Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:12 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Typy osobowości MBTI 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Poproś parę osób, które chociaż trochę Cię znają, by wypełniły ten test zgodnie z tym jak Ciebie postrzegają. Ciekawe, czy wyszedłby taki sam wynik, jaki Ty otrzymałeś (?)


Pt cze 26, 2020 3:45 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Najlepiej, żeby każda osoba zrobiła test za siebie gdyż każda zna siebie najlepiej.

Często już po schemacie zachowań można wyczuć z którym typem ma się do czynienia. Najłatwiej rozpoznać wspomnianego ENFP oraz ISTJ, gdyż są na skrajach i mają najbardziej charakterystyczne zachowania. Niektóre typy nie są takie oczywiste i trzeba więcej czasu poświęcić by je wyczuć.


Pt cze 26, 2020 10:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Zuben Ninja napisał(a):
Najlepiej, żeby każda osoba zrobiła test za siebie gdyż każda zna siebie najlepiej.


Może i tak, ale też pewnie trudno byłoby od kogoś wymagać, żeby się aż tak dogłębnie zastanawiał nad drugą osobą, żeby być w stanie odpowiedzieć na te gdzieś 60 pytań dot. jego/jej osobowości. Zrobiłam sobie ten test (z tego, co sobie przypominam już drugi raz) i wyszło mo to, co poprzednim razem, ale nie zgadza mi się to z moją własną oceną. Najwidoczniej coś mnie hamuje.


Pt cze 26, 2020 1:32 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Brandeisbluesky napisał(a):
Może i tak, ale też pewnie trudno byłoby od kogoś wymagać, żeby się aż tak dogłębnie zastanawiał nad drugą osobą, żeby być w stanie odpowiedzieć na te gdzieś 60 pytań dot. jego/jej osobowości.

Już sporo razy zdarzało mi się idealnie trafić u swoich znajomych jaki mają typ osobowości. Często nie muszę zadawać żadnego pytania tylko analizuję jego sposób zachowania i ton głosu i nie mam większych wątpliwości z kim mam do czynienia. Widzę, że gościu wygląda na spokojnego introwertyka, jest bardzo uporządkowany i czysty, nie ulega emocjom niemalże jak robot i skupiony jest na przyziemnych tematach i faktach to mówię mu żeby zrobił sobie test osobowości bo wygląda mi na ISTJ i faktycznie to się zgadza i dziwi się skąd ja to wiedziałem bo wychodzi mu dokładnie taki sam wynik.


Często psychologowie popełniają ten błąd, ze nie robią swoim pacjentom testów osobowości i takiemu introwertykowi z 95% introwersji przypisują fobię społeczną a on po prostu jest cichy z natury gdyż ma naturalny wysoki poziom introwersji.

Brandeisbluesky napisał(a):
Zrobiłam sobie ten test (z tego, co sobie przypominam już drugi raz) i wyszło mo to, co poprzednim razem, ale nie zgadza mi się to z moją własną oceną. Najwidoczniej coś mnie hamuje.

Możliwe, że wystąpił margines błędu tzn. mogłaś mieć jakąś literkę na granicy 51% i nie do końca precyzyjnie odpowiedziałaś na jakieś pytania. Mogłaś pomylić 1 literkę w swoim typie a to może już lekko namieszać. Poczytaj sobie opisy pokrewnych Ci typów to może lepiej wyhaczysz który bardziej Cię charakteryzuje.


Pt cze 26, 2020 4:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Zuben Ninja napisał(a):
Często psychologowie popełniają ten błąd, ze nie robią swoim pacjentom testów osobowości i takiemu introwertykowi z 95% introwersji przypisują fobię społeczną a on po prostu jest cichy z natury gdyż ma naturalny wysoki poziom introwersji.


Diagnozę raczej stawia psychiatra, jest lekarzem. Psycholog lekarzem nie jest. Ale tak czy inaczej, posiadają odpowiednie środki do postawienia werdyktu lekarskiego. Fobia społeczna jest też czymś innym niż bycie introwertykiem i objawia się także w inny sposób, pogłębiony, posiada określone symptomy.


Pt cze 26, 2020 4:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Zuben Ninja napisał(a):
Teraz Wasza kolej - tutaj macie najrzetelniejszą polskojęzyczną stronę do tych testów:

Test osobowości MBTI

Takie testy, ze względu na zbyt wielką ogólnikowość i małą liczbę pytań, są mało wiarygodne.

Wynik: INTP


Pn cze 29, 2020 8:12 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Yarpen Zirgin napisał(a):
Takie testy, ze względu na zbyt wielką ogólnikowość i małą liczbę pytań, są mało wiarygodne.

Wynik: INTP

Podejrzewałem Cię bardziej o ISTJ ale w sumie INTP lubią wyhaczać błędy u dyskutantów więc to do Ciebie nawet pasuje. Mimo wszystko byłem pewny, że masz "I" oraz "T" - sposób pisania nie wskazywał mi na ekstrawertyka a emocje nie nie są u Ciebie specjalnie widoczne - przynajmniej w Twoich postach.


Tutaj wklejam wykresy funkcji, które są najważniejsze w kolejności dla danego typu:

Funkcje MBTI


Pn cze 29, 2020 10:15 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Tak powinno być czytelniej:

Obrazek

Można kliknąć na obraz żeby powiększyć.


Pn cze 29, 2020 5:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
INFP-A (pośrednik, mediator).


Cz lip 02, 2020 6:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Zuben Ninja,
A bierzesz te ujawnione typy osobowości MBTI w interakcjach z ludźmi w świecie realnym, czy chociażby tutaj na forum? Moja znajoma ma taki sam typ jak Twój, ale trudno mi to porównywać, tzn. nie widzę podobieństwa.


Śr wrz 02, 2020 11:53 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Brandeisbluesky napisał(a):
Zuben Ninja,
A bierzesz te ujawnione typy osobowości MBTI w interakcjach z ludźmi w świecie realnym, czy chociażby tutaj na forum?

Oczywiście, że w realu oceniam zachowania ludzi i sprawdzam który typ osobowości do nich pasuje - często zachowania są tak charakterystyczne, że wystarczy mi 5 minut rozmowy i wiem mniej więcej do której grupy dany rozmówca należy. Tutaj na forum też można wyczuć z kim ma się mniej więcej do czynienia np. u Andy'ego czy Jozka od razu przeczuwałem idealistów z literką "F" natomiast u takiego Yarpena byłem pewny, że na 100% ma "T". Ich sposób pisania przekazuje mi sporo informacji na ich temat. Może nie wszystkie literki jestem w stanie odgadnąć bo to jednak internet ale niektóre z tych literek są tak charakterystyczne, że od razu można je wyczuć.

Uważam, że taki Yarpen faktycznie może być INTP bo analizując zachowania moich znajomych którzy również mają ten typ - tak samo jak on skupieni są na swojej logice (T) i podobnie jak on w pierwszej kolejności szukają dowodów. Z doświadczenia wiem, ze rozmawiając z INTP należy uważać aby nie palnąć żadnej głupoty bo od razu to wytkną i każą to wykazywać.

Brandeisbluesky napisał(a):
Moja znajoma ma taki sam typ jak Twój, ale trudno mi to porównywać, tzn. nie widzę podobieństwa.

Mój typ INTJ jest skupiony wokół literki "N" a to oznacza, że moją najważniejszą funkcją jest kreatywne myślenie i wszelkiego rodzaju pomysły. Funkcję drugorzędną pełni u mnie literka "T" czyli logika.


Cz wrz 03, 2020 12:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Mnie ujawnione przez użytkowników typy ich osobowości pozwoliły lepiej ich zrozumieć, zwłaszcza sekcja o mocnych i słabych stronach. Co innego, gdy się doświadcza ich (tych mocnych i słabych stron) przypadkowo na forum, a co innego, gdy się zrozumie, że to część osobowości danego człowieka.


So wrz 05, 2020 1:31 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Masz rację - zgadzam się z Tobą.

Jeśli chodzi o słabe i mocne strony to posłużę się jako przykładem typem INTP. Wielu ludzi rozmawiając z tym typem odnosi wrażenie, że jest jak robot pozbawiony uczuć i mało empatyczny ale prawda jest taka, że Ci ludzie mają bardzo słabo rozwinięte odczuwanie "F" dlatego właśnie sprawiają wrażenie nieczułych. "F" jest u nich można powiedzieć "zacofany". Ale za to ma genialnego "T" co czyni go najlogiczniejszym ze wszystkich typów.

Zresztą przeanalizuj sobie funkcje, które dodałem kilka postów wyżej w formie obrazka.


So wrz 05, 2020 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Dlaczego schemat dla typu ISFJ z obrazka powyżej ma zupełnie inne kolory, niż reszta schematów?


N wrz 06, 2020 12:24 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Typy osobowości MBTI
Brandeisbluesky napisał(a):
Dlaczego schemat dla typu ISFJ z obrazka powyżej ma zupełnie inne kolory, niż reszta schematów?

Tym jak pokolorowany jest dany typ się nie przejmuj - patrz tylko na litery, które są najważniejsze od góry do dołu. Najbardziej wyodrębniony parametr jest najważniejszy dla danego typu - w zależności czy jest się introwertykiem czy ekstrawertykiem można mieć jako pierwszy parametr np. introwertyczne lub ekstrawertyczne odczuwanie (F) itd.

U każdego z typów najważniejsze są dwie środkowe literki - u mnie (INTJ) jest to kolejno N - intuition (intuicja / kreatywność) oraz T - thinking (myślenie / logika).

U innych typów tak jak widzisz w konkretnej kolejności.


N wrz 06, 2020 2:21 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL