Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:56 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Nauka a wiara w Boga 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka a wiara w Boga
Cytuj:
Części ciała są obiektami fizycznymi, więc znajdują się w określonych miejscach, a dusza nie. Problem więc nie istnieje.


A skąd taka pewność panie Johnny,że w gruncie rzeczy dusza nie jest energią i jej właściwości nie będą za 100 lub więcej lat przedmiotem badań.

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pt sie 08, 2014 12:07 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka a wiara w Boga
No to wtedy inaczej pogadamy.


Pt sie 08, 2014 12:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka a wiara w Boga
Rafał Kozłowski napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Dotyczy - bo po tym, jak napisałem, że dusza nie znajduje się w żadnym fizycznym miejscu, zadawanie pytań w rodzaju "gdzie będzie dusza, jeśli to i to" jest bez sensu.

Nie rozwiązuje to w żaden sposób problemu. Tak, jakbyś chciał sprawić, że on nie istnieje. Wskazałem Tobie sytuację, która z medycznego punktu widzenia jest, teoretycznie możliwa. Implikuje ona pytania natury duchowej, w tym przypadku takie, czy dusza nie oddziela się od części przeszczepianych części ciała?
Nie implikuje. To jest tak, jakbyś spytał przy której części ciała zostanie "jestestwo" czy też Twoje "ja", lub "byt osobowy".
Z duszą jest jeszcze ten komfort, że - w przeciwieństwie do przyrodzonego rozumienia jestestwa może istnieć bez ciała.
Cytuj:
Skąd Twoja pewność jak postąpi Kościół. Zauważ, modyfikacje genetyczne są receptą na pozbycie się chorób dziedzicznych. Jest to działanie dla dobra człowieka. Ingerujemy jednak w "dzieło Boga".
Ponieważ rzadko mam sposobność się z Tobą zgodzić, więc skorzystam z okazji by Cię poprzeć (choć w ograniczonym zakresie). Nie należy genetyki uważać za "czarnego luda" (jak to usiłują przedstawić przeciwnicy GMO). Niemniej jest to dziedzina "wrażliwa" i łatwo przegiąć.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt sie 08, 2014 12:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 8:54 pm
Posty: 808
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nauka a wiara w Boga
Rafał Kozłowski napisał(a):
róża8 napisał(a):

A powiedz ty mi gdzie jest umieszczona Twoja świadomość, osobowość.
Konkretnie w jakim członku ciała ??

Oj... Oj... świntuszysz Różo8

No bo gdy się poddaje pod dyskusję dusze i chce się ja umieścić w jakiejś części ciała to można powiedzieć : jest akcja jest i reakcja :D
Nie gniewasz się?
Dusza człowieka jest dana nam przez Boga . Nie jest więc naszą ,,własnością,,.
Może trudno to zrozumieć ponieważ dzisiejszy człowiek zapatrzony jest w to co materialne . Jeżeli nie widzę , jak nie dotknę to tego nie ma.
Co o duszy mówi Kościół : Katechizm KK
366. Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga nie jest ona "produktem" rodziców - i jest nieśmiertelna, nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci
I konstytucja Gaudium et Spes:
Nie myli się człowiek, gdy uważa się za wyższego od rzeczy cielesnych, a nie tylko za cząstkę przyrody lub za anonimowy składnik społeczności państwowej. Albowiem tym, co zawiera jego wnętrze, przerasta człowiek cały świat rzeczy, a wraca do tych wewnętrznych głębi, gdy zwraca się do swego serca, gdzie oczekuje go Bóg, który bada serce, i gdzie on sam pod okiem Boga decyduje o własnym losie. Tak więc uznając w sobie duszę duchową i nieśmiertelną, nie daje się zwieść ułudną fikcją wypływającą z fizycznych tylko i społecznych warunków, lecz przeciwnie, dosięga samej prawdziwej istoty rzeczy (GS 14)
I Jezus :
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle (Mt 10,18)

A co do mózgu i przeszczepu to uważam, że długo to jeszcze nie będzie możliwe a potem może wcale. A dlaczego?
Mózg szybko obumiera , nie jest ani mięśniem ani nie zalicza sie do kości.
Jadłeś kiedyś móżdżek np . wieprzowy ?
-----
I jaki byłby sens przeszczepiać mózg?
Od denata mózgu nie pobierzesz a od żywego ?? tym bardziej!
Więc jedno życie było by ratowane kosztem innego. A jak wyżej powiedziałam i tak to było by niemożliwe.

,,Bawiono się,, w przeszczep głowy szczura , ponoć z powodzeniem .
Jednak w przypadku człowieka przeszczep głowy pewnie też byłby niemożliwy, bo i rdzeń kręgowy musiał by być identyczny i grupa krwi. :no:
A zresztą po co się bawić w Frankensteina .

Konkluzja - dążymy do doskonałości i szukamy sposobów na nieumieranie a sposób jest tylko jeden
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26)

_________________
Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi ... (Łk24,29)


N sie 10, 2014 12:22 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL