Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:36 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Jahwe przegrywa ze statystyką. 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Jahwe przegrywa ze statystyką.
Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższych faktów:

1. W Indiach i Nepalu hinduizm wyznaje 1 miliard ludzi. W Indiach 80% ludzi wyznaje tę religię. Katolicy stanowią jedynie 0.9% ludności.

2. W Arabii Saudyjskiej 98% mieszkańców wyznaje islam. Katolicy to 3.8% - i są to głównie przyjezdni (nie-Arabowie).

3. W Indonezji 87.2% to muzułmanie. Katolicy to jedynie 2.9% ludności - głownie poza Jawą i Sumatrą.

Fakt: jeśli ktoś urodzi się w w/w krajach, najprawdopodobniej nie będzie katolikiem (ani nawet chrześcijaninem). Katolik (czy przedstawiciel jakiejkolwiek religii) to pojęcie ściśle związane z danym obszarem geograficznym.

Teza: czlowiek nie wybiera miejsca swojego urodzenia, a zatem nie moze sobie swobodnie wybrać religii. Urodzony w Indiach na 80% będzie hinduistą, a na 14.4% muzułmaninem. W większości z tych przypadków umrze pozostając wyznawcą którejś z tych religii.
Idea miłosiernego, wszechmocnego i sprawiedliwego Jahwe, ktory kocha każdego człowieka i chce jego zbawienia to fałsz. Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).


Śr wrz 24, 2014 10:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Idea miłosiernego, wszechmocnego i sprawiedliwego Jahwe, ktory kocha każdego człowieka i chce jego zbawienia to fałsz. Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).

Fakty, które podałeś przeczą istnieniu takiego Boga, jakiego sobie wyobraziłeś. W żaden sposób nie przeczą istnienia Boga ogólnie.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr wrz 24, 2014 10:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).

Może najpierw doucz się tego, co naucza Kościół katolicki na temat zbawienia ludzi, którzy nie są katolikami(punkty 839-848), a dopiero potem wypowiadaj się na ten temat.


Śr wrz 24, 2014 10:14 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
Boro napisał(a):
undo napisał(a):
Idea miłosiernego, wszechmocnego i sprawiedliwego Jahwe, ktory kocha każdego człowieka i chce jego zbawienia to fałsz. Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).

Fakty, które podałeś przeczą istnieniu takiego Boga, jakiego sobie wyobraziłeś. W żaden sposób nie przeczą istnienia Boga ogólnie.


Ja mowie o konkretnym bogu, nazywanym Jahwe - bardzo konkretnie opisanym w Biblii, którą przestudiowałem. To nie są moje wyobrażenia.


Śr wrz 24, 2014 10:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
ardzo konkretnie opisanym w Biblii,

Może nie przestudiowałem Biblii tak dokładnie jak Ty, ale opisy Jahwe, które w niej znalazłem bynajmniej nie można było nazwać "bardzo konkretnymi".
Na pewno wiesz, że Bóg chce zbawienia każdego, ale nikogo do tego nie zmusza.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr wrz 24, 2014 10:20 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
Yarpen Zirgin napisał(a):
undo napisał(a):
Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).

Może najpierw doucz się tego, co naucza Kościół katolicki na temat zbawienia ludzi, którzy nie są katolikami(punkty 839-848), a dopiero potem wypowiadaj się na ten temat.


Znowu popisujesz się nieznajomością swojej własnej religii. W podanym linku nie ma ani słowa o hinduistach.

A o muzułmanach jest tylko to:

"Relacje Kościoła z muzułmanami. "Zamysł zbawienia obejmuje również tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny"".

To sformułowanie nie mowi wyraźnie, ze każdy muzułmanin zostanie zbawiony!

Oto, co zawiera Twoj link:

"Ojciec zechciał zwołać całą ludzkość w Kościele swego Syna. Kościół jest miejscem, w którym ludzkość powinna na nowo odnaleźć swoją jedność i swoje zbawienie."

Oraz WYRAŹNE stwierdzenie:

"Poza Kościołem nie ma zbawienia"


Śr wrz 24, 2014 10:24 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
Boro napisał(a):
undo napisał(a):
ardzo konkretnie opisanym w Biblii,

Może nie przestudiowałem Biblii tak dokładnie jak Ty, ale opisy Jahwe, które w niej znalazłem bynajmniej nie można było nazwać "bardzo konkretnymi".
Na pewno wiesz, że Bóg chce zbawienia każdego, ale nikogo do tego nie zmusza.


Ja nie wiem, co chce, a czego nie chce jakis absurdalny byt nazywany Jahwe.

Wiem jedynie, że kościół katolicki uczy wyraźnie, że: "Poza Kościołem nie ma zbawienia".

Poza tym wymienione przeze mnie fakty przeczą temu, w co wierzą chrzescijanie, ze bog chce zbawienia kazdego. Nie moze tak byc, bo skoro "Poza Kościołem nie ma zbawienia", to znaczy, ze ludzie żyjący tysiące lat przed powstaniem kościoła nie zostali zbawieni.


Śr wrz 24, 2014 10:27 am
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Idea miłosiernego, wszechmocnego i sprawiedliwego Jahwe, ktory kocha każdego człowieka i chce jego zbawienia to fałsz. Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).


Tzn. który fakt tej idei przeczy? Ten, że istnieją muzułmanie i hinduiści, czy ten, że religia katolicka twierdzi, że nie zostaną oni zbawieni?


Śr wrz 24, 2014 10:28 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
Johnny99 napisał(a):
undo napisał(a):
Idea miłosiernego, wszechmocnego i sprawiedliwego Jahwe, ktory kocha każdego człowieka i chce jego zbawienia to fałsz. Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).


Tzn. który fakt tej idei przeczy? Ten, że istnieją muzułmanie i hinduiści, czy ten, że religia katolicka twierdzi, że nie zostaną oni zbawieni?


Którego ze słów/zdań z mojego postu nie zrozumiałeś?


Śr wrz 24, 2014 10:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
undo napisał(a):
Przeczą temu w/w fakty (wg religii katolickiej, muzułmanie i hinduiści nie zostaną zbawieni).

Może najpierw doucz się tego, co naucza Kościół katolicki na temat zbawienia ludzi, którzy nie są katolikami(punkty 839-848), a dopiero potem wypowiadaj się na ten temat.

Znowu popisujesz się nieznajomością swojej własnej religii. W podanym linku nie ma ani słowa o hinduistach. (...)

Patrzysz, a nie widzisz, więc jak możesz prawidłowo ocenić nauczanie Boga i Kościoła? Zacytuję Ci to, co "przegapiłeś", a odnosi się między innymi do hinduistów:

846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

307 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14.

308 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 16; por. Kongregacja Św. Oficjum, List do Arcybiskupa Bostonu (8 sierpnia 1949): DS 3866-3872.


No, ale ten fragment nie pozwala na utrzymanie tezy, którą wygłosileś w pierwszym postcie tego tematu, więc nie dziwne, że pominąłeś milczeniem te punkty KKK.


Śr wrz 24, 2014 10:35 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Patrzysz, a nie widzisz więc jak możesz prawidłowo ocenić nauczanie Boga i Kościoła? Zacytuję Ci to, co "przegapiłeś", a odnosi się między innymi do hinduistów:

846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

307 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14.

308 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 16; por. Kongregacja Św. Oficjum, List do Arcybiskupa Bostonu (8 sierpnia 1949): DS 3866-3872.


No, ale ten fragment nie pozwala na utrzymanie tezy, którą wygłosileś w pierwszym postcie tego tematu, więc nie dziwne, że pominąłeś milczeniem te punkty KKK.



"Poza Kościołem nie ma zbawienia" - to z Twojego linka.

Czego tutaj nie rozumiesz?


Śr wrz 24, 2014 10:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Wiem jedynie, że kościół katolicki uczy wyraźnie, że: "Poza Kościołem nie ma zbawienia".

Zaprzeczasz słuszności całego chrześcijaństwa, czy jedynie Kościoła Katolickiego? Według mnie Kościół jest w błędzie, ale co to zmienia względem ogółu chrześcijan?
undo napisał(a):
Poza tym wymienione przeze mnie fakty przeczą temu, w co wierzą chrzescijanie, ze bog chce zbawienia kazdego.

Słowo "Bóg" w takim kontekście pisze się z wielkiej litery. To tak na marginesie.
Nie odpowiedziałeś na mój wcześniejszy argument. Czyli Bóg nie uniemożliwia nikomu zbawienia, ale też nikogo nie zmusza. Stąd tylu ateistów i innych wyznań.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr wrz 24, 2014 10:47 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Którego ze słów/zdań z mojego postu nie zrozumiałeś?


Nie zrozumiałem tego, który fakt tej idei przeczy? Ten, że istnieją muzułmanie i hinduiści, czy ten, że religia katolicka twierdzi, że nie zostaną oni zbawieni?


Śr wrz 24, 2014 10:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
undo napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Patrzysz, a nie widzisz więc jak możesz prawidłowo ocenić nauczanie Boga i Kościoła? Zacytuję Ci to, co "przegapiłeś", a odnosi się między innymi do hinduistów:

846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

307 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14.

308 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 16; por. Kongregacja Św. Oficjum, List do Arcybiskupa Bostonu (8 sierpnia 1949): DS 3866-3872.


No, ale ten fragment nie pozwala na utrzymanie tezy, którą wygłosileś w pierwszym postcie tego tematu, więc nie dziwne, że pominąłeś milczeniem te punkty KKK.



"Poza Kościołem nie ma zbawienia" - to z Twojego linka.

Czego tutaj nie rozumiesz?

I jak tu z Tobą rozmawiać, skoro wziąłeś fragment nauczania Kościoła, ale zamiast czytać go tak, jak go rozumie Kościół (p. 846-848 w KKK), to dokładasz do niego własną interpretację?
Nie da się. Chcesz bowiem toczyć dyskusję nie na temat rzeczywistego nauczania Kościoła, ale na temat tego, co według Ciebie nauczamy i w co wierzymy.


Śr wrz 24, 2014 10:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jahwe przegrywa ze statystyką.
@undo a jakie statystyki by były zgodne z teorią Boga miłosiernego?

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr wrz 24, 2014 11:04 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL