Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 7:56 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona
 Czym wy się różnicie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 11, 2014 2:01 am
Posty: 1870
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
PytajcieOCoChcecie napisał(a):
Chciałem napisać, ale nie uznano mi tego przez administratorów. Islam na pewno ma kalifa czy przywódcę tego typu ale się nie pokazuje publucznie bo skończył by jak bin laden.

Islam... Ciekawa sprawa. Koran wspomina o zwierzęciu z ziemi, które ma przekonać ludzi do Allaha. Zwierzę z ziemi występuje w Apokalipsie, jako fałszywy prorok.

Islam wspomina o tym, że Hadżar (kamień, który spadł z nieba) ma w dniach ostatnich przemówić. Apokalipsa mówi o gadającym obrazie bestii.

W dniu ostatnim najbardziej obrzydłe imię dla Allaha to, nie pamiętam dokładnie jedno z dwóch lub oba: "Król królów"/"Pan panów", jak tytułuje się Jezusa Chrystusa.


Pt kwi 10, 2015 4:09 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2015 8:43 am
Posty: 166
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
PytajcieOCoChcecie napisał(a):
Powiedzcie sobie sami: Czym takim religia katolicka różni się od reszty?


PytajcieOCoChecie, drogi Przyjacielu!

Bardzo trafnie zauważyłeś, że wiele religii (może nawet wszystkie) mają wspólne cechy i podobieństwa. Czy coś z tego wynika? Głównie chyba to, że wszyscy ludzie mają wewnętrzne przekonanie o kilku rzeczach:

* że oprócz świata materialnego, który widzimy na co dzień istnieje coś jeszcze
* że istnieje obiektywne dobro i sprawiedliwość

Nie znam się na innych religiach ale zgadzam się z Tobą, że w większości przypadków każda wiara automatycznie wyklucza pozostałe. Wydaje mi się, że ciekawsze i chyba ważniejsze pytanie jest: czy którakolwiek religia jest prawdziwa i jeżeli tak, to która?

Byłoby warto znaleźć odpowiedź na to pytanie i umieć ją logicznie uzasadnić. Jakie jest Twoje zdanie?


Pt kwi 10, 2015 9:26 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
gabriel napisał(a):
Martys
Cytuj:
Nie bądź dzieckiem. Dziwi mnie, że jesteś na tym forum prawie 10 lat i nie znasz dogmatów Kościoła, a nawet jak Ci się podtyka je pod nos, nie potrafisz samodzielnie zweryfikować ich prawdziwości

Prosilem Cie o prosta rzecz, prosilem o podanie zrodla wiadomosci z ktorej czerpiesz te informacje ze

A słyszeliście o Dekrecie dla Greków Sobóru Florenckiego z 1439r. który nieomylnie naucza:
„Dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom.”


Czy ja pisze nie po polsku ?


Litości! Znajdziesz to np. w Breviarium Fidei z 1988r. Podać stronę?


Pt kwi 10, 2015 10:22 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 06, 2014 3:53 pm
Posty: 266
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
PytajcieOCoChcecie napisał(a):
Spójrzmy prawdzie w oczy: Każda religia świata ma jakieś pseudo-dowody na istnienie swojego bóstwa. Mają swojego szefa którego się słuchają i który jeżeli chce to wypowiada wojnę wyznawcą innej religii, a jeżeli nie będą się modlić zostaną ukarani po śmierci. Zazwyczaj idą do jakiegoś okropnego miejsca: ogień, siarka takie klimaty. Wyjątkiem jest buddyzm w którym za karę jest się człowiekiem. Jakie te religie optymistyczne. Katolicy za to muszą się wyspowiadać z grzechu pierworodnego. Jeżeli dziecko umrze przed narodzeniem się idzie do piekła. Ale najlepsze jest to, że każda religia ma dowód na to że reszta się myli i jeżeli jesteś innego wyznania niż ktokolwiek inny - czyli niezależnie w co wierzysz to w jakiejś religii automatycznie idziesz do piekła.
Powiedzcie sobie sami: Czym takim religia katolicka różni się od reszty?


Co prawda pytanie wątku raczej nie dotyczy mnie, gdyż nie jestem Rzymskokatolikiem, chociaż katolikiem w rozumieniu cząstki Ciała Jezusa Chrystusa.

Myślę że Twoje ostatnie pytanie „ Czym takim religia katolicka różni się od reszty? „ jest bardzo zasadne. Uważam że w gruncie rzeczy to niczym. Oczywiście jest to moje zdanie, lecz bardzo uzasadnione.
Problem braku widocznej różnicy polega na tym że oprócz Biblii, opierają się jeszcze na Tradycji i nauczaniu Ojców Kościoła i na Magisterium, czyli papieżu i biskupach.

Islam jako druga obok chrześcijaństwa najbardziej prężna religia, TEŻ ma swojego szefa. Nie mam na myśli Allaha, lecz raczej tego kto skrywa się pod postacią różnych ludzi.

Twój nick zachęca do zadania pytania. Może już po czasie, lecz jest w tym TEŻ ukryty jakiś powód...Bo ktoś zadał Ci pytanie, dlaczego jesteś w łączności z papieżem. Ja zaś czytam że jesteś bezwyznaniowy. Zapewne już to zmieniłeś, lecz musiał być powód zadania takiego pytania. Właśnie ta kwestia mnie intryguje ?

_________________
W pełnej łączności z Duchem Świętym, który napełnia moje serce miłością


Pt kwi 10, 2015 12:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Martys
Cytuj:
Litości! Znajdziesz to np. w Breviarium Fidei z 1988r. Podać stronę?

Masz ta ksiazke u siebie ?Jasne ze prosze o strone , postaram sie to sprawdzic

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Pt kwi 10, 2015 2:22 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
601

Ponadto:
Z Katechizmu Gasparriego:
359. Co się stanie z duszami zmarłych bez Chrztu z samym tylko grzechem pierworodnym?
Dusze tych, którzy umierają bez Chrztu z samym tylko grzechem pierworodnym, są pozbawione szczęścia oglądania Boga twarzą w twarz, nie podlegają jednak innym karom, które są nałożone za grzechy osobiste.

http://rzymski-katolik.blogspot.ie/2011 ... iego.html#

Pius 12: Co dotychczas powiedzieliśmy, dotyczy troski i opieki nad życiem naturalnym, ale w większym o wiele stopniu odnosi się do życia nadprzyrodzonego, które otrzymuje nowo narodzony przez chrzest. W obecnej ekonomii Bożej nie ma innego środka, aby udzielić wspomnianego życia dziecku nie posiadającemu jeszcze użycia rozumu (Nella presente economia non vi e altro mezzo per comunicare questa vita al bambino che non ha ancora uso della ragione). Jednakże, tym niemniej stan łaski w chwili śmierci jest absolutnie konieczny do zbawienia. Bez niego, niemożliwym jest osiągniecie nadprzyrodzonego szczęścia, wizji uszczęśliwiającej Boga. Dla człowieka dorosłego do otrzymania łaski uświęcającej wystarczający jest akt miłości i uzupełnia on brak chrztu; ta droga nie jest możliwa dla dziecka nienarodzonego lub dla nowo narodzonego.

Czy w świetle powyższego (przykłady można mnożyć) nauczanie B16, a przedtem JP2 o nadziei na zbawienie nieochrzczonych dzieci nie jest aby mydleniem oczu sprzecznym z Tradycją?


Pt kwi 10, 2015 3:17 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt kwi 07, 2015 5:41 pm
Posty: 66
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
RadekK: moim zdaniem możliwe jest, że któraś z religii jest prawdziwa, ale pomysłów jak bóg może wyglądać itp. jest nieskończenie wiele więc prawdopodobieństwo, że bóg w którego ktoś wierzy jest prawdziwy wynosi 1 do nieskończoności. Taki paradoks w matematyce który w sumie sam odkryłem. (być może nie pierwszy, raczej bie ostatni ale jednak sam)


Pt kwi 10, 2015 7:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2015 8:43 am
Posty: 166
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
PytajcieOCoChcecie napisał(a):
moim zdaniem możliwe jest, że któraś z religii jest prawdziwa, ale pomysłów jak bóg może wyglądać itp. jest nieskończenie wiele więc prawdopodobieństwo, że bóg w którego ktoś wierzy jest prawdziwy wynosi 1 do nieskończoności

Masz absolutną rację.

Gdybyśmy mieli zgadywać jaki Bóg jest, czego od nas oczekuje (i czy wogóle go obchodzimy) itp. to sprawa jest beznadziejna. Należy jednak rozważyć hipotezę następującą: być może Bóg postanowił nam się objawić, tzn. udzielić jakichś informacji o sobie.
Jak słusznie zauważyłeś praktycznie wszystkie religie twierdzą, że to oni właśnie dysponują tym objawieniem. Myślę, że prawdziwe objawienie powinno mieć dwie cechy:

* po pierwsze jest logicznie spójne (czyli nie zawiera wewnętrznych sprzeczności)
* po drugie jest zgodne z naszą wiedzą o (wszech)świecie, którą możemy sami zebrać.

W moim przekonaniu Chrześcijaństwo a zwłaszcza Katolicyzm spełnia obydwa warunki. Ale to nie wszystko. Oprócz zgodności ze światem zewnętrznym jest też niesłychanie zgodny ze światem wewnętrznym, tzn. z przeżyciami psychologicznymi. I to zarówno tymi pozytywnymi (miłość, radość) jak i negatywnymi (złość, zazdrość itp).

Jeśli tylko masz ochotę z przyjemnością rozwinę i uzasadnię każdy z powyższych punktów.


Pt kwi 10, 2015 9:58 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 11:15 pm
Posty: 248
Lokalizacja: Bartoszyce
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Cytuj:
* po drugie jest zgodne z naszą wiedzą o (wszech)świecie, którą możemy sami zebrać.


Piszesz serio? Bo taka na przykład historia, pokazuje nam, że każda religia przechodzi takie same fazy: od powstania, przez rozkwit, rozłamy aż do jej kompletnego zaniku i przejścia w "mitologię".
Potrzeba tylko czasu i nic więcej.

_________________
"Religion is excellent stuff for keeping common people quiet."
-- Napoleon Bonaparte


Pn kwi 13, 2015 10:25 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr sty 15, 2014 2:46 pm
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Jeżeli za oknem pada deszcz, to on pada niezależnie od tego, czy jestem tego świadomy, czy zakładam taką mozliwość, albo czy całkowicie sprzeciwiam się temu, że mogłoby teraz padać...
Tak samo jest z religiami i światem. To, czy Bóg istnieje, jaki jest, co się dzieje po śmierci, jakie wartości życiowe są naprawdę wartościowe - to wszystko nie zależy nijak od moich przekonań. To raczej moje przekonania powinny zależeć od tego, co widzę na świecie.

Religie są różnymi próbami zdefiniowania tego, co ludzie obserwują lub czego się spodziewają, choć tego nie widzą. To znaczy, że wszystkie religie mogą się mylić. Jedne bardziej, inne mniej... Kościół nie powinien służyć temu, żeby oddzielić ludzi zbawionych od niezbawionych. Kościół, to grupa ludzi, która chce razem działać, coś razem zrobić w związku z tym, że wierzy podobnie. Różnorodność przekonań w różnych religiach mnie nie dziwi. Raczej zachęca do szukania informacji o Bogu.


Pn kwi 13, 2015 10:45 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
RadekK napisał(a):
* po drugie jest zgodne z naszą wiedzą o (wszech)świecie, którą możemy sami zebrać.


Musicie uważać, żeby wyrzuceni z Nieba nie pomogli Wam w zdobywaniu Tej Wiedzy.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Pn kwi 13, 2015 11:01 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 11:15 pm
Posty: 248
Lokalizacja: Bartoszyce
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Cytuj:
o raczej moje przekonania powinny zależeć od tego, co widzę na świecie.


Nie pamiętam, czyje to słowa, ale szło to mniej więcej tak:
" Każdy z nas obserwuje tą samą rzeczywistość, ale od nas zależy jak będziemy ją zniekształcać".

_________________
"Religion is excellent stuff for keeping common people quiet."
-- Napoleon Bonaparte


Pn kwi 13, 2015 4:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2015 8:43 am
Posty: 166
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Mamoulian napisał(a):
Cytuj:
* po drugie jest zgodne z naszą wiedzą o (wszech)świecie, którą możemy sami zebrać.


Piszesz serio? Bo taka na przykład historia, pokazuje nam, że każda religia przechodzi takie same fazy: od powstania, przez rozkwit, rozłamy aż do jej kompletnego zaniku i przejścia w "mitologię".
Potrzeba tylko czasu i nic więcej.


Piszę jak najbardziej serio. Masz rację, że wiele religii przechodzi ewolucję jaką opisałeś (np. religie starożytnej Grecji czy Rzymi). Wydaje mi się jednak, że Twoje uogólnienie jest błędne. Judaizm istnieje lekko licząc od ponad 3000 lat, Chrześcijaństwo od 2000 a Islam ponad 1000. Niektóre religie Wschodu są równie stare. I nic nie wskazuje na to, żeby miały zniknąć i przejść w mitologię. Owszem są ludzie, którzy uważają je za mitologie, ale tak było od zawsze.
Czy masz może jakieś obserwacje, z których wynika, że np. Chrześcijaństwo zniknie?

Również chciałem zauważyć, że moje zdanie, które cytujesz (że Chrześcijaństwo jest zgodne z wiedzą, którą możemy obserwować) dotyczyło czegoś innego. Np. pierwsze i podstawowe twierdzenie Biblii, że Bóg stworzył świat do mniej więcej połowy XX wieku było sprzeczne z powszechnym przekonaniem naukowców, którzy uważali, że Wszechświat jest wieczny. Dopiero teoria Wielkiego Wybuchu (zapostulowana nota bene po raz pierwszy przez ksiądza katolickiego Georges'a Lemaitre'a) pokazała, że to Biblia miała rację: Wszechświat miał początek.


Pn kwi 13, 2015 4:25 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2015 8:43 am
Posty: 166
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Biblijny.net napisał(a):
To, czy Bóg istnieje, jaki jest, co się dzieje po śmierci, jakie wartości życiowe są naprawdę wartościowe - to wszystko nie zależy nijak od moich przekonań. To raczej moje przekonania powinny zależeć od tego, co widzę na świecie.


Świetnie powiedziane!

Biblijny.net napisał(a):
Religie są różnymi próbami zdefiniowania tego, co ludzie obserwują lub czego się spodziewają, choć tego nie widzą. To znaczy, że wszystkie religie mogą się mylić. Jedne bardziej, inne mniej...


To znowu zależy od tego, czy szukamy Boga po omacku czy też Bóg nam w tym pomaga przez objawienie.

Biblijny.net napisał(a):
Kościół nie powinien służyć temu, żeby oddzielić ludzi zbawionych od niezbawionych. Kościół, to grupa ludzi, która chce razem działać, coś razem zrobić w związku z tym, że wierzy podobnie.


Jeśli mówisz o Kościele Katolickim to jego rola jest nieco inna: przedstawienie ludzkości Prawdy objawionej przez Boga oraz nawracanie ludzi na tę Prawdę.
Głoszenie Prawdy będzie oczywiście zawierać informację co należy zrobić aby dostąpić zbawienia. To jest konieczne. Przy czym Kościół należy w tym wypadku rozumieć jako wszystkich jego członków a nie tylko hierarchię. Oczywiście obowiązki względem poszczególnych osób zależą od ich roli w Kościele. Czyli np. inne obowiązki ma Papież a a inne ojciec rodziny.

Biblijny.net napisał(a):
Różnorodność przekonań w różnych religiach mnie nie dziwi. Raczej zachęca do szukania informacji o Bogu.


Bardzo dobra obserwacja.


Pn kwi 13, 2015 4:35 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 11:34 am
Posty: 16
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czym wy się różnicie?
Nauka to tylko umysłowy dorobek ludzi w zakresie zrozumienia i poznania świata atomowego. Religia to tylko umysłowy dorobek ludzi w zakresie poznania świata niematerialnego. O ile nauka na ziemi z ogromnym uproszczeniem można przyjąć, że jest spójną o tyle religia zapewne z powodu wręcz braku możliwościvpowtarzalności doświadczeń jest rozczłonkowana na setki domniemań często brnących w ślepe zaułek. Ten co twierdzi, że jego religia jest tą, ktòra prawdziwie i zupełnie opisuje transgendent jest wg mnie zaślepiony. Ale ktòrą religia najlepsza? Przy zgrubnym podziale w zależności od tego jaki sobie przyjmujemy cel istnienia. Czy chcemy zmierzać w stronę Bog, ktòry jest miłością prawdopodobnie zatracając się w nim jako w Wielkiej jedności, czy stawiamy na lucyferyczną wizję istnienia jednostki jednocześnie boborykając są z troskami takiego istnienia. Do tego możemy dążyć do upragnionego poziomu istnienia. Na naszym wiemy co boli co raduje, co możemy dostać i dać współlokatorom. Na wyższym obiecuje się nam samo szczęście. Na niższy, też możemy trafić. Ciąg zachować leżących w dolnych partiach tego poziomu i pewnie więcej nie damy rady tu się narodzić. Gdy mamy cel można wybrać religię, ktòra odpowiednimi rytuarytuałami pomoże osiągnąć cel a wyròr jest szeroki. Ròwnież rytuały Krk nie są niczym innym jak stosowanymi przed Chrystusem zabiegami przez sam Krk z obrzydzeniem nazywanymi dla odròżnienia magią. Odnośnie natomiast wiedzy odnośnie budowy transgendentu jaką przekazują religie to raczej jest tak, że nie zobaczymy co jest za pagòrkiem pòki się na niego nie wdrażamy. Chyba, że Ktoś do nas zejdzie i powie uwierzcie, że jest tak i tak a my uwierzymy.


Śr kwi 15, 2015 5:20 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 128 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL