Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:58 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wątek na luzie 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Taka sztuczna inteligencja tylko unaoczni wtórność i beztalencie współczesnych "twórców" (na pewno nie wszystkich), bo wystarczy podać algorytmom pewne wzorce związane z melodyką utworu, zasobem słów i schematem ich doboru i voil'e - mamy nowe dzieło. W sztukach pięknych chyba będzie łatwiej - skoro jakaś zbliżona do koła plama koloru żółtego na zielonkawym tle z odciskiem buta w prawym górnym rogu czyni toto dziełem wybitnym..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn lip 12, 2021 11:30 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Jockey napisał(a):
Nie ma możliwości na uczenie się wyciągania własnych wniosków.


Nie wiem czy bez udziału Boga człowiek może wyciągać "własne wnioski".
Jakkolwiek definiuje się "własny wniosek" u podstaw.
Bo pojawia się znowu pytanie o sposób działania człowieka (co się dzieje na poziomie materii, a co duszy) i co daje człowiekowi Bóg, czego nie da się zreplikować samą materią (robotem). Który np. może podpowiadać aksjomaty, definicje, "inspiracje", "proroctwa", itd. (choć ludzie mogą myśleć, że pewne myśli pożyteczne, które "pojawiają się w głowie znikąd" pochodzą z ich "natury" ("inteligencji"), a w rzeczywistości mogą pochodzić od Boga)

Obrazek
Obrazek

Komputery/roboty mogą być pewnym rodzajem metafory Boga na to jak daleko byłyby w stanie zabrnąć "mózgi materialne" bez Boga, bez działania Ducha Świętego.

Dodatkowo spaczenie programisty może jak najbardziej przechodzić na robota:
Obrazek

Jockey napisał(a):
Masz jakieś info bo interesuje mnie sprawa sztucznej inteligencji. Ale z tego co czytałem to nie wyszli poza wyuczone sposoby postępowania.


Robotem steruje program, więc pisząc kod uczysz "tabula rasę".
Ale można nauczyć komputer "się uczyć" na podstawie wkładu człowieka. (komputer staje się "dzieckiem" uczonym przez "dorosłego" człowieka)
I razem z przyrostem informacji (jak nie zniszczą danych to są trwałe), zachowanie zewnętrzne robota powinno coraz bardziej przybliżać ludzkie. (nawet gdy szczegóły sterowania są "bełkotem" dla człowieka, o czym będzie w filmach)

Playlista 4 filmów, pierwsze 3 trochę prostsze do zrozumienia (można te filmy pominąć jak ktoś nie bardzo wie o co chodzi)

But what is a neural network? | Chapter 1, Deep learning
Gradient descent, how neural networks learn | Chapter 2, Deep learning
What is backpropagation really doing? | Chapter 3, Deep learning
https://www.youtube.com/watch?v=aircAru ... x_ZCJB-3pi

To znaczy, że im więcej dołączysz informacji od ludzi, którzy będą opisywali różne rzeczy i zrobisz odpowiedni program, to będzie wyciągał wnioski takie, że potem będzie mógł coraz skuteczniej odgadywać czym jest coś czego jeszcze nie widział. (coś trochę jak "indukcja")

Cały internet może być takim źródłem informacji, gdzie ludzie dobrowolnie dają informacje.
Potem te informacje mogą być przetworzone przez superkomputer, a gotowe optymalizacje wrzucone nawet na mniejszy komputer. Sam komputer może modyfikować kod działającego w tej chwili programu na żywo. (zachowanie się zmienia) Tzn. że np. teoretycznie, robot może na żywo wyciągać wnioski w trakcie walki i modyfikować swoje postępowanie (cały kod) zależnie od zachowania przeciwnika, by się do tego dostosować.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_refleksji

Dodatkowo jeżeli ma łączność z "centralą", wszystkie roboty mogą wysyłać nowe dane "empiryczne" do "centrali", ta oblicza nowe "ulepszone" algorytmy i przesyła je do wszystkich robotów połączonych z centralą. Tzn. że roboty mogą działać jak kolektyw, który na żywo uczy się od innych robotów. (chyba, że się zakłóci łączność, itd.)
"Wspólna wiedza kumulująca się".

W efekcie oznacza to, że ta "wiedza robotyczna" może się kumulować i to w tempie coraz szybszym, coraz bardziej aproksymując zachowania ludzkie w różnych dziedzinach. A nauka robota zamienia się ogólnie w "kopiuj wklej".

TRI Teaching Robots to Help People in their Homes
https://www.youtube.com/watch?v=6IGCIjp2bn4

Ograniczeniem oczywiście jest technologia, pojemność pamięci, czas odczytu/zapisu w pamięci, taktowanie, źródło energii, wielkość komponentów, itd. Ale tego nie wiadomo jakie postępy zrobią naukowcy i jak szybko.

Nie wiem jak dokładnie działają różne receptory u człowieka, ale jest ich rozumiem skończenie wiele (mniej niż atomów raczej, można ponumerować). Może jest to wartość (czy wektor) od czasu. Więc całość może być np. "wektorem złożonym z funkcji od czasu".

Obrazek

Obrazowy wygląd serii wykresów funkcji:
Obrazek

W przypadku robotów mamy różne receptory, również skończoną ilość. Podstawowe są analogami ludzkich zmysłów. Wzrok = kamera. Słuch = mikrofon. itd.

Aparat pod mikroskopem:
Obrazek
Źródło: https://petapixel.com/2013/02/12/what-a ... icroscope/

Np. tutaj pokazują detekcję obiektów na obrazie kamery:
How computers learn to recognize objects instantly | Joseph Redmon
https://www.youtube.com/watch?v=Cgxsv1riJhI

Lepsze algorytmy --> większa precyzja.

Dalej przykład budowania modelu 3D rzeczywistości (wystarczy obejrzeć parę minut z początku):
Four Kilometers Walk in Forest (an uncut real-time visual SLAM demo)
https://www.youtube.com/watch?v=G-5jesjNfLc

Jak będą lepsze sensory, to będzie większa dokładność danych.
Może kiedyś będą latały roje (mini)-dronów mapujące cały świat w 3d razem ze zdjęciami. ( będą protesty? )
A potem może będą zatrudniani ludzie w zawodzie "opisywacza co widzisz".
Np. widzisz kota, piszesz "kot" i może zaznaczasz pisakiem obwolutę obiektu. itp.
Ludzie mogą nauczyć roboty co jest czym w świecie materialnym.
Model rzeczywistości będzie coraz bardziej skuteczny w różnych rzeczach.

Ale w wymiarze "słowa", robot sam sobie nie zdecyduje jakie aksjomaty przyjmować. Aksjomatykę, w tym "aksjomatykę moralności" oraz "aksjomatykę metod wyciągania wniosków" robot musi uzyskać od programisty (Bóg też może potencjalnie namieszać "po cichu", np. w postaci "błędów nieznanego pochodzenia"). Tzn. robot może się uczyć być bardziej skutecznym w działaniach, ale informację o celach tych działań, hierarchii wartości itp. otrzymuje z zewnątrz.

Ja osobiście wierzę w to, że choćby nie wiem jak się sztuczna inteligencja rozwinęła, nie wygra z Bogiem. Bóg może żołnierzom przyszłości dawać wszelkie potrzebne umiejętności by zwalczyć dowolną technologię... w tym "proroctwa bitewne", wsparcie Boskie w toczeniu bitew "w sposób idealny". Tego robot nie dostanie. (chyba, że by Bóg chciał)

==================

Dla martwiących się:
Mateusz 6
25 Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?
26 Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
27 Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?
28 A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą.
29 A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich.
30 Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary?
31 Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać?
32 Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie.
33 Starajcie się naprzód o królestwo
34 Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.


Obrazek


Pn lip 12, 2021 3:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Jak można było wylać aż 6 butelek coca - coli?! :no:

Mi możecie wysyłać jak będziecie mieli zrobić coś tak okropnego jak sachol :cfaniak: (podam adres na priv w razie co). ;)

Ja teraz zacząłem pić coca - colę BEZ CUKRU xD, ale to nie to samo w smaku. Przed jutrzejszymi badaniami miałem jakoś oczyścić organizm (woda z cytryną) i średnio się udało (w sumie wcale). Pomiary cukru też przestałem robić (ostatni 20 lipca). To kłucie w palec bywa takie irytujące. Zresztą chyba nie ma powodów do niepokoju. Pani dr zobaczy wyniki i wtedy będzie czas na ewentualne zmartwienia. A tak kompletnie brak motywacji do zmiany stylu życia. Pewnie to rodzaj niedojrzałego buntu na zasadzie : kto ma umrzeć ten umrze, kto ma zachorować, ten zachoruje, a żyć trzeba i jak się da, to można czasem "zaszaleć"...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N sie 15, 2021 8:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
A sprawdziłeś czym zastąpiono cukier w coli 0?


N sie 15, 2021 9:07 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Nie chciałem, żeby moje dzieci piły colę. Udało się. Siedzimy w kinie. Popcorn - obowiązkowy. Do pudła dali coca-colę niby gratis. Wziąłem. Dzieci zjadły popcorn i w najciekawszym momencie filmu: pić! Napijcie się coli, raz na jakiś czas można.
Nie można - cola nie jest do picia. Tato pić. No i trzeba było iść po niegazowaną wodę...


N sie 15, 2021 9:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Ale cola to trucizna. Chyba dobrze ze dzieci nie piją. Moje tez nie lubią koli. Wola jakieś różne soki najlepiej wyciskane albo wodę.
A w coli 0 to jeszcze gorsze świństwo dali niż cukier.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N sie 15, 2021 9:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Jockey napisał(a):
Ale cola to trucizna.

Wszystko jest trucizną. To tylko kwestia dawki.


N sie 15, 2021 10:17 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Tysz prawda. Ino te dawki to się składają. Nie policzysz, więc prościej zrezygnować z trucizny, którą znasz. Nie znasz też możliwości organizmu w zakresie możliwości naprawczych.


N sie 15, 2021 10:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Wiesz, w takim razie musiałbym zrezygnować ze wszystkiego...


N sie 15, 2021 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Aquarius napisał(a):
Nie chciałem, żeby moje dzieci piły colę. Udało się. Siedzimy w kinie. Popcorn - obowiązkowy. Do pudła dali coca-colę niby gratis. Wziąłem. Dzieci zjadły popcorn i w najciekawszym momencie filmu: pić! Napijcie się coli, raz na jakiś czas można.
Nie można - cola nie jest do picia. Tato pić. No i trzeba było iść po niegazowaną wodę...
Można było wziąć ją do domu, zalać nią sedes, poczekać, wyczyścić i pokazać, do czego się ona nadaje...


Pn sie 16, 2021 12:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Macie rację co do coca - coli... Po długim namyśle, szczegółowej analizie, konsumpcji, ocenie walorów smakowych doszedłem do wniosku, że lepsza jest pepsi... :cfaniak:

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Wt sie 17, 2021 10:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Te gornolotne dyskusje o coli coś mi przypominają:
Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sie 17, 2021 11:37 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Barney
Nie przesadzaj
Ja jestem przeciwnikiem wszystkich chemicznych napojów i odkąd je odstawiłem całkowicie lepiej się czuje. Preferuje naturalne soki i wodę. Soki najlepiej wyciskane a nie te robione z dodatkowych chemicznych zagęszczaczy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 18, 2021 12:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
Soki dla większości osób wcale nie są zdrowe.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 18, 2021 12:36 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątek na luzie
No tak. Zjesz jedną pomarańczę, ale szklanka soku to jest ich o wiele za dużo, nawet jeśli chodzi o cukier. Mamy jednak też soki warzywne czy mieszane. Kiedyś piłam systematycznie sok z marchwi (nigdy nie kupowałam gotowych soków). Kiedy zaczęły mnie swędzić dłonie to dotarło do mnie, że przedawkowałam. Poza tym to co cenne szło do wyrzucenia. Nasz organizm potrzebuje owego śmietnika błonników.


Śr sie 18, 2021 8:26 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL