS7 napisał(a):
Uznajesz, że wyznanie Wybranej jest zgodne z prawdą czy fałszywe?
Powiesz wprost czy będziesz się migał, żeby nie narazić się
Twojemu "sprzymierzeńcowi" przeciwko Kościołowi Katolickiemu?

No i ulżyłeś sobie po raz kolejny? Lepiej Ci się zrobiło na sercu?
Trudno Ci żyć bez jadu i złośliwości - to taki katolicki sznyt?
Dlatego nie odpowiem Ci na to pytanie.
TS7 napisał(a):
Wyobrażasz sobie, żeby było napisane:
"chrzest w imię Ojca i Jana Chrzciciela i Mojżesza"?
Czy Bóg ma "wspólne imię" z ludźmi albo aniołami?

Chrzest miał się odbywać tylko w jedno imię - Jezusa. I tak praktykował Kościół apostolski - zgodnie ze swoim nauczaniem.
TS7 napisał(a):
Co to ma za znaczenie
czy słowa opisujące Trójcę Świętą
są losowe
albo od Szatana?

A znasz takie od Szatana?
Może jesteś więc krypto okultystą i tylko tu na forum ściemniasz jaki to z Ciebie katolik/chrześcijanin?
Kiedy ostatni raz poddałeś się egzorcyzmom?
TS7 napisał(a):
od początku konieczna była
do zbawienia wyraźna wiara w Trójcę.

No to pokaż to w przesłaniu Ewangelii, którą głosił Pan Jezus, a po nim apostołowie.
TS7 napisał(a):
Czy to jest Twój pogląd na Trójcę Świętą?
Że Ojciec, Syn i Duch Święty to ta sama "Osoba"?
I że Bóg się nie różni niczym od każdej pojedynczej osoby?

Wszystko w tym temacie już napisałem i nie mam nic więcej do powiedzenia.
No przecież wyznajesz na każdej mszy, że wierzysz w jednego Boga, więc gdzie tu problem? A może już nie zastanawiasz się co mówisz, bo leci z automatu?
TS7 napisał(a):
Umiesz chociaż określić czym jest "Osoba Boska"?
Jak ją zdefiniować?
Jakie cechy posiada charakterystyczne?

A do czego ma mi to być potrzebne?
Niech w to bawią się teologowie.
Wole poznawać Pana Boga/Jezusa niż go definiować.
TS7 napisał(a):
Czy dla Ciebie ten schemat:
Obrazek
Jest równie sensowny jak
1 x 1 x 1 = 1?

Tak.


Pt lut 10, 2023 1:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Praktyka i nauczanie Kościoła apostolskiego nie dowodzą twojej tezy jakoby zapis trynitarnej formy chrztu był formą spisaną bez natchnienia Ducha Świętego gdyż już w I wieku Kościoła tenże chrzcił w imię Ojca i Synaj i Ducha Świętego...

Nauka i praktyka Kościoła opisana w NT jest najlepszym dowodem, że Duch Św. nie miał nic wspólnego z dopisanymi "słowami" Jezusa
To twój wymysł gdyż Ap Paweł pisze do Koryntian:
„Zostaliście obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez Ducha Boga naszego” (1 Kor 6,11)
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
A to kiedy(w którym roku) wg ciebie nastąpił ten czas/okres w dziejach Kościoła apostolskiego gdy tenże Kościół przestał spisywać pod natchnieniem Ducha Świętego powierzone mu nauczanie...?
Najmłodszą księgą NT jest Objawienie Jana datowane na ok. 90/96 rok. Ewangelie,Dzieje Ap. i listy zostały napisane znacznie wcześniej.
Najstarszy znany manuskrypt NT datowany jest na ok. 130 r., a to oznacza, że istniały już wcześniej kopie oryginalnych tekstów, które krążyły między Kościołami.
No więc przyjmij do wiadomości, że Kościół apostolski od początku przy chrzcie używał słów z Mt 28:19 gdyż w „Didache” (7:1) z końca I w. pouczał:
„A zaś co do chrztu. W ten chrzcijcie sposób: wszystko to wymawiajcie i chrzcijcie: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (przekł. ks. Lisieckiego).
Tertulian (ur. 155) pisał:
„Ustanowiono bowiem prawo chrztu i określono jego formę: (...) chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” („O chrzcie” 13).
Patrz też „Apologia” I:61,3 - Justyn Męczennik (ur. 100);
„Wykład Nauki Apostolskiej” 3 - Ireneusz (ur. 130-140);
„Przeciw Prakseaszowi” 26:9 (patrz pkt 36.2.8) - Tertulian (ur. 155);
List 73 - Cyprian (zm. 258).
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No i gdzie tutaj masz napisane, że trynitarna forma chrztu nie została zapisana z natchnienia Ducha Świętego...?

Co do braku natchnienia napisałem na samym początku
Ja się pytam gdzie w tym zacytowanym przez ciebie tekście księdz Romaniuk napisał, że formuła trynitarna nie jest napisana z natchnienia Ducha Świętego czyli to, co ty twierdzisz powołując się na niego...?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Już odpowiedziałem...był to JHWH

To akurat mamy napisane jasno w tekście, ale to nie wyjaśnia kto stoi za określeniem JHWH.
Jak to nie wyjaśnia skoro sam potwierdziłeś moje stwierdzenie wyżej, że to trzy osoby boskie stanowią o istnieniu JHWH...
Cytuj:
Dlatego nie zmienia to faktu, że nie odpowiedziałeś kto przedstawił się jako JHWH i z kim więc rozmawiał Mojżesz.
Twoje założenie jakobym nie odpowiedział oparte zostało na bzdurnej przesłance jakoby któryś z nas nie wiedział i nie potwierdził wczesniej, że za określeniem JHWH stoją trzy osoby boskie, a nie jedna...
Cytuj:
Z czym masz więc problem?
Z twoim rozumowaniem gdyż raz potwierdzasz moje postrzeganie, że JHWH stanowią trzy osoby boskie, a innym razem stwierdzasz, że JHWH stanowi jedna osoba...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt lut 10, 2023 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcin napisał(a):
Z twoim rozumowaniem gdyż raz potwierdzasz moje postrzeganie, że JHWH stanowią trzy osoby boskie, a innym razem stwierdzasz, że JHWH stanowi jedna osoba...

Kto to jest JHWH?
Jezus o nikim takim nie nauczał a jeżeli się mylę, to podaj choć jeden wers w którym nazwał Boga JHWH.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pt lut 10, 2023 11:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
sahcin napisał(a):
Z twoim rozumowaniem gdyż raz potwierdzasz moje postrzeganie, że JHWH stanowią trzy osoby boskie, a innym razem stwierdzasz, że JHWH stanowi jedna osoba...

Kto to jest JHWH?
Jezus o nikim takim nie nauczał a jeżeli się mylę, to podaj choć jeden wers w którym nazwał Boga JHWH.
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM» J 8, 58

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt lut 10, 2023 11:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
sahcin napisał(a):
Z twoim rozumowaniem gdyż raz potwierdzasz moje postrzeganie, że JHWH stanowią trzy osoby boskie, a innym razem stwierdzasz, że JHWH stanowi jedna osoba...

Kto to jest JHWH?
Jezus o nikim takim nie nauczał a jeżeli się mylę, to podaj choć jeden wers w którym nazwał Boga JHWH.
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM» J 8, 58

To, że Jezus potwierdził, że jest, to jest potwierdzeniem?
Cytuj:
Tetragram w tekście Nowego Testamentu
Edytuj
W żadnym z dostępnych manuskryptów Nowego Testamentu nie ma tetragramu. W czterech miejscach występuje imię Boże w skróconej formie Jah w słowie Hallelujah (Apokalipsa 19:1, 3, 4, 6).

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pt lut 10, 2023 11:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Kto to jest JHWH?
Jezus o nikim takim nie nauczał a jeżeli się mylę, to podaj choć jeden wers w którym nazwał Boga JHWH.
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM» J 8, 58

To, że Jezus potwierdził, że jest, to jest potwierdzeniem?
No właśnie Pan Jezus potwierdził, że jest tym samym Bogiem(JHWH), z którym rozmawiał Mojżesz...
Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi:
«JESTEM, KTÓRY JESTEM».
I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». Mówił dalej Bóg do Mojżesza:
«Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
(Wj 3:13-15)

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So lut 11, 2023 12:01 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL