Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 7:08 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 332 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Kościół tak mówi?!! Gdzie?!
http://mateusz.pl/pow/pow_980903.htm

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So sie 30, 2014 9:16 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Spokojnie, bez nerwów.
Kościół tak mówi tu: KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3896; Paweł VI, Wyznanie wiarv Ludu Bożego, 8) nie jest ona "produktem" rodziców – i jest nieśmiertelna (Por. Sobór Laterański V (1513): DS 1440) nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.
I tu, w linku, który sam zamieściłeś: Kościół stwierdza dalsze istnienie i życie — po śmierci — elementu duchowego obdarzonego świadomością i wolą w taki sposób, że ja ludzkie trwa nadal. Na oznaczenie tego elementu Kościół posługuje się słowem dusza, dobrze znanym w Piśmie św. i w Tradycji.
Dla mnie żółty kwiatek, a kwiatek żółtego koloru, to jedno i to samo. Jeśli chodzi Ci o użycie dokładnie tych samych słów, a nie o to samo znaczenie, to nie musisz odpowiadać.


So sie 30, 2014 11:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Nadal nie rozumiesz. To co zacytowałeś (szkoda że tylko to co wydaje się potwierdzać Twoją wizję) nie oznacza ani koncepcji duszy jako "wkładu" do ciała, ani tym bardziej jako części ciała. Dusza nie jest elementem świata doczesnego i dlatego nie da jej się opisać w ten sposób.
Teologia to nauka ścisła (a tak! szkoda że tak mało teologów o tym wie...) i sformułowania są bardzo ważne. Mimo tego, terminy tylko w sposób przybliżony mogą opisać rzeczywistość pozadoczesną.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So sie 30, 2014 11:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 10, 2014 5:57 pm
Posty: 1036
Płeć: kobieta
wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney napisał(a):
Nieistotne. Zwierzęta nie są OSOBAMI.



Barney a czy wszyscy ludzie są osobami?

Zwierzęta to nasi przodkowie więc w czymś są do nas na pewno podobne.
Oczywiście jeśli w ogóle uznajesz, że ewolucja jest dosyć prawdopodobną hipotezą.

Jesteś Platonikiem?
A czy nie ma gdzieś zwierzęcych dusz?

_________________
...Jezus nie stworzył ani nie założył Kościoła, nie ustanowił urzędu kapłaństwa czy papiestwa..H.Mynarek


So sie 30, 2014 11:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Miriam2 napisał(a):
Barney napisał(a):
Nieistotne. Zwierzęta nie są OSOBAMI.
Barney a czy wszyscy ludzie są osobami?
Tak.

Cytuj:
Zwierzęta to nasi przodkowie więc w czymś są do nas na pewno podobne.
Nie. Co najwyżej mamy wspólnego przodka.
I tak, są do nas podobne. Ale to nie imlikuje że mają duszę.
Cytuj:
Oczywiście jeśli w ogóle uznajesz, że ewolucja jest dosyć prawdopodobną hipotezą.
W tej chwili (mimo wielu jeszcze "dziur") wydaje się mi się najprawdopodobniejszą hipotezą. ALe nie jestem oczywiście specjalistą w tej dziedzinie, więc to zdanie laika.

Cytuj:
Jesteś Platonikiem?
Skąd taka myśl? :D
Cytuj:
A czy nie ma gdzieś zwierzęcych dusz?
Platon nie mówił o "duszach" w chrześcijańskim sensie. Słowo znalazło zastosowanie w chrześcijaństwie, ale treść jest całkiem inna.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So sie 30, 2014 11:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 10, 2014 5:57 pm
Posty: 1036
Płeć: kobieta
wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney napisał(a):
Miriam2 napisał(a):
Barney napisał(a):
Nieistotne. Zwierzęta nie są OSOBAMI.
Barney a czy wszyscy ludzie są osobami?
Tak.

Cytuj:
Zwierzęta to nasi przodkowie więc w czymś są do nas na pewno podobne.
Nie. Co najwyżej mamy wspólnego przodka.
I tak, są do nas podobne. Ale to nie imlikuje że mają duszę.

Cytuj:
Jesteś Platonikiem?
Skąd taka myśl? :D
Cytuj:
A czy nie ma gdzieś zwierzęcych dusz?
Platon nie mówił o "duszach" w chrześcijańskim sensie. Słowo znalazło zastosowanie w chrześcijaństwie, ale treść jest całkiem inna.

Przeczytałam ten fragment ojca Jezuity- jest dosyć zagmatwany - jeśli teologia jest nauka ścisłą to chyba jest wyższa matematyka;-).
Nie wyobrażam sobie w ogóle takiej sytuacji, że kiedykolwiek te wszystkie zastępy ludzi zjawiłyby się fizycznie we wszechświecie.
Natomiast jakaś forma życia "duchowego" może istnieć po naszej śmierci - ale nie będzie to nasz byt indywidulany.

To ja chyba jestem Platonikiem. Nieraz sama siebie zaskakuję;-)
Jeżeli jest ewolucja to implikuje, ze mają duszę. A nasz wspólny przodek miał duszę?

_________________
...Jezus nie stworzył ani nie założył Kościoła, nie ustanowił urzędu kapłaństwa czy papiestwa..H.Mynarek


N sie 31, 2014 12:01 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney napisał(a):
Nadal nie rozumiesz. To co zacytowałeś (szkoda że tylko to co wydaje się potwierdzać Twoją wizję) nie oznacza ani koncepcji duszy jako "wkładu" do ciała, ani tym bardziej jako części ciała. Dusza nie jest elementem świata doczesnego i dlatego nie da jej się opisać w ten sposób.
Teologia to nauka ścisła (a tak! szkoda że tak mało teologów o tym wie...) i sformułowania są bardzo ważne. Mimo tego, terminy tylko w sposób przybliżony mogą opisać rzeczywistość pozadoczesną.

Oczywiście, że nie rozumiem do końca. Cały czas rozumuję, rozmyślam nad wieloma sprawami.
Ty za to chciałeś cytatu, dostałeś. Źle Ci, że przytoczyłem fragment, o który prosiłeś... Teologia dla Ciebie to nauka ścisła, mimo, że większą część swoich założeń potrafi wytłumaczyć jedynie w sposób przybliżony.
Również wg. Ciebie dusza nie jest elementem świata doczesnego mimo, że Bóg dał Ci ją w momencie poczęcia i masz ją w sobie przez całe życie...
Z tego co do tej pory napisałeś, jasne jest jedynie to, że nie potrafisz opisać duszy. I potrafisz podać kilka przykładów, czym nie jest. Ale może dzięki takim rozważaniom obaj dowiemy się czegoś ciekawego, pozdrawiam.


N sie 31, 2014 12:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Pit CK napisał(a):
Źle Ci, że przytoczyłem fragment, o który prosiłeś...
Nie. Po prostu on jest o czym innym.
Cytuj:
Teologia dla Ciebie to nauka ścisła, mimo, że większą część swoich założeń potrafi wytłumaczyć jedynie w sposób przybliżony.
Założenia teologii są scisłe. W przybliżony sposób potrafimy wyjaśnić część jej twierdzeń - zupełnie ta samo jak w przypadku astrofizyki, biologii i fizyki. Po prostu jeszcze wszystkiego nie wiemy.
Cytuj:
Również wg. Ciebie dusza nie jest elementem świata doczesnego mimo, że Bóg dał Ci ją w momencie poczęcia i masz ją w sobie przez całe życie...
A co to ma do rzeczy? Masz ją również poza doczesnością, o czym zapomniałeś ;)
Cytuj:
Z tego co do tej pory napisałeś, jasne jest jedynie to, że nie potrafisz opisać duszy. I potrafisz podać kilka przykładów, czym nie jest.
A Ty potrafisz opisac elektron? :) A mimo to nie zaakceptujesz (i słusznie) dowolnego twierdzenia na jego temat, prawda?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N sie 31, 2014 12:54 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney, prosiłeś o fragment, w którym Kościół mówi o tym, że dusza opuszcza ciało. Ty co innego odczytujesz w tych fragmentach?

Barney napisał(a):
Pit CK napisał(a):
Również wg. Ciebie dusza nie jest elementem świata doczesnego mimo, że Bóg dał Ci ją w momencie poczęcia i masz ją w sobie przez całe życie...


A co to ma do rzeczy? Masz ją również poza doczesnością, o czym zapomniałeś ;)


Ma to do tego, że skoro coś masz za życia, to jest to doczesne. To chyba proste? Nie zapomniałem, że mam ją również po śmierci. Ale to w żaden sposób nie wyklucza jej doczesności, jest na obu etapach.

Barney napisał(a):
Pit CK napisał(a):
Z tego co do tej pory napisałeś, jasne jest jedynie to, że nie potrafisz opisać duszy. I potrafisz podać kilka przykładów, czym nie jest.

A Ty potrafisz opisac elektron?

Obawiam się, że dużo lepiej niż Ty duszę. ;)
A poważnie mówiąc, widzę, że stosujesz erystykę. Ja rozmawiam, po to, żeby się czegoś dowiedzieć, nie po to, żeby za wszelką cenę wyszło na moje.


N sie 31, 2014 1:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 10, 2014 5:57 pm
Posty: 1036
Płeć: kobieta
wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney napisał(a):
Pit CK napisał(a):
Cytuj:
Również wg. Ciebie dusza nie jest elementem świata doczesnego mimo, że Bóg dał Ci ją w momencie poczęcia i masz ją w sobie przez całe życie...
A co to ma do rzeczy? Masz ją również poza doczesnością, o czym zapomniałeś ;)
Cytuj:
Z tego co do tej pory napisałeś, jasne jest jedynie to, że nie potrafisz opisać duszy. I potrafisz podać kilka przykładów, czym nie jest.
A Ty potrafisz opisac elektron? :) A mimo to nie zaakceptujesz (i słusznie) dowolnego twierdzenia na jego temat, prawda?


Jeśli piszesz, że dusza istnieje poza doczesnością wierzysz, że gdzieś istnieje świat idei.

Elektron można opisać pewnymi parametrami fizyko - chemicznymi.
Jakie parametry ma dusza?

_________________
...Jezus nie stworzył ani nie założył Kościoła, nie ustanowił urzędu kapłaństwa czy papiestwa..H.Mynarek


N sie 31, 2014 9:16 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Cytuj:
A co to ma do rzeczy? Masz ją również poza doczesnością


Ale tylko po,nie przed :)

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn wrz 01, 2014 7:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Cytuj:
Barney, prosiłeś o fragment, w którym Kościół mówi o tym, że dusza opuszcza ciało. Ty co innego odczytujesz w tych fragmentach?
Opuszcza, ale nie w takim sensie jak pasażer opuszcza pociąg. Raczej jak jaźń czy świadomość (co nie znaczy że dusza=jaźń).
Można powiedzieć że dusza to "istota" cżłowieka albo "to, co czyni nas podobnym do Boga" ale sam przyznasz, ze to też dużo nas nie zbliża do zrozumienia.

Cytuj:
Ma to do tego, że skoro coś masz za życia, to jest to doczesne. To chyba proste?
Absolutnie nie. Pomyśl tylko.
Cytuj:
Nie zapomniałem, że mam ją również po śmierci. Ale to w żaden sposób nie wyklucza jej doczesności, jest na obu etapach.
To że jest w doczesności,nie oznacza że jest doczesna. Człowiek żyje cały czas w wymiarze zarówno doczesnym jak i duchowym.
Gdyby dusza była czymś doczesnym, mogłaby być badana narzędziami nauk przyrodniczych.
Cytuj:
Obawiam się, że dużo lepiej niż Ty duszę.
Prawdopodobnie masz rację. To jednak niczego nie zmienia.
Cytuj:
A poważnie mówiąc, widzę, że stosujesz erystykę. Ja rozmawiam, po to, żeby się czegoś dowiedzieć, nie po to, żeby za wszelką cenę wyszło na moje.
Źle mnie oceniasz. Po prostu to jest nieco bardziej złożone niż się zazwyczaj sądzi - a w dodatku nie za bardzo mamy w języku (było nie było doczesnym) pojęcia do opisu rzeczywistości nadprzyrodzonej.
Dlatego właśnie teolodzy opisują np. duszę pojęciami filozoficznymi, bo są najbliższe Rzeczywistości. Co nie znaczy że dokładnie ją opisują.

Cytuj:
Jeśli piszesz, że dusza istnieje poza doczesnością wierzysz, że gdzieś istnieje świat idei.
To akurat oczywiste. W końcu gdzież byłoby koło ? (cała geometria, cała matematyka to świat idei)

Cytuj:
Elektron można opisać pewnymi parametrami fizyko - chemicznymi.
Jakie parametry ma dusza?
Nie rozciągajmy analogii poza zakres jej sensownego stosowania :)
Jakie parametry ma jaźń?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn wrz 01, 2014 10:30 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Barney, zaczynam Cię rozumieć, ale ja pojmuję duszę właśnie jak pasażera opuszczającego pociąg. Natomiast z niemożliwością badania duszy jako czegoś doczesnego, może być ten problem, że nie ma po prostu jeszcze odpowiednich narzędzi do tego. Ja tak na to patrzę. A za błędną ocenę przepraszam i dziękuję za dotychczasową rozmowę.


Pn wrz 01, 2014 11:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Gdyby tak było z duszą, to komu byłoby potrzebne zmartwychwstanie?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt wrz 02, 2014 12:44 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So sie 23, 2014 10:28 pm
Posty: 834
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego śmierć? Albo dlaczego nie?
Nie wiem, mnie nie jest. Jeśli nawet dojdzie do zmartwychwstania to ci ludzie na ziemi się nie pomieszczą ;) to kolejny problem.


Wt wrz 02, 2014 10:42 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 332 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 200 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL