Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:45 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
bogdank67 napisał(a):
Mozliwe są dwie odpowiedzi:
- tak
- nie

Możliwe są jednak 3 odpowiedzi:
- tak
- nie
- nie wiem.
Ja nie wiem, ale spekuluję, że Bóg jako istota doskonała niczego nie spartaczył (choć jest to wielką tajemnicą ... gdy się obserwuje niektórych userów :-) ) więc nie ma poczucia winy nie mając winy. Przecież istota doskonała potrafi rozeznać czy coś zawiniła czy nie, a skoro nie to nie ma sensu mieć poczucia nieistniejącej winy.

Ale zainteresowało mnie to poczucie humoru w PŚ. Możesz merss podrzucić jakiś fragment?


Pt mar 28, 2014 2:45 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
Jeśli chodzi o humor, to zawsze trochę mnie rozbawiała i jednocześnie intrygowała scena walki Jakuba z Bogiem. Bo chyba trzeba mieć poczucie humoru, żeby będąc doskonałym i wszechmocnym, siłować się z człowiekiem, który grozi, że nie puści uścisku, dopóki Bóg go nie pobłogosławi... I udzielić błogosławieństwa :wink:


Pt mar 28, 2014 3:40 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 11, 2010 10:25 pm
Posty: 598
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
zawi napisał(a):
- nie wiem.


Tez zastanawialem sie nad taką odpowiedzią, ale uznałem, ze skoro ktos nie wie, to po co bedzie odpowiadał ?
Co wniosła by odpowiedź "nie wiem" ? To nie ankieta.

_________________
Mój Bóg ma związane ręce.


Pt mar 28, 2014 3:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
Solano napisał(a):
Jeśli chodzi o humor, to zawsze trochę mnie rozbawiała i jednocześnie intrygowała scena walki Jakuba z Bogiem. Bo chyba trzeba mieć poczucie humoru, żeby będąc doskonałym i wszechmocnym, siłować się z człowiekiem, który grozi, że nie puści uścisku, dopóki Bóg go nie pobłogosławi... I udzielić błogosławieństwa :wink:

Mnie bawią całe kopy biblijnych fragmentów, zwłaszcza z Ks. Przysłów, ale nie tylko.
Jest także jeden fragment, który mówi wprost o tym jak Bóg w pewnej konkretnej sytuacji się śmieje, choć nam ona może wydawać mało zabawna. Nie wskażę go palcem, kto chce to odnajdzie.

Niektóre opisy są zabawne, ale raczej ze względu na komiczne brzmienie w j. polskim:

"Zwołali więc do siebie zebranie wszystkich władców filistyńskich pytając: Co mamy uczynić z Arką Boga izraelskiego? Odpowiedzieli: Arkę Boga izraelskiego trzeba przenieść do Gat. I przeniesiono tam Arkę Boga izraelskiego. Gdy tylko ją przenieśli, ręka Pana dotknęła miasto wielkim uciskiem, zsyłając popłoch na mieszkańców miasta, tak na małych, jak i wielkich: wystąpiły na nich guzy."

Niezmiennie mnie te wyskakujące guzy bawią, choć przecie wiem że nie o to tu chodzi.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Pt mar 28, 2014 3:54 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
bogdank67 napisał(a):
Czy Bóg ma poczucie winy ?

Myślę, że pytania tego typu są częścią większego pytania, które brzmi mniej więcej: czy Bóg może pozbawić się jakiejś części swojej doskonałości? Moim zdaniem jest to nierozwiązywalny dla nas paradoks, tak jak tajemnica Świętej Trójcy. Rozważałem podobną kwestię w tym wątku: viewtopic.php?f=1&t=23990


Pt mar 28, 2014 3:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
viewtopic.php?p=806810#p806810

Humor zaklada przeskoki miedzy typami logicznymi i rozróżnianie między tymi przeskokami. W Biblii humor jest wykorzystywany przede wszystkim do pokrzyżowania wyniosłych planów bezboznika, obalenia poważnej dialektyki pyszałka, pompatycznej i próżnej wielkości faryzeusza.

Jezus stwierdza, że córka przełożonego synagogi nie umarła, ale śpi. Owe przeskoki logiczne są widoczne w opowiadaniu o rozbieraniu dachu i przyniesieniu paralityka.
W Księdze Liczb zamieniono oślicę proroka Balaama w proroka, ponieważ sam proprok okazał się osłem. Chodzi o otwarcie nam oczu na świat.


Pt mar 28, 2014 4:05 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
Cytuj:
Czy Bóg ma poczucie winy ?


Nie. Trzeba mieć określony punkt odniesienia...względem kogoś,kogo poważamy,względnie czujemy obawę.Bóg jako absolut, stwórca wszechrzeczy,wymaga od nas uznania jego dzieła jako coś doskonałego,czego zwykły śmiertelnik nie ma prawa oceniać i próbować udoskonalić.

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


N mar 30, 2014 12:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poza schematami: Czy Bóg ma poczucie winy ?
Skoro jest bez grzechu
nie ma poczucia winy.
W przeciwienstwie np.do faryzeuszy, ktorzy dzialaja stadnie.Nie tylko z punktu religijnego ich postawa jest mala ale z psychologicznego rowniez.Ja bym powiedziala, ze az razi po oczach jak mozna tdgo nie widziec?

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


N mar 30, 2014 12:59 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL