Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:58 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Toksyczna literatura 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Toksyczna literatura
Zakładam wątek, gdzie można pisać o niebezpiecznej literaturze.
Na pierwszy ogień idzie: „Ludzie jak bogowie” autorstwa H.G. Wellsa z 1923 roku,
Mówi o niej trochę Krajski: https://www.youtube.com/watch?v=4DqvUWtTGmo&t=1119s
Grupka ludzi, ziemian przenosi się do świata równoległego. gdzie panuje utopia.
Jak pisał Kisielewski: "Istnieją utopie przyjemne i nieprzyjemne. Te drugie bardziej zbliżone są do realności."
A to miała być utopia przyjemna, gdzie nie ma państw, pieniędzy, organów władzy, (Lem napisał kiedyś powieść (zapomniałem tytułu) gdzie ziemianie odwiedzają planetę, gdzie panował totalitaryzm, a słowa "władza" nie było w tubylczym słowniku - czyli dystopia)
Przyznam się, że książka Wellsa trochę mnie uwiodła z powodów żądzowych: na Utopii panuje ciepły klimat a mieszkańcy chodzą bardzo lekko ubrani ;-)
W każdym razie przedstawia wizję nowego porządku, wyzwolenie z "zabobonów" itd.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N mar 28, 2021 2:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
"Rozmowy z Bogiem" Neale Donalda Walscha i inne książki jego autorstwa.
Według niej nie ma podziału na dobro i zło, kary, jest reinkarnacja.
Książka bardzo sugestywna i niebezpieczna; po przeczytaniu i owładnięciu tą filozofią, zupełnie niestrawna staje się religia chrześcijańska z jej wymaganiami moralnymi.Jest taką toksyczną papką zamiast dobrej strawy dla duszy.
Zastanawiam się nad wątkiem, już podałem dwa tytuły, nie chciałbym, aby była to reklama, ale akurat te dwa tytuły są i tak znane.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn mar 29, 2021 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
"Samolubny Gen" Richarda Dawkinsa. Postawienie sprawy na głowie. To tak jakby z faktu że istnieje nos i istnieje tabakiera, twierdzić że to nos dla tabakiery a nie tabakiera dla nosa.
Przed przeczytaniem ta filozofia wydawała się zabawna i byłem pewien że mnie nie chwyci. Jednak takie postawienie sprawy jak w książce potrafi być sugestywne: po przeczytaniu miałem pogląd, że mózgi ludzkie są tak skonstruowane, że spełnienie w życiu będzie można osiągnąć tylko wtedy gdy ma się partnerkę i dzieci. I myślałem że to że nie mam, to mój problem.
Jednak znaczyło by to, że życie wielu świętych jak Jan Paweł II a nawet samego Chrystusa było bez sensu! Z drugiej strony, najsensowniejsze życie prowadziłyby owady i bakterie ;-)
Bo sens życia wg. Dawkinsa to przekazanie dalej genów.
Poza tym, po tej książce były myśli typu, że kobiety są najmilsze , gdy są w płodnym okresie cyklu owulacyjnego. Czyli kobiety (i ogólnie ludzie) to tylko takie bio - roboty.
Końcowy rozdział jest o memach, o tym że ideologie i religie to memy, samo to jest właśnie ateistycznym memem, który bardzo może zniszczyć wiarę.
Nie czytałem natomiast "Boga urojonego" ale przypuszczam, że "Samolubny gen" może być literaturą nawet bardziej toksyczną i ta następna książka Dawkinsa.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt mar 30, 2021 5:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
Dziś w ciekawy sposób w Mediach Narodowych Paweł Lisicki skomentował Dawkinsa, ale też intelektualnych inżynierów na których on i jemu pokrewni się powołują:
Kto fałszuje Jezusa? LISICKI obala absurdalne tezy ateistów


Wt mar 30, 2021 6:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
Andy, w mlodosci zaczytujac sie fantastyka naukowa Lema przeczytalem rowniez wiekszosc ksiazek Wellsa i nie widze co ma byc w nich goznego z jakiegokolwiek powodu? Czysta fantastyka rozpatrujaca pewne zalozone sytuacje z punktu widzenia autora zyjacego w poczatkach 20 w czyli bardzo roznego od obecnego i lekka tracacego myszka.
Ale moze dlatego majace swoj urok obecnie, gdy swiat jest o wiele bardziej skomplikowany.


Śr mar 31, 2021 12:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
"Hrabia Monte Christo" - Aleksander Dumas
Z jednej strony arcydzieło, z drugiej już było chyba kiedyś na indeksie.
Główne przesłanie: sławi zemstę, bawienie się w Boga i samodzielne wymierzenie sprawiedliwości. Przez pierwszą część czytelnik jest urabiany gdy pokazuje mu się ten bezmiar krzywdy bohatera.
Czym innym byłoby jednak marzenie o zemście w więzieniu, a czym innym, gdy został przebogatym hrabią, gdzie mógł być wdzięczny losowi, a wtedy zaczął planować zemstę.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N kwi 04, 2021 4:02 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
Andy72 napisał(a):
"Hrabia Monte Christo" - Aleksander Dumas
Z jednej strony arcydzieło, z drugiej już było chyba kiedyś na indeksie.
...gdy został przebogatym hrabią, gdzie mógł być wdzięczny losowi, a wtedy zaczął planować zemstę.

Nie przeczytałem książki ale oglądałem film, którego scenariusz być może znacznie odbiegał od tekstu Dumasa. Czy aby bohater nie poniósł jakiejś nieodwracalnej straty?


N kwi 04, 2021 7:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Toksyczna literatura
A co z toksycznymi treściami w utworach disco polo? Trochę to nie pasuje do wątku.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt lip 20, 2021 5:30 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL