Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:50 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
Skoro biblijne stwierdzenie "JHWH" nic tobie nie mówi o ilości osób, to dlaczego wyżej piszac(cyt): JHWH jest stwierdzeniem: On istnieje/On jest/Wiekuisty]
Tetragram jest powiązany ze zdaniem: "Jestem, który jestem".
stwierdzasz, że(cyt) I tu i tu występuje tylko jedna osoba. ? ? ?

Nie chodzi o to, co mi dziś mówi, ale co mówił w danym momencie Mojżeszowi.
Odnoszę to do więc do konkretnego miejsca i czasu - blisko 3500 lat temu.
sahcim napisał(a):
No więc skoro ty spoglądasz na biblijne stwierdzenie "JHWH" z innej perspektywy niż Mojżesz, to co sprawia/powoduje, że widzisz w biblijnym stwierdzeniu "JHWH" tylko jedną osobę i wciąż nie odpowiedziałeś którą to osobę "widzisz..? ? ?

To nie ja widzę, tylko Pan Bóg tak przedstawił się Mojżeszowi w danym momencie historii. W tamtym momencie Pan Bóg przedstawia się Mojżeszowi jako jedna osoba.
I dlatego tak właśnie odpowiedziałem TS7 - to odpowiedź z punktu widzenia Mojżesza.
Pytanie brzmiało "gdzie", więc wskazałem konkretny fragment.

Dziś Ty, ja za stwierdzeniem JHWH i "Jestem, który jestem" widzimy trójjedynego Boga, ale Mojżesz w tym momencie tego nie wiedział.


So gru 03, 2022 12:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skoro biblijne stwierdzenie "JHWH" nic tobie nie mówi o ilości osób, to dlaczego wyżej piszac(cyt): JHWH jest stwierdzeniem: On istnieje/On jest/Wiekuisty]
Tetragram jest powiązany ze zdaniem: "Jestem, który jestem".
stwierdzasz, że(cyt) I tu i tu występuje tylko jedna osoba. ? ? ?

Nie chodzi o to, co mi dziś mówi, ale co mówił w danym momencie Mojżeszowi.
No więc już ci mówiłem na początku, że gdyby w danym momencie istniejący od zawsze ten sam Bóg(JHWH) powiedział Mojżeszowi, ba...nawet tylko zasugerował mu, że jest jedną(powtarzam z dużej litery JEDNĄ) osobą, to by go okłamał...dociera to do ciebie ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No więc skoro ty spoglądasz na biblijne stwierdzenie "JHWH" z innej perspektywy niż Mojżesz, to co sprawia/powoduje, że widzisz w biblijnym stwierdzeniu "JHWH" tylko jedną osobę i wciąż nie odpowiedziałeś którą to osobę "widzisz..? ? ?
To nie ja widzę, tylko Pan Bóg tak przedstawił się Mojżeszowi w danym momencie historii.
Nie wciskaj niezmiennie istniejącemu Bogu(JHWH) swoich wymysłów na temat Jego istoty, bo tym samym przypisujesz Świętemu Świętych mówienie nieprawdy...
Cytuj:
Dziś Ty, ja za stwierdzeniem JHWH i "Jestem, który jestem" widzimy trójjedynego Boga, ale Mojżesz w tym momencie tego nie wiedział.
Mojżesz ani nie widział jednej(jak twierdzisz) osoby JHWH ani nie słyszał od Niego, że istnieje od zawsze/wieków jako jedna osoba więc to tylko i wyłącznie twój wymysł...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So gru 03, 2022 1:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
To że "Bog jest osobowy" NIE implikuje, czy wypowiada sie w danym fragmencie jako osoba, czy jako po prostu Bóg.

Nasz Bóg jest osobą, a nie: energią, mocą, nirwaną, itd.
Owszem, ale - patrz wyżej
Cytuj:
Jeśli się wypowiada, to zawsze jako osoba
Teza fałszywa.
Wypowiada się jako Bóg- niekoniecznie jedna z osób. Więcej powiem - jedność w ramach Trójcy jest tak daleko posunięta, że KAŻDA wypowiedź i KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy.
Cytuj:
chyba że, znasz przypadki iż tak nie jest?
Oczywiscie że tak. Jest cały szereg wypowiedzi, które są w jednych księgach przypisywane Jahwe, a w innych np. Chrystusowi (np. porównaj Iz 6,1.3.5 i J 12,37-41).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 03, 2022 9:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
No więc już ci mówiłem na początku, że gdyby w danym momencie istniejący od zawsze ten sam Bóg(JHWH) powiedział Mojżeszowi, ba...nawet tylko zasugerował mu, że jest jedną(powtarzam z dużej litery JEDNĄ) osobą, to by go okłamał...dociera to do ciebie ?

Mojżesz miał objawione tylko tyle ile było potrzeba.
Tekst biblijny przeczy Twojemu gdybaniu.
Pan Bóg objawia się człowiekowi w takim zakresie jaki uzna za stosowne. I tak też było w przypadku Mojżesza.
sahcim napisał(a):
Nie wciskaj niezmiennie istniejącemu Bogu(JHWH) swoich wymysłów na temat Jego istoty, bo tym samym przypisujesz Świętemu Świętych mówienie nieprawdy...

Tekst biblijny przeczy temu co tu wypisujesz.
sahcim napisał(a):
Mojżesz ani nie widział jednej(jak twierdzisz) osoby JHWH ani nie słyszał od Niego, że istnieje od zawsze/wieków jako jedna osoba więc to tylko i wyłącznie twój wymysł...

Twoja ignorancja tekstu nie zmienia faktu, że:
1- JHWH to zwrot w III os. l.p.
2 - "Jestem, który jestem" to stwierdzenie w I os. l.p.
W tym momencie Mojżesz nie miał nic objawionego w kwestii trynitarnej, gdyż dla jego powołania nie miało to żadnego znaczenia.


N gru 04, 2022 12:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Teza fałszywa.
Wypowiada się jako Bóg- niekoniecznie jedna z osób. Więcej powiem - jedność w ramach Trójcy jest tak daleko posunięta, że KAŻDA wypowiedź i KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy.

Teza błędna.
Nie KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy:
[I Kor.2.10]:Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.
To działanie leży w gestii tylko jednej Osoby.
Barney napisał(a):
Oczywiscie że tak. Jest cały szereg wypowiedzi, które są w jednych księgach przypisywane Jahwe, a w innych np. Chrystusowi (np. porównaj Iz 6,1.3.5 i J 12,37-41).

To nie zmienia faktu, że te fragmenty odnoszą się do osoby, a nie do duetu czy tercetu.
Nie przypominam sobie żadnego fragmentu, w którym Pan Bóg objawił się człowiekowi w trynitarny sposób, choć ta duchowa prawda była Izraelitom znana z biblijnego tekstu.


N gru 04, 2022 12:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No więc już ci mówiłem na początku, że gdyby w danym momencie istniejący od zawsze ten sam Bóg(JHWH) powiedział Mojżeszowi, ba...nawet tylko zasugerował mu, że jest jedną(powtarzam z dużej litery JEDNĄ) osobą, to by go okłamał...dociera to do ciebie ?
Mojżesz miał objawione tylko tyle ile było potrzeba.
Tekst biblijny przeczy Twojemu gdybaniu.
To nie tekst biblijny przeczy temu co mówię tylko twoje nadęte ego gdyż wcześniej sam przyznajesz, że(cyt): W stwierdzeniu JHWH Pan Bóg (trójjedyny) przedstawił swój charakter, a nie ilość osób. oraz To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności.
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie wciskaj niezmiennie istniejącemu Bogu(JHWH) swoich wymysłów na temat Jego istoty, bo tym samym przypisujesz Świętemu Świętych mówienie nieprawdy...
Tekst biblijny przeczy temu co tu wypisujesz.
Który ten tekst....ten o którym sam piszesz, że jest przedstawieniem charakteru 3 osób w jedności ? ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Mojżesz ani nie widział jednej(jak twierdzisz) osoby JHWH ani nie słyszał od Niego, że istnieje od zawsze/wieków jako jedna osoba więc to tylko i wyłącznie twój wymysł...

Twoja ignorancja tekstu
Przypisując mi swoją postawę nie zmienisz faktu, że sam potwierdzasz iż biblijne stwierdzenie "JHWH"
To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności. oraz
Z resztą kto wie, może wypowiadając JHWH mówiły jednocześnie wszystkie Osoby?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N gru 04, 2022 1:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Teza fałszywa.
Wypowiada się jako Bóg- niekoniecznie jedna z osób. Więcej powiem - jedność w ramach Trójcy jest tak daleko posunięta, że KAŻDA wypowiedź i KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy.

Teza błędna.
Nie KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy:
[I Kor.2.10]:Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.
To działanie leży w gestii tylko jednej Osoby.
Gdzie tu jest napisane, że "tylko Duch bada wszystko"? Inne Osoby Boskie pozostają w nieświadomości? ;)
Błąd jak przy "tylko Biblia".
Cytuj:
Barney napisał(a):
Oczywiscie że tak. Jest cały szereg wypowiedzi, które są w jednych księgach przypisywane Jahwe, a w innych np. Chrystusowi (np. porównaj Iz 6,1.3.5 i J 12,37-41).

To nie zmienia faktu, że te fragmenty odnoszą się do osoby, a nie do duetu czy tercetu.
Po pierwsze, nie do Osoby, tylko do Jahwe jako Boga Trójjedynego (to nic, że nie było wówczas świadomości Trójcy). Usiłujesz wyciągnąć wniosek z założenia, które jest tym wnioskiem - klasyczny błąd.

Po drugie: oczywiście, że nie ma takiego faktu. Weź choćby zapisy NT i ST na temat stworzenia świata.

Cytuj:
Nie przypominam sobie żadnego fragmentu, w którym Pan Bóg objawił się człowiekowi w trynitarny sposób, choć ta duchowa prawda była Izraelitom znana z biblijnego tekstu.
I znów się mylisz. Weź wizytę Boga u Abrahama.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N gru 04, 2022 1:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Nie KAŻDE działanie jest dziełem CAŁEJ Trójcy:
[I Kor.2.10]:Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.
To działanie leży w gestii tylko jednej Osoby.
To w twojej biblii nie napisali, że Bóg jest duchem...??

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N gru 04, 2022 7:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
To nie tekst biblijny przeczy temu co mówię tylko twoje nadęte ego gdyż wcześniej sam przyznajesz, że(cyt): W stwierdzeniu JHWH Pan Bóg (trójjedyny) przedstawił swój charakter, a nie ilość osób. oraz To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności.

Dlatego JHWH wskazuje na tą jedność, a nie na trynitaryzm.
sahcim napisał(a):
Który ten tekst....ten o którym sam piszesz, że jest przedstawieniem charakteru 3 osób w jedności ? ?

I ten i ten [II Mojż.3.14] i wiele innych w ST.
sahcim napisał(a):
Przypisując mi swoją postawę nie zmienisz faktu, że sam potwierdzasz iż biblijne stwierdzenie "JHWH"
To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności. oraz
Z resztą kto wie, może wypowiadając JHWH mówiły jednocześnie wszystkie Osoby?

No i co to zmienia? Mojżesz poznał jednego Boga, a nie trzy Osoby.
sahcim napisał(a):
To w twojej biblii nie napisali, że Bóg jest duchem...??

Bez związku z przytoczonym fragmentem, w którym jest mowa o osobie Ducha Św.


Wt gru 06, 2022 12:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Gdzie tu jest napisane, że "tylko Duch bada wszystko"? Inne Osoby Boskie pozostają w nieświadomości?

Stara sztuczka "gdzie tu jest napisane". :D
W tym fragmencie jest wymieniona tylko jedna Osoba, która przenika/bada Boga.
Kwestia świadomości innych Osób nie ma tu znaczenia, bo ten fragment nie o tym mówi tylko o konkretnym działaniu.
Podam Ci jeszcze inny fragment, ukazujący autonomiczność w decyzyjności jednej z Osób:
[Dz.Ap.13.2]:A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Święty: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem.
Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości, to mogę podać kolejny.
Barney napisał(a):
Po pierwsze, nie do Osoby, tylko do Jahwe jako Boga Trójjedynego (to nic, że nie było wówczas świadomości Trójcy). Usiłujesz wyciągnąć wniosek z założenia, które jest tym wnioskiem - klasyczny błąd.

JHWH to stwierdzenie o Osobie (l.p.). Przykłady jakie przytoczyłeś dotyczą zarówno JHWH - osoby jaki i Jezusa - osoby. Tu i tu masz l.p.
To, że obecnie dostrzegamy w JHWH Trójjedynego nie ma tu nic do rzeczy.
Barney napisał(a):
I znów się mylisz. Weź wizytę Boga u Abrahama.

Czy chodzi Ci o wizytę opisaną w I.Mojż.18?
Jak widzę to Abraham zwracał się tylko do jednej osoby nazywając ją Panem (JHWH).
Poza tym Pan(JHWH) wypowiada się tu w I os. l.p.
Tak więc z Abrahamem spotyka się tylko jedna Osoba/jeden JHWH w ciele ludzkim, a nie trzech, co doskonale widać też w I Mojż.19.24.
Chyba, że chodzi Ci o inny fragment?


Wt gru 06, 2022 12:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
To, że jest 1 osoba liczby pojedynczej wcale nie oznacza, że werset odnosi się do osoby. Równie dobrze - i tak jest w tym wypadku - odnosi się do Boga.
Co do wizyty u Abrahama - czytamy o 3 mężach, więc nie kręć.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 06, 2022 1:32 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
To nie tekst biblijny przeczy temu co mówię tylko twoje nadęte ego gdyż wcześniej sam przyznajesz, że(cyt): W stwierdzeniu JHWH Pan Bóg (trójjedyny) przedstawił swój charakter, a nie ilość osób. oraz To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności.
Dlatego JHWH wskazuje na tą jedność, a nie na trynitaryzm.
No ale ta jedność JHWH jest jednością 3 osób, a nie jednej...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Który ten tekst....ten o którym sam piszesz, że jest przedstawieniem charakteru 3 osób w jedności ? ?

I ten i ten [II Mojż.3.14] i wiele innych w ST.
Według twoich słow zarówno jeden jak i drugi tekst(oraz te inne) wskazują na jedność 3 osób, a nie jednej osoby więc nie wciskaj sprzeczności tam gdzie jej nie ma...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Przypisując mi swoją postawę nie zmienisz faktu, że sam potwierdzasz iż biblijne stwierdzenie "JHWH"
To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności. oraz
Z resztą kto wie, może wypowiadając JHWH mówiły jednocześnie wszystkie Osoby?
No i co to zmienia? Mojżesz poznał jednego Boga, a nie trzy Osoby.
Jak to co to zmienia...toż poznając tego samego/jednego Boga, który jest wg twoich słow jednością 3 osób a nie jednej, nie poznał jakiegoś innego, nie będącego tą jednością...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
To w twojej biblii nie napisali, że Bóg jest duchem...??
Bez związku z przytoczonym fragmentem, w którym jest mowa o osobie Ducha Św.
Jak to bez związku...to Ojciec i Syn nie są jednością w najdoskonalszym tego słowa znaczeniu z Duchem Swietym ? ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt gru 06, 2022 3:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
To, że jest 1 osoba liczby pojedynczej wcale nie oznacza, że werset odnosi się do osoby. Równie dobrze - i tak jest w tym wypadku - odnosi się do Boga.

Kontekst określa odniesienie do ilości osób.
Barney napisał(a):
Co do wizyty u Abrahama - czytamy o 3 mężach, więc nie kręć.

Tylko jedna z nich nazywana jest Panem (JHWH). I jak wyżej, kontekst wskazuje kto jest kto w tej trójce mężów. Kim byli pozostali dwaj, to masz opisane w rozdz. 19.


Śr gru 07, 2022 12:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
No ale ta jedność JHWH jest jednością 3 osób, a nie jednej...

W chwili gdy Pan Bóg kazał tak się nazywać, Mojżesz o tym nie wiedział.
sahcim napisał(a):
Według twoich słow zarówno jeden jak i drugi tekst(oraz te inne) wskazują na jedność 3 osób, a nie jednej osoby więc nie wciskaj sprzeczności tam gdzie jej nie ma...

Te i inne fragmenty uwypuklają osobę Boga i nie mówią nic o trójjedynej naturze. Np.
[V Mojż.32.40]: Gdyż podniosę ku niebu rękę moją i powiem: Ja żyję na wieki.
W ten sposób Pan Bóg zwraca uwagę na całego siebie, a nie na poszczególne Osoby.
sahcim napisał(a):
Jak to co to zmienia...toż poznając tego samego/jednego Boga, który jest wg twoich słow jednością 3 osób a nie jednej, nie poznał jakiegoś innego, nie będącego tą jednością...

Jednak Mojżesz na tą chwilę tego nie wiedział, gdyż Pan Bóg mu tego nie objawił.
W Egipcie, Kanaanie panowała wiara w wielu bogów, a tu Mojżesz poznaje tego jedynego/prawdziwego. O to tu chodziło.
sahcim napisał(a):
Jak to bez związku...to Ojciec i Syn nie są jednością w najdoskonalszym tego słowa znaczeniu z Duchem Swietym ? ?

To nie ma związku gdyż tekst, który przytoczyłem mówi o suwerenności/autonomiczności Osób w działaniu - patrz też [Dz.13.2].


Śr gru 07, 2022 1:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No ale ta jedność JHWH jest jednością 3 osób, a nie jednej...
W chwili gdy Pan Bóg kazał tak się nazywać, Mojżesz o tym nie wiedział.
No i co z tego skoro to nie Mojżesz przekonuje nas o tym, że Bóg w jednej osobie jest w stwierdzeniu JHWH, tylko robisz to ty...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Według twoich słow zarówno jeden jak i drugi tekst(oraz te inne) wskazują na jedność 3 osób, a nie jednej osoby więc nie wciskaj sprzeczności tam gdzie jej nie ma...
Te i inne fragmenty uwypuklają osobę Boga
No to powiedz mi kolego sympatyczny, którą to osobę Boga uwypukla np. biblijne stwierdzenie "JHWH" ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak to co to zmienia...toż poznając tego samego/jednego Boga, który jest wg twoich słow jednością 3 osób a nie jednej, nie poznał jakiegoś innego, nie będącego tą jednością...
Jednak Mojżesz na tą chwilę tego nie wiedział, gdyż Pan Bóg mu tego nie objawił.
No i co z tego jeżeli wypowiadający "JHWH" Bóg jest od zawsze ten sam, trójjedyny...skąd masz pewność, że do Mojżesz nie mówiły jednocześnie wszystkie osoby Boskie ??
Cytuj:
W Egipcie, Kanaanie panowała wiara w wielu bogów, a tu Mojżesz poznaje tego jedynego/prawdziwego. O to tu chodziło.
No ale Ten, którego poznawał Mojżesz, istnieje od zawsze jako jedność 3 osób bez względu na to czy Mojżesz o tym wiedział czy nie zatem nie mógł poznawać Boga(JHWH) jako kogoś jednoosobowego, bo taki nie istnieje...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak to bez związku...to Ojciec i Syn nie są jednością w najdoskonalszym tego słowa znaczeniu z Duchem Swietym ? ?
To nie ma związku gdyż tekst, który przytoczyłem mówi o suwerenności/autonomiczności Osób w działaniu
Jak to nie ma związku...toż gdyby ten fragment mówił, że TYLKO jedna osoba może badać wszystko, nawet głębokości Boże, znaczałoby to iż pozostałe nie są wszechmocne i nie mają takiej mocy jak ta jedna osoba, a co za tym idzie nie ma między nimi jedności...ogarniasz ??

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr gru 07, 2022 2:53 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL