Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 12:09 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 8:59 pm
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
_as_

Zignorowałeś moją całą retorykę. Zobaczyłem, że jesteś kobietą. Z tego co wiem kobiety nie powinny nauczać o Piśmie świętym. Tak jest napisane w... Piśmie Świętym.

12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.

1 Tm, 2

Także w duchu chrześcijaństwa jeśli mogę dyskutować to tylko z Twoim mężem. Słabo ufam kobietom od teraz. :(

Druga sprawa to Mojżesz (ten od "Nie zabijaj"). Tak ten łącznik między Bogiem, a nami. On chyba też nie lubi kobiet. Super wybór Boga, człowiek zaufania jak nic.

"Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. 14 I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. 15 Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety?"
Ks Liczb 31

Takich smaczków jest dużo, ale i tak byś to zignorowała.


N sty 04, 2015 4:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N gru 22, 2013 7:23 pm
Posty: 956
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
_as_ napisał(a):

Jest wiele takich fragmentów, które sugerowałyby, że Bóg czegoś nie wie. Ale przecież ma wszelka wiedzę, bo jest początkiem (Alfa i Omega).

Warto jest poznać też komentarze lub wstępy do ksiąg, żeby tak ślepo nie czytać Pisma Świętego.


A czy jak ktoś powie że Biblia to zbiór legend mitów i bajek to będzie mieć rację?


N sty 04, 2015 5:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Powrot napisał(a):
_as_

Zignorowałeś moją całą retorykę. Zobaczyłem, że jesteś kobietą. Z tego co wiem kobiety nie powinny nauczać o Piśmie świętym. Tak jest napisane w... Piśmie Świętym.

12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.

1 Tm, 2

Także w duchu chrześcijaństwa jeśli mogę dyskutować to tylko z Twoim mężem. Słabo ufam kobietom od teraz. :(

Druga sprawa to Mojżesz (ten od "Nie zabijaj"). Tak ten łącznik między Bogiem, a nami. On chyba też nie lubi kobiet. Super wybór Boga, człowiek zaufania jak nic.

"Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. 14 I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. 15 Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety?"
Ks Liczb 31

Takich smaczków jest dużo, ale i tak byś to zignorowała.


Zarzucasz coś, udajesz, że szukasz odpowiedzi, a tak naprawde to guzik prawda, tendencyjne posty człowieka obrażonego na Pana Boga i na Kościół :)

Dziękuje, że zwolniłes mnie tym cytatem z odpowiedzi na dalsze zarzuty :)

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 5:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
sylvian napisał(a):
A czy jak ktoś powie że Biblia to zbiór legend mitów i bajek to będzie mieć rację?



Nie może mieć racji, ponieważ jak ktoś wie jak wygląda MIT, jak czytał dużo mitów, to od razu zorientuje się przy czytaniu Biblii, ze tam są inne gatunki literackie.

Co do legend, to w Biblii jest taki gatunek jak traktat dydaktyczny, lub przypowieść, czy alegoria.
Czyli jakies zdarzenie, które nie musiało się zdarzyć naprawdę, ale ma nieść jakiś przekaz, pouczenie.

Biblia jako całość na pewno nie jest ani mitem ani legendą

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 5:16 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Osioł kopytny napisał(a):
Cytuj:
O to się nie można pokusić. To przeczyłoby temu, że Bóg jest doskonały. To ludzka moralność ewoluuje i Bóg karzący za wszystko nie pasuje do naszych czasów i trzeba zmienić jego wizerunek...


Pisząc posta odnosiłem się do Boga biblijnego. Chyba zgodzisz się z tym, że, czytając Biblię trudno jest uwierzyć w to, że Jahwe jest doskonały? Podejrzewam, że właśnie z tego powodu pojawił się na forum wątek, w którym właśnie piszemy.

Oczywiście, zgodzę się, że trudno.
Dla mnie najprostszym wytłumaczeniem dlaczego NT tak bardzo różni się od ST, jest to co już napisałem. Teraz tylko napiszę to wprost - tego Boga ludzie wymyślili sobie częściowo sami.


N sty 04, 2015 5:18 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N gru 22, 2013 7:23 pm
Posty: 956
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
_as_ napisał(a):
sylvian napisał(a):
A czy jak ktoś powie że Biblia to zbiór legend mitów i bajek to będzie mieć rację?



Nie może mieć racji, ponieważ jak ktoś wie jak wygląda MIT, jak czytał dużo mitów, to od razu zorientuje się przy czytaniu Biblii, ze tam są inne gatunki literackie.

Co do legend, to w Biblii jest taki gatunek jak traktat dydaktyczny, lub przypowieść, czy alegoria.
Czyli jakies zdarzenie, które nie musiało się zdarzyć naprawdę, ale ma nieść jakiś przekaz, pouczenie.

Biblia jako całość na pewno nie jest ani mitem ani legendą


Ale jak powie,że w Biblia zawiera wiele mitów i legend to czyż nie miałby racji?
Trochę zmieniłem pytanie.


N sty 04, 2015 5:26 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 8:59 pm
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Cytuj:
"Zarzucasz coś, udajesz, że szukasz odpowiedzi, a tak naprawde to guzik prawda, tendencyjne posty człowieka obrażonego na Pana Boga i na Kościół :)

Dziękuje, że zwolniłes mnie tym cytatem z odpowiedzi na dalsze zarzuty :)"


1. Zarzucam konkretne rzeczy i to Pismu Świętemu, bo na nie się powołujesz. Jak widzisz nie uważam je za źródło prawdy o Bogu i to argumentuje. Dalej uważam, że Bóg nie jest dla nas pojęty.

2. Nie szukam odpowiedzi, jak widzisz swoje stanowisko wyraziłem. Chciałem usłyszeć tylko stanowisko innych i podyskutować.

3. Wierzę w Boga. O kościele nawet słowa nie powiedziałem.

Jakbym nie zwolnił to i tak nie uzyskałbym odpowiedzi na konkretne pytania. Także, nie ma za co.


N sty 04, 2015 5:42 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 19, 2014 10:04 am
Posty: 148
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Cytuj:
Nie mnie oceniać Boga. [...]


Czyli Bóg wie lepiej, bo jest wszechmocny i wszechwiedzący?

Cytuj:
Ale czy Bóg faktycznie dopuszcza to wszystko, bo jest sadystycznym oprawcą swoich wyznawców?


Zadam Ci proste pytanie: Czy na miejscu Boga zrobiłabyś dokładnie to samo co On?


Cytuj:
Czy może zawsze kryje się za tymi wydarzeniami jakaś obietnica, która przewyższa te wcześneijsze udręki?

I czy te wydarzenia nie są też zapowiedzią czegoś większego?

Próbowałeś pod tym kątem to zbadac?


Chodzi Ci o Jezusa i zbawienie tak? Dla mnie Jezus był mistykiem, który rozbijał ówczesny system wartości i wskazywał nowy sposób zrozumienia Boga i świata. Jego śmierć nie była tutaj aż tak ważna. Ważniejsze było jego przesłanie.


N sty 04, 2015 7:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Osioł kopytny napisał(a):
Czyli Bóg wie lepiej, bo jest wszechmocny i wszechwiedzący?


Tak.

Cytuj:
Zadam Ci proste pytanie: Czy na miejscu Boga zrobiłabyś dokładnie to samo co On?


Nie stawiam się na miejscu Boga.


Cytuj:
Chodzi Ci o Jezusa i zbawienie tak? Dla mnie Jezus był mistykiem, który rozbijał ówczesny system wartości i wskazywał nowy sposób zrozumienia Boga i świata. Jego śmierć nie była tutaj aż tak ważna. Ważniejsze było jego przesłanie.


Mnie nie interesuje Twoja prywatna interpretacja, tylko fakty z Biblii.

Gdybyś zbadał historię każdego z ludzi Mu wiernych , dostrzegłbyś coś więcej niż tylko to zohydzone cierpienie...

Ateiści się buntują na cierpienie i trudno im się dziwić, wszak dla nich życie, cierpienie, miłość przyjaźń, śmierć, nie mają żadnego, najmniejszego sensu. Śmierć kończy życie i po ptakach.

Chrześcijanie żyją z nadzieją na coś więcej.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 7:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Powrot napisał(a):

1. Zarzucam konkretne rzeczy i to Pismu Świętemu, bo na nie się powołujesz. Jak widzisz nie uważam je za źródło prawdy o Bogu i to argumentuje. Dalej uważam, że Bóg nie jest dla nas pojęty.


Zarzucasz coś "książce"?

Cytuj:
2. Nie szukam odpowiedzi, jak widzisz swoje stanowisko wyraziłem. Chciałem usłyszeć tylko stanowisko innych i podyskutować.


Ok , skoro wyraziłes swoje stanowisko, to mozna na tym zakończyć.

quote]3. Wierzę w Boga.(...) [/quote]

Doprawdy?

Cytuj:
Jakbym nie zwolnił to i tak nie uzyskałbym odpowiedzi na konkretne pytania. Także, nie ma za co.


Trudno się rozmawia z kimś, kto "wszystko wie" a podobno nie szukasz odpowiedzi?

"2. Nie szukam odpowiedzi, jak widzisz swoje stanowisko wyraziłem. "

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 8:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
sylvian napisał(a):
Ale jak powie,że w Biblia zawiera wiele mitów i legend to czyż nie miałby racji?
Trochę zmieniłem pytanie.


No nie. Bo w Biblii nie ma mitów.

Wymienię Ci style literackie jakie zawiera Biblia:

- poezja
- narracja historyczna
- pieśń
- utwory miłosne
- traktat dydaktyczny
- osobista korespondencja
- pamiętnik
- satyra
- biografia
- autobiografia
- prawodawstwo
- proroctwo
- przypowieść
- alegoria

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 8:04 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N gru 22, 2013 7:23 pm
Posty: 956
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
_as_ napisał(a):
sylvian napisał(a):
Ale jak powie,że w Biblia zawiera wiele mitów i legend to czyż nie miałby racji?
Trochę zmieniłem pytanie.


No nie. Bo w Biblii nie ma mitów.



http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... gendy.html

Cyt:

Czy Bóg zakładał się z szatanem o życie Hioba? Czy za czasów Sędziów drzewa ze sobą rozmawiały? Czy Jonasz został połknięty przez wielką rybę? Czy rzeczywiście świat wyglądał tak, jak opisuje to Księga Rodzaju? Infantylne podejście do Biblii czyni wielu katolików mało wiarygodnymi świadkami Chrystusa.



Gdy na spotkaniu z młodzieżą otwieram Pismo Święte i mówię, że przeczytam bajkę, rozlega się po sali szmer zdezorientowanych dziewcząt i chłopców. Jak to? Bajkę? Czyżby ksiądz traktował Pismo Święte niepoważnie?


Odnajduję 9. rozdział w Księdze Sędziów i czytam: Zebrały się drzewa, aby namaścić króla nad sobą. Rzekły do oliwki: "Króluj nad nami!" Odpowiedziała im oliwka: "Czyż mam się wyrzec mojej oliwy, która służy czci bogów i ludzi, aby pójść i kołysać się ponad drzewami?" (Sdz 9,8-9). - Czy według was Pismo Święte mówi w tym fragmencie prawdę? - pytam.


To tylko jeden z wielu przykładów niezrozumienia, czym są gatunki literackie w Biblii. Oczywiście, że bajka może mówić prawdę, tylko że przekazuje ją w nieco inny sposób niż kronika historyczna. Mamy w Biblii wiele mitów i legend, których nie należy odczytywać jako relacji z wydarzeń, które miały kiedykolwiek miejsce. Biblia zawiera także utwory poetyckie, mity, formuły liturgiczne, przypowieści i wiele innych utworów.


Opowieść o Hiobie jest starą legendą, mającą na celu wyjaśnienie ludziom ważnej prawdy teologicznej, że cierpienie człowieka nie jest karą za jego grzechy, lecz naturalną częścią ludzkiego życia. Jonasza nigdy ryba nie połknęła, tak jak wilk nigdy nie zjadł czerwonego kapturka, a świat nie wyglądał tak, jak opisują go pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju. Aby to wszystko zrozumieć, trzeba przede wszystkim przestać doszukiwać się w Biblii podręcznika naukowego czy kroniki historycznej.


N sty 04, 2015 9:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
sylvian napisał(a):
(...)


Podaj mi, gdzie w Biblii znajdę mit.

A nawet gdyby się znalazł mit, to nie znaczy że cała Biblią jest mitologią.
Jak juz napisałam Biblia jest zbiorem różnych gatunków literackich. Są też wydarzenia historyczne w niej zawarte. I to nie w małej liczbie.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


N sty 04, 2015 9:53 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 8:59 pm
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
_as_
Podaj definicję mitu na którą się powołujesz. Bo ta definicja z wikipedii pasuje w 100% do wielu fragmentów biblii.

Cytuj:
...opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, zjawisk paranormalnych, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka...


N sty 04, 2015 10:04 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N gru 07, 2014 11:36 pm
Posty: 13
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Cytuj:
To trochę zalatuje pychą gdy człowiek opisuje cechy charakteru Boga. W ogóle traktowanie go "po ludzku" jest dużym nadużyciem. Nie znamy całości jego planu, bo jesteśmy mocno ograniczeni swoją perspektywą. Widzimy jedynie kropelkę w morzu jego doskonałości, a chcemy wyrokować na temat jego istoty. Na tym tle wybuchają podziały i spory religijne.

Musimy wziąć pod uwagę, że każdy musi indywidualnie podejść do swojej relacji z Bogiem. Odnaleźć swoje powołanie na tym świecie. Nie może mu druga osoba mówić, co powinien, a co nie. Wtedy taka osoba nakazująca bawi się w sędziego, Boga czy władce. Czy to nie taki był grzech pierworodny?


Druga osoba nie może mówić, co ktoś powinien, a co nie, ale samu sobie, indywidualnie można mówić co się powinno a co nie (czy taka postawa nie prowadzi do ubóstwienia człowieka) ? Bądz konsekwentny, jeśli Boga w żaden sposób wg Ciebie nie można pojąć, to odnalezienie swego powołania czy indywidualnej relacji z Bogiem też jest mrzonką, bo kto zagwarantuje, że właśnie to, a nie inne powołanie jest tym właściwym, czy ta a nie inna relacja z Bogiem jest prawidłowa, Ty ?

Cytuj:
Zamiast tego, moim zdaniem gdy odkryjemy Boga w swoim sercu, trzeba dawać świadectwo swoją postawą. Rozmawiać z ludźmi którzy pytają, nie z poziomu autorytetu, a z poziomu kogoś równego. Pomagać im dotrzeć do swojego sumienia oraz do pełnego uczestnictwa w Bogu. Gdy będziemy kłamać, że "wiemy jaki jest Bóg", kłamstwem to będzie odebrane. To nie pełna znajomość Boga daje nadzieje i wiarę, a pełna pokora i ufność oparta na doświadczaniu jego dzieł.


Jeśli nie można pojąć Boga, to w jaki sposób pomagać innym ludziom dotrzeć do pełnego uczestnictwa w Bogu, w jaki sposób można doświadczać jego dzieł ? Przed kim się ukorzyć kumu zaufać jeśli nie można pojąć Boga, człowiekowi, jego kolejnym pomysłom ? chyba nie o to tutaj chodzi. Tak więc pycha zalatuje również wtedy, kiedy jest się przekonanym, że nie można pojąć Boga, może nawet bardziej niż wtedy, kiedy próbuje się opisać Jego cechy. Bo skoro Boga nie można pojąć, to nic już nie stoi na przeszkodzie aby na ołtarzu można było posadzić cokolwiek i orzec, że jest „Bogiem”, że to a to prowadzi do pełnego uczestnistwa w Bogu. Sam zresztą kilka pomysłów podałeś, że indywidualna relacja z Bogiem, powołanie.


Pn sty 05, 2015 12:00 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 165 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL