Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:33 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nie rozumiem 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Ja wiem tylko, ze kiedys za naklanianie do wiary zabijano, wesmy np imperium Rzymskie, wtedy propagowanie chrzescijanstwa bylo zakazane i mozna bylo przyplacic zyciem, pozniej za czasow Chrystanizacjj, WIELKICH KROLOW Z KOLEJI ZABIJANO TYCH ktorzy sie sprzemierzali wierzy czyli wszelkie czarownice oraz tych kto sie wierze przeciwstawial np zdradzajacemu mezowi ucinano glowe, albo wieszano niewierna zone wystarczylo zlamac jedno z przykazan.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Wt cze 24, 2014 12:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Marlow
Aha, czyli mam rozumieć, że tamten cytat został źle przetłumaczony? Jak zatem brzmi prawidłowy przekaz?


Prawidłowy przekaz brzmi: nie ocenia się antycznych kodeksów etycznych poprzez porównanie ich ze współczesnymi, tak jak nie zestawia się Forda z 1924 z Fordem Mondeo.
Jak chcesz wykazywać "barbarzyństwo" praw biblijnych to wykazuj, ale w zestawieniu z kodeksami funkcjonującymi równolegle tj w tym samym czasie. Porównuj prawa hetyckie z prawem mojżeszowym, zobaczymy które z nich będzie; z dzisiejszego punktu widzenia; bardziej "barbarzyńskie".

BtW: Nawet najlepszy przekład jest tylko przekładem.
Natomiast oryginalny tekst funkcjonował czy funkcjonuje w czymś szerszym, tj konkretnej kulturze. Aby ją ocenić należycie, nie wystarczy szermować hasełkami znalezionymi w sieci.


Niedobry_Artek napisał(a):
I to ma być usprawiedliwienie, tak?


Tam usprawiedliwienie...
Cały problem polega na tym, że Bóg na samym początku historii stworzenia powinien był wkomponować w każdy ludzki mózg superneuronalnyobwód z Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela i to było ostateczne rozwiązanie kwestii wszelkich niedowiarków i ahistoryzmu.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt cze 24, 2014 12:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Wiara wydaje mi się najbardziej niebezpiecznym elementem dziedzictwa kulturowego,wojny na tle religijnym są najokrutniejsze w swojej wymowie,przecież jest o co walczyć...o szczęście wiekuiste :-D

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Wt cze 24, 2014 12:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Marlow napisał(a):
Prawidłowy przekaz brzmi: nie ocenia się antycznych kodeksów etycznych poprzez porównanie ich ze współczesnymi, tak jak nie zestawia się Forda z 1924 z Fordem Mondeo.
Jak chcesz wykazywać "barbarzyństwo" praw biblijnych to wykazuj, ale w zestawieniu z kodeksami funkcjonującymi równolegle tj w tym samym czasie. Porównuj prawa hetyckie z prawem mojżeszowym, zobaczymy które z nich będzie; z dzisiejszego punktu widzenia; bardziej "barbarzyńskie"


To bardzo ciekawe co piszesz.

1. Cieniuteńki ten waszBóg skoro w swojej jedynej super-księdze, która jak rozumiem ma być drogowskazem dla wszystkich ludzi we wszystkich epokach prezentuje moralność na poziomie orangutana. Jeśli to wszystko na co stać wszechmogącą istotę to musi być albo bardzo leniwy albo to psychopata. Wszechmocny Bóg mógłby napisać księgę, która będzie aktualna w każdej epoce i nie będzie obrzydzać czymś takim jak zacytowałem poprzednio.

2.Skoro jest tak jak piszesz to po co w ogóle zawracać sobie głowę biblią jeżeli nie można jej porównać do współczesności?

3. Zabijanie kogoś tylko za to, że zachęca Cię do zmiany wierzeń religijnych jest zawsze złem bez względu w jakiej epoce ma to miejsce. Wszechwiedzący Bóg na pewno by to wiedział i nie pozwoliłby aby coś tak obleśnego znalazło się na kartach jego świętej księgi


Wt cze 24, 2014 1:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Nie wiem jak mam to rozumieć. Czy według Ciebie zabijanie za odciąganie od wiary jest słuszne czy nie?

W ówczesnych warunkach, czyli w określonym czasie, miejscu i u określonej grupy ludzi, było to słuszne.
Niedobry_Artek napisał(a):
No taki, że "moralność" zaprezentowana w biblii to zdziczenie, które idealnie pasuje do mentalności ówczesnych dzikusów stąd można wyciągnąć wniosek, że to oni to zmyślili a nie pochodzi to od Boga.

Przeczytałeś całą Biblię czy znasz tylko kilkanaście fragmentów z Racjonalisty (czy skąd tam je bierzesz)?
Niedobry_Artek napisał(a):
Ktoś o takich cechach jak wszechmoc, wszechwiedza, miłosierdzie i dobro nie mógłby napisać czegoś takiego - nigdy nie napisałby że należy zabijać za to, że ktoś odciąga od wiary.

W jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku. Oceniając "na chłopski rozum" na podstawie wrażenia po przeczytaniu jednego cytatu? Czy jakoś inaczej? Przedstaw swój tok rozumowania, który jednoznacznie i ostatecznie prowadzi do takiego wniosku. Bo powiedziałeś, że chcesz to udowodnić jednoznacznie i ostatecznie.
Niedobry_Artek napisał(a):
Udowodniły? Jak? Jaki konkretnie fragment masz na myśli?

Napisałem "wiedziały" a nie "udowodniły". W księdze Izajasza jest napisane, że ziemia jest kulą. Wpisując w google z łatwością znajdziesz konkretny fragment. Jest też kilka innych perełek. Np. opis obiegu wody w przyrodzie, lub sztucznej wentylacji płuc.
Te fragmenty oczywiście niczego nie dowodzą, ale warto mieć świadomość, że największa cywilizacja w danej części świata nie składała się wyłącznie z dzikusów ;)

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt cze 24, 2014 4:21 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 2:13 pm
Posty: 531
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro napisał(a):
W księdze Izajasza jest napisane, że ziemia jest kulą.

Jezeli jest tak napisane to ksiega Izajasza jest w bledzie.


Wt cze 24, 2014 4:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
ramzes napisał(a):
Boro napisał(a):
W księdze Izajasza jest napisane, że ziemia jest kulą.

Jezeli jest tak napisane to ksiega Izajasza jest w bledzie.

Biblia nie jest książką naukową. Określenie "kula" dostatecznie dobrze oddaje jej kształt. Jak na ówczesny stan wiedzy aż za dobrze. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że ojciec mówiący trzylatkowi, że ziemia jest kulą, kłamie.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt cze 24, 2014 5:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro

Boro napisał(a):
W ówczesnych warunkach, czyli w określonym czasie, miejscu i u określonej grupy ludzi, było to słuszne.


Wyjaśnij mi bo nie mogę pojąć jaki miałby niby być pożytek lub też co takiego dobrego jest w zabijaniu ludzi za odciąganie innych od wiary? Nawet jak to określiłeś: "czyli w określonym czasie, miejscu i u określonej grupy ludzi".

Oprócz tego z Twojej wypowiedzi wynika, że w ogóle nie powinniśmy interesować się biblią skoro jak sam stwierdziłeś nie pasuje ona do naszych czasów. O ile mi wiadomo Jezus nie anulował starotestamentowego prawa a nawet je potwierdził.

Poza tym na tylko tyle stać wszechmogącą istotę? Dlaczego nie skorzystał ze swoich możliwości i nie napisał coś ponadczasowego? Przecież wiedział, że taka "moralność" nie zostanie zaakceptowana w przyszłości.

Boro napisał(a):
W jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku. Oceniając "na chłopski rozum" na podstawie wrażenia po przeczytaniu jednego cytatu? Czy jakoś inaczej? Przedstaw swój tok rozumowania, który jednoznacznie i ostatecznie prowadzi do takiego wniosku. Bo powiedziałeś, że chcesz to udowodnić jednoznacznie i ostatecznie.


Ponieważ taki styl ewidentnie pasuje do ówczesnych dzikusów a nie do wszechmogącej istoty. Jest mnóstwo ludzkich pisarzy, którzy po pierwsze wypadają tysiąc razy lepiej pod względem stylistycznym, artystycznym niż to co prezentuje ST. To samo tyczy się treści. Ten cytat który podałem wcześniej to tylko pryszcz, podobnych i jeszcze gorszych jest więcej.

Tak jak wspomniałem wcześniej istota wszechmogąca bez najmniejszego problemu mogłaby napisać księgę: wspaniałą pod względem artystycznym, ponadczasową i pełną dobra, miłości. Tymczasem mamy do czynienia ze średniej jakości opowiastkami przepełnionymi obleśnymi historyjkami nie do zaakceptowania przez współczesnego normalnego człowieka.

Boro napisał(a):
Napisałem "wiedziały" a nie "udowodniły". W księdze Izajasza jest napisane, że ziemia jest kulą. Wpisując w google z łatwością znajdziesz konkretny fragment. Jest też kilka innych perełek. Np. opis obiegu wody w przyrodzie, lub sztucznej wentylacji płuc.
Te fragmenty oczywiście niczego nie dowodzą, ale warto mieć świadomość, że największa cywilizacja w danej części świata nie składała się wyłącznie z dzikusów ;)


W bibli jest również wzmianka o "krańcach Ziemii" :

księga powtórzonego prawa napisał(a):
Oto Jego byk pierworodny - cześć Jemu!
Jego rogi - rogami bawołu,
bije nimi narody aż po krańce ziemi.


Zatem, nawet jeżeli przyjąć Twoją argumentacje to wychodzi na to, że Bóg świadomie umieścił w swojej książce sprzeczności - co tylko potwierdza moje twierdzenie.


Wt cze 24, 2014 5:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Wyjaśnij mi bo nie mogę pojąć jaki miałby niby być pożytek lub też co takiego dobrego jest w zabijaniu ludzi za odciąganie innych od wiary? Nawet jak to określiłeś: "czyli w określonym czasie, miejscu i u określonej grupy ludzi".

Jeśli Bóg istnieje i naprawdę dał takie przykazanie - ma ono wtedy sporo sensu, ponieważ mniejszą szkodą jest zabić jedną osobę, niż dopuścić do potępienia kilku (lub chociażby jednej)
Niedobry_Artek napisał(a):
Oprócz tego z Twojej wypowiedzi wynika, że w ogóle nie powinniśmy interesować się biblią skoro jak sam stwierdziłeś nie pasuje ona do naszych czasów. O ile mi wiadomo Jezus nie anulował starotestamentowego prawa a nawet je potwierdził.

Niektóre prawa są ponadczasowe, natomiast inne były kierowane do konkretnych ludzi w konkretnym czasie. Czytając całość łatwo sie zorientować które są które.
Niedobry_Artek napisał(a):
Poza tym na tylko tyle stać wszechmogącą istotę? Dlaczego nie skorzystał ze swoich możliwości i nie napisał coś ponadczasowego? Przecież wiedział, że taka "moralność" nie zostanie zaakceptowana w przyszłości.

Z tego samego powodu, z którego ojciec nie każe małemu dziecku kierować się w życiu sercem. Serce nakazywałoby mu prawdopodobnie zjeść wszystkie słodycze jakie znajdzie (lub coś podobnego) ;)
Ojciec wymaga od małego dziecka aby było posłuszne. Właściwie niczego więcej.
Kiedy dziecko dorasta dostaje od ojca pewne zasady, których powinien się trzymać. Nie musi już w każdej sprawie pytać o pozwolenie, tylko kierując się zasadami może samo podejmować decyzje.
Kiedy dziecko staje się dorosłe zaczyna rozumieć, że zasady nie zawsze się sprawdzają i jeśli chce być dobrym człowiekiem to najlepiej kierować się po prostu miłością.

Dokładnie tak samo Bóg "wychowuje" ludzi. Nasza świadomość cały czas się powiększa (a przynajmniej powinna). "Dzikusów" trzeba było wychowywać twardą ręką aby ich ogarnąć i aby sami nie zrobili sobie krzywdy. Później wystarczyło dać ludziom przykazania i pouczyć jak ich przestrzegać. Od czasów Jezusa Bóg chce abyśmy zaczęli się już kierować miłością, a nie przykazaniami lub ślepym posłuszeństwem.

Teraz rozumiesz? Możesz oczywiście nie podzielać chrześcijańskiego punktu widzenia, ale nie mów, że jest on niespójny.

Niedobry_Artek napisał(a):
W bibli jest również wzmianka o "krańcach Ziemii"

Ja też czasem używam określenia "na końcu świata". Uważasz, że wynika to z mojej ignorancji wobec współczesnej wiedzy? :-D

Nie odpowiedziałeś tez na pytanie:
Boro napisał(a):
Przeczytałeś całą Biblię czy znasz tylko kilkanaście fragmentów z Racjonalisty (czy skąd tam je bierzesz)?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt cze 24, 2014 5:48 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 2:13 pm
Posty: 531
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro napisał(a):
ramzes napisał(a):
Boro napisał(a):
W księdze Izajasza jest napisane, że ziemia jest kulą.

Jezeli jest tak napisane to ksiega Izajasza jest w bledzie.

Biblia nie jest książką naukową. Określenie "kula" dostatecznie dobrze oddaje jej kształt. Jak na ówczesny stan wiedzy aż za dobrze. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że ojciec mówiący trzylatkowi, że ziemia jest kulą, kłamie.


A ta klamie, po prostu jest w bledzie, poniewaz nie ma pojecia o czym mowi.


Wt cze 24, 2014 6:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
ramzes napisał(a):
A ta klamie, po prostu jest w bledzie, poniewaz nie ma pojecia o czym mówi.

Jeśli dziesięcioletni syn zapyta cię dlaczego Chińczycy nie spadają w dół, to zaczniesz mu tłumaczyć ogólną teorię względności, czy powiesz po prostu, że ziemia ich przyciąga?
Nie wprowadzisz go w błąd, tylko uprościsz sprawę.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt cze 24, 2014 8:48 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):

To bardzo ciekawe co piszesz.


A stosownego porównania Niedobry_Artek nie przedstawił. :D

Od końca:

Niedobry_Artek napisał(a):
3. Zabijanie kogoś tylko za to, że zachęca Cię do zmiany wierzeń religijnych jest zawsze złem bez względu w jakiej epoce ma to miejsce.

To co podkreślone przeze mnie, to jest właśnie interpretacja, a nie prawo - nawet dosłownie odczytane.

W celu poszerzenia perspektywy kumacji, mały eksperyment myślowy.
Przenosimy Niedobrego_Artka jakieś 2200 lat wstecz w okolice Betlejem.
Artek ma żonę i 3 dzieci, ostatnie urodziło się jakieś pół roku temu.
Żona Artka jest nim trochę znudzona, przechodzi kryzys trzeciego dziecka. W okolicy, od paru miesięcy pałęta się bardzo sympatyczny wyznawca shellenizowanej Ishtar. Czarujący i niezwykle ujmujący, przybywa wprost z Aleksandrii, namawia kogo sie da do zmiany branży religijnej, w tym również żonę Artka, która w zaistniałych okolicznościach nie potrafi się oprzeć. W ramach samej tylko zachęty, nasz czarujący akwizytor kultu Ishtar odwdzięcza się żonie Artka rytualnym bara-bara, riki tiki tak, oraz nieświadomie sprzedaje żonie Artka jedną z wielu gorączek krwotocznych grasujących w regionie. Jak nietrudno się domyśleć, żona sprzedaje infekcję dzieciom, nie tylko swoim, ale również dzieciom brata i siostry Artka, itd. Także w niedługim czasie pół okolicy, wraz z Artkiem wącha kwiatki od spodu. Pozostali przy życiu wyznawcy tego okrutnego monoteizmu, zgodnie z otrzymanym Prawem, skracają nie całkiem już zdrowego, acz nadal czarującego akwizytora Ishtar o głowę.
No patrzcie ludzie co za barbarzyństwo... :D
Przecież to niehumanitarne, tak nie można... :D

Ta historyjka jest oczywiście fikcyjna, ale starałem się w dużym skrócie przedstawić wszystkie najważniejsze cechy zwodzicieli-namawiaczy wg traktatu Avoda Zara (Obcy Kult) i dlaczego zasługiwali oni na śmierć.
To jest ta "podstawowa" kategoria, ale uprzedzając sto dwudziestą pierwszą mantrę; jakie to niehumanitarne itd; pokrótce o przypadku nie tak drastycznym, czyli co się dzieje gdy "zwodziciel" jest tylko i wyłącznie namawiaczem powiedzmy że do epikureizmu, a jego działalność ogranicza się tylko do: wierzyta ludziska w głupoty, a teraz to pocałujta w d...wójta czyli nie jest zainteresowany zbytnio sprzedawaniem swego światopoglądu.
W takich przypadkach, zbulwersowana wspólnota okrutnych monoteistów jak poświadcza J.Flawiusz w "DDI" i "Wojnie" stosowała karę ostracyzmu i taki też los spotkał najsłynniejszego epikurejczyka Elisha'ę ben Abuyah na ten przykład.
Niedobry_Artek napisał(a):
Wszechwiedzący Bóg na pewno by to wiedział i nie pozwoliłby aby coś tak obleśnego znalazło się na kartach jego świętej księgi

Problem polega na tym, że "obleśne" to są Artkowe pseudohumanizmy, wynikające min z ahistoryzmu, które próbuje sprzedać na forum.
Niedobry_Artek napisał(a):
2.Skoro jest tak jak piszesz to po co w ogóle zawracać sobie głowę biblią jeżeli nie można jej porównać do współczesności?

Problem polega nie na tym, że treść Biblii czy Prawo się zdezaktualizowały, tylko na tym, że jak przystało na klasycznego post-wumlowskiego redukcjonistę, wyciąłeś sobie jeden fragment - oczywiście taki który pasuje do twoich wyobrażeń - i na podstawie tej jakże wiarygodnej redukcji, z tego drobnego frag wnioskujesz o całości.

Niedobry_Artek napisał(a):
1. Cieniuteńki ten waszBóg skoro w swojej jedynej super-księdze, która jak rozumiem ma być drogowskazem dla wszystkich ludzi we wszystkich epokach prezentuje moralność na poziomie orangutana.

O tak, oj tak brawo Niedobry_Artku, naprawdę to nie było trudne... :D
Jesteś wielki, więc podaj teraz przykład prawa, które twoim zdaniem powinno obowiązywać dosłownie wszystkich.
Niedobry_Artek napisał(a):
Jeśli to wszystko na co stać wszechmogącą istotę to musi być albo bardzo leniwy albo to psychopata.

Yyyy tam, może po prostu poza tymi banalnymi alternatywami nie wiele więcej potrafisz.
Niedobry_Artek napisał(a):
Wszechmocny Bóg mógłby napisać księgę, która będzie aktualna w każdej epoce i nie będzie obrzydzać czymś takim jak zacytowałem poprzednio.

Protestuję, moja alternatywa jest lepsza:
Albo wkleić w genom superneuronalnyobwód, Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, wtedy te tysiące Niedobrych Artków nie miałyby żadnych problemów.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Wt cze 24, 2014 8:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 11, 2014 2:01 am
Posty: 1870
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Otóż jest to wyjaśnione dlaczego Bóg kazał zabijać ludzi z Kanaanu. Min dla tego, że "przeprowadzali swoich synów i córki przez ogień", czyli palili ich żywcem w ofierze dla bóstw pogańskich.
"Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami. Także i ziemia stała się nieczysta. Ukarałem ją więc za jej winę, a ziemia wypluła swoich mieszkańców." Kpł 18, 24-25

O jakich rzeczach mowa? Ano mamy to opisane parę wersetów wcześniej:
"Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja jestem Pan! Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem; przez to stałbyś się nieczystym. Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem, aby się z nim złączyć. To jest sromota!"
Kpł 18, 21-23

Dlaczego jednak kazał zabijać bydło? Dzieci i całą resztę "niegroźnych" podmiotów? Być może po to, aby wymazać jakąkolwiek pamięć o tych ludziach. To nie jest tak, że oni tam sobie grzecznie żyli i nikomu nie wadzili. O nie, nic z tych rzeczy.


Wt cze 24, 2014 11:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
hmhmm napisał(a):
Otóż jest to wyjaśnione dlaczego Bóg kazał zabijać ludzi z Kanaanu. Min dla tego, że "przeprowadzali swoich synów i córki przez ogień", czyli palili ich żywcem w ofierze dla bóstw pogańskich.
"Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami. Także i ziemia stała się nieczysta. Ukarałem ją więc za jej winę, a ziemia wypluła swoich mieszkańców." Kpł 18, 24-25

O jakich rzeczach mowa? Ano mamy to opisane parę wersetów wcześniej:
"Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja jestem Pan! Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem; przez to stałbyś się nieczystym. Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem, aby się z nim złączyć. To jest sromota!"
Kpł 18, 21-23

Dlaczego jednak kazał zabijać bydło? Dzieci i całą resztę "niegroźnych" podmiotów? Być może po to, aby wymazać jakąkolwiek pamięć o tych ludziach. To nie jest tak, że oni tam sobie grzecznie żyli i nikomu nie wadzili. O nie, nic z tych rzeczy.
No dobrze...jest to racjonalne wyjasnienie dlaczego takie barbarzyńskie narody należało wyciąć w pień biorąc pod uwagę czystość Narodu Wybranego. Ale jak przyrównuje się taki jak wyżej obraz Boga, do obrazu tego Pana(Boga) z przypowieści:

(Mt 13,24...)
Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza.

to ma się wrażenie, że to nie jest jeden i ten sam Pan i Bóg...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr cze 25, 2014 12:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
sahcim napisał(a):
hmhmm napisał(a):
Otóż jest to wyjaśnione dlaczego Bóg kazał zabijać ludzi z Kanaanu. Min dla tego, że "przeprowadzali swoich synów i córki przez ogień", czyli palili ich żywcem w ofierze dla bóstw pogańskich.
"Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami. Także i ziemia stała się nieczysta. Ukarałem ją więc za jej winę, a ziemia wypluła swoich mieszkańców." Kpł 18, 24-25

O jakich rzeczach mowa? Ano mamy to opisane parę wersetów wcześniej:
"Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja jestem Pan! Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem; przez to stałbyś się nieczystym. Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem, aby się z nim złączyć. To jest sromota!"
Kpł 18, 21-23

Dlaczego jednak kazał zabijać bydło? Dzieci i całą resztę "niegroźnych" podmiotów? Być może po to, aby wymazać jakąkolwiek pamięć o tych ludziach. To nie jest tak, że oni tam sobie grzecznie żyli i nikomu nie wadzili. O nie, nic z tych rzeczy.
No dobrze...jest to racjonalne wyjasnienie dlaczego takie barbarzyńskie narody należało wyciąć w pień biorąc pod uwagę czystość Narodu Wybranego. Ale jak przyrównuje się taki jak wyżej obraz Boga, do obrazu tego Pana(Boga) z przypowieści:

(Mt 13,24...)
Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza.

to ma się wrażenie, że to nie jest jeden i ten sam Pan i Bóg...



Twoje wrażenia są prawie zawsze dziwne i błędne.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Śr cze 25, 2014 1:29 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL