Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:30 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona
 Rozmowy niedokończone 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Rozmowy niedokończone
zefciu napisał(a):
  1. Likwidacja problemów technicznych powodujących generowanie dziwnych banów

Ten bug jest na tyle rzadki, że nie wiadomo, co go powoduje. Czasem było tak, że jedna osoba miała dwa bany równolegle. Innym razem, jak przy Tobie, był ban, ale "nie działał". A czasem... moderator przy wystawianiu bana "kliknie obok", i zamiast czasowego, robi się stały. Bo stały ban jest "defaultowo", w czasowym trzeba wybrać z listy albo wpisać datę, tu pomyłka jest, niestety, możliwa.

Jednak w 95% przypadków - bany działają bez zarzutu.

To raz. A dwa... jakby to powiedzieć... obsługa techniczna naszego forum jest daleka od ideału. Niektóre problemy zgłaszane nie są poprawiane, czy to przez niemożność, czy nie wiem... nie chcę imputować Adminowi braku kwalifikacji, ale czasem wygląda na to, że jakieś pozornie proste sprawy nie mogą być zmienione.
Cytuj:
  • Konieczność ujawniania wszelkich poręczeń i wstawiennictw

  • Nie ma żadnych poręczeń ze strony Admina. Jak długo jestem na forum, jak długo byłem moderatorem, nie spotkałem się z ani jednym takim przypadkiem. (Poza tym opisywanym przez Ciebie, ale to tylko znam z Twojego opisu i to było przed moim czasem)



    Są pewne... preferencje pojedynczych modów, czy danemu userowi dać trochę większy margines niż innemu. Przykładowo dlatego, że czasem potrafił też napisać coś z sensem. A innym razem - wyjedzie po bandzie albo poza bandą nawet. W tym sensie, gdyby miała kiedyś powstać taka lista, trzeba by na niej umieścić także zefcia i pilastra.



    Są też, jak opisała merss, przypadki, kiedy moderacja jako zespół "pochyla się" nad jakimś indywidualnym przypadkiem. Najczęściej obiekt takiego "pochylenia" już ma na koncie ileś-tam win i jest kwestia, czy mamy dalej robić sobie jakieś czcze nadzieje. Czy nie.

    Cytuj:
  • Konieczność podawania treści i linka do posta, za który wyznaczono sankcję


  • Link do posta jest w 99% przy wystawianiu opeera, którego kopię dostaje "delikwent". Więc "ostrzeżony" wie bardzo dobrze, za co dostał. Rzadko kiedy post jest na tyle długi, żeby potem "strugać głupa" i udawać, że ad-personam nie obejmuje obrażania czy coś w tym stylu.


    Zamieszczanie treści publicznie... jest dwusieczne. Kiedyś tak zrobiłem i dostałem opiernicz, że kasuję treści obraźliwe w miejscu A, żeby je przekopiować w miejsce B.

    Czasem robiłem mimo to kopię treści, czy to w opeerze "wewnętrznym", czy w inny sposób, ale tu zasadniczo dla wiadomości innych moderatorów, żeby wiedzieli pod moją nieobecność, co konkretnie dana osoba zawiniła.

    Nie widzę jednak potrzeby, żeby inni userzy zawsze to widzieli. Dla mnie to żądanie to kolejny element z kategorii "My userzy kontrolujemy was moderatorów". Kończy się to komentowaniem każdego pojedynczego opeera czy wpisu (co jest bliskie temu, co się ostatnio wyprawia w "Uwagach").

    Cytuj:
  • Ustosunkowania się do problemu podawania się za chrześcijan osób głoszących naukę sprzeczną z chrześcijaństwem (bierzmy pod uwagę, że forum ma więcej lurkerów niż aktywnych użytkowników.


  • Tu mogę wyrazić tylko swoją opinię: nie możemy zabronić nikomu, żeby sam siebie tytułował - przykładowo - katolikiem. Ma to pewne aspekty prawno-konstytucyjne. Teoretycznie każda osoba może "uważać się" za katolika, prawosławnego, raeliana czy nawet kosmitę z gwiazdozbioru Alfa.

    Moderacja może natomiast regulować dostęp do pewnych działów - i robi to - na podstawie wiadomych uprawnień z Regulaminu. Dla mnie to jest ekwiwalentem tego, że moderacja nie zgadza się z takim "uważaniem się", takiego przykładowego katolika.


    Kwestię, jak (i czy) to "sformalizować" można omówić osobno, pewne aspekty tego problemu są też - zdradzę tyle - tematem naszych wewnętrznych ustaleń. Niemniej moja opinia jest jak wyżej: prywatnie uważam sobie, że taki przykładowy Mały Książę to taki katolik, jak ze mnie biskup. Ale nie wiem, czy można mu zabronić takiego tytułowania się, wbrew wpisom otwarcie sprzecznym z katolicyzmem. Można mu zabronić wstępu do działów katolickich, ale poza tym?


    Ale, jak napisałem, to moja opinia. Być może będzie to zmienione i userzy będą musieli poddawać te swoje samo-oceny weryfikacji przez moderację. Ale jak to uregulować, u-regulamin-ować? Ja nie wiem.

    _________________
    Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


    Wt lip 02, 2013 1:56 pm
    Zobacz profil
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim

    Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
    Posty: 14112
    Lokalizacja: Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Pogaduszki kawiarniane
    Fedorowicz napisał(a):
    To nie bajka. Urodziłem się w katolickiej rodzinie i w księgach parafialnych figuruję jako katolik.
    Ależ nikt temu nie przeczy i nikt tego nie kwestionuje. Nas nie interesuje przynależność a poglądy, które albo nie są zgodne z nauczaniem katolickim (pomimo deklaracji) albo są zgodne i na tej podstawie określamy czy możesz pisać w danym dziale czy poglądy nie mieszczą się dla przewidzianych w danym dziale. Generalnie dział Katolicyzm jest tylko dla katolików zgadzających się z nauczaniem Kościoła katolickiego, dział chrześcijaństwo jest działem rozszerzonym dla chrześcijan.
    Fedorowicz napisał(a):
    Gdyby forum było moje, niemożliwe byłoby wykluczanie za poglądy czy jakiekolwiek inne przejawy dyskryminacji.
    ale nie jest a zgodziłeś się w czasie rejestracji na regulamin który określa zasady pisania na forum. Możesz założyć sobie forum i ustalać wszelkie prawa jakie chcesz. Zresztą jest możliwa taka wymiana poglądów np. na http://www.onet.pl
    Fedorowicz napisał(a):
    Forum dysjusyjne nie powinno służyć do inwigilacji cudzych danych osobowych i "polowań na czarownice". Macie poważne problemy z tolerancją wobec poglądów innych od waszych. Za tym idą prześladowania za poglądy.
    najpierw musisz udowodnić te bzdury, które wypisałeś i oczywiście pokazać na czym to polega prześladowanie za poglądy
    Fedorowicz napisał(a):
    Gratuluję średniowiecznej mentalności i zbiorowych nagonek. Ale do pogromu nie dojdzie. Pa, Ciemnogrodzianie ! :mrgreen:
    gratuluję braku umiejętności czytania ze zrozumieniem jasnogrodzie

    _________________
    "Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


    Wt sie 13, 2013 10:11 am
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
    Posty: 5002
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Ciekawe wypowiedzi z forum
    joannabw napisał(a):
    Zresztą przez parę pierwszych m-cy pobytu na forum grałam grzeczną, przykładną katoliczkę.


    Nie wiem, jak Twój post przywędrował do tego tematu. Ale jak już tu jesteś to przypomnę, że j-bw dostała pozwolenie na pisanie w działach chrześcijańskich w czasach, jak już otwarcie deklarowała swój satanizm.

    Oczywiście różne były tego powody (a owoce tej decyzji przerosły oczekiwania piszącego te słowa) i paru naszych "kolegów w wierze" na forum oburzało się na tę decyzję. Ale decyzja była i przeczy tezom thorwalda o "zamykaniu się".



    Barbarus napisał(a):
    Gdybyście nas tam wpuścili, to od razu zrobiłby się wielki zamęt, bo jak to tak, nie można zdania sformułować, żeby się jakiś ateusz nie przyczepił. Tak by było.


    Według relacji kolegów, którzy znali forum sprzed podziału na "Forum Chrześcijańskie" i "Forum Otwarte" - dokładnie tak było. Tzn. przychodził jakiś newbie z pytaniem o jakąś -przykładowo - tajemnicę różańca i dostawał teksty, że to bałwochwalstwo czy czarna magia, tudzież woda na młyny Wielkiej Nierządnicy ("przypadkowo" przedstawianej w papieskiej triarze). Może to było i "ciekawe"... ale pewnie dla danego usera niezbyt pomocne. A i dla forum niepożądane.

    Przeciwnicy działów doktrynalnych (głównie thorwald) twierdzą, że dzięki temu fermentowi było więcej trafficu, więcej ciekawych tematów... ja tam nie wiem. Onet też ma więcej trafficu niż nasze forum, więc to nie jest kryterium, a co do ciekawości to nie mam porównania. Ja poznałem Forum już "z podziałem", a nawet z jedną dyspensą (ale to prawem kaduka trochę, były katolik o nicku Daven, ciekawe, kto jeszcze pamięta). I taka formuła mi najbardziej odpowiadała, dlatego tu zostałem.


    Ale cóż... wszystko mija.

    _________________
    Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


    Śr sie 14, 2013 2:57 pm
    Zobacz profil
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim

    Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
    Posty: 14112
    Lokalizacja: Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Pogaduszki kawiarniane
    Może przypomnę postanowienia regulaminu
    REGULAMIN napisał(a):
    REGULAMIN FORUM KATOLIK.PL

    Forum utworzyliśmy z myślą o osobach wierzących i poszukujących Boga a zasadą szczególną jest wierność nauczaniu katolickiemu. Zasadą ogólną jest poszanowanie uczuć religijnych osób wierzących i światopoglądu osób niewierzących.
    Kierujemy więc nasze zaproszenie także do osób niewierzących, które potrafią przełamywać mury uprzedzeń i rozmawiać niezależnie od wewnętrznych przekonań.
    Katolicy, będący tutaj gospodarzami, obiecują szacunek wszystkim gościom i oczekują tego samego.(...)

    I Sprawy ogólne

    2. Forum podzielone jest na działy. Podstawę dostępu do działów chrześcijańskich/katolickich stanowi przynależność wyznaniowa. Każdy użytkownik może upublicznić swoje wyznanie w profilu lub w inny sposób. Z uwagi na zasadę szczególną tego forum, którą jest wierność nauczaniu katolickiemu, zadeklarowana przynależność do tego Kościoła zobowiązuje do prezentowania poglądów zgodnych z moralnością katolicką.
    Deklarację uznaje się za ważną, dopóki wypowiedzi użytkownika nie są sprzeczne z przeznaczeniem działu, w którym się udziela.
    i to chyba kończy ten jałowy spór thorwalda z resztą forum.
    Forum jest otwarte ale w działach otwartych na wszystkich. Dyskusja między chrześcijańska może toczyć się w dziale Chrześcijaństwo.

    Proponuję też zapoznać się jaki status mieli protestanci w SWII

    _________________
    "Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


    Śr sie 14, 2013 4:08 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
    Posty: 5372
    Płeć: kobieta
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Ciekawe wypowiedzi z forum
    bert04 napisał(a):
    joannabw napisał(a):
    Zresztą przez parę pierwszych m-cy pobytu na forum grałam grzeczną, przykładną katoliczkę.


    Nie wiem, jak Twój post przywędrował do tego tematu. Ale jak już tu jesteś to przypomnę, że j-bw dostała pozwolenie na pisanie w działach chrześcijańskich w czasach, jak już otwarcie deklarowała swój satanizm.

    Oczywiście różne były tego powody (a owoce tej decyzji przerosły oczekiwania piszącego te słowa) i paru naszych "kolegów w wierze" na forum oburzało się na tę decyzję. Ale decyzja była i przeczy tezom thorwalda o "zamykaniu się".[quote]
    j-bw długo się dobijała do działu- jakoś to zostało pominięte. Ciekawość zaczęła brać górę i zamiast działać na swoją modłę zaczęłam się interesować tym całym chrześcijaństwem. Gdy próbowałam dowiedzieć się czegoś w dostępnych mi działach, zaraz pojawiały się głupie komentarze, które mnie nieźle wqrzały i nakręcały.
    Kiedy dostałam wiadomość od moda na pv, byłam pewna, że dorobiłam się w końcu po długiej przerwie opera. Jakie było moje zaskoczenie po przeczytaniu treści posta...


    Śr sie 14, 2013 5:29 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
    Posty: 2778
    Płeć: mężczyzna
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Cytuj:
    Moze wsrod tych polglowkow ktorzy oprocz epitetow nic pozatym nie wypluli z siebie jako znacznie madrzejszy napiszesz jakies konkrety o co chodzi z tymi grabiezami i przesladowaniami ?

    Acha... Zapewne uwazasz ze nawrócenie narodów słowiańskich było dziełem jedynie bosonogich misjonarzy uzbrojonych jedynie w dobre słowo...
    Błąd!
    To sie odbyło zupełnie inaczej. Ogniem i mieczem.
    Ten kto na czas sie nawrócił (jak Mieszko) miał szanse. Ten kto odmawiał ginął. Co się na przykład stało z Połabianami ongiś zamieszkującymi od Odry do Berlina i uparcie odmawiającymi przyjęcia chrześcijaństwa?
    Słuch po nich zaginął... A dlaczego- bo ich podbito i wymordowano
    http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4982
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata_po%C5%82abska
    A gdzie zniknęli Pogańscy Prusowie?
    Nie zostali czasem wybici przez Krzyżaków?
    A inni Bałtowie? Ci zostali podbici i nawróceni siłą.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjaty_p ... C5%82nocne

    A Poddani Mieszka i jego następców? Moze przyjęli nowa wiarę dobrowolnie i ze śpiewem na ustach?
    A TAKIEGO!
    Cytuj:
    Wraz z przyjęciem chrztu ludność polska została zmuszona do przyjęcia szeregu nowych, nie zawsze zrozumiałych, obowiązków i zasad. Społeczeństwo obciążone zostało dziesięciną oraz „denarem św. Piotra", czyli świętopietrzem. Doszło też wiele restrykcji obyczajowych i norm kościelnych (np. obowiązek uczestnictwa w mszy niedzielnej). Wszystko to spotykało się z mniej lub bardziej nasilonym oporem ludności, wydaje się jednak, że najbardziej konsekwentne zmuszanie do nowej wiary miało miejsce od panowania Chrobrego. Z pewnością nie jest prawdą twierdzenie Deschnera zawarte w Kryminalnej Historii Chrześcijaństwa, że „w Polsce najpóźniej w 968 roku założono biskupstwo w Poznaniu, które schrystianizowało kraj w przeciągu ledwie jednego dziesięciolecia" (t.5).Niestety, nie jesteśmy w stanie zrekonstruować ówczesnego ruchu oporu w stopniu zadowalającym, gdyż jedyne świadectwa jakimi dysponujemy to te, przekazane nam z łaski i uznania kronikarzy kościelnych. Powszechnie wśród historyków uznaje się generalnie, iż ówczesne przekazy kronikarskie pełne są tendencyjności, zmyśleń i przemilczeń. Możemy się domyślać, że akurat w materii dotyczącej reakcji ludności na narzucanie religii chrześcijańskiej przemilczeń jest najwięcej. Tylko takim jednak przekazem dysponujemy.

    W Polsce słowiański ruch oporu nie był wprawdzie tak spektakularny jak na północnym Połabiu, lecz kroniki odnotowały kilka większych akcji.

    W zasadzie już w pierwszych latach XI w. (1003) dochodzi do większego mordu kleru w Polsce — na tzw. Pięciu Braciach Polskich Męczennikach, dzięki któremu Polska zyskuje swoich pierwszych — obok Wojciecha, Bruna, Świerada-Andrzeja i Stosława-Benedykta — świętych i męczenników zarazem. W skład tzw. św. Pięciu Braci Polskich wchodziło dwóch niemieckich mnichów mających podjąć u nas ewangelizację, ich dwóch polskich pomocników i nauczycieli zwyczajów tubylczych oraz polski kucharz. Trudno jednak uznać to za wystąpienie antykościelne, gdyż męczennicy zawdzięczają swą martyrologię zwykłemu rabunkowi. A przyczyną rabunku było to, że nasi eremici byli w posiadaniu całkiem sporej gotówki.

    Poważniejsze wystąpienie, jak podaje Długosz (ks.2), miało miejsce w roku 1022, kiedy to wybuchnąć miała "straszliwa zawierucha", czyli bunt przeciwko płaceniu dziesięcin. Czeski Kosmas napisał nawet, że w roku tym "w Polsce nastało prześladowanie chrześcijan". Po ujarzmieniu buntu, jego przywódcy zostali ścięci.

    Dopiero jednak śmierć Chrobrego pozwoliła poddanym na tyle odetchnąć i odreagować owo sławetne wybijanie zębów za łamanie postu, że doszło do szeregu znacznych wystąpień i zrywów. W ruskiej Powieści minionych lat, tzw. Nestora, czytamy: "Tegoż czasu umarł Bolesław Wielki w Lachach i był bunt w ziemi lackiej; ludzie powstawszy pozabijali biskupów i popów [księży], i bojarów swoich, i był bunt". Reakcję rodzimowierczą w Polsce z pewnością umocnił i przygotował sojusz Mieszka II z Wieletami (1029-1030), którzy w 983 r. wsławili się wielkim pogromem chrześcijaństwa na Połabiu. Sojusz wymierzony został przeciwko chrześcijańskiemu królowi niemieckiemu, Konradowi II. W wyniku tego w propagandzie niemieckiej Mieszko zaczął występować jako „pseudochrześcijanin". Wkrótce po tym w Polsce rozpoczęła się tzw. reakcja pogańska. Roczniki czeskie odnotowały: "W roku 1031. Było wtedy prześladowanie chrześcijan w Polsce i płonęły kościoły i klasztory". Wypadki te odnotowuje także Gall Anonim: "I choć tak wielkie krzywdy i klęski znosiła Polska od obcych, to jeszcze nierozsądniej i sromotniej dręczoną była przez własnych mieszkańców. Albowiem niewolnicy powstali na panów, wyzwoleńcy przeciw szlachetnie urodzonym, sami się do rządów wynosząc… Nadto jeszcze, porzucając wiarę katolicką — czego nie możemy wypowiedzieć bez płaczu i lamentu — podnieśli bunt przeciw biskupom i kapłanom Bożym i niektórych z nich, jakoby w zaszczytniejszy sposób, mieczem zgładzili, a innych, jakoby rzekomo godnych lichszej śmierci, ukamienowali".
    Ruch oporu koordynowali rodzimowierczy kapłani, ze starszyzną plemienną i wiecami ludowymi. Rozwój chrześcijaństwa szedł bowiem w parze z usuwaniem demokracji plemiennej.

    http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4916/k,2
    Skoro sie buntowali to zapewne mieli ku temu jakiś powody... Rewolucje z reguły wybuchają w odpowiedzi na ucisk i terror. Tylko ze to chrześcijańscy kronikarze starannie przemilczali.

    Tak wyglądało "nawracanie na całym świecie. O tym co działo się we wczesnym średniowieczu wiemy niewiele z racji ubóstwa źródeł pisanych. Ale to co się działo w czasach nowszych choćby w Ameryce wiemy doskonale i nie ulega wątpliwości że sumienie chrześcijan a Katolików szczególnie obciąża szereg zbrodni a ludobójstwem całych narodów i plemion na czele.
    Chrześcijaństwo nie stało sie największą religia świata dzięki miłości bliźniego, wcale nie!
    Moze by czas troche się opamiętać i przestać prześladować innowierców?
    A moze nawet wypadałoby powiedzieć PRZEPRASZAM?


    Pt lis 01, 2013 12:44 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
    Posty: 7765
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Eryk Bloodeaxe
    Cytuj:
    Acha... Zapewne uwazasz ze nawrócenie narodów słowiańskich było dziełem jedynie bosonogich misjonarzy uzbrojonych jedynie w dobre słowo...
    Błąd!
    To sie odbyło zupełnie inaczej. Ogniem i mieczem.
    Ten kto na czas sie nawrócił (jak Mieszko) miał szanse. Ten kto odmawiał ginął. Co się na przykład stało z Połabianami ongiś zamieszkującymi od Odry do Berlina i uparcie odmawiającymi przyjęcia chrześcijaństwa?
    Słuch po nich zaginął... A dlaczego- bo ich podbito i wymordowano
    http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4982
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata_po%C5%82abska
    A gdzie zniknęli Pogańscy Prusowie?
    Nie zostali czasem wybici przez Krzyżaków?
    A inni Bałtowie? Ci zostali podbici i nawróceni siłą.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjaty_p ... C5%82nocne

    No nareszcie jakies konkrety a nie tylko pusty belkot polglowkow


    No to jedziemy

    Mieszko I wzial chrzest i zchrystianizowal Polske z kilku powodow
    1 Na polnocy grasowali Twoi ulubieni wikingowie , ktorzy zapuszczajac sie na polskie tereny nie nawracaii bynajmniej na swoja wiare ale wycinali w pien polska ludnosc , to nie slowianie zapuszczali sie na tereny wikingow aby mordowac I wycinac tylko bylo odwrotnie
    2 Na polnocy byly tez poganskie plemiona Prusow , Jacwingow ,Wieletow ktorzy dokladnie to samo robili co wikingowie z Polakami
    3 Od zachodu zaczelo slowianskim plemionom zagrazac dosyc juz zjednoczone cesarstwo niemieckie ,wiec Mieszko I nie chcial bic sie na wszystkich swoich granicach panstwowych polnocy poludnia i zachodu tylko chcial przynajmniej polodniowa i zachodnai granice mec w miare spokojna
    To o czym Ty piszesz byly pewne incydenty tylko a gdyby chrztu nie przyjal zamienilyby sie w regularna wojne na wszystkich frontach bo jak napisalem Twoje ulubione polnocne ludy nie byly barankami pokoju , i choc nawracac nie chcialy to wycinac ,palic i rabowac jak najbardziej i to robily
    4 I ostatnim chyba najwazniejszym asspektem przyjecia chrzescijanstwa to byla kultura i cywilizacja jaka z chrzescijanstwem szla od zachodu zamieniajac dzikie odziane w skory ludy w cywilizowane narody ktorych prawo opieralo sie na prawie chrzescijanskim tj dekalogu i prawie rzymskim

    Takie to z grubsza biorac byly powody przyjecia przez Mieszka I chrzescijanswa polglowki ( nie Ciebie mialem na mysli Eryk Bloodeaxe )

    _________________
    "Poznacie ich po ich owocach"


    Pt lis 01, 2013 2:20 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
    Posty: 2778
    Płeć: mężczyzna
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Cytuj:
    1 Na polnocy grasowali Twoi ulubieni wikingowie , ktorzy zapuszczajac sie na polskie tereny nie nawracaii bynajmniej na swoja wiare ale wycinali w pien polska ludnosc , to nie slowianie zapuszczali sie na tereny wikingow aby mordowac I wycinac tylko bylo odwrotnie
    2 Na polnocy byly tez poganskie plemiona Prusow , Jacwingow ,Wieletow ktorzy dokladnie to samo robili co wikingowie z Polakami

    Nie całkiem tak Napady i grabieże były odwzajemnione. Słowianie zakładali nawet osady na terenie Szwecji używane następnie jako punkty wypadowe do wypraw łupieżczych. Akurat wyszła o tym ciekawa książka Artura Szreiter
    http://www.strefaksiazki.net/sites/books/178
    Były tez przyjazne kontakty handlowe. Sam Mieszko kupował na północy broń i najmował wojowników do swojej drużyny.
    Poza tym Wikingowie byli juz wtedy w większości schrystianizowani.
    Cytuj:
    3 Od zachodu zaczelo slowianskim plemionom zagrazac dosyc juz zjednoczone cesarstwo niemieckie ,wiec Mieszko I nie chcial bic sie na wszystkich swoich granicach panstwowych polnocy poludnia i zachodu tylko chcial przynajmniej polodniowa i zachodnai granice mec w miare spokojna

    Cesarstwo nie graniczyło wtedy z Polską. Między nimi leżały tereny słowian połabskich zwłaszcza Obodrzyców. Jednym z głównych celów Mieszka był sojusz polsko-niemiecki właśnie przeciw nim skierowany.
    Cytuj:
    4 I ostatnim chyba najwazniejszym asspektem przyjecia chrzescijanstwa to byla kultura i cywilizacja jaka z chrzescijanstwem szla od zachodu zamieniajac dzikie odziane w skory ludy w cywilizowane narody ktorych prawo opieralo sie na prawie chrzescijanskim tj dekalogu i prawie rzymskim

    To z pewnością prawda. Żartobliwie mówi się ze Mieszko chciał wstąpić do ówczesnej Unii Europejskiej. Czemu jednak sojusz musiał sie wiązać ze zmianą religii? Czemu Cesarz nie chciał sie przyjaźnić z poganami? Starożytne imperia jak Rzym tez miewały przyjaciół i sojuszników (Heroda Wielkiego dla przykładu) ale nie kazały im zmieniać wiary.
    Rzymianie nie wymordowali tez nigdy żadnego narodu tylko dlatego że wierzył w niewłaściwych bogów.
    Czy to nie dowód agresywnego i zaborczego charakteru Chrześcijaństwa która powodowała że sojusze ponad podziałami religijnymi były niemożliwe?

    Pominięty został najważniejszy chyba powód. Religia pogańska związana była z lokalnymi elitami plemiennymi- ich wodzami i kapłanami. Ktoś kto chciał połączyć wiele plemion w jedno państwo miał dobry powód żeby ja zastąpić scentralizowana religią chrześcijańską.

    Reasumując: Mieszko miał interes w tym żeby zmienić religię i dobrze na tym wyszedł. Ale nie zmienia to faktu ze tą religie wprowadzono BRUTALNYMI METODAMI przy oporze ludności. Mozna odpowiedzieć że cel uświęca środki ale to chyba nie po chrześcijańsku, co?

    Tak czy siak ludobójstwo i prześladowania religijne to ZŁO niezależnie od przyczyn. Chrzescijanie chętnie nad nimi rozpaczają ale jakos tylko wtedy gdy sami padają ich ofiarą (np za Nerona albo dziś w krajach muzułmańskich) A jak się im przypomni że sami robili to samo to jakoś im wrażliwość moralna znika...
    Jak Kalemu ukraść krową to żle a jak Kali komuś okraść to cacy :P


    Pt lis 01, 2013 3:13 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
    Posty: 7765
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Cytuj:
    Nie całkiem tak Napady i grabieże były odwzajemnione. Słowianie zakładali nawet osady na terenie Szwecji używane następnie jako punkty wypadowe do wypraw łupieżczych. Akurat wyszła o tym ciekawa książka Artura Szreiter
    http://www.strefaksiazki.net/sites/books/178
    Były tez przyjazne kontakty handlowe. Sam Mieszko kupował na północy broń i najmował wojowników do swojej drużyny.
    Poza tym Wikingowie byli juz wtedy w większości schrystianizowani.


    Oczywiscie ze slowianie rewanzowali sie wikingom za napady ale jakos na szeroka skale slowianie nie podrozowali na tereny wikingow , jesli tak sie dzialo to byly to nieliczne wyjatki
    Glownie wikingowie zapuszczali sie na tereny slowian aby mordowac wycinac i rabowac
    Chrystiaanizacja terenow na ktorych dzialali wikingowie a wiec Borgholmu a wiec Szwecji to dopiero rok 1008 a chrzest Polski to 966 a wiec 40 lat wczesniej , wiec nie jest prawda ze wtedy wikingowie byli w wiekszosci schrystianizowani
    Cytuj:
    Cesarstwo nie graniczyło wtedy z Polską. Między nimi leżały tereny słowian połabskich zwłaszcza Obodrzyców. Jednym z głównych celów Mieszka był sojusz polsko-niemiecki właśnie przeciw nim skierowany.

    Nie Eryku, cesarstwo neimeickie realnei zagrazalo Mieszkowi I I aby uniezaleznic sie od cesarstwa w maksymalny sposob chrzest przyjal z Czech a nie z cesarstwa a to byl najlepszy dowod na to co wlasnei wtedy sie dzialo , zreszta po smierci cesarza Ottona wojna z cesarstwem zaczela sie na dobre
    Cytuj:
    Tak czy siak ludobójstwo i prześladowania religijne to ZŁO niezależnie od przyczyn.

    Te przesladowania z kontekstem religijnym byly glownie tak naprawde z powodow politycznych , religia w tym miala poboczna role

    _________________
    "Poznacie ich po ich owocach"


    Pt lis 01, 2013 3:25 pm
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt gru 28, 2012 5:24 am
    Posty: 434
    Lokalizacja: dyskordianin
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: bezwyznaniowiec
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Eryku, kolego, miejże miłosierdzie dla rozumu swego. : )))

    Nikt nikogo nie mordował, chyba że na polach bitew. Wasale cesarza Niemiec byli makiawelistycznymi oportunistami jak wszyscy dostatecznie zręczni politycy w historii i prowadzili te wojny "krzyżowe" po to, żeby się na nich wzbogacić, czyli po prostu zagarnąć cudze ziemie celem ściągania z nich danin. W miarę możliwości z chłopami-autochtonami, bo akcja kolonizacyjna kosztuje.

    Gdzie więc podziali się ci wszyscy Połabianie, Prusowie, Pomorzanie et consortes? Pytajta Hitlera, dokąd ich powywoził. Ci ludzie normalnie żyli i dzieci rodzili przez stulecia, rozmawiając swoimi własnymi językami i długo jeszcze praktykując swoją ludową, jak to się obecnie mówi, obrzędowość. Ich odrebność skończyła się na dobre dopiero w dobie Kulturkampfu. Kim są dzisiaj? NIEMCAMI.

    Nikt ich nie wyrzynał. Zniemczyli się po prostu.

    _________________
    In my spirit lies my faith
    Stronger than love and with me it will be
    For always.

    - Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro


    Pt lis 01, 2013 4:39 pm
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt gru 28, 2012 5:24 am
    Posty: 434
    Lokalizacja: dyskordianin
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: bezwyznaniowiec
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Mało tego, na Polskę ramię w ramię z Niemcami wyprawiali się pogańscy Wieleci.

    szamasz napisał(a):
    A gdzie Hitler powywoził Katarów?

    Na pokutę. A czy szamasz zna taki epizod z krucjaty połabskiej, jak oblężenie Szczecina?

    _________________
    In my spirit lies my faith
    Stronger than love and with me it will be
    For always.

    - Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro


    Pt lis 01, 2013 6:16 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
    Posty: 2778
    Płeć: mężczyzna
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Cytuj:
    czywiscie ze slowianie rewanzowali sie wikingom za napady ale jakos na szeroka skale slowianie nie podrozowali na tereny wikingow , jesli tak sie dzialo to byly to nieliczne wyjatki
    Glownie wikingowie zapuszczali sie na tereny slowian aby mordowac wycinac i rabowac
    Chrystiaanizacja terenow na ktorych dzialali wikingowie a wiec Borgholmu a wiec Szwecji to dopiero rok 1008 a chrzest Polski to 966 a wiec 40 lat wczesniej , wiec nie jest prawda ze wtedy wikingowie byli w wiekszosci schrystianizowani

    Temat jest szeroki i głęboki... Skandynawowie nie tylko grabili i palili ale tez handlowali budowali miasta i zakładali dynastie królewskie.
    Polecam lekturę wspomnianej książki.

    Cytuj:
    Nie Eryku, cesarstwo neimeickie realnei zagrazalo Mieszkowi I I aby uniezaleznic sie od cesarstwa w maksymalny sposob chrzest przyjal z Czech a nie z cesarstwa a to byl najlepszy dowod na to co wlasnei wtedy sie dzialo , zreszta po smierci cesarza Ottona wojna z cesarstwem zaczela sie na dobre

    Tak pisze Gal Anonim i oparte na nim podręczniki. Ale obecnie historycy sa innego zdania. Uważają że naczelny propagandzista Bolka Krzywobuźkowego łgał jak najęty, przyjecie chrztu z Czech to mit i jeszce kilka innych rzeczy.
    Ciekawy wykład na ten temat:
    http://www.blogpress.pl/node/17728
    (sponsor nieciekawy ale Profesor Barański OK)

    Cytuj:
    A co sie stalo z zydami po ostatnim powstaniu Bar-Kochby (132-135)
    Rzymianie wymordowali wiekszosc narodu zydowskiego ,szacuje sie ze zginelo wtedy ponad pol miliona zydow ,panstwo zydowskie przestalo istniec ja nieliczni ocaleni musieli pojsc na wygnanie

    Bo Żydzi notorycznie wzniecali powstania i bunty. Aż sie w końcu doigrali. Rzymianom wisiało i powiewało do kogo się modlą ale niesubordynacji nie znosili.
    Czy represje i wywózki na Sybir którym podlegali Polacy po przegranych powstaniach miały podłoże religijne?

    Cytuj:
    ryku, kolego, miejże miłosierdzie dla rozumu swego. : )))

    Nikt nikogo nie mordował, chyba że na polach bitew. Wasale cesarza Niemiec byli makiawelistycznymi oportunistami jak wszyscy dostatecznie zręczni politycy w historii i prowadzili te wojny "krzyżowe" po to, żeby się na nich wzbogacić, czyli po prostu zagarnąć cudze ziemie celem ściągania z nich danin.

    Jasne. Wymordowano ofizycznie elity i tych którzy stawiali opór, resztę wystarczyło spacyfikować. Tym niemej naród jako całość przestał istnieć.

    Cytuj:
    A czy Ty sadzisz ze zagrozenie panstwa Mieszka I bylo glownie dlatego ze byl poganem ?

    Oczywiście. Bo sąsiadował z banda krwiożerczych chrześcijan. Mieszko znalazł sie w sytuacji spokojnego obywatela jadącego w wagonie z bandą rozwydrzonych kiboli.
    Mógł albo krzyczeć razem z nimi "Legia pany!" albo stracić zęby.
    Co nie zmienia faktu że zachowanie zarówno chrześcijan jak i kiboli nie jest godne pochwały.


    Pt lis 01, 2013 6:39 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
    Posty: 2778
    Płeć: mężczyzna
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Cytuj:
    Tak. O tak, na przykład wymordowano Piastów, Przemyślidów i Gryfitów...

    A ród Niklota o tym nie wie i trwa w najlepsze...

    A teraz pytanie za sto punktów. W którym wieku powstało pojęcie narodu, do tej pory nieznane?

    Zgadza sie bo syn Niklosa Przybysław w końcu uznał konieczność i się najpierw schrystianizował a następnie zgermanizował w wyniki czego tożsamość Obodrzyców przestała istnieć. Oczywiście nie byli oni "narodem" w dzisiejszym rozumieniu tego słowa ale część atrybutów narodu (język, kultura) mieli a potem utracili.

    Wracając do meritum czyli Światowida na Ślęży to czy nikogo nie zastanawia wykazana przez Katolików moralność Kalego?
    "Jak ktoś nam usunąć krzyż z pod Pałacu to byc zła uczynek, a jak my komuś usunąć Światowida to byc dobra uczynek".
    Ot etyka katolicka w rozkwicie...
    Obrazek


    So lis 02, 2013 2:24 pm
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt gru 28, 2012 5:24 am
    Posty: 434
    Lokalizacja: dyskordianin
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: bezwyznaniowiec
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Eryk Bloodeaxe napisał(a):
    syn Niklosa Przybysław w końcu uznał konieczność i się najpierw schrystianizował a następnie zgermanizował w wyniki czego tożsamość Obodrzyców przestała istnieć.

    Ano niestety.

    A Światowid? Mój Borze, jedna jest wiara prawdziwa, a pozostałe gwarantują wieczną torturę. Ergo każda uczynek być dobra uczynek, jeśli dowodzić, że Światowid nie rzucać pioruna w ksiądz. Ergo nie istnieć być.

    Tymczasem to jest właśnie najlepszy argument na istnienie Świętowita (czy jakie On imię naprawdę nosił). Po prostu nie rusza Go to wszystko. Bogów nie obrazisz, Bogowie są. Natomiast katolicy zachowują się poniekąd w taki sposób, jakby sami w tego Jahwego swojego nie do końca wierzyli i ciągle musieli się od nowa utwierdzac w przekonaniu, że inszych "bałwanów" nie ma, ergo jest tylko Bóg. Słuchajcie, zróbmy im dowcip i wmontujmy Jahwego w słowiański panteon, trochę na zasadzie takiego Lokiego, któremu różne śmieszne pomysły lęgną się w główce, dzieki czemu Bogowie mają chwilę luzu podczas odgrywania swoich przygód mitycznych podtrzymujących istnienie świata.

    _________________
    In my spirit lies my faith
    Stronger than love and with me it will be
    For always.

    - Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro


    So lis 02, 2013 3:50 pm
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt gru 28, 2012 5:24 am
    Posty: 434
    Lokalizacja: dyskordianin
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: bezwyznaniowiec
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    exeter napisał(a):
    To dość popularny w literaturze s-f pomysł - ziemscy Bogowie są awatarami stworzonymi przez obcą inteligencję, służącymi do dyskretnego sterowania nami.
    Nie mogę sobie przypomnieć tytułu dobrej polskiej książki opowiadającej historię współczesnego lekarza przeniesionego do Egiptu faraonów. Jej kulminacją są odwiedziny stacji orbitalnej, z pokładu której Ozyrys, Jahwe, Thor i kilku innych "liderów projektu", nadzoruje postępy swoich podopiecznych. :-)

    Hm, ale ja pisałem serio. Tak w każdym razie rozumiem pogańskie mity odnośnie Bogów: nie mamy jeszcze koncepcji praw Przyrody, zatem tłumaczymy np. zimę zstępowaniem córki Bogini płodności do Krainy Umarłych, a wiosnę - Jej powrotem do świata zywych. I jest to język mający tę zaletę, że trafia do człowieka i łatwo zapada w pamięć.

    Popatrz na przykład na ten mit "prasłowiański" ; ), jeszcze niezupełnie dokończony:
    Cytuj:
    – Ziemię – rzekł Maciek poważnie – wykuł Swaróg i potoczył na orbitę jako posag Dziewanny. Kto by się do tego posagu najlepiej dołożył, miał otrzymać rękę marzannowej Córki.
    – A konkurentów było trzech; a kochał Ją tylko Nędza, uczeń Swarogowy. – powiedziała Justyna podchodząc do stołu z tacą, na której niosła misy z wetkniętymi nie łyżkami (misy oczywiście cztery). – Ale Nędza był hołysz. Jasza miał już błyskawicę, Nyja miał sól, Nędza zaś nie miał niczego. I wtedy wykazał się sprytem: zażegł kolejną kłótnię między Jaszą a Nyją, powiedział Swarogowi, że trzeba ją rozsądzić, a kiedy tamten opuścił kuźnię, wziął sobie młot kowalski na pożyczkę. I uderzył nim w Ziemię, a wiedział jak i gdzie uderzyć! Odłupał od Ziemi Księżyc, wyklepał go jak potrafił i pchnął ponad posag Dziewanny. Nie wyszło Mu to wszystko najlepiej. Ale Dziewannie spodobało się tak, żeby już nikogo oprócz Nędzy nie chciała.
    – Morał: nicponie rządzą światem. Tomek, koniec gadania. Łyżki w garść i zasuwamy.

    Imię Nędza odpowiada oczywiście Chorsowi, wywodzonemu własnie od "wycharsły" == wynędzniały.

    _________________
    In my spirit lies my faith
    Stronger than love and with me it will be
    For always.

    - Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro


    So lis 02, 2013 9:09 pm
    Zobacz profil
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL