Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 10:41 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wątpliwości w istnienie Boga. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr sty 14, 2015 11:55 am
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Szanowni Państwo. Podepnę się pod wątek młodego ( mam nadzieję, że się nie obrazi) ponieważ ja też mam problem podobnej natury. Jakiś czas temu przestałam odczuwać wiarę. Długo o tym myślałam, o teoriach wszystkiego i niczego o kosmosie jego początkach i końcu i doszłam do wniosku że te dywagacje do niczego nie prowadzą, i tak jesteśmy "za mali" żeby pojąć to wszystko, pewnie na końcu drogi i tak wszyscy się zdziwimy. Nie mam problemu z tym, żeby zaakceptować pewne niezrozumiałe aspekty wiary, tak samo jak nie mam problemu z zaakceptowaniem niezrozumiałych aspektów wszechświata. Ja po prostu przestałam Boga czuć. Ludzie wierzący , kiedyś i ja mają takie przemożne uczucie obecności bytu jakim jest Bóg. U mnie to uczucie zniknęło. Za to czuję jedno. Ludzie, wszyscy ludzie w swojej małości i niezrozumieniu Świata musieli wymyśleć coś co tłumaczyło by otaczający ich świat. Bóg został stworzony przez ludzi i dla ludzi. Naprawdę nie pragnę tego za wszelką cenę sobie forsować, ale takie wnioski same mi się nasunęły. Czuję się trochę oszukana i zawiedziona. Pewnie, że wolałabym wierzyć, modlić się z radością, ale nie potrafię. Kiedy jeszcze nie przyszedł ten kryzys było łatwiej , zawsze miałam się do kogo zwrócić i codziennie dziękować za dobro jakim zostałam obdarowana, za dzieci i możliwość wychowywania ich w pokoju. Ten brak wiary jest silniejszy ode mnie nie wiem co z tym zrobić. Przestałam chodzić do kościoła, jestem zła na tą instytucję za czarownice, za pedofilię i jej ukrywanie , za straszne traktowanie sierot u Magdalenek, za jego bogactwo i pazerność i za nowe organy w naszym kościele, które kosztowały 100 tys euro. Ludzie się cieszą, organista ma gdzie zaspokoić swoje ambicje, jak sobie pomyślałam ile dzieci można by uratować od śmierci głodowej z takie pieniądze to moja wściekłość wyraziła się płaczem, rykiem wręcz i już do kościoła nie poszłam.
Reasumując. Piszę nie po to , żeby coś komuś udowodnić, zazdroszczę tym, których wiara jest mocna, jeśli ktoś potrafi mi pomóc to proszę, szukałam wiarygodnego i bezpiecznego miejsca w sieci, bo nie wiem dokąd iść, czytając Wasze wypowiedzi stwierdziłam, że macie coś mądrego do powiedzenia, a wiecie jak rozwiązać problem, nie wiedzy o Bogu, ale braku jego odczuwania?


Pn lut 02, 2015 5:09 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Tośka, oczywiście, że nie mam nic przeciwko ;)

Martyś napisał(a):
mareta napisał(a):
Czarownice nie istnieją


W 1484 r. papież Innocenty VIII wydał bullę Summis desiderantes affectibus będącą podsumowaniem wcześniejszych uchwał potępiających czary i zezwoleniem karania śmiercią czarownic i czarowników. Innocenty VIII powołał się w niej na słowa Biblii "Nie pozwolisz żyć czarownicy." (Wj. 22:17). :-D


No właśnie... i jak można tu wierzyć kościołowi skoro przez wieki wierzył m.in w czarownice ? Ba... do tego zabijał za "czary" niewinne kobiety....


Pn lut 02, 2015 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Mlody123 napisał(a):
Martyś napisał(a):
mareta napisał(a):
Czarownice nie istnieją


W 1484 r. papież Innocenty VIII wydał bullę Summis desiderantes affectibus będącą podsumowaniem wcześniejszych uchwał potępiających czary i zezwoleniem karania śmiercią czarownic i czarowników. Innocenty VIII powołał się w niej na słowa Biblii "Nie pozwolisz żyć czarownicy." (Wj. 22:17). :-D


No właśnie... i jak można tu wierzyć kościołowi skoro przez wieki wierzył m.in w czarownice ? Ba... do tego zabijał za "czary" niewinne kobiety....

Dwie ważne kwestie:
1. Czary i czarownice/czarownicy istnieją. Niestety.
2. Akurat procesy o czary w Kościele katolickim wymagały przedłożenia bardzo konkretnych dowodów winy, które jasno i jednoznacznie potwierdzą winę oskarżonej osoby. Zeznanie, że "krowa przestała dawać mleko" było bardziej niż niewystarczające.


Pn lut 02, 2015 9:14 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mlody123 napisał(a):

No właśnie... i jak można tu wierzyć kościołowi skoro przez wieki wierzył m.in w czarownice ? Ba... do tego zabijał za "czary" niewinne kobiety....

Dwie ważne kwestie:
1. Czary i czarownice/czarownicy istnieją. Niestety.
2. Akurat procesy o czary w Kościele katolickim wymagały przedłożenia bardzo konkretnych dowodów winy, które jasno i jednoznacznie potwierdzą winę oskarżonej osoby. Zeznanie, że "krowa przestała dawać mleko" było bardziej niż niewystarczające.



Hahaha. Nie no teraz leżę :D
Może przedstawiasz jakieś dowody na istnienie "czarownic" ?
Bo prędzej uwierzę w UFO, które wylądowało na naszej planecie - bo to jest bardziej prawdopodobne.


Pn lut 02, 2015 9:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Mlody123 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mlody123 napisał(a):

No właśnie... i jak można tu wierzyć kościołowi skoro przez wieki wierzył m.in w czarownice ? Ba... do tego zabijał za "czary" niewinne kobiety....

Dwie ważne kwestie:
1. Czary i czarownice/czarownicy istnieją. Niestety.
2. Akurat procesy o czary w Kościele katolickim wymagały przedłożenia bardzo konkretnych dowodów winy, które jasno i jednoznacznie potwierdzą winę oskarżonej osoby. Zeznanie, że "krowa przestała dawać mleko" było bardziej niż niewystarczające.

Hahaha. Nie no teraz leżę :D
Może przedstawiasz jakieś dowody na istnienie "czarownic" ?

Czarownic nie, ale jak chcesz poczytać świadectwo o czarownikach napisane przez osobę, która kogoś takiego spotkała, to zapraszam do lektury książki "Rio Anakonda".

Cytuj:
Bo prędzej uwierzę w UFO, które wylądowało na naszej planecie - bo to jest bardziej prawdopodobne.

Są na tym świecie rzeczy, o których uczonym się nie śniło...


Pn lut 02, 2015 9:26 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mlody123 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Dwie ważne kwestie:
1. Czary i czarownice/czarownicy istnieją. Niestety.
2. Akurat procesy o czary w Kościele katolickim wymagały przedłożenia bardzo konkretnych dowodów winy, które jasno i jednoznacznie potwierdzą winę oskarżonej osoby. Zeznanie, że "krowa przestała dawać mleko" było bardziej niż niewystarczające.

Hahaha. Nie no teraz leżę :D
Może przedstawiasz jakieś dowody na istnienie "czarownic" ?

Czarownic nie, ale jak chcesz poczytać świadectwo o czarownikach napisane przez osobę, która kogoś takiego spotkała, to zapraszam do lektury książki "Rio Anakonda".

Cytuj:
Bo prędzej uwierzę w UFO, które wylądowało na naszej planecie - bo to jest bardziej prawdopodobne.

Są na tym świecie rzeczy, o których uczonym się nie śniło...


Co do tego "świadectwa" - napisać można naprawdę wszystko, tylko ile ma to wspólnego z rzeczywistością ?

A co do UFO - no właśnie jeżeli gdzieś we wszechświecie istnieją inne inteligentne istoty i gdyby rzeczywiście przybyłyby one na ziemię to ciekawe co powiedziałby na to kościół... Zburzyłoby to wg. mnie cały biblijny model stworzenia świata.


Pn lut 02, 2015 9:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Mlody123 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czarownic nie, ale jak chcesz poczytać świadectwo o czarownikach napisane przez osobę, która kogoś takiego spotkała, to zapraszam do lektury książki "Rio Anakonda".


Co do tego "świadectwa" - napisać można naprawdę wszystko, tylko ile ma to wspólnego z rzeczywistością ?

Można. Jednak jak masz zamiar twierdzić, że autor nakłamał, to konieczne są jakieś solidniejsze dowody niż przekonanie, że to zrobił. Ja nie widzę powodów, aby mu nie wierzyć.

Cytuj:
A co do UFO - no właśnie jeżeli gdzieś we wszechświecie istnieją inne inteligentne istoty i gdyby rzeczywiście przybyłyby one na ziemię to ciekawe co powiedziałby na to kościół... Zburzyłoby to wg. mnie cały biblijny model stworzenia świata.

Twój model, a nie Kościoła.


Pn lut 02, 2015 9:35 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Twój model, a nie Kościoła.


Jak wiemy wg. Biblii Bóg stworzył Nas na swoje podobieństwo tzn że jesteśmy wyjątkowi, tak więc skoro istniałyby inne być może inteligentniejsze od nas istoty to niby w czym bylibyśmy lepsi od nich ? Przestalibyśmy być wyjątkowi.

Ponad to nie przypominam sobie, o tym żeby w biblii było opisane stworzenie innych istot intelektualnie równych lub przewyższających człowieka.
Poza tym istoty te wyznawałyby zupełnie inną od naszej religie (może tą właściwą?), o ile w ogóle jakąś wyznawały...


Pn lut 02, 2015 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Tak jak mówiłem: Coś takiego zburzyło by Twój model...


Pn lut 02, 2015 9:48 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tak jak mówiłem: Coś takiego zburzyło by Twój model...

Swój model staram się opierać na biblii, tak więc proszę oświeć mnie jaki model przedstawia kościół - skoro nie ten biblijny.


Pn lut 02, 2015 9:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Mlody123 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tak jak mówiłem: Coś takiego zburzyło by Twój model...

Swój model staram się opierać na biblii, tak więc proszę oświeć mnie jaki model przedstawia kościół - skoro nie ten biblijny.

Nie wiem na jakiej biblii opierasz swój model. Kościół opiera się na nauczaniu objawionym przez Boga, a między innymi zawartym w Piśmie Świętym. Sporo na ten temat znajdziesz w Katechizmie.


Pn lut 02, 2015 9:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 29, 2012 1:03 pm
Posty: 871
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Mlody123, Kościół nie uznaje istnienia czarów w potocznym rozumieniu, jako manipulowania mocą nadprzyrodzoną. Wszelkie zjawiska nadprzyrodzone mogą być tylko dziełem Boga lub demonów.

Ale, z tego, co wiem, według KRK, ze zjawisk nadprzyrodzonych konieczne jest tylko uznawanie dziewiczego poczęcia i zmartwychwstania Jezusa. Resztę można wyjaśniać naturalistycznie (warto jednak pamiętać, że Bóg może działać też tak, aby wyglądało to na zjawisko naturalne).

Gdybyś interesował się polowaniami na czarownice, polecam ten post:
http://ateista.pl/showthread.php?p=479741#post479741

Gdybyś interesował się dalej, warto przeczytać tę książkę:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/67109/w- ... czarownice
Jest to pozycja zachowująca znaczny obiektywizm i ukazująca rzadko omawiane aspekty, jak np. ten, że polowania na czarownice były głównie zjawiskiem oddolnym, czyli to lud rozpętywał histerie na punkcie czarów i czasem trzeba było podejmować działania, aby sytuację uspokoić.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lut 02, 2015 9:59 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Cytuj:
Schemat stworzenia:
dzień pierwszy – stworzenie światła i oddzielenie go od ciemności,
dzień drugi – stworzenie sklepienia niebieskiego oddzielającego wody górne od dolnych,
dzień trzeci – stworzenie lądu i roślinności,
dzień czwarty – stworzenie Słońca, Księżyca i gwiazd,
dzień piąty – stworzenie zwierząt wodnych i latających,
dzień szósty – stworzenie zwierząt lądowych i człowieka,
dzień siódmy – liczenie tego dnia do aktu stworzenia uzależnione jest od używanych tekstów biblijnych. Tłumaczenia opierające się na Septuagincie (zwłaszcza katolickie) ten dzień traktują wyłącznie jako dzień odpoczynku Boga, uznając dzień szósty jako ostatni. W pozostałych tłumaczeniach opartych na tekście masoreckim dzień siódmy jest dniem ukończenia dzieła stworzenia przez Boga[4].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stworzenie ... 2ug_Biblii

To tak w dużym skrócie.
Gdzie tu jest coś o stworzeniu inteligentnych istot pozaziemskich ?


Pn lut 02, 2015 10:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Gdybyś opierał się na Biblii, a nie Wikipedii, to zauważyłbyś też drugi opis stworzenia świata, przedstawiający inną kolejność niż pierwszy. Zrozumiałbyś wtedy, że nie jest opis dosłowny (tak pierwszy, jak drugi), ale obrazowa historia mająca przekazać jedną, główną prawdę: Świat został stworzony przez Boga.


Pn lut 02, 2015 10:06 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 5:28 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwości w istnienie Boga.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gdybyś opierał się na Biblii, a nie Wikipedii, to zauważyłbyś też drugi opis stworzenia świata, przedstawiający inną kolejność niż pierwszy. Zrozumiałbyś wtedy, że nie jest opis dosłowny (tak pierwszy, jak drugi), ale obrazowa historia mająca przekazać jedną, główną prawdę: Świat został stworzony przez Boga.


Znam tylko jedną wersję jakiej mnie uczono:
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1
Opisuje ona dokładnie to samo co podesłałem wyżej.


Oczywiście interpretować można to różnie - ile ludzi na ziemi tyle będzie interpretacji Pisma Świętego.

Tak więc może zadam inne pytanie: Gdyby jakieś żywe inteligentne istoty przybyły na ziemię to czy byłyby one również "dziećmi bożymi" ?
Załóżmy, że istoty te nigdy nie słyszały o religii podobnej do naszej. Bo niby skąd ?


Pn lut 02, 2015 10:14 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL