Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:55 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So lut 01, 2014 11:09 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Czy założenia chrześcijaństwa nakazują/namawiają do rezygnacji z wygodnego życia na rzecz pomocy innym, znajdującym się w znacznie gorszym położeniu ?

Czy bardziej chrześcijańską postawą jest np. rezygnacja z samochodu za 30k pln, i zakupienie takiego za 5k pln, (mając 25k pln można przecież tyle dobrego uczynic, tak wielu ludziom pomoc...)?
A może założenia chrześcijaństwa w żaden sposób tego nie określają?

[Przykładów można mnożyć, ale nie o to tutaj chodzi]


Pt paź 17, 2014 5:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
W mojej miejscowości,gdzie kościół parafialny jest na miejscu,w modzie jest masowy transport spragnionych duszyczek na mszę własnym autkiem.A to ok. 400 m czystego zdrowia na własnych nóżkach.Ach...przydałyby się skrzydełka :-D

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pt paź 17, 2014 5:58 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Zależy co dla kogo jest wygodnym życiem i to na dany moment życia.
Nie jest to tak jednoznaczne, jest to bardziej wyraźne w ujęciu psychologicznym.
Co do samochodu to jeśli o mnie chodzi, to nigdy w życiu od pierwszego samochodu, rok 1980, nie byłem szczęśliwym posiadaczem nowego auta. Czy poprzez to, więcej innym pomogłem finansowo? Zaoszczędziłem wydatków na nowe auto, tracące na wartości co roku, najpierw spore sumy. Może nie aż tak dużo, jak by to wynikało ze straty wartości, lecz poniosłem większe koszty, na eksploatacji i naprawach (głównie przez siebie) uszkodzeń. Głównym powodem nie była troska o innych, tylko zwykły brak pieniędzy, choć jestem Chrześcijaninem. Z jednej strony samochód był mi niezbędny do łatwiejszego przemieszczania się, z drugiej pomagał mi zachować lepsze zdrowie, z uwagi na moje dolegliwości i klimat w jakim żyję. Dla innych skutkowało to tym, że mogłem im świadczyć tanie, bądź całkowicie bezpłatne usługi. Czy to była słuszna postawa? Zgodnie z nauczaniem Kościoła, o nie oglądaniu się wstecz, czy nie szukaniu nagrody w tym życiu, to słuszna. Jednak w obliczu słabnięcia moich sił, w perspektywie nadchodzącej mi starości. W takim zakręceniu spraw tego świata, że niczego nie można być pewny. To dla mnie Chrześcijaństwo jest piekłem niemożności, trudów, cierpień, więc i bezsensu przeżywania tego życia. Mogłem to unieść tylko z powodu wiary w Boga, choć i wola życia też mnie w tym trzymała, nie miałem wyboru. Nie byłem w stanie o wszystkim zadecydować i wyegzekwować, na pozostałych. Jest to więc u mnie postawa deterministyczna. Mimo tego jak to dla mnie było trudne, to jednak nie żałuję tej postawy. Lepiej mi było patrzeć ze spokojem na tych, którzy nienasyceni swego, przeginali co się da, by zyskać więcej i więcej. Oni nadal mają problem, z tym co mają i mieć chcą, ja takowego nie mam. Tak więc po mnie, odziedziczycie świat taki jak go widzicie. Co z nim dalej zrobicie, wasza sprawa, dostajecie w moich opisach "kawę na ławę". Nie rozstrzygam co lepiej czynić, bo jest to względne. Nie da się też uczynić z ludzi, komunistyczną jedność, dać się może naciągnąć na jednakowość, na pewien czas i nic więcej. Jednakowość ma jednak mnóstwo wad, w przeciwieństwie do różnorodności. Tak więc życzę wszystkim lepszego zrozumienia, kim są.


Pt paź 17, 2014 9:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
I Never Said... napisał(a):
Czy założenia chrześcijaństwa nakazują/namawiają do rezygnacji z wygodnego życia na rzecz pomocy innym, znajdującym się w znacznie gorszym położeniu ?

Czy bardziej chrześcijańską postawą jest np. rezygnacja z samochodu za 30k pln, i zakupienie takiego za 5k pln, (mając 25k pln można przecież tyle dobrego uczynic, tak wielu ludziom pomoc...)?
A może założenia chrześcijaństwa w żaden sposób tego nie określają?

[Przykładów można mnożyć, ale nie o to tutaj chodzi]


Nikt Ci nic nie nakazuje, a jedynie zaleca, radzi. Życie ludzkie nie powinno być próżniacze. To coś więcej, niż jedzenie, wydalanie i rozmnażanie. Jeśli potrafisz wspierać ludzi bez wyrzekania się wygód, to i owszem. Tyle że czasem tak się nie da. Żeby zrozumieć nędzarzy trzeba się czasem stać takim nędzarzem. Tak przynajmniej zauważyło kilku porządnych ludzi żyjących na tej ziemi..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt paź 17, 2014 10:41 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
PeterW napisał(a):
Żeby zrozumieć nędzarzy trzeba się czasem stać takim nędzarzem.


Porządni ludzie to zauważyli, ale księża są wyjątkowi, bo raczej niewielu otarło się choćby o ubóstwo, a i tak rozumieją wszystkich bez wyjątku, nawet nędzarzy. ;)


So paź 18, 2014 10:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Pit CK napisał(a):
PeterW napisał(a):
Żeby zrozumieć nędzarzy trzeba się czasem stać takim nędzarzem.


Porządni ludzie to zauważyli, ale księża są wyjątkowi, bo raczej niewielu otarło się choćby o ubóstwo, a i tak rozumieją wszystkich bez wyjątku, nawet nędzarzy. ;)

Co tam ubóstwo. Żaden z nich się nie otarł o ojcostwo( no, powiedzmy, że większość...), a i tak nie znajdziesz większych ekspertów od wychowania dzieci i życia rodzinnego! :)

Dobrymi przykładami odrzucania wygód życia są biskup diecezji łomżyńskiej, wyjątkowo biednej, jeżdżący audi za 350 tys złotych, albo ten z Legnicy, który dostał od Caritasu autko jeszcze droższe. Wyszło przy okazji, gdy spowodował nim kolizję. Swoją drogą, sprawdźcie na co idzie wasza kasa przekazywana Caritasowi. Ups! Chyba nie ma jak...

Cytuj:
Kierowcą samochodu, najnowszego i najdroższego Audi - A8 - okazał się ksiądz kanclerz Józef Lisowski z Legnickiej Kurii Biskupiej. Co więcej, samochód, którym kierował zarejestrowany jest na… Caritas! To pojazd wart ok. pół miliona złotych, a Caritas czerpie swoje przychody głównie ze zbiórek publicznych, czyli od wiernych Kościoła katolickiego.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ksiadz-potracil-mezczyzne-i-mowi-mu-zyskales-nowe-zycie,wid,10611987,wiadomosc.html?ticaid=113a4a&_ticrsn=3

Obrazek

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


So paź 18, 2014 10:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lip 26, 2013 4:24 pm
Posty: 4214
Lokalizacja: Szwecja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Sądzęże nie tyle chodzi tu o przeciwstawianie wygody życiu w imię chrzescijańskich wartosci ile o własciwą gradację priorytetów.

'Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.'

Jesli zatem na najwyższym miejscu postawisz siebie i swoje, bywa że narzucane przez otoczenie czy tzw. swiat, potrzeby to............ czeka Cię rozczarowanie bo ta zabawa nigdy sie nie kończy. Zawsze będzie pragnienie 'więcej, lepiej, przyjemniej'.

Czy to znaczy że katolik nie powinien jeżdzić wypasioną bryką?
Niekoniecznie, choć może lepiej uznać że bryka to ma być srodek lokomocji a nie atrybut statusu i przedmiot podziwu i zazdrosci bliźnich.

Nie wszyscy mają predyspozycje do życia w ubóstwie w imię pomocy bliżnim, tak jak nie każdy musi być kierowcą, rodzicem czy tancerzem.

Skromnosć i umiar to zresztą dla mnie postawy uniwersalne, które z powodzeniem mogą kultywować i wierzący i niewierzący.

_________________
'Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać
Ale miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie
Mówi Pan'


So paź 18, 2014 11:57 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Acro i Derayes, zgadzam się z Wami w całej rozciągłości.


So paź 18, 2014 12:09 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So lut 01, 2014 11:09 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Postaram się doprecyzować.
Uważam, że rezygnacja z wygód umożliwia większy wkład w pomoc innym.
(np. koszt utrzymania dziecka w Afryce przez miesiąc ~ 50 pln)
Tzn. im bardziej ograniczymy wydatki tym większej ilości ludzi będziemy w stanie pomóc (dużo łatwiej pomagać dysponując pieniędzmi)

Czy pomoc bliźnim nie jest jedną z ważniejszych wartości?
Czy to nie ludzi oddający życie za innych, czy decydujący się na życie w nędzy, po to by pomagać, zostawali ogłaszani świętymi?


So paź 18, 2014 1:53 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
I Never Said... napisał(a):
Czy pomoc bliźnim nie jest jedną z ważniejszych wartości?
Czy to nie ludzi oddający życie za innych, czy decydujący się na życie w nędzy, po to by pomagać, zostawali ogłaszani świętymi?



Jest.
Chcesz zostać świętym? Czy pokazać, że większość księży ma z nimi niewiele wspólnego?


So paź 18, 2014 2:05 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So lut 01, 2014 11:09 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
A jakiś niewierzący został świętym kiedyś?
KK dopuszcza taką możliwość w ogóle ?

Zastanawia mnie po prostu gdzie jest te 90% (?) katolików w Polsce.
Bo rozglądam się w około i nie widzę.

Tak mi się skojarzyło:
Cytuj:
Co to za wegetarianin, co wpierdala schabowe


So paź 18, 2014 2:19 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
To źle trafiłeś. Tutejsi katolicy w większości nie widzą niczego złego w bogactwie, a już najmniej zdrożne jest bogactwo kleru.


So paź 18, 2014 4:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
I Never Said... napisał(a):
A jakiś niewierzący został świętym kiedyś?
KK dopuszcza taką możliwość w ogóle ?


Jak sobie to wyobrażasz?

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


So paź 18, 2014 4:34 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
_as_ napisał(a):
I Never Said... napisał(a):
A jakiś niewierzący został świętym kiedyś?
KK dopuszcza taką możliwość w ogóle ?


Jak sobie to wyobrażasz?

Ja sobie to wyobrażam bez problemu. A Ty _as_ sobie wyobrażasz, że tylko katolicy mają monopol na bycie świętymi? Ważniejsze chyba jest to jakie życie się prowadzi, niż to, jakie modlitwy się odprawia?


So paź 18, 2014 4:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chrześcijaństwo, a "wygodne" życie.
Wiara to nie tylko (a nawet nie przede wszystkim) postępowanie.
Niewierzący mają (tak sądzimy... pewności nie ma) szansę bycia zbawionymi (i w tym sensie świętymi).
Święty w znaczeniu "kanonizacji" ma być jednak wzorem do naśladowania. Naśladowanie niewierzącego jest kiepskim pomysłem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 18, 2014 5:34 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL