Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 12:24 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Poradnik życiowy - czytanie, gry czy obrazy? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
Przez wakacje rozumiem podróże. Najważniejszy jest dla mnie rozwój, a podróże kształcą.

To jak to w końcu było z tym Twoim czekiem in blanco? :P

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Śr sty 29, 2020 11:38 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Przez wakacje rozumiem podróże. Najważniejszy jest dla mnie rozwój, a podróże kształcą.

To jak to w końcu było z tym Twoim czekiem in blanco? :P


Tak, zgadza sie ze podroze ksztalca, niestety niewielu wie jak z tego skozystac, by dzieki podrozom doksztalcic sie.

Nie pisalem o czeku tylko czekach. A inblanko to czek podpisany, ale bez wpisanej kwoty i nazwiska odbiorcy. Wystarczy wpisac komu i ile.


Śr sty 29, 2020 11:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
"Podróże kształcą" jest takim samym sloganem jak "czytanie książek rozwija", że tak się pozwolę wtrącić.

Ostatnio jedna koleżanka w pracy powiedziała, że w ramach postanowień noworocznych zacznie się rozwijać, bo ostatnio to zaniedbała. Zapytana o to, co przez to rozumie, stwierdziła, że zacznie więcej czytać zamiast oglądać seriale tak jakby książka z konieczności była bardziej rozwijająca niż serial...

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 12:11 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
"Podróże kształcą" jest takim samym sloganem jak "czytanie książek rozwija", że tak się pozwolę wtrącić.

Ostatnio jedna koleżanka w pracy powiedziała, że w ramach postanowień noworocznych zacznie się rozwijać, bo ostatnio to zaniedbała. Zapytana o to, co przez to rozumie, stwierdziła, że zacznie więcej czytać zamiast oglądać seriale tak jakby książka z konieczności była bardziej rozwijająca niż serial...

Masz racje, poza tym ze to tylko slogan, bo rzeczywiscie mozna wiele sie nauczyc podrozujac lub czytajac ksiazki, niestety dla wielu takie edukacje w podrozy koncza sie nauka obitego nosa i powrotem do kraju z podwinietym ogonem, jesli w ogole zywi, a czytanie nieodpowiednich ksiazek moze miec nawet gorsze skutki.
Jak ktos nie ma pokory w sobie, to niczego dobrego sie nie nauczy podrozujac.
Jest takie powiedzenie, ze "pokorne ciele dwie matki ssie".


Cz sty 30, 2020 12:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
"Podróże kształcą" jest takim samym sloganem jak "czytanie książek rozwija", że tak się pozwolę wtrącić.

Masz rację, ale jeśli zaczniemy wymyślać różne graniczne kryteria, to okaże się, że żadne stwierdzenie nie jest prawdziwe.
Ogólnie lepiej jest czytać i podróżować niż nie.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 9:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Ogólnie lepiej jest czytać i podróżować niż nie.

Ja takiej reguły nie dostrzegam. Tak samo można powiedzieć, że lepiej oglądać filmy niż nie albo lepiej grać w szachy niż nie. Oczywistym jest, że każda z tych czynności może człowieka rozwinąć, ale z tego nie wynika, że lepiej jest się rozwijać akurat za pomocą takiej czynności a nie innej. Mamy ograniczony czas, więc trzeba wybierać.

Po prostu w nas pokutuje takie przekonanie (mam na myśli pokolenia starsze z millenialsami włącznie), że sama czynność czytania jest jakoś szczególnie rozwijająca i ludzie myślą, że jak będą pochłaniać tony książek, to się magicznie rozwiną. Przypomina to trochę tę wiarę z lat szkolnych, ze jak się włoży pod poduszkę podręcznik do nielubianego przedmiotu, to wiedza sama wejdzie do głowy.

Prawda jest taka, że rozwijać się można na miliony sposobów. I film, serial albo gra komputerowa może być znacznie bardziej rozwijająca od książki. Np. takie seriale na Netflixie potrafią w znacznie większym stopniu zmusić człowieka do myślenia niż popularne czytadła.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 9:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
Oczywiście że tak, ale strasznie dzielisz włos na czworo. Równie dobrze można by powiedzieć, że to slogan iż kiedy jest ładna pogoda, ciepło na dworze warto więcej czasu wolnego spędzać na zewnątrz. Przecież żul Mietek spędza większość dnia na zewnątrz i jakoś nie jest zdrowszy niż pracownik w biurze. Nie wiadomo też jaka jest alternatywa. Dlaczego lepiej jest się ładować pozytywną energią akurat za pomocą takiej czynności a nie innej. Mamy ograniczony czas, więc trzeba wybierać.

Rozumiesz do czego zmierzam?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 10:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
Dla mnie ta analogia z żulem jest nietrafna, bo żul jest tutaj jakimś wyjątkiem od reguły. A "czytanie rozwija" (w domyśle: bardziej niż inne czynności) nie jest żadną regułą. Z tym dyskutuję, a nie twierdzę, że "nie zawsze prawdą jest, że czytanie rozwija".

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
A "czytanie rozwija" (w domyśle: bardziej niż inne czynności) nie jest żadną regułą.

Ja uważam, że rozwija o wiele bardziej, niż większość czynności. Przeciętny kowalski przez większość dnia zajmuje się mniej rozwojowymi rzeczami. Nie twierdzę przecież, że czytanie rozwija bardziej niż cokolwiek innego, albo że rozwija bezwzględnie i niezależnie od okoliczności.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, dowolne stwierdzenie według schematu: xxx rozwija/kształci, jest sloganem.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 10:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
Jest sloganem tylko w znaczeniu "rozwija bardziej niż inne czynności" albo "rozwija koniecznie". To nie jest explicite wyrażone, ale przecież w praktyce tam jest ten dopisek, w przeciwnym razie nikt by nie wypowiadał takich sformułowań. Jeśli wszystko rozwija (albo wiele czynności) to po co w ogóle wyróżniać na tym tle akurat czytanie książek?

Np. mama mówi dziecku "Pieter, wziąłbyś jakąś książkę przeczytał, a nie ciągle w tym komputrze siedzisz"

Gdyby matki wiedziały, co te Pietry robią w tych komputrach, jak bardzo rozwijają swoją inteligencję, toby podobnych tekstów nie waliły.
Cytuj:
Nie twierdzę przecież, że czytanie rozwija bardziej niż cokolwiek innego, albo że rozwija bezwzględnie i niezależnie od okoliczności.

EDIT
Teraz widzę, ze napisałeś, że nie twierdzisz, że rozwija bezwzględnie.
Więc co Ty w zasadzie twierdzisz?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 10:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jest sloganem tylko w znaczeniu "rozwija bardziej niż inne czynności" albo "rozwija koniecznie". To nie jest explicite wyrażone, ale przecież w praktyce tam jest ten dopisek, w przeciwnym razie nikt by nie wypowiadał takich sformułowań.

Nic podobnego nie miałem na myśli.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jeśli wszystko rozwija (albo wiele czynności) to po co w ogóle wyróżniać na tym tle akurat czytanie książek?

Po to, że rozwija ono bardziej niż przeciętna codzienna czynność. Np. jeśli powiem, że inwestycja w złoto się opłaca, to z tego zdania bynajmniej nie wynika, że nie ma takiej rzeczy, która opłacałaby się jeszcze bardziej.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Co znaczy bezwzględnie i niezależnie od okoliczności? Masz na myśli, że samo czytanie jest rozwijające niezależnie od tego:
- kto czyta
- co czyta
- w jaki sposób czyta
- co z czytania wynosi
?

Dokładnie tak. Tyle tylko, że napisałem przed tym: Nie twierdzę przecież, że... :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 10:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Po to, że rozwija ono bardziej niż przeciętna codzienna czynność.

Czyli jednak nie jest prawdą, co napisałeś wcześniej:
Cytuj:
Nie twierdzę przecież, że czytanie rozwija bardziej niż cokolwiek innego, albo że rozwija bezwzględnie i niezależnie od okoliczności.

:wink:
Cytuj:
Dokładnie tak. Tyle tylko, że napisałem przed tym: Nie twierdzę przecież, że... :wink:

Tak, edytowałam swoją wypowiedź, przeczytałam "ale" zamiast "albo".

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 10:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
Więc co Ty w zasadzie twierdzisz?

Że podróże oraz czytanie zaliczają się do czynności, które nas rozwijają. Wiele czynności nas rozwija, ale niektóre ponadprzeciętnie i to właśnie o nich potocznie mówimy, że są rozwijające. Nie twierdzę natomiast, że rozwijają nas one bardziej niż cokolwiek innego i uważam, że z mojej wypowiedzi to nie wynikało. Wyjaśniłem to na przykładzie zdania z inwestowaniem w złoto. Jeśli to dalej jest niejasne, to poddaję się :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Że podróże oraz czytanie zaliczają się do czynności, które nas rozwijają. Wiele czynności nas rozwija, ale niektóre ponadprzeciętnie i to właśnie o nich potocznie mówimy, że są rozwijające. Nie twierdzę natomiast, że rozwijają nas one bardziej niż cokolwiek innego i uważam, że z mojej wypowiedzi to nie wynikało. Wyjaśniłem to na przykładzie zdania z inwestowaniem w złoto. Jeśli to dalej jest niejasne, to poddaję się :wink:

W takim razie i ja się poddaję, bo jak widzę w jednym zdaniu, że "czytanie albo podróże rozwijają nas ponadprzeciętnie" albo "Po to, że rozwija ono bardziej niż przeciętna codzienna czynność", żeby w kolejnym przeczytać "Nie twierdzę natomiast, że rozwijają nas one bardziej niż cokolwiek innego", mój mózg siada.

Przykład z inwestycją ze złotem jest analogiczny. Jeśli mówię "opłaca się inwestować w złoto" to siłą rzeczy wyróżniam złoto na tle innych inwestycji.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Cz sty 30, 2020 10:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ring "katolika"! Tu kłapiemy dziobem...i nie tylko
towarzyski.pelikan napisał(a):
Przykład z inwestycją ze złotem jest analogiczny. Jeśli mówię "opłaca się inwestować w złoto" to siłą rzeczy wyróżniam złoto na tle innych inwestycji.

Wyróżnienie na tle innych nie oznacza wyróżnienia na tle wszystkich. Stwierdzenie, że coś jest pod jakimś względem dobre, wcale nie oznacza, że jest najlepsze.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz sty 30, 2020 10:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 118 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL