Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:51 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Niech sie dzieje wola 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Niech sie dzieje wola
Hej.

Nie bardzo rozumiem jednego tematu. Dlaczego ludzie mowia niech sie dzieje jego wola ?? To już nie mozna powiedziec o swoich pragnieniach ?

Dla mnie to bez sensu mowienie jego wola. I tak wszystko sam czlowiek załatwia nawet jesli jego wolna wola .


Pn cze 06, 2022 7:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
Jest to temat zupełnie kluczowy.
Są dwie prawdy, w które wiara jest absolutnie wyjściowa dla katolicyzmu:
  • wiara w to, że Bóg wie lepiej wszystko - również to, co jest dla mnie najlepsze (w przypadku człowieka, np. polityka, byłoby to niemądre, w przypadku Boga jest oczywiste)
  • wiara w to, że Bóg kocha mnie w sposób nieskończony (bardziej niż ja sam siebie) i chce tego dobra dla mnie

Myślę, że to wyjaśnia, dlaczego "bądź wola Twoja" jest absolutnym punktem wyjściowym do wiary (a jednocześnie jej punktem docelowym).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 06, 2022 8:53 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
ok, ale jak wyjaśnić co ma być to wolą ??

Bo każdy i tak właściwie robi co chce, co nie ??


Wt cze 07, 2022 2:55 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
Piotr
Robienie co się chce jest wolną wolą, sam sobie odpowiedziałeś. Jednak bez pojęcia wolna wola, nie można by było nikogo z niczego rozliczyć, tym bardziej ukarać.
Dlatego przyjęto na tym świecie o cywilizacji rozliczeń, zasadę wolnej woli dla każdego człowieka.
Niech się dzieje wola Boga, wola nieba, jak mówią inni. To oznacza to to, że osoba to wypowiadająca zdaje się na wszystko inne, poza sobą co się wydarzy. Oddaje swą wolną wolę temu co się stanie, cokolwiek by się nie wydarzyło. A że wierzymy, że nasz świat jest prowadzony przez Boga. To przedmiot naszej wiary, jest najlepszym wariantem do naszych wyborów. Najczęściej się w tym nie zawodzimy, tak to widzimy. A co nie widzimy właściwe, jawi się nam jako zawód. Który będzie dopiero kiedyś, bywa że po całym naszym życiu. Widziany jako ten właściwy. Tak wierzymy, tak wierząc nie zawodzimy się na swych decyzjach. W innym przypadku, coś z konsekwencją naszej wiary poszło nie tak.
Nie dotyczy to jednak tego, żeby nam się ten wybór już teraz opłacał. Nie musi nam teraz on przynosić wymierne korzyści, które wyraźnie widzimy. Te sprawy obecnych korzyści, nie podlegają takiemu postępowaniu.


Wola Boga i nieba, są tą samą wolą. Wolą uskuteczniającą dobro końcowe, które ma zaistnieć. Podkreślam że idzie to w kierunku naszego dobra, nawet gdy tego nie możemy dostrzec.
Same rozliczenia na tym świecie, przebiegają po oddaniu swej woli w taki sposób tak. Że brane jest pod uwagę tylko to, co się wydarzyło. A my oddając swą wolę w ten sposób, w konsekwencji nie bierzemy udziału w danej decyzji. Nie mamy za co odpowiadać.
Jest jednak w tym ograniczenie. Które powoduje że, jednak ponosimy konsekwencje za wybór oddania swej wolnej woli. Konsekwencje te to, w przypadku niech się dzieje wola Boga. To to, że nasza odpowiedzialność, jest wpisana w odpowiedzialność całej społeczności wierzących w Boga. No bo przyjęliśmy jej rozstrzygnięcia. Co finalnie klasyfikuje nas w tym, że nie sami odpowiadamy za tego typu decyzje. A współodpowiadamy z całą społecznością, fizycznie jednak my odpowiadamy. Lecz w społeczności wierzących, jej zasady pozwalają na usprawiedliwienie nasze. Tu nawet gdy karę zapłacimy fizycznie. To nie mamy ciężaru na sobie, z powodu tego wyboru. Poszliśmy bowiem za tym co lepsze, aniżeli liczenie w wyborze tylko na siebie.
Tak to przebiega.


Śr cze 08, 2022 9:42 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
A no faktycznie sam dałem odpowiedź, ok wyjasniłeś.


Śr cze 08, 2022 12:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
anonim123 napisał(a):
ok, ale jak wyjaśnić co ma być to wolą ??

Bo każdy i tak właściwie robi co chce, co nie ??

Rozeznawanie Woli Bożej to wielki dział w duchowości chrześcijańskiej a ty chcesz prostej i krótkiej odpowiedzi w jednym temacie na forum.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr cze 08, 2022 2:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
No właśnie jest tak jak Jockey odpisał: tego zagadnienia nie sposób wyjaśnić w 3 minuty. Sam od dłuższego czasu zastanawiam się czy w moim życiu wypełnia się wola Boża, czy już jej kompletnie nie widzę, nie słyszę, jakby nie miało znaczenia czy zrobię to czy tamto, Jego wola, a moje wybory? Chyba nic już "nie wybieram", tylko żyję ... A młodzi znajomi i koledzy tragicznie umierają...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So cze 11, 2022 11:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niech sie dzieje wola
mniszek_pospolity napisał(a):
od dłuższego czasu zastanawiam się czy w moim życiu wypełnia się wola Boża, czy już jej kompletnie nie widzę, nie słyszę, jakby nie miało znaczenia czy zrobię to czy tamto, Jego wola, a moje wybory? Chyba nic już "nie wybieram", tylko żyję ... A młodzi znajomi i koledzy tragicznie umierają...

Albo umierają na raka mając 28 lat. Wtedy jest ciężko...

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pt cze 17, 2022 9:30 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL