Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:02 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona
 Rozmowy niedokończone 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring forum "katolika"! Tu kłapiemy dziobem
Cytuj:
Więc zmieńcie tytuł forum z "portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących" na "portal katolicki dla wierzących i tych, którzy będą pisać tak aby się to podobało merss".
Tytuł jest dobry. Wojujący szydercy niejak nie mieszczą się w żadnej z powyższych 3 kategorii.
Cytuj:
Oj merss to nie takie proste. Zbyt płytko widzisz temat. Byłem głęboko wierzący, ale nie umiałem wiarą ukorzyć zmysłów i rozumu.
Teraz jasne czemu przegrałeś. Rozum i wiara muszą się wspomagać w poznaniu, a nie walczyć. Przeciwstawianie wiary i rozumu prowadzi do nikąd.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 07, 2013 2:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 06, 2006 8:59 pm
Posty: 10490
Lokalizacja: Kraków
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring forum "katolika"! Tu kłapiemy dziobem
Barney napisał(a):
Cytuj:
Oj merss to nie takie proste. Zbyt płytko widzisz temat. Byłem głęboko wierzący, ale nie umiałem wiarą ukorzyć zmysłów i rozumu.
Teraz jasne czemu przegrałeś. Rozum i wiara muszą się wspomagać w poznaniu, a nie walczyć. Przeciwstawianie wiary i rozumu prowadzi do nikąd.


Oj, Barney, Barney.
Człowiek opowiada Ci o swoim zwątpieniu, robiąc wyraźną aluzję do tego, co słyszy w kościele (chodzi przecież o pieśń "Jezusa ukrytego"), a Ty jeszcze dolewasz oliwy do ognia, pisząc, że to co słyszy, to właściwie nieprawda.
Albo w drodze ku poznaniu rozum i wiara się wspomagają na równoprawnych warunkach albo rozum uniża się przed wiarą.


So gru 07, 2013 8:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring forum "katolika"! Tu kłapiemy dziobem
A o hiperboli słyszałeś?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 07, 2013 2:02 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 14, 2009 8:51 pm
Posty: 120
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring forum "katolika"! Tu kłapiemy dziobem
@Swan

Nie będę kłapała dziobem ani jak w wersji poprzedniej pluła. Nie lubię walk. Więc nie traktuj mojej wypowiedzi jak przygany czy przytyku. We wszystkich chyba religiach są dogmaty, jakimi Bóg jest opisywany. Problem w tym, że dogmaty zamiast Boga ukazać zakrywają Go. Myślę Swan, że Ty odrzucając dogmaty odrzuciłeś razem z nimi Boga. Zbliżają się najpiękniejsze święta. Życzę Ci Swan, abyś już nie zrażał się widokiem ubogiego żłobu, tylko dojrzał wewnątrz tych obdrapanych nieestetycznych ścian stajenki narodzonego Jezusa.


So gru 07, 2013 5:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
Chyba nie rozumiesz czego dotyczy wiara i dlaczego niektóre osoby znajdują naprawdę mocne argumenty, z punktu widzenia osoby wierzącej, by nie wierzyć. Takich osób jest niewiele.
Zapytaj Elbrusa czy Marlowa, uzyskasz wówczas odpowiedź, która pozwala wierzyć, że oni uwierzyć nie potrafią. Być może takie same przesłanki kierują Swanem, nigdy o tym jednak nie czytałam.


Pn gru 09, 2013 5:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 13, 2004 5:06 pm
Posty: 1940
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
Może Merss, ale nic prostszego jak mi to wyjaśnic .
Jak widzę ty już coś wiesz na ten temat, oświec ciemnego.
Może jest coś co mi umknęło albo co pominąłem. :-D

_________________
- Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, miałby na pewno trzy boki.


Pn gru 09, 2013 5:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
Nie oświecę. Nie należysz jednak do tej grupy :)
Człowiek lubi porządkować i tzw ateistów też można szufladkować biorąc jako kryterium podziału, przyczynę niewiary.


Pn gru 09, 2013 5:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 28, 2004 3:36 pm
Posty: 1861
Lokalizacja: Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
@Cygne

Jak to miło, że pojawiłaś się znowu. Gdzie byłaś kiedy Ciebie nie było? Jeśli dobrze zrozumiałem co piszesz, to chcesz mi powiedzieć, żebym nie zwracał uwagi na wszelkie cechy i atrybuty jakie osoby wierzące przypisują Bogu. Ale po pierwsze o ile dobrze pamiętam to sama przypisujesz mu dwa atrybuty (miłość i sprawiedliwość) a po drugie taki Bóg obdarty z dogmatów staje się bytem nieprzydatnym. Cały postęp naukowy odbywa się bez odwoływania się do Boga. Więc po co on jest?
merss napisał(a):
Być może takie same przesłanki kierują Swanem, nigdy o tym jednak nie czytałam.

Nie wiem. Może, ale jak już mówiłem byłem kiedyś wierzący. Więc chyba umiem wierzyć. I wbrew temu co sugerowałaś byłem bardziej wierzący niż religijny. Ale z religijnością też nie miałem problemów.

Po wyciągniętej do mnie ręce
Spływają krwi ogniste krople
I głowę uświęciły moją
Ty krzyżmem przenajświętszym

Panie mój
Ja- prochu mizernego bryłka
Zlepiona w całość Twoją męką
Wyciągam w swej ufności dłonie
Ku Tobie
Daj mi odpuszczenie

Naznacz stygmatem Twojej męki
Daj ciało przykryć płaszczem ziemi
Daj duszę złożyć w Twych ramionach

Daj mi też drogowskaz Krzyża
Bym nie zagubił spraw codziennych
Bym zawsze zwykłym był człowiekiem
Cierpiącym
Kochającym
Szczerym

Zgadnij merss czyj to wiersz.

_________________
jesteśmy przerwą miedzy nicościa a nicością

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben


Ostatnio edytowano Pn gru 09, 2013 5:33 pm przez Swan, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 09, 2013 5:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
Swan napisał(a):
Zgadnij merss czyj to wiersz.

Już kiedyś pisałam, że największe tortury przeżywalam na lekcjach języka polskiego, kiedy omawiano poezję. Nigdy nie wiedziałam co poeta miał na myśli. Koledze dawałam ściągać matematykę a on mi pięknie opowiadał o poezji. Alergia pozostała. Nie czytam poezji. Z przyjemnością jednak dowiem się, kto jest autorem.

Jest niezwykle podszyty emocjami, pisała bardzo wrażliwa osoba. Emocje są zmienne, więc słowa te nie oznaczają wiary, ale uczucie chwili, piękne uczucie. Wiersz mi się bardzo podoba i czytałam jak Psalm. To oczywiście tylko merssowa interpretacja, której obca jest wrażliwość poetycka.

@art-33
Dzieciętwo to ufność a nie infantylność.
Cytuj:
Czyli co, przypadek kliniczny niezdolny do poznania i łaski oświecenia ?
Może niegodny ?

Nic z tych rzeczy. Klasyfikowanie nie jest synonimem stopniowania.

O nawracaniu w opinii ks.Twardowskiego.
Gdy człowiek chce nawracać innych, wychodzi z pozycji siły, uważa się za kogoś lepszego. Pan Jezus wyraźnie mówi: Nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo Boże. Ten drobny zaimek zwrotny 'się'. Nawracajcie się. Nie nawracającie innych, ale samych siebie nawracajcie. Można zgubić tylko jedno słowo w tekście a wszystko się załamuje.


____________________
Moja modlitwa by brzmiała trochę tak (nie moje)

Staję przed Tobą, który jesteś Ciszą. Ja, rozgadana, zalatana, z głową pełną spraw wielkich, małych, w której wszystko zmienia się i migocze. Proszę Cię, daj mi swoją ciszę.

Stoję przed Tobą, który jesteś Pokojem. Ja, niespokojna, przestraszona, zagrożona przez złych ludzi, przez świat, przez wypadki i nieszczęścia. Proszę Cię, daj mi choć chwilę Twojego pokoju.

Staję przed Tobą, który jesteś Mądrością. Ja, głupia, widząca na koniec swojego nosa, ciasna, bez horyzontów, wierząca w co bądź, wierząca byle komu. Zlituj się nade mną. Daj mi choć okruch Twojej mądrości.

Staję przed Tobą, który jesteś Miłością. Ja, zapatrzona w siebie egoistka, dbająca o swoje sprawy i interesy, zachłanna, pazerna. Pochyl się nad moją miłością, otwórz mi serce na innych, bym choć trochę była dobra.


Pn gru 09, 2013 10:38 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 14, 2009 8:51 pm
Posty: 120
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
Swan napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem co piszesz, to chcesz mi powiedzieć, żebym nie zwracał uwagi na wszelkie cechy i atrybuty jakie osoby wierzące przypisują Bogu.
No właśnie. Wybrałeś jakiś cechy Boga, które w Twoim mniemaniu przeczą jego istnieniu i nawet nie zauważasz, że popełniasz błąd logiczny. Bo to, że Bóg taki nie jest nie znaczy, że go nie ma.

Swan napisał(a):
Ale po pierwsze o ile dobrze pamiętam to sama przypisujesz mu dwa atrybuty (miłość i sprawiedliwość)
To wynik moich osobistych doświadczeń. Nie oczekuję, że w to uwierzysz.

Swan napisał(a):
a po drugie taki Bóg obdarty z dogmatów staje się bytem nieprzydatnym. Cały postęp naukowy odbywa się bez odwoływania się do Boga. Więc po co on jest?
Po nic. On po prostu jest. Jest taką samą częścią świata jak materia. Pilaster kiedyś ładnie ujął to w słowa. Świat duchowy dopełnia materialny. Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku monetę. Z powodu własnej słabości nie potrafisz jej odwrócić. Możesz zbadać tylko awers. Ale to nie znaczy, że nie istnieje rewers.

A tak przy okazji. Bardzo ładny wiersz. Czy to Ty go napisałeś?


Wt gru 10, 2013 12:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 28, 2004 3:36 pm
Posty: 1861
Lokalizacja: Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pogaduszki kawiarniane
merss napisał(a):
Z przyjemnością jednak dowiem się, kto jest autorem.
To ja


merss napisał(a):
Jest niezwykle podszyty emocjami, pisała bardzo wrażliwa osoba. Emocje są zmienne, więc słowa te nie oznaczają wiary, ale uczucie chwili, piękne uczucie. Wiersz mi się bardzo podoba i czytałam jak Psalm.
Te emocje wypływały z wiary. A za resztę oceny dziękuję :)
Cygne napisał(a):
No właśnie. Wybrałeś jakiś cechy Boga, które w Twoim mniemaniu przeczą jego istnieniu i nawet nie zauważasz, że popełniasz błąd logiczny. Bo to, że Bóg taki nie jest nie znaczy, że go nie ma.
Tu się zgodzę. Sam nie lubię dyskutować o tym jaki jest Bóg. Ateiści faktycznie popełniają błąd udowadniając, że Bóg jest zły i fałszywy, że jest małostkowy itp itd. Oczywiście czasem sam powołuję się na PŚ, kiedy osoby wierzące przekonują mnie, że Bóg jest dobry i cudowny. Oczywiście tak na prawdę wiem, że ani on nie jest podły ani dobry ponieważ go nie ma.

Cygne napisał(a):
Po nic. On po prostu jest. Jest taką samą częścią świata jak materia. Pilaster kiedyś ładnie ujął to w słowa. Świat duchowy dopełnia materialny. Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku monetę. Z powodu własnej słabości nie potrafisz jej odwrócić. Możesz zbadać tylko awers. Ale to nie znaczy, że nie istnieje rewers.
Noooo tylko, że dowodów na istnienie awersu mam całą masę i ani jednego na istnienie rewersu.

_________________
jesteśmy przerwą miedzy nicościa a nicością

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben


Wt gru 10, 2013 11:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Rozmowy nie - dokończone
białogłowa napisał(a):
Ale do mnie się zwracasz?... bo nie mam pewności, to jakaś chyba od-pilastrowa moda na zwracanie się do innych w osobie trzeciej... :roll:

Skoro białogłowa zgadła, że w trzeciej o sobie do niej mówię, to w czym problem? No i czemuż białogłowa przypisuje wynalazek trzeciej osoby pilastrowi? Może i pilaster jest inteligentny, ale chyba nie aż tak stary.
Cytuj:
No toż właśnie napisałam dlaczego: z obawy o przeciętnego wierzącego.

Bachus tutaj myśli o innym "wybiórczo" niż białogłowa.
Cytuj:
Wyjaśnienie pewnych spraw w 15-minutowym kazaniu tak, żeby on (ten przeciętny wierzący:) ) zrozumiał o co biega jest po prostu niemożliwe.

Czemuż Bóg zdecydował się w pół-piśmiennej części świata pustynnego skierować swoje słowo do pustynnych jegomości, skoro nawet XXI-wieczny człek nie jest w stanie tego zrozumieć. Może gdyby użył prostszego języka to i zbawionych byłoby więcej.
Cytuj:
Dlatego księża najchętniej odnoszą się do Nowego Testamentu, bez wypuszczania się w bardziej skomplikowane tereny. Lektura NT jest oczywiście bardzo ważna i każdy chrześcijanin lekturę Biblii powinien zacząć od niego, by potem czytać ST w świetle Nowego, ale szkoda że faktycznie niewielu niedzielnych kaznodziejów się odważa wyściubić nos poza niego.
No dobrze, po części może i tak jest, a po części tak jak pisze bachus. Zależy od księdza.

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Pn lut 03, 2014 11:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
bachus918 napisał(a):
koro białogłowa zgadła, że w trzeciej o sobie do niej mówię, to w czym problem? No i czemuż białogłowa przypisuje wynalazek trzeciej osoby pilastrowi? Może i pilaster jest inteligentny, ale chyba nie aż tak stary.

Zwracanie się do kogoś w trzeciej osobie jest wyrazem inteligencji? Nie przypisuję mu tego wynalazku, ale on akurat jako pierwsza osoba na forach rzucił mi się w oczy z tą manierą.
Poza tym o ile dobrze pamiętam pisałeś do mnie per ty, cóż się takiego wydarzyło, że nagle ta forma się zdezaktualizowała?
bachus918 napisał(a):
Czemuż Bóg zdecydował się w pół-piśmiennej części świata pustynnego skierować swoje słowo do pustynnych jegomości, skoro nawet XXI-wieczny człek nie jest w stanie tego zrozumieć. Może gdyby użył prostszego języka to i zbawionych byłoby więcej.

Pół-piśmienny świat pustynny :roll: Jak ze 3% umiało czytaty/pisaty to maks.
To jest właśnie to, o czym pisałam wyżej i nazywa się biblijna hermeneutyka. Oni to rozumieli bez problemu, my-dziś po tysiącach lat i wyrośli w odmiennej kulturze już nie kumamy o co tak naprawdę w konkretnych historiach chodziło, są i takie których pierwotnego znaczenia już nie dojdziemy, chyba że archeologia się nad nami ulituje.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Wt lut 04, 2014 9:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 11:24 am
Posty: 1602
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
białogłowa napisał(a):
Zwracanie się do kogoś w trzeciej osobie jest wyrazem inteligencji? Nie przypisuję mu tego wynalazku, ale on akurat jako pierwsza osoba na forach rzucił mi się w oczy z tą manierą.

No widzisz, gdybyś pisała ze mną na forum ateista.pl. zanim mnie tam zbanowali za m.in. sprzeciwianie się czytaniu prywatnych korespondencji przez jednego z byłych administratorów oraz moje poglądy nielewicowe, to wiedziałabyś, że miałem tę manierę na długo zanim czytałem jakiekolwiek posty pilastra na forum katolik.pl (lub chociażby zanim wiedziałem o istnieniu takiego forum i takiej istoty jak pilaster).
Cytuj:
Poza tym o ile dobrze pamiętam pisałeś do mnie per ty, cóż się takiego wydarzyło, że nagle ta forma się zdezaktualizowała?

Dłuuuuuuugo nie byłem na forum. Może dlatego. Ale zdaje się, że po prostu raz piszę tak raz siak.
Cytuj:
Pół-piśmienny świat pustynny :roll: Jak ze 3% umiało czytaty/pisaty to maks.
To jest właśnie to, o czym pisałam wyżej i nazywa się biblijna hermeneutyka. Oni to rozumieli bez problemu, my-dziś po tysiącach lat i wyrośli w odmiennej kulturze już nie kumamy o co tak naprawdę w konkretnych historiach chodziło, są i takie których pierwotnego znaczenia już nie dojdziemy, chyba że archeologia się nad nami ulituje.

Jednak są i "tajemnice" ponadczasowe w Biblii, bo inaczej po co by ją spisano i przedrukowywano do dziś. Poza tym rzecz kluczowa - moralność, powinna raczej być niezmienna.

_________________
"I don't know about heaven, but i do believe in angels."


Wt lut 04, 2014 12:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zabiłbyś swoje dziecko, jeśli Bóg by kazał?
bachus918 napisał(a):
Jednak są i "tajemnice" ponadczasowe w Biblii, bo inaczej po co by ją spisano i przedrukowywano do dziś

Są, tylko lepiej, łatwiej się je odczytuje jak znasz kontekst kulturowy czasów kiedy przekaz powstawał. A czasem dotarcie do tajemnic ponadczasowych może wcale nie być możliwe jak się nad tekstem nie pochylisz inaczej, niż nad zwykłą książką. Tego te Księgi wymagają od wierzących, bo de facto dla nich były pisane.
bachus918 napisał(a):
Poza tym rzecz kluczowa - moralność, powinna raczej być niezmienna.

I ona zapewne taka jest, tylko jej nauka nie trwa dzień czy dwa, raczej mierzy się w tysiącach lat.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Wt lut 04, 2014 2:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL