Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 1:16 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 991 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 67  Następna strona
 Dress code chrzescijanki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
mniszek_pospolity napisał(a):
Ten cytat chyba niespecjalnie trafiony. Idę do kościoła i nie ma kobiet w mantylkach, z welonami na głowach, to jestem zimny czy gorący? Strój godny zresztą to nie jest tylko taki jaki obowiązuje na Mszy w starym rycie. A strój niegodny to wiadomo jaki... Nie mam wpływu na to kto jak przyjdzie ubrany do kościoła. Żakiet, spódnica (czasem moherowy beret) mi nie przeszkadzają - i tak na ogół kobiety do kościoła przychodzą, choć są wyjątki. A mężczyźni też różnie (nie wszyscy w garniturach), ale przyzwoicie.

Nie bardzo do mnie przemawiają właśnie dresy w kościele, krótkie spodenki tym bardziej czy klapki, ale w mojej parafii po prostu jest "normalnie" czyli ani zimno ani też gorąco, bo skrajności w gruncie rzeczy nie są niczym dobrym.
Każdy człowiek, który coś osiągnął, każdy święty, był skrajny w czymś ważnym. Niech się Pan nie da namówić światu na bycie wyważonym "nice guy'em".
Sól ma mieć wyraźny smak, to ona przyprawia przeciętne potrawy. Takie mantylki są szczyptą soli w nijakości.


Cz maja 28, 2020 9:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
mniszek_pospolity napisał(a):
Pewnie ja już jestem "skażony" współczesnością i dla mnie kobiety w mantylkach wyglądały na Mszy w starym rycie nieco "egzotycznie",

Nie no, w warunkach polskich mantylki są przecież egzotyczne. Bo to cześć stroju ludowego w pewnych rejonach Hiszpanii spopularyzowany w XIX w. W warunkach polskich tradycyjne są ludowe chustki - zważywszy że gro współczesnych uczestników Mszy wywodzi się wszak nie z arystokracji - jakieś welony albo czepce. Dzięki mniszku za tą trzeźwą uwagę, bo ja jak nic dałam się wkręcić w jakieś marzenia Wespecjana o koronkach. Tymczasem zanim pójdę na Mszę w starym rycie sprawię sobie strój ludowy :mrgreen:


Cz maja 28, 2020 9:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Cytuj:
Dzięki mniszku za tą trzeźwą uwagę, bo ja jak nic dałam się wkręcić w jakieś marzenia Wespecjana o koronkach


Nie ma za co ; służę na przyszłość ;)

Ja na Msze Święte w klasycznym rycie rzymskim zawsze (w niedzielę) byłem w garniturze i pod krawatem w wyjściowych butach. Po prostu wokoło sami wystrojeni ludzie, więc też chodziłem "bardziej odświętnie". W parafii w garniturze to tylko na największe uroczystości - Boże, Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, 15 sierpnia (odpust parafialny, 11 listopada też). No a tak elegancko, ale nie jak do ślubu ;)

Miejsce, specyfika, otoczenie mają ogromne znaczenie. Kiedyś było na Mszy "trydenckiej" nawet całe kazanie poświęcone strojowi w kościele (aż się zdziwiłem). Jak się ubierać itd. i powoływanie się na któregoś z papieży - z końca XIX wieku lub początku XX, ale niestety nie pamiętam. Ksiądz mówił, że na niedzielę też ma oddzielną/inną sutannę niż na co dzień.

Na tygodniu już się tak nie stroiłem na Mszę, choć też nie przyszło mi iść do kościoła "byle jak". Poza tym w pewnym okresie mego życia jako pacjent oddziału chirurgicznego miałem bardzo znikome pole manewru co do stroju... :wink:

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Cz maja 28, 2020 10:41 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt maja 28, 2019 5:20 pm
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
sachol napisał(a):
Katolocka nauka dotyczaca ubiorów i obyczajów dosc znacznie się zmienila. A ksiadz Olewinski slynke z dzwacznych pogladow, jego ton pisania tez pozostawia wiele do zyczenia. Polecam go nie czytac bo w Twoim przypadku prowadzi to do zadawania absurdalnych pytan

Co masz na myśli pisząc że katolicka nauka dot ubiorów i obyczajów dość znacznie się zmieniła ?


N maja 31, 2020 12:58 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt maja 28, 2019 5:20 pm
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Sahol odpowiedź ?


So cze 06, 2020 12:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
random14 napisał(a):
Sahol odpowiedź ?

A Tybwiesz w ogole że katolik ma obowiązek być posluszny nauczaniu Magisterium?
Do Magisterium nie należą artykuly w gazetach czy prywatne zdanie księzy


So cze 06, 2020 9:14 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt maja 28, 2019 5:20 pm
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Wiem Tyle że chodzi mi bardziej o te przemówienia co też cyttowałem tu ...


So cze 06, 2020 10:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Sprawy ubioru pozostawione są sumieniu katolika. To są kwestie najniżej położone i pozostawia się człowiekowi wolność w tym zakresie. Chodzi oczywiście o sumienie moralne, czyli takie, które czyta rzeczywistość i potrafi się w niej odnaleźć. Komisje biblijne zajmują się ważniejszymi problemami i wypracowały metody ich rozwiązywania. To co mówi jakiś ksiądz to jego opinia. Moralne sumienie rozumie sprawę przyzwoitości i dostosowania ubioru do okoliczności. Szczegóły i różnice zdań zawarto w tym wątku. Chyba wszystko zostało już wypowiedziane.
Projektantka mody powie, że leginsy to strój sportowy i noszenie ich na ulicy z krótką bluzką jest nieestetyczne. Zaklada się taką, która przykrywa pośladki.


So cze 06, 2020 10:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
merss napisał(a):
Sprawy ubioru pozostawione są sumieniu katolika. To są kwestie najniżej położone i pozostawia się człowiekowi wolność w tym zakresie.
To niech Pan spróbuje wejść do katedry wawelskiej z odkrytymi ramionami.


So cze 06, 2020 11:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Nie znam realiów katedry. Kiedy ją zwiedzałam nikt nie pilnował spraw ubioru, ale to było ładnych lat temu. Wówczas pilnowano cerkwi pod tym kątem, tzn wiedzieliśmy, że tam nie wchodzi się z odkrytymi ramionami. Koleżance podano więc jakąś spódnicę, by sobie ramiona przykryła. To, że się nie wpuszcza nieodpowiednio ubranych ludzi to działanie wychowawcze i ktoś to zarządził. Jest wlaścieleiem, więc ma takie samo prawo jak szef banku. Tak to działa, na określonym terenie. Nie dotyczy z automatu wszystkich świątyń, nawet w Polsce. Kiedy siła Kościoła oslabnie, może się to skończyć. Prawo zastąpi moralność.


So cze 06, 2020 11:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
merss napisał(a):
Koleżance podano więc jakąś spódnicę, by sobie ramiona przykryła.
I tu wchodzi mantylka, która każda szanująca sie katoliczka powinna mieć w torebce.


N cze 07, 2020 12:06 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Od 1917 do roku 1983 obowiązywało nakrycie głowy. W miastach był to martwy przepis, na wsiach kobiety nosiły chusty, ale na pewno nie dotyczyło to młodych kobiet.


N cze 07, 2020 12:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
random14 napisał(a):
Wiem Tyle że chodzi mi bardziej o te przemówienia co też cyttowałem tu ...

A czy przemowienie nalezy do Magisterium?

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/ma ... _ard5.html


N cze 07, 2020 8:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Wespecjan napisał(a):
merss napisał(a):
Koleżance podano więc jakąś spódnicę, by sobie ramiona przykryła.
I tu wchodzi mantylka, która każda szanująca sie katoliczka powinna mieć w torebce.

Szanująca sie katoliczka powinna mieć tyle rozumu i poczucia estetyki żeby nie odkrywać nadmiernie ciała, zakrytwle ramiona i brak wielkich dekoldów to protip, niestety popkultura namieszała w głowie że chodzenie z odkrytym tylkiem już nikogo nie gorszy.


N cze 07, 2020 8:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Pamiętam, że jak w postulacie byliśmy w Krakowie na Bielanach u kamedułów, to przed bramą (furtą) stali młodzi chłopcy (ministranci, lektorzy z jakiejś krakowskiej parafii) i wręczali skąpo ubranym paniom te "okrycia ramion", ale nie wiem czy i czegoś na nogi nie mieli, ale chyba nie. No niektóre panie (wiadomo) w celach turystycznych chciały zwiedzić erem kamedulski (12 razy w roku jest taka okazja), więc co tam mnisi, surowa reguła, sacrum... krótkie spodenki, całe nogi widać, biusty na wierzchu, skąpe podkoszulki. No, ale to był sierpień... dużo ludzi rowerami tam przyjechało, ale w tym jakże wyjątkowym miejscu gdzie każdy kamień jest świadkiem modlitwy pustelników nie powinno się tak przychodzić. Ciekawość pięknego kościoła to za mało... trzeba wczuć się w specyfikę tego miejsca.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N cze 07, 2020 9:48 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 991 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 67  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL